ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/6002/2011
16.08.11
10 год. 35 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до міської громадської організації «Спортивний клуб «Черкаси»про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
встановив:
18.07.2011р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій поставлено питання щодо стягнення з міської громадської організації «Спортивний клуб «Черкаси»адміністративно-господарських санкцій в сумі 4631,58грн. за незайняті робочі місця інвалідами у 2010 році та пені в сумі 130,66грн. за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», що полягає у не працевлаштуванні інвалідів, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих.
За невиконання нормативу щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів до відповідача були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій Оскільки, відповідачем у встановлений законом термін не було сплачено адміністративно-господарські санкції, то позивач просив стягнути вказані санкції у судовому порядку, що з урахуванням нарахованої пені, становить –4762,24грн.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явились. Позивач надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, а також уточнив що підтримує позовні вимоги лише в частині стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені. Відповідач у судове засідання свого представника повторно не направив, причину неявки суду не повідомив, письмових пояснень суду не надав.
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи і відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи у таких випадках не відкладається, а справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991р. №875-XII (далі –Закон №875-XII) передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності.
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом державної виконавчої влади, одним із завдань якого є здійснення на території області контролю за виконанням встановленого підприємствам, установам, організаціям, в тому числі підприємствам і організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а також за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій у разі недотримання ними даного нормативу.
Відповідно до Закону №875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виконувати встановлений зазначеним Законом чотирьохвідсотковий норматив працевлаштування інвалідів, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Згідно з частиною 3 статті 18 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 181 цього Закону №875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
У частині 1 статті 20 Закону №875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порядок і терміни сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (із змінами та доповненнями, далі - Порядок) суми штрафних санкцій перераховуються роботодавцями відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
З огляду на наведені приписи чинного законодавства обов'язок з працевлаштування інвалідів покладено на державну службу зайнятості, однак при умові надання підприємствами, установами та організаціями інформації про створені робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів.
З копії листа Черкаського міського центру зайнятості від 04.08.2011р. №2713/03-01 вбачається, що відповідач протягом 2010 року не подавав звіти форми 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів (а.с.27).
Форма статистичної звітності №3-ПН «Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), яка повинна щомісячно подаватись до державної служби зайнятості, затверджена наказом Державного комітету статистики №244 від 06.07.1998р. Неподання звіту форми 3-ПН свідчить про те, що робочі місця для працевлаштування інвалідів створені не були. З огляду на зазначене суд вважає, що неподання звіту форми 3-ПН свідчить про те, що робочі місця для працевлаштування інвалідів відповідачем не створені. Приймаючи до уваги вказану обставину, суд приходить до висновку, що відповідач порушив покладений на нього обов'язок і не створив у 2010 році одне робоче місце для працевлаштування інваліда.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника за звітний період становить 88000,00грн., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів відповідно до розрахунків має складати 4631,58грн. Оскільки, в установлений Законом термін, до 15 квітня 2011 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2010 році відповідач не сплатив, Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, згідно наданого розрахунку (а.с.5), також просить стягнути з відповідача пеню в розмірі 130,66грн. виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Приймаючи до уваги, що відповідачем не доведено, вжиття всіх заходів для недопущення господарського правопорушення, а також ту обставину що відповідачем не сплачено зазначені адміністративно-господарські санкції та розмір пені, нарахованої на суму за незайняті робочі місця інвалідами у 2010 році. Суд приходить до висновку пронеобхідність задоволення заявлених позивачем вимог, оскільки такі вимоги ґрунтуються на вищезазначених нормах права.
На підставі викладеного, керуючись статтями 41, 86, 128, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до міської громадської організації «Спортивний клуб «Черкаси»про стягнення адміністративно-господарських санкцій –задовольнити повністю.
Стягнути з міської громадської організації «Спортивний клуб «Черкаси»(18000, м. Черкаси, вул. Лесі Українки, 6/2, ідентифікаційний код - 37181464) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, просп. Хіміків, 50, ідентифікаційний код –21368023) суму адміністративно-господарських санкцій у сумі 4631 (чотири тисячі шістсот тридцять одна) гривня 58 копійок та пені в сумі 130 (сто тридцять) гривень 66 копійок.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова складена в повному обсязі 19.08.2011р.
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2011 |
Оприлюднено | 24.03.2017 |
Номер документу | 65441482 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
Н.Ю. Гриньковська
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні