ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/290/17 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Херсоні до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області про стягнення капіталізованих платежів,
встановив:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні (відділення Фонду, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути капіталізовані платежі у сумі 7380,54 грн. з Управління охорони використання та відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області ( Херсонрибохорона, відповідач).
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що відповідно до запису у державному реєстрі підприємств, установ і організацій, Управління охорони використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області перебуває у процесі припинення в результаті ліквідації та визначено строк для подачі кредиторами своїх вимог - до 23.02.2016 р.
21.12.2015 р. відділення Фонду подало до Херсонрибоохорони кредиторську заяву про визнання вимог по капіталізації платежів на суму 7380,54 грн.
Листом від 20.01.2016 р. Херсонрибоохорона просила Державне агентство рибного господарства України включити вимоги по капіталізації платежів на суму 7380,54 грн. до кошторису на 2016 рік.
Відділенням повторно направлялись листи 11.05.2016р.,08.07.2016р., 24.10.2016р. про сплату капіталізованих платежів у сумі 7380,54 грн. але на зазначені запиті відповіді до цього часу не отримано.
20.12.2016 р. направлено запит до Державного агентства рибного господарстві України та Херсонрибоохорони, про сплату капіталізованих коштів, 18.01.2017р. надійшла відповідь про те, що при формуванні попередніх показників державного бюджету на 2017 рік Херсонрибоохорона листом від 02.08.2016 надала потребу в коштах на 2017 рік без урахування асигнувань передбачених для виплат капіталізованих коштів. У добровільному порядку відповідач капіталізовані платежі не сплатив.
Представник позивача та представник відповідача надали суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Херсонрибоохорона зареєстрована платником страхових внесків та перебуває на обліку у відділенні Фонду у м. Херсоні.
На обліку у відділенні Фонду у м. Херсоні перебуває ОСОБА_1, з яким 03.02.2011 р. стався нещасний випадок на виробництві, за результатами розслідування якого складено АКТ ф. Н-1 № 4 від 06.02.2011 року.
Відповідно до висновку МСЕК від 24.06.2011 ОСОБА_1 встановлено 10 % втрати професійної працездатності. При повторному переогляді МСЕК 24.06.2015 р. потерпілому встановлено 5 % втрати професійні працездатності з наступним переоглядом 16.06.2017 р. ОСОБА_1 отримує страхові виплати від Фонду.
Відповідно до запису у державному реєстрі підприємств, установ і організацій, Управління охорони використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області перебуває у процесі припинення в результаті ліквідації та визначено строк для подачі кредиторами своїх вимог - до 23.02.2016 р.
21.12.2015 р. відділення Фонду подало до Херсонрибоохорони кредиторську заяву про визнання вимог по капіталізації платежів на суму 7380,54 грн.
11.05.2016р., 08.07.2016р., 24.10.2016р. на адресу Херсонрибохорони направлялися листи щодо сплати капіталізованих платежів на загальну суму 7380,54 грн.
20.12.2016 р. направлено запит до Державного агентства рибного господарстві України та Херсонрибоохорони про сплату капіталізованих коштів, 18.01.2017р. надійшла відповідь про те, що при формуванні попередніх показників державного бюджету на 2017 рік Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області листом від 02.08.2016 року № 1022/07-02 надало потребу у коштах на 2017 рік без урахування асигнувань передбачених для виплат капіталізованих коштів. Законом України Про Державний бюджет на 2017 рік видатки на виплату капіталізованих коштів за бюджетними програмами Держрибагентсва не передбачено.
Відповідно до розрахунку потреби в капіталізації коштів загальна потреба в капіталізації становить 7380,54 грн.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини регулюються положеннями Цивільного кодексу України, Закону України № 1105-ХІV та Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 за № 765 (далі - Порядок № 765).
Відповідно до ст. 21 Закону України № 1105-ХІV, у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, серед іншого, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Частиною 2 ст. 1205 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст. 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України № 1105-ХІV.
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України № 1105-ХІV, роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.
За змістом ст. 46 Закону України № 1105-ХІV, фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, наведеними нормами Цивільного кодексу України та Закону України № 1105-ХІV передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві, протягом їх життя. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів, коли страхувальник припинить свою діяльність та не буде сплачувати страхові внески, при цьому, визначено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 06.05.2000 № 765.
Відповідно до абзацу другого п. 1 Порядку № 765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом п. 3 Порядку № 765, капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Відповідно до п. 4 ст. 34 Закону України № 1105-ХІV, Фонд соціального страхування від нещасних випадків фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, в тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним проведення капіталізації платежів для продовження страхових виплат ОСОБА_1, який отримав виробничу травму, працюючи у відповідача. Відповідачем не надано до суду розрахунку, який би свідчив про неправомірність проведення позивачем капіталізації платежів потерпілим у розмірі 7380,54 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Позивач належними доказами підтвердив правомірність своїх вимог, натомість наявні в матеріалах справи докази не дають суду підстави для висновку про правомірність дій відповідача.
З огляду на зазначене, враховуючи, що відповідачем не сплачено суму капіталізованих платежів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, суд
постановив :
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні задовольнити.
Стягнути з Управління охорони використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області (код ЄДРПОУ 35028260) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Херсоні капіталізовані платежі у сумі 7380 (сім тисяч триста вісімдесят) гривень 54 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 10.2.1
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2017 |
Оприлюднено | 15.03.2017 |
Номер документу | 65282523 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Хом'якова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні