Справа №: 398/498/17
провадження №: 2/398/1306/17
РІШЕННЯ
Іменем України
"14" березня 2017 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
в складі: головуючого судді Соколової Р.І.,
за участю секретаря Черкасової Ж.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Недогарської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно та встановлення факту родинних відносин,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Недогарської сільської ради Олександрійського району про визнання права власності на три земельні ділянки площею 4,51 гектарів кожна, розташовані на території Недогарської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 та встановлення факту родинних відносин між нею, ОСОБА_1, та померлою.
Свої вимоги мотивує тим, що 5 лютого 2016 року померла ОСОБА_2, яка доводилась їй двоюрідною сестрою. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на майно, що належало їй на праві власності, а саме:
-земельну ділянку площею 4,51 гектарів, що розташована на території Недогарської сільської ради Олександрійського району, державний акт на право власності на землю серії КР №057901;
-земельну ділянку площею 4,51 гектарів, що розташована на території Недогарської сільської ради Олександрійського району, державний акт на право власності на землю серії КР №00843;
-земельну ділянку площею 4,51 гектарів, що розташована на території Недогарської сільської ради Олександрійського району, державний акт на право власності на землю серії КР №040382.
Вона, позивач, є спадкоємцем п'ятої черги за законом і в установленому порядку звернулась з заявою про прийняття спадщини, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі за №44201356 від 16 червня 2016 року. Інших спадкоємців, які б у встановлений законом строк заявили свої вимоги щодо спадкового майна, немає.
Для отримання спадкового майна позивачу необхідно підтвердити факт родинних відносин між нею та померлою, оскільки в неї відсутнє документальне підтвердження таких відносин та оригінали державних актів на право власності на три земельні ділянки, видані Недогарською сільською радою на імя ОСОБА_2
Позивач, належно повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився,
Представник позивача ОСОБА_3 в судовому засіданні 10.03.2017 підтримала позов в повному обсязі та просила його задовольнити. В судове засідання 14.03.2017 представник позивача не зявилась, подала заяву про розгляд справи 14.03.2017 без участі позивача та його представника, позов просила задовольнити.
Від відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника Недогарської сільської ради Олекснадрійського району, проти вимог позивача не заперечує.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов, оцінивши подані сторонами докази, заслухавши представника позивача, показання свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судовий порядок встановлення факту родинних відносин передбачений п.1 ч.1 ст.256 ЦПК України .
Згідно роз'яснення п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
Суд в межах заявлених позовних вимог та наданих доказів у справі встановив наступні факти та правовідносини.
24 грудня 1934 року народилась ОСОБА_6, що підтверджується актовим записом про народження, складеним ОСОБА_7 сільською радою Н.Георгіївського району Кіровоградської області, в якому зазначено, що батьками народженої є ОСОБА_8 та ОСОБА_9. Свідоцтво про народження ОСОБА_6 не збереглося.
13 червня 1950 року народилася ОСОБА_10, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 22 червня 1950 року ОСОБА_7 сільською радою Н.Георгіївського району Кіровоградської області, в якому російською мовою зазначено, що батьками народженої Махненко Екатерины Фёдоровни є Махненко Фёдор Ивович и Махненко Елизавета Степановна .
ОСОБА_6 уклала шлюб з громадянином ОСОБА_11, при цьому змінивши своє дошлюбне прізвище на прізвище чоловіка, що підтверджується актовим записом № 8 від 28 липня 1959 року. Свідоцтво про шлюб, укладений між зазначеними особа, не збереглося.
ОСОБА_10 уклала шлюб з ОСОБА_12, при цьому змінивши своє дошлюбне прізвище на прізвище чоловіка, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу, виданим 6 серпня 1977 року ОСОБА_7 сільською радою Н.Георгіївського району Кіровоградської області, актовий запис №7.
21 січня 1960 року у подружжя ОСОБА_11 та ОСОБА_13 народилася дочка ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 1 лютого 1960 року Недогарською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області, актовий запис №1.
9 жовтня 1982 року у подружжя ОСОБА_12 та ОСОБА_14 народилася дочка - позивач по справі ОСОБА_15, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 30 жовтня 1982 року Недогарською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області. актовий запис №11.
26 лютого 2004 року ОСОБА_15 уклала шлюб з ОСОБА_16, при цьому змінивши своє дошлюбне прізвище на прізвище чоловіка, що підтверджується свідоцтвом про одруження, виданим 26 лютого 2004 року Недогарською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області, актовий запис №1.
5 лютого 2016 року ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, в тому числі три земельні ділянки, які розташовані на території Недогарської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області. За життя ОСОБА_2 заповіту складено не було. Єдиним спадкоємцем, що звернувся до Олександрійської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини є ОСОБА_1, яка є двоюрідною сестрою померлої та спадкоємицею п'ятої черги після смерті спадкодавця і має право на спадкове майно. Однак, в зв'язку з тим, що спадкодавцем було загублено державні акти на право власності на зазначені вище земельні ділянки, що підтверджується оголошенням, зробленим в газеті Сільський вісник від 4 лютого 2017 року в розділі Загублені , нотаріус своєю постановою відмов у видачі свідоцтв про право власності на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2
Крім того, хоча позивач і являється спадкоємицею після смерті своєї двоюрідної сестри, однак юридично оформити спадщину за законом у неї немає можливості, оскільки наявні в неї документи не містять достатні відомості про факт її родинних відносин з померлою.
Встановлення в судовому порядку факту родинних відносин необхідно для юридичного оформлення спадщини.
Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Як вбачається з п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про спадкування від 30 травня 2008 р. № 7, відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Отримати дублікати державних актів на право власності на зазначені земельні ділянки позивачка не має можливості так як Управління Держгеокадастру в м. Олександрія та Олександрійському районі з 01 січня 2013 року не видає правовстановлюючих документів і їх дублікатів на право власності на земельні ділянки.
Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред'явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Факт родинних відносин між позивачем та ОСОБА_2 також підтверджується показаннями свідків, зокрема:
- свідок ОСОБА_4 пояснив, що він добре знав сімю ОСОБА_2, оскільки раніше працював з ОСОБА_2 та її батьком в м.Кременчук. Крім того він часто бував у неї вдома. Він знає про те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1М були сестрами. Останнім часом він проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, і бачив як сестри спілкувались між собою, у них були гарні відносини. Коли ОСОБА_2 померла саме ОСОБА_1 займалась її похованням;
- свідок ОСОБА_5 пояснила, що знала ОСОБА_2 Вони проживали в сусідніх селах, їхні родини тісно спілкувались. Останнім часом ОСОБА_2 проживала сама, оскільки була одинока: чоловік помер, дітей подружжя не мало. Допомагала ОСОБА_2 її сестра ОСОБА_1, яка й займалась її похованням.
За таких обставин, суд вважає, що зазначений факт родинних відносин знайшов своє підтвердження у судовому засіданні, а отже, позовну заяву про встановлення факту родинних відносин слід задовольнити.
Крім того, оскільки позивач в іншій спосіб, окрім звернутися з позовом до суду про визнання права власності в порядку спадкування, захистити своє порушене право не може, то суд вважає за можливе визнати за ним право власності на спадкове майно.
На підставі ст.ст.328, 392, 1225 ЦК України, керуючись ст.ст. 10 , 60 , 209, 212 , 213 , 214 , 215 , 256 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В:
ОСОБА_1 ОСОБА_1 до Недогарської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно та встановлення факту родинних відносин задовольнити повністю.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, яка померла 5 лютого 2016 року, а саме, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 були двоюрідними сестрами.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право власності на:
-земельну ділянку площею 4,51 гектарів, що розташована на території Недогарської сільської ради Олександрійського району, державний акт на право власності на землю серії КР №057901, кадастровий номер 3520385200:02:000:2003;
-земельну ділянку площею 4,51 гектарів, що розташована на території Недогарської сільської ради Олександрійського району, державний акт на право власності на землю серії КР №00843;
-земельну ділянку площею 4,51 гектарів, що розташована на території Недогарської сільської ради Олександрійського району, державний акт на право власності на землю серії КР №040382, кадастровий номер 3520385200:02:000:0060.
Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Р.І.Соколова
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2017 |
Оприлюднено | 15.03.2017 |
Номер документу | 65270351 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Соколова Р. І.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Соколова Р. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні