Рішення
від 14.03.2017 по справі 922/368/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" березня 2017 р.Справа № 922/368/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Бринцева О.В.

при секретарі судового засідання Гула Д.В.

розглянувши справу

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дергачівська станція з птахівництва і інкубації" до Дергачівської міської ради про скасування рішення, визнання недійсним договору оренди землі за участю представників:

позивача - ОСОБА_1, договір про надання юридичних послуг від 23.01.2017 р., ордер ХВ №487000046 від 28.02.2017 р.;

відповідача - не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

26 січня 2017 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Дергачівська станція з птахівництва і інкубації» звернулося до Господарського суду Харківської області із позовом до Дергачівської міської ради Харківської області, у якому, з урахуванням заяви про зміну підстав позову, просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Дергачівської міської ради від 28.08.2015 №39 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на умовах оренди для обслуговування будівель та споруд інкубаційної станції, розташованої на території Дергачівської міської ради м. Дергачі, в'їзд Садовий, 16, Дергачівського району, Харківської області» та визнати недійсним договір оренди землі від 30.09.2015, який укладений між відповідачем і позивачем, щодо оренди земельної ділянки загальною площею 1,1734 га для обслуговування будівель та споруд інкубаційної станції, кадастровий номер 6322010100:00:003:1844, розташована за адресою м. Дергачі, в'їзд Садовий, 16, Дергачівського району, Харківської області. В обґрунтування позову вказує на протиправність рішення відповідача від 28.08.2015р. №39 та договір оренди, який є похідним від рішення Дергачівської міської ради також підлягає визнанню недійсним. В якості правових підстав вказує на статті 141,153 Земельного кодексу України та положення статей 16, 203, 393 Цивільного кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні 14 березня 2017 року підтримує позовні вимоги, наполягає на їх задоволенні в повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві, з урахуванням заяви про зміну підстав позову. Крім того, звернувся до суду з заявою (вх. №8643 від 14.03.2017 р.) про долучення до матеріалів справи належним чином завірених копій.

Відповідач правом на участь представника в судовому засіданні не скористався, надав пояснення по справі (вх. №8640 від 14.03.2017 р.), в яких зазначив, що на момент прийняття спірного рішення, відомості щодо надання земельної ділянки в постійне користування у позивача були відсутні. Також, просить суд розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними документами в матеріалах справи та ухвалити рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд установив наступне.

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею, серія ХР-10-16-000769, Дергачівському цеху інкубації обласного об'єднання по птицеводству в місті Дергачі на підставі рішення Дергачівської міської ради народних депутатів від 26 липня 1994 року №105/1 надано у постійне користування земельну ділянку площею 1,17 га для виробничої діяльності.

Дергачівською міською радою Харківської області, на підставі заяви директора СТОВ Дергачівська станція з птахівництва і інкубації , 19 червня 2008 року прийнято рішення №9-3 Про надання дозволу СТОВ Дергачівська станція з птахівництва і інкубації на переоформлення права користування земельною ділянкою на умовах оренди, наданою в постійне користування Дергачівському цеху інкубації обласного об'єднання по птахівництву в м. Дергачі, в-д Садовій, 16 , яким дозволено СТОВ Дергачівська станція з птахівництва і інкубації замовити в організації, яка має відповідний дозвіл (ліцензію на виконання робіт) виготовлення технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,17 га, на умовах оренди, для обслуговування будівель та споруд інкубаційної станції по в-ду Садовий, 16 в м. Дергачі.

В подальшому, Дергачівською міською радою Харківської області, на підставі клопотання СТОВ Дергачівська станція з птахівництва і інкубації , 28 серпня 2015 року прийнято рішення №39 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на умовах оренди для обслуговування будівель та споруд інкубаційної станції, розташованої на території Дергачівської міської ради м. Дергачі, в'їзд Садовий, 16 Дергачівського району Харківської області .

На підставі вказаного розпорядження сторонами 30 вересня 2015 року укладено договір оренди земелі, загальною площею 1,1734 га строком на 10 років.

В той же час, як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, відповідна заява позивачем подана внаслідок помилки, оскільки вимога законодавства (п. 6 розділу Х Перехідних положень ЗК України) щодо необхідності переоформлення права землекористування рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 р. визнана неконституційною.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Між сторонами виникли правовідносини, що регулюються Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", цивільним законодавством України.

У відповідності до ч. 1 ст. 3 Земельного Кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ч. ч. 1, 5 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Стаття 141 Земельного кодексу України передбачає, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Відповідно до ст. 142 Земельного кодексу України, припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Згідно ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 2.8 пункту 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141 ЗК України, перелік яких є вичерпним. Дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб'єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у статті 141 ЗК України, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою.

З рішення Дергачівської міської ради Харківської області від 19 червня 2008 року прийнято рішення №9-3 вбачається, що заяву на переоформлення права користування земельної ділянки, наданою в постійне користування подано СТОВ Дергачівська станція з птахівництва і інкубації , в той же час, землекористувачем згідно Державного акту на право постійного користування землею, серія ХР-10-16-000769, є Дергачівський цех інкубації обласного об'єднання по птицеводству в місті Дергачі.

Оспорюване рішення відповідача щодо надання земельної ділянки в оренду прийнято без припинення права користування земельною ділянкою попереднього землекористувача, - заява про добровільну відмову від права постійного користування землею попереднім землекористувачем не подавалася і відповідне рішення відповідачем не приймалося, що не заперечується відповідачем.

Таким чином, вказані обставини свідчать про прийняття Дергачівською міською радою Харківської області рішення про надання земельної ділянки позивачу в оренду для обслуговування будівель та споруд інкубаційної станції в м. Дергачі, в'їзд Садовий, 16 Дергачівського району, Харківської області без врахування приписів ст. ст. 116, 141, 142 Земельного кодексу України, а саме, - без припинення права постійного користування земельною ділянкою попереднього землекористувача і відповідно, отримання згоди останнього на припинення вказаного права, та в порушення вимог ст. 116 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

За таких обставин рішення Дергачівської міської ради Харківської області від 28 серпня 2015 №39 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на умовах оренди для обслуговування будівель та споруд інкубаційної станції, розташованої на території Дергачівської міської ради м. Дергачі, в'їзд Садовий, 16 Дергачівського району Харківської області" не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно ч. 1 ст. 229 Цивільного кодексу України, якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.

В підпункті 2.24 пункту 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" № 6 від 17.05.2011 р. зазначено, що для правильного вирішення спору про визнання недійсним договору оренди суттєве значення має, зокрема, дотримання порядку передачі земельної ділянки в оренду. З огляду на це судам необхідно враховувати, що оскільки договір оренди укладається на виконання рішення органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади, то без скасування таких рішень у встановленому законом порядку відсутні правові підстави для визнання відповідних договорів недійсними з підстав відсутності повноважень у відповідної місцевої ради чи органу виконавчої влади на затвердження проекту про відведення та передачі спірної земельної ділянки в оренду.

За таких обставин, враховуючи визнання незаконним та скасування рішення відповідача, Договір оренди землі від 30 вересня 2015 року укладений між позивачем та відповідачем, визнається судом недійсним.

Враховуючи викладене, позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дергачівська станція з птахівництва і інкубації» підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у даній справі, що складаються з 3.200,00 грн. судового збору, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 116, 141, 142, 152 Земельного кодексу України, статтями 16, 21, 215 Цивільного кодексу України, статтями 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення Дергачівської міської ради від «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на умовах оренди для обслуговування будівель та споруд інкубаційної станції, розташованої на території Дергачівської міської ради м. Дергачі, в'їзд Садовий, 16 Дергачівського району Харківської області» №39 від 28 серпня 2015 року.

3. Визнати недійсним договір оренди землі від 30 вересня 2015 року, укладений між Дергачівською міською радою (62303, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вул. Сумський Шлях, буд. 79Б, код ЄДРПОУ 04059496) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дергачівська станція з птахівництва і інкубації" (62300, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, в'їзд Садовий, буд. 16, код ЄДРПОУ 24269238) щодо оренди земельної ділянки загальною площею 1,1734 га для обслуговування будівель та споруд інкубаційної станції, кадастровий номер 6322010100:00:003:1844, розташована за адресою м. Дергачі, в'їзд Садовий, 16, Дергачівського району, Харківської області.

4. Стягнути з Дергачівської міської ради ((62303, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вул. Сумський Шлях, буд. 79Б, код ЄДРПОУ 04059496) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дергачівська станція з птахівництва і інкубації" (62300, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, в'їзд Садовий, буд. 16, код ЄДРПОУ 24269238) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3.200,00 грн.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 16.03.2017 р.

Суддя ОСОБА_2

/Справа №922/368/17/

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.03.2017
Оприлюднено17.03.2017
Номер документу65346769
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/368/17

Рішення від 14.03.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

Ухвала від 28.02.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

Ухвала від 27.01.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні