ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2017 року Справа № 923/1469/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Головльовій Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника керівника Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі
Фонду державного майна України в особі Регіонального відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, м. Херсон (позивач-1),
Державного вищого навчального закладу "Херсонський державний аграрний університет", м. Херсон (позивач-2),
до Міського комунального підприємства "Істок", м. Херсон,
про стягнення 37484 грн. 92 коп., розірвання договору та зобов'язання повернути майно,
за участю прокурора - Коваленко Т.О., посвідчення № 032753 від 27.03.15р.;
представників:
позивача-1 - ОСОБА_1, представник, дов. № 49 від 29.12.16р.;
позивача-2 - не прибув;
відповідача - не прибув.
Заступник керівника Херсонської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою, в інтересах держави в особі позивачів 1 та 2, у якій, з урахуванням заяви про зміну предмета позову від 22.02.17 № 70/62-16, просить стягнути з відповідача на користь позивача-1: 16105грн.50коп. основного боргу; 1 610грн.55коп. штрафу; 1683грн.91коп. пені. На користь позивача-2: 18062грн.95коп. основного боргу; 22грн.01коп. пені. А також розірвати укладений сторонами договір оренди державного майна № 716-29-065 від 29.09.2009 з додатковим договором № 3 від 20.07.2015 та зобов'язати відповідача повернути за актом приймання передачі позивачам державне майно - нежитлові приміщення загальною площею 73,8 кв.м., що розташовані на першому поверсі в будинку їдальні, за адресою: м. Херсон, вул. Комкова, 73- Б, вартістю 244 699 грн. В обґрунтування позовних вимог заступник керівника Херсонської місцевої прокуратури посилається на те, що МКП Істок орендна плата не сплачується з грудня 2015 року по теперішній час, а також на положення ст. 291 ГК України, частини другої ст. 651, 783 ЦК України.
Прокурор та представники позивачів в ході судового розгляду справи підтримали вимоги, викладені у позовній заяві.
Відповідач, повідомлений про час, дату і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, не скористався своїм правом на участь у вирішенні спору, про причини неявки господарський суд не повідомив. Відзив на позовну заяву до дня засідання суду не представив.
Відповідно до положень ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
У судовому засіданні 02.03.17 оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в :
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 та ч. 1 ст. 5 Закону України Про оренду державного та комунального майна державну політику у сфері оренди здійснюють: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва, які є також орендодавцями - цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам.
Регіональне відділення Фонду державного майна в Херсонській області, АР Крим, та м. Севастополі відповідно до Закону є орендодавцем нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного державного майна.
Відділення є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням. Відділення утримується за рахунок коштів державного бюджету.
29.09.2009 між Регіональним відділенням Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (надалі за текстом рішення - Регіональне відділення, Позивач-1) та МКП Істок (надалі за текстом рішення - Відповідач) укладено договір оренди державного майна № 716-29-065 (надалі за текстом рішення - Договір).
Відповідно до умов п. 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування державне майно - нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 73,8 кв.м., що розташовані на першому поверсі в будівлі їдальні, яка перебуває на балансі ДВНЗ Херсонський державний аграрний університет (надалі за текстом рішення - Позивач-2), за адресою: м. Херсон, вул. Комкова, 73-6. Зазначене майно передано належним чином, що підтверджується актом приймання - передачі державного майна від 29.09.2009.
Відповідно до умов п. 10.1. Договору строк дії Договору сторонами узгоджено до 28.08.2012 року включно. Додатковим договором № 3 від 20.07.2015 дію Договору продовжено до 30.06.2018 року включно.
Відповідно до абз. 2 п. 1.1 Додаткового договору передбачено, що за даними незалежної оцінки, виконаної приватним підприємством Незалежна експертно-консультаційна південноукраїнська служба Грунт і дім вартість вказаних приміщень становить 244 699 грн.
Пунктами 3.1, 3.2, 3.4 Додаткового договору передбачено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку червень 2015 - 3162,52 грн. (три тисячі сто шістдесят дві грн. 52 коп.). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку визначеному законодавством. У разі користування майном протягом неповного календарного місяця добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.
Крім того, відповідно до п 3.6 Додаткового договору орендна плата перераховується МКП Істок до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50% до 50 % щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним місяцем з урахуванням щомісячного індексу інфляції, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Відповідно до ч. 1 ст. 284 ГК України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації), строк, на який укладається договір оренди, орендна плата з урахуванням її індексації, порядок використання амортизаційних відрахувань, відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу. Відповідно до частини 1 статті 10 Закону орендна плата з урахуванням її індексації відноситься до істотних умов договору оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Крім того, відповідно до п. 5.3 Додаткової угоди орендар зобов'язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про оренду державного та комунального майна , орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
В порушення вказаних вимог МКП Істок як орендар вищевказаного майна, обов'язку щодо сплати орендної плати за Договором не виконав.
За розрахунками поведеними позивачами, станом на 01.12.2016 за МКП Істок рахується заборгованість з орендної плати за Договором № 716-29-065 перед Регіональним відділенням - 16 105,50 грн., а станом на 22.02.2017 перед ДВНЗ Херсонський державний аграрний університет 18 062,95 грн.
Відповідно до умов п. 3.7 Додаткового договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або в неповному обсязі, підлягає індексації і стягується до державного бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п.3.6 Додаткового договору співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 2-ої облікових ставок НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.
Відповідно до п. 3.10 Договору у разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання - передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувача.
Пунктом 3.8 Додаткового договору передбачено, що у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар сплачує штраф у розмірі 10%, але не менше 500,00 грн.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України: "неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання".
Відповідно до частини 2 статті 551 ЦК України: "якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань": платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін .
Відповідно до ст. 3 вказаного Закону: розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня .
Відповідно до ч. 6 ст.. 232 Господарського кодексу України: "нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано".
За поданим заступником керівника Херсонської місцевої прокуратури розрахунком та відповідно до вимог зазначеного законодавства, розмір пені становить 1683,91грн. (на користь позивача-1) та 22,01грн. (на користь позивача-2). Розмір штрафу становить 1610,55грн. (на користь позивача-1).
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник), зобов'язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 ст. 193 ГК України встановлено обов'язок суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до положень ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок розірвання договору; сплата неустойки (в тому числі штрафу, пені).
Відповідно до п. 10.7 Договору та Додаткового договору договір може бути розірвано на вимогу орендодавця в разі порушення умов цього договору, не здійснення оплати за оренду протягом трьох місяців та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Відповідно до до п. 5.1. постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України з урахуванням положень статті 291 ГК України, частини другої статті 651, 783 ЦК України передбачено можливість розірвання договору найму (оренди) за рішенням суду на вимогу однієї з сторін, а статтею 782 ЦК України - право наймодавця на односторонню відмову від такого договору у разі невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд. Окрім того, пунктом 8.4 Договорів також передбачено, що орендодавець має право відмовитись від цього договору у разі, якщо заборгованість орендаря з орендної плати становить загалом не менше ніж три місяці підряд.
Відповідно до вимог частини 2 статті 625 ЦК України: "боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом".
За розрахунком позивача, розмір сум з урахуванням встановленого індексу інфляції і 3 % річних становить грн. та грн., відповідно.
Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України: "зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться".
Відповідно до ст. 785 ЦК України: "уразі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення."
З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Міського комунального підприємства Істок (73000, м. Херсон, вул. Комкова 73-6, код ЄДРПОУ 19234367) на користь Регіонального відділення ФДМ в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 47, код ЄДРПОУ 21295778) 16105грн.50коп. основного боргу, 1 610грн.55коп. штрафу, 1683грн.91коп. пені, на поточний рахунок 31110094700002, одержувач: УДКСУ у м. Херсоні Херсонської області, код ЄДРПОУ 37959779, банк одержувача: ГУДКСУ в Херсонській області, МФО 852010. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Міського комунального підприємства Істок (73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. Комкова 73-6, код ЄДРПОУ 19234367) на користь Державного вищого навчального закладу "Херсонський державний аграрний університет" (73000, м. Херсон, вул. Стрітенська, 23, код ЄДРПОУ 00493020) 18062грн.95коп. основного боргу, 22грн.01коп. пені, на поточний рахунок 31251241300213, одержувач: Державна казначейська служба України у м. Києві, код ЄДРПОУ 00493020, МФО 820172. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Розірвати договір оренди державного майна № 716-29-065 від 29.09.2009 з додатковим договором № 3 від 20.07.2015 укладені між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Херсонській області та Міським комунальним підприємством Істок .
5. Зобов'язати Міське комунальне підприємство Істок (73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. Комкова 73-6, код ЄДРПОУ 19234367) повернути за актом приймання передачі Регіональному відділенню Фонду державного майна в Херсонській області, АР Крим, та м. Севастополі (73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 47, код ЄДРПОУ 21295778) та Державному вищому навчальному закладу "Херсонський державний аграрний університет" (73000, м. Херсон, вул. Стрітенська, 23, код ЄДРПОУ 00493020) державне майно - нежитлові приміщення загальною площею 73,8 кв.м., що розташовані на першому поверсі в будинку їдальні, за адресою: м. Херсон, вул. Комкова, 73- Б, вартістю 244 699 грн.
6. Стягнути з Міського комунального підприємства Істок (73000, м. Херсон, вул. Комкова 73-6, код ЄДРПОУ 19234367) на користь Прокуратури Херсонської області (73000, м. Херсон, вул. Петренка, 33, код ЄДРПОУ 04851120) 5797грн.86коп. витрат по сплаті судового збору на р/р 35210003002291, ЄДРПОУ 04851120, МФО 820172, банк отримувач: Державна казначейська служба України м. Київ. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).
Повне рішення складено 06 березня 2017 р.
Суддя Ю.В. Гридасов
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2017 |
Оприлюднено | 10.03.2017 |
Номер документу | 65134673 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Гридасов Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні