Рішення
від 14.03.2017 по справі 623/2412/16-ц
ІЗЮМСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер справи 623/2412/16

Номер провадження 2/623/102/2017

РІШЕННЯ

іменем України

14 березня 2017 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

в складі: головуючого - судді Гуренко М. О.

з участю: секретаря - Телешевської В. Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Колос" про розірвання договору оренди землі,

в с т а н о в и в :

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом до Фермерського господарства "Колос" про розірвання договору оренди землі, посилаючись на те, що вона є власником земельної ділянки площею 8,2791 га, кадастровий номер 6322882200:01:000:0008, яка розташована на території Вірнопільської сільської ради КСП ім. Петровського Ізюмського району Харківської області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 130623, виданого головою Ізюмської райдержадміністрації 21.06.2004 р. та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 263.

Вказана земельна ділянка була передана позивачем в оренду відповідачу шляхом укладення договору оренди землі від 01.12.2006 р. строком дії на 49 років, зареєстрованої в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації Харківської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах України , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03 квітня 2008 року № 040867200001.

На неоднократні вимоги позивача з приводу розірвання договору оренди землі відповідач надавав відмову, що підтверджується відповіддю ФГ Колос від 01.07.2016 року № 47.

Позивач просить суд розірвати договір оренди землі та стягнути з відповідача на її користь судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Посилаючись на ч. 1 ст. 651 ЦК України допускається одностороння відмова від договору у повному обсязі, якщо таке право встановлене договором. Пред'явлення вимоги про розірвання договору, якщо таке встановлене договором, може відбутися за розсудом сторони без наявності або відсутності певної обставини. В цьому випадку розірвання договору при пред'явленні вимоги однією із сторін може відбутися або за домовленістю між сторонами, або в разі відсутності згоди іншої сторони, яка отримала вимогу про розірвання договору, за рішенням суду.

Так, пункт 37 зазначеного договору оренди викладено в наступній редакції: Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом .

Згідно пункту 38 дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішення суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Згідно п. 39 розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається лише за умови письмового попередження заінтересованої в цьому сторони, за 2 місці до початку польових робіт, але не пізніше 10 січня поточного року.

Позивач та її представник в судове засідання не з'явилися. Представник позивача надала клопотання про розгляд справи за її відсутністю та відсутністю позивача. Позовні вимоги підтримала та просила їх задовільнити.

Відповідач у судове засідання не з"явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надав.

Судом встановлено, що 01 грудня 2006 року між ОСОБА_1 та Фермерським господарством "Колос" було укладено договір оренди земельної ділянки без номера, кадастровий номер 6322882200:01:000:0008, загальною площею 8,2791 га, в тому числі ріллі 8,2791 га, із земель приватної власності, яка розташована на території Вірнопільської сільської ради, контур № 64 ділянка № 284, згідно проекту організації території земельних часток (паїв) на землях колективної КСП ім. Петровського Ізюмського району Харківської області, та технічної документації зі складання державних актів на право приватної власності на землю. Договір укладено на 49 років. Договір оренди землі зареєстрований в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації Харківської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах України , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03 квітня 2008 року № 040867200001.

Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до статей 3, 4, 15 ЦПК України особа має конституційне право на судовий захист своїх цивільних прав і може звернутися із позовом про захист порушеного, оспореного або невизнаного права у спосіб, передбачений ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 10, ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 60 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 179 ЦПК України предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи (причини пропуску строку позовної давності тощо) і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються нормами Земельного кодексу України (далі ЗК України), Цивільного кодексу України (далі ЦК України), спеціальним Законом України Про оренду землі від 06.10.1998р. № 161-ХІV із змінами (далі по тексту Закон України Про оренду землі ), тощо.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі , та ст. 93 ЗК України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з вимогами ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно зі ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 611 ЦК України, одним з правових наслідків порушення зобов'язання може бути розірвання договору.

Орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі (стаття 25 Закону України Про оренду землі ).

Частиною 3 статі 31 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України

За правилами ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути розірваний або змінений за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.

Судом встановлено, що на підставі Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку від 21.06.2004 року Серія ХР № 130623, зареєстрованого в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації Харківської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах України , про що у Державному реєстрі земель 03 квітня 2008 року вчинено запис за № 040867200001, позивачу належить земельна ділянка № 284, контур № 64, розміром 8,2791 га, кадастровий номер 6322882200:01:000:0008, розташована на території Вірнопільської сільської ради Ізюмського району Харківської області (а.с.9-11). 01 грудня 2006 року між ОСОБА_1 та Фермерським господарством "Колос" було укладено договір оренди земельної ділянки без номера, кадастровий номер 6322882200:01:000:0008, загальною площею 8,2791 га, в тому числі ріллі 8,2791 га, із земель приватної власності, яка розташована на території Вірнопільської сільської ради, контур № 64 ділянка № 284, згідно проекту організації території земельних часток (паїв) на землях колективної КСП ім. Петровського Ізюмського району Харківської області, та технічної документації зі складання державних актів на право приватної власності на землю, строком на 49 років.

Пунктом 37, 38 договору передбачено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішення суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 11 ЦПК суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Це пов'язано з тим, що особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

В договорі оренди землі сторони погодили, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 13 Закону № 161-Х1У договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

На вимогу однієї із сторін договорі оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України (частина перша статті 32 Закону № 161-Х1У).

Відповідно до статті 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є:

а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;

б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;

в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;

г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;

г) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;

е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;

є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Звертаючись із позовом, позивач послався на пункт 39 Договору оренди землі, укладеного з Фермерським господарством "Колос" , згідно з яким розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається за умови письмового попередження заінтересованої в цьому сторони, за два місяці до початку польових робіт, але не пізніше 10 січня поточного року. При цьому підстав, передбачених законом або договором, для розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не навела.

З огляду на це, підстав для розірвання укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки площею 8,2791 га, розташованої на території Вірнопільської сільської ради Ізюмського району Харківської області, немає.

Доводи позивача щодо можливості розірвання договору оренди землі з підстав, передбачених пунктом 39 договору оренди, не можуть бути прийняті до уваги. В даному пункті сторони погодили процедуру, за умови дотримання якої договір оренди може бути розірвано в односторонньому порядку, і яка не є тотожною підставам припинення права користування земельною ділянкою.

Понесені позивачем судові витрати на судовий збір в сумі 551,20 грн. не компенсуються у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.

Керуючись статтями 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

В позові ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Колос" про розірвання договору оренди землі відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення

Суддя М. О. Гуренко

СудІзюмський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.03.2017
Оприлюднено15.03.2017
Номер документу65309928
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —623/2412/16-ц

Ухвала від 13.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Карімова Л. В.

Ухвала від 13.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Карімова Л. В.

Ухвала від 06.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Карімова Л. В.

Ухвала від 31.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Карімова Л. В.

Рішення від 14.03.2017

Цивільне

Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Гуренко М. О.

Ухвала від 15.09.2016

Цивільне

Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Зелінський В. Г.

Ухвала від 27.10.2016

Цивільне

Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Гуренко М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні