Справа № 544/101/17
пров. № 2/544/144/2017
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10 березня 2017 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області
у складі головуючого - судді Сайко О.О.,
за участі секретаря - Костенко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду на вул. Соборна, 41 справу за позовом ОСОБА_1 до Сасинівської сільської ради Пирятинского району Полтавської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 у лютому 2017 року звернувся до суду з позовом до Сасинівської сільської ради Пирятинского району Полтавської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 29.01.1997 помер його батько - ОСОБА_3. Внаслідок його смерті відкрилася спадщина у виді права на земельну частку (пай) реформованого КСП ім. Ілліча, розміром 4,94 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж в натурі (на місцевості), що розташована на території Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області. Спадщину після смерті ОСОБА_3 шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном прийняли його сини, які на момент відкриття спадщини були малолітніми - ОСОБА_1 та ОСОБА_4, але своїх спадкових прав не оформили.
Інших спадкоємців у ОСОБА_3 за законом і за заповітом немає.
02.12.2014 помер ОСОБА_4.
Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв його неповнолітній син - ОСОБА_2, який оформив своє право на ? частини земельної частки (паю), що належала ОСОБА_3
За заявою законного представника неповнолітнього ОСОБА_2 - ОСОБА_5, було виготовлено та затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,5314 га (кадастровий номер 5323884900:00:031:0006), розташованої в адміністративних межах Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області, на підставі якої передано ОСОБА_2 безоплатно у власність ? частину вказаної земельної ділянки.
26.08.2015 ОСОБА_2 отримав свідоцтво про право власності на ? частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,5314 га, що розташована на території Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.
При зверненні до Пирятинської державної нотаріальної контори для оформлення свідоцтва про право на спадщину, позивачу ОСОБА_4 було відмовлено у його видачі у зв'язку з тим, що на спадкове майно (право на земельну частку (пай) відсутній оригінал правовстановлюючого документа.
Вказаний правовстановлюючий документ був переданий представнику ОСОБА_2 і був втрачений після реєстрації його права власності на ? частину земельної ділянки.
Представник позивача у судовому засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити з підстав, викладених у ньому. Зазначив, що спадкоємець права на земельний пай ОСОБА_3, оформивши своє право на частку спадщині, виготовив технічну документацію по виділенню земельного паю в натурі (на місцевості). Внаслідок цього, позивач просить визнати за ним право власності у порядку спадкування саме на 1\2 визначеної на місцевості земельної ділянки. Просив також повернути позивачу надлишково сплачений ним судовий збір. Пояснив, що при подачі позовної заяви до суду помилково вказав невірну ціну позову 158 913 грн 47 коп. - ціну усієї земельної ділянки, хоча предметом спору є ? частина земельної ділянки, а отже дійсна ціна позову - 79 456 грн 74 коп.
Представник відповідача - Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області у судове засідання не з'явився, надіслав до суду листа про слухання справи у його відсутність. Позов визнає, не заперечує проти його задоволення.
Законний представник неповнолітнього відповідача ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про час та місце його проведення належним чином, причини неявки суду не повідомила, заяв про відкладення слухання справи від неї до суду не надійшло.
Суд уважає, що справа може бути розглянута у відсутність відповідачів, оскільки їх особисті пояснення у судовому засіданні не обов'язкові.
Судом встановлено:
21.01.1997 помер ОСОБА_3 (а.с.5).
Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування відповідно до ч.3 ст.1223 ЦК України виникає у день відкриття спадщини.
Внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у виді права на земельну частку (пай) реформованого КСП ім. Ілліча розміром 4,94 в умовних кадастрових гектарах, що розташована на території Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області (а.с.8).
Як передбачено ст. 1217 Цивільного кодексу України (далі ЦК) спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Спадщину після смерті ОСОБА_3, шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, прийняли спадкоємці за законом першої черги - його сини - ОСОБА_1, народження 21.12.1993, та ОСОБА_4, народження 27.11.1987, які на час відкриття спадщини були малолітніми (а.с.6,10) та своїх спадкових прав не оформили.
Інших спадкоємців майна ОСОБА_3 за законом чи за заповітом немає (а.с.49).
02.12.2014 помер ОСОБА_4 (а.с.9).
ОСОБА_2 є сином померлого ОСОБА_4 та спадкоємцем першої черги майна померлого (а.с.33). ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 відповідно до ч.4 ст.1268 ЦК України (а.с.40).
Інші спадкоємці ОСОБА_4 за законом - дружина ОСОБА_5 та мати померлого ОСОБА_6 у встановленому законом порядку відмовилися від прийняття спадщини на користь малолітнього сина померлого ОСОБА_2 (а.с .29,37).
ОСОБА_2 03.06.2015 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на майно померлого ОСОБА_4 у виді 1\2 частини земельної частки (паю), що належала ОСОБА_3, який помер 21.01.1997, спадкоємцем якого був його син ОСОБА_4, який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав (а.с.45).
Відповідно до п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. В разі смерті власника такого сертифіката, спадкування права на земельну частку здійснюється за нормами цивільного законодавства . Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок.
Розпорядженням голови Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області №231 від 05.08.2015 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,5314 га (кадастровий номер 5323884900:00:031:0006), розташованої в адміністративних межах Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та передано ОСОБА_2 безоплатно у власність ? частину вказаної земельної ділянки (а.с.78). 26.08.2015 ОСОБА_2 отримав свідоцтво про право власності на указане нерухоме майно (а.с.11).
Таким чином, право на відведення спадкової земельної частки у натурі (на місцевості) було реалізовано спадкоємцем померлого ОСОБА_4, який мав право на частку у спадщині свого батька ОСОБА_3, після чого правовстановлюючий документ на спадкове майно - сертифікат на право на земельну частку (пай) втратив юридичну силу. Указані обставини є перешкодою у спадкуванні позивачем у нотаріальному порядку майна (земельної частки (паю) після смерті ОСОБА_3
При зверненні до Пирятинської державної нотаріальної контори для оформлення свідоцтва про право на спадщину, що відкрилася після смерті 21.01.1997 ОСОБА_3, ОСОБА_1 було відмовлено у його видачі у зв'язку з тим, що на вищезазначене спадкове майно відсутній оригінал правовстановлюючого документа (сертифікат на земельну частку (пай) (а.с.3).
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно ст.392 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що оскільки ОСОБА_1 є спадкоємцем ? частини майна померлого ОСОБА_3, а правовстановлюючі документи на спадкове майно відсутні, інакше як у судовому порядку визнати право власності у порядку спадкування за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 4,5314 га, розташованої в адміністративних межах Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області, неможливо, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ст.7 Закону України Про судовий збір , сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. Позивач помилково зазначив ціну позову 158 913 грн 47 коп. - вартість усієї земельної ділянки, хоча предметом спору є ? частина земельної ділянки, отже дійсна ціна позову складає 79 456 грн 74 коп.
Таким чином, на користь позивача відповідно до ч.2 ст. 7 Закону України Про судовий збір підлягає поверненню надлишково сплачений судовий збір у розмірі 794 (сімсот дев'яносто чотири) гривні 57 копійок
Керуючись ст.10, ст.ст. 212,215 ЦПК України, на підставі ст. ст. 392, 1218 ЦК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, народження 21 грудня 1993 року, право власності в порядку спадкування за законом після померлого 21 січня 1997 року ОСОБА_3, на 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,5314 га, кадастровий номер 5323884900:00:031:0006, що знаходиться на території Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.
Повернути на користь ОСОБА_1, народження 21 грудня 1993 року, ідентифікаційний код НОМЕР_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1 надлишково сплачений судовий збір на користь держави у сумі 794 (сімсот дев'яносто чотири) гривні 57 копійок, квитанція № 0.0.698666542.1 від 01.02.2017.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області через Пирятинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набуває законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий - О.О.Сайко
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2017 |
Оприлюднено | 22.03.2017 |
Номер документу | 65389159 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Сайко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні