ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" жовтня 2011 р. Справа № 2-а-4041/11/2170 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м.Херсоні до Приватного підприємства "Бродвей Херсон 09" про визнання недійсними установчих документів і скасування державної реєстрації,
встановив:
Державна податкова інспекція у м.Херсоні (далі - позивач, ДПІ у м.Херсоні) звернулась з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Бродвей Херсон 09" (далі - відповідач), в якому просить визнати недійсними установчі (засновницькі) документи ПП "Бродвей Херсон 09", а саме: рішення засновника ПП "Бродвей Херсон 09" від 29.07.2009 р. № 1; статут ПП "Бродвей Херсон 09", затверджений рішенням засновника від 29.07.2009 р.; скасувати державну реєстрацію ПП "Бродвей Херсон 09"; припинити юридичну особу ПП "Бродвей Херсон 09".
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ПП "Бродвей Херсон 09" зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності 03.08.2009 р. виконкомом Херсонської міськради. З моменту державної реєстрації засновником та керівником ПП "Бродвей Херсон 09" є ОСОБА_2.
З пояснень ОСОБА_2, наданого о/у ГВПМ ДПІ у м.Херсоні слідує, що ОСОБА_2 погодився стати керівником ПП "Бродвей Херсон 09" на прохання свого знайомого на ім'я Сергій за грошову винагороду. До фінансово-господарської діяльності ПП "Бродвей Херсон 09" не має ніякого відношення, податкову звітність не вів, чим фактично займається підприємство йому не відомо.
Як вважає ДПІ у м.Херсоні, ОСОБА_2 не мав наміру приймати на себе обов'язки засновника ПП "Бродвей Херсон 09" та здійснювати господарську діяльність, тобто реєстрація підприємства була вчинена всупереч волі останнього.
Зважаючи на викладені порушення, які допущені при реєстрації ПП "Бродвей Херсон 09", позивач прийшов до висновку, що така реєстрація відбулася поза межами правового поля, а тому дане підприємство не набуло цивільної право- та дієздатності.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила суд позов задовольнити, вказавши також на те, що в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців міститься запис про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, що є підставою для припинення юридичної особи. Просить визнати недійсними установчі (засновницькі) документи ПП "Бродвей Херсон 09", скасувати державну реєстрацію ПП "Бродвей Херсон 09" та припинити юридичну особу з підстав порушення норм діючого законодавства, а саме: ст.ст.56, 57 Господарського кодексу України та ст.87 Цивільного кодексу України.
Представник відповідача - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю, підтвердив те, що за грошову винагороду на прохання свого знайомого погодився стати засновником ПП "Бродвей Херсон 09". Зазначив, що до фінансово-господарської діяльності не має ніякого відношення, податкову звітність не вів, чим фактично займається підприємство йому не відомо, довіреності на право ведення господарської діяльності ПП "Бродвей Херсон 09" від свого імені не підписував.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні у справі докази, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Бродвей Херсон 09" зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Херсонської міської ради 03.08.2009 р., код ЄДРПОУ 36580294.
Відповідно до витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців засновником ПП "Бродвей Херсон 09" є ОСОБА_2.
Згідно пп.20.1.12 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи, про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Пунктом 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Згідно ч.6 ст.59 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання ліквідується у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Отже, положення наведених норм щодо скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання слід розуміти як положення щодо припинення юридичної особи.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-ІV (далі - Закон № 755-ІV).
Згідно п.1 ч.2 ст.38 даного Закону підставами для припинення юридичної особи є, зокрема, визнання судом недійсної державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації (перереєстрації) юридичних осіб включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Запис про проведення державної реєстрації юридичної особи може бути визнаний недійсним (скасований) у випадках наступного з'ясування обставин, що згідно зі статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" були підставою для відмови у державній реєстрації, тобто підстави, які унеможливлюють засвідчення факту створення юридичної особи.
Статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Перелік вказаних підстав є вичерпним. Позивачем не надано суду доказів на підтвердження таких підстав.
Статтею 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник); документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом; інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.
Як вбачається з долучених до позовної заяви документів ОСОБА_2 державному реєстратору було надано реєстраційну картку, копію рішення засновника (власника) № 1 від 29.07.2009 р., Статут ПП "Бродвей Херсон 09", підписаний засновником ОСОБА_2
Зі змісту рішення учасника (засновника) ПП "Бродвей Херсон 09" від 29.07.2009 р. № 1 слідує, що ОСОБА_2 вирішив створити ПП "Бродвей Херсон 09", затвердити його Статут, визначити статутний капітал, визначити юридичну адресу та призначити на посаду директора ПП "Бродвей Херсон 09" ОСОБА_2
ДПІ у м.Херсоні не надала суду доказів того, що рішення № 1 від 29.07.2009 р., Статут ПП "Бродвей Херсон 09", на підставі яких було здійснено державну реєстрацію підприємства, визнано недійсними в судовому порядку.
Водночас у ч.1 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" зазначено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації є зокрема невідповідність установчих документів вимогам частини 3 статті 8 цього Закону, відповідно до якої установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.
Отже, державний реєстратор несе відповідальність за повноту відомостей в установчих документах, а засновники юридичної особи - за відповідність цих відомостей законодавству.
Відповідно до ст.87 Цивільного кодексу України для створення (або перереєстрації) юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою.
Згідно зі ст.88 Цивільного кодексу України у статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом. У засновницькому договорі товариства визначаються зобов'язання учасників створити товариство, порядок їх спільної діяльності щодо його створення, умови передання товариству майна учасників, якщо додаткові вимоги щодо змісту засновницького договору не встановлені цим Кодексом або іншим законом. В установчому акті установи вказується її мета, визначаються майно, яке передається установі, необхідне для досягнення цієї мети, структура управління установою. Якщо в установчому акті, який міститься у заповіті, відсутні окремі із зазначених вище положень, їх встановлює орган, що здійснює державну реєстрацію.
Беручи до уваги те, що державним реєстратором не відмовлено ПП "Бродвей Херсон 09" у проведенні державної реєстрації та 03.08.2009 р. вчинено реєстраційну дію щодо внесення до ЄДРПОУ запису про державну реєстрацію юридичної особи, можна зробити висновок про відповідність поданого відповідачем пакету документів вимогам законодавства.
Таким чином, державна реєстрація ПП "Бродвей Херсон 09" здійснена з дотриманням вимог закону.
Стосовно волевиявлення засновника при утворення юридично особи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішення про заснування ПП "Бродвей Херсон 09" № 1 від 29.07.2009 р. прийнято засновником ОСОБА_2 та скріплено його підписом. Статут ПП "Бродвей Херсон 09" від 29.07.2009 р. затверджено засновником підприємства ОСОБА_2 та засвідчено його підписом. Справжність підпису ОСОБА_2 на вказаних документах підтверджено у судовому засіданні представником відповідача.
Таким чином, ОСОБА_2 самостійно прийняв рішення про заснування ПП "Бродвей Херсон 09", затвердив Статут ПП "Бродвей Херсон 09", за власної волі зазначив в ньому мету та предмет діяльності, що підтвердив своїм підписом.
Тобто, волевиявлення на створення юридичної особи та здійснення підприємницької діяльності відображено ОСОБА_2 в рішенні № 1 від 29.07.2009 р. і Статуті та засвідчено його ж підписом.
Суд критично відноситься до пояснень ОСОБА_2 про те, що він дав згоду на реєстрацію підприємства на його ім'я без наміру займатися підприємницькою діяльністю, зазначеної в Статуті підприємства та не має ніякого відношення до діяльності ПП "Бродвей Херсон 09", оскільки таке твердження спростовується його рішенням, відображеним у Статуті та засвідчено його ж підписом.
Також не знайшло свого підтвердження посилання ДПІ у м.Херсоні на те, що підставою для припинення юридичної особи - ПП "Бродвей Херсон 09" є провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом. Суду не надано вироку суду, доказів порушення кримінальної справи щодо осіб, які могли використовувати підприємство для здійснення фіктивного підприємництва. Пояснення засновника підприємства для з'ясування вищеназваних питань є одним з доказів, але тільки одного такого пояснення недостатньо для визнання недійсними статутних документів відповідача по справі за такою ознакою як провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експерта.
За змістом ч.4 ст.72 КАС України пояснення та протоколи, отримані при провадженні по кримінальній справі, не є обов'язковими для адміністративного суду. Звільнення від доказування в адміністративному судочинстві можливе лише на підставі вироку суду в кримінальній справі, що набрав законної сили, стосовно правових наслідків дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Із врахуванням наведених положень процесуального закону, пояснення ОСОБА_2, надані оперуповноваженому податкової міліції в процесі перевірки підстав для порушення кримінальної справи та в судовому засіданні, не може бути покладено в основу судового рішення в адміністративному процесі без її перевірки та підтвердження відповідними доказами. При цьому суд зазначає, що постановою о/у ВДСБЕЗ ХМУ УМВС України в Херсонській області від 04.03.2011 р. відмовлено в порушенні кримінальної справи стосовно можливого фіктивного підприємництва ПП "Бродвей Херсон 09".
Між тим, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" юридична особа припиняється за судовим рішенням, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.2 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з вимогами ч.2 ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
З довідки ДПІ у м.Херсоні від 13.10.2011 р. № 356/25-1/36580294 "Про результати перевірки надання податкових звітів про результати фінансово-господарської діяльності підприємства з 13.11.2009 р. по 13.10.2011 р." слідує, що підприємство з 13.11.2009 р. по теперішній час податкову звітність не подає.
Неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності є підставою для припинення юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" суд, який постановив рішення про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Таким чином, позовні вимоги ДПІ у м.Херсоні щодо припинення юридичної особи ПП "Бродвей Херсон 09" підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог в частині визнання недійсними установчих документів ПП "Бродвей Херсон 09", а саме: Статуту та рішення засновника № 1 від 29.07.2009 р., то в цій частині провадження підлягає закриттю, так як оскарження таких документів не відноситься до компетенції адміністративних судів. Вищевказані документи не є актами у розумінні актів, спори про визнання нечинними чи неправомірними яких з підстав, зазначених у законодавстві, підвідомчі адміністративним судам.
Згідно п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження по справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 157-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Позов задовольнити частково.
Припинити юридичну особу Приватне підприємство "Бродвей Херсон 09" (код 36580294).
В частині позовних вимог про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів ПП "Бродвей Херсон 09", а саме: статуту ПП "Бродвей Херсон 09", затвердженого рішенням засновника № 1 від 29.07.2009 р., рішення засновника ПП "Бродвей Херсон 09 " № 1 від 29.07.2009 р. провадження закрити.
Копію постанови направити державному реєстратору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 жовтня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 5.1.1
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2011 |
Оприлюднено | 22.03.2017 |
Номер документу | 65386183 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Бездрабко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні