ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" березня 2017 р.
справа № 916/2748/16
За позовом: публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" в особі Одеського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз"
до відповідача: приватного акціонерного товариства "Виноградар"
про зобов'язання виконати певні дії
Господарський суд Одеської області у складі колегії:
головуючий суддя - Петренко Н.Д.
суддя - Зайцев Ю.О.
суддя - Смелянець Г.Є.
при секретарі Бобошко А.В.
За участю представників:
від позивача: не з ‘явився (про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить телефонограма від 28.02.2017р., а.с.165) та клопотання про уточнення позовних вимог, надане через канцелярію суду 06.03.2017р. об 11:46 (вх. № 2-1287/17);
від відповідача: не з ‘явився ( про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить клопотання про розгляд справи за відсутності представника від 06.03.2017р. вх. №5392/17).
Суть спору: позивачем по справі - публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" в особі Одеського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансзаг" (ПАТ "Укртрансгаз" в особі Одеського ЛВУМГ філії УМГ "Прикарпаттрансгаз") заявлені позовні вимоги до приватного акціонерного товариства "Виноградар" (ПАТ "Виноградар") про зобов'язання демонтувати залізобетонні стовбчики та металевий дріт на відстані 100 метрів в кожну сторону від осі газопроводу, викорчувати кущі винограднику на відстані 3 метрів в кожну сторону від осі магістрального газопроводу - відводу для ГРС-Рені на 14,5-15,5 км. на території Лиманської сільської ради Одеської області Ренійського району.
06.03.2017р. через канцелярію суду від представника ПАТ "Укртрансгаз" в особі Одеського ЛВУМГ філії УМГ "Прикарпаттрансгаз" надійшло клопотання про уточнення (зміну) позвоних вимог, згідно якого позивач просив суд зобов’язати відповідача демонтувати залізобетонні стовпчики та металевий дріт на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі газопроводу, викорчувати кущі винограднику на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі магістрального газопроводу – відводу до ГРС-Рені на 14,5-15,5 км. на території Лиманської сільської ради Одеської області Ренійського району. Вказана заява прийнята колегією суддів як остаточна редакція позовних вимог.
06.03.2017р. на електронну адресу суду від представника відповідача надійшла заява про визнання визнання вимог про демонтування залізобетонних стовпчиків та металевого дроту на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі газопроводу, викорчування кущів винограднику на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі магістрального газопроводу – відводу до ГРС-Рені на 14,5-15,5 км. на території Лиманської сільської ради Одеської області Ренійського району та відмову у визнанні вимог про зобов'язання демонтувати залізобетонні стовбчики та металевий дріт на відстані 100 метрів в кожну сторону від осі газопроводу.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
13.03.2004р. між Ренійською районною державною адміністрацією Одеської області та відкритим акціонерним товариством „Виноградар”(ВАТ "Виноградар", в подальшому - ПАТ "Виноградар") укладено договір оренди земельної ділянки.
Відповідно п. 1.1 договору оренди орендодавець Ренійська районна державна адміністрація на підставі розпорядження від 10 лютого 2003 року за №11-04/203 надає, а орендар ВАТ „Виноградар” приймає в оренду земельну ділянку площею 86,14 гектарів, із них 45,19 га пашні та 40,95 га пасовища, згідно розпорядження, яка знаходиться на території Лиманської сільської ради Ренійського району Одеської області із земель запасу, для ведення підсобного сільського господарства.
На підставі п.п. 1.2.-1.4. договору оренди земельна ділянка передається в оренду терміном на 49 (сорок дев’ять) років з дати виділення земельної ділянки в натурі, на підставі акту прийому-передачі, є вільною від будь-яких обтяжень та обмежень у використанні за цільовим призначенням.
Відповідно пункту 3.1.3 договору оренди орендодавець має право вимагати від орендаря додержання режиму використання водоохоронних захисних смуг, зон санітарної охорони та територій, які особливо охороняються.
На підставі пункту 3.4.5 та 3.4.6 договору оренди орендар зобов’язаний зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошування і осушування систем та дотримуватись режиму санітарних зон і територій, що особливо охороняються.
Одеське лінійно-виробниче управління магістральних газопроводів є структурним підрозділом філії УМГ "Прикарпаттрансгаз" публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз", яке здійснює дотримання заданих режимів і робочих параметрів газоперекачуваня агрегатів (ГПА) магістральних газопроводів, газорозподільчих старнцій (ГРС), систем автоматики і телемеханіки, газовимірювальних станцій (ГВС), для забезпечення транзиту природного газу через територію України та виконання міждержавних договорів по транспортуванню природного газу в країни Західної Європи.
31.03.2014р. на адресу відповідача начальником ГКС "Орлівка" ПАТ "Укртрансгаз" в особі Одеського ЛВУМГ філії УМГ "Прикарпаттрансгаз" був направлений лист-вимога про демонтаж залізобетонних стовпчиків та викорчування кущів винограду у зв'язку з порушенням охоронної зони газопроводу-відгалучення "Рені" на км. 14,5-15,5 на орендованих відповідачем землях.
"Правилами охорони магістральних трубопроводів", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2002р. № 1747 та Законом України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" № 3041-VІ від 17.02.2011 визначено, що порушення законодавства про трубопроводний транспорт тягне за собою встановлену законодавством України відповідальність.
Листом від 27.05.2014р. відділом Держземагенства у Ренійському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеської області було надано інформацію щодо орендованої земельної ділянки, в якій зазначено, що на частину земельної ділянки загальною площею 45,19 га, яка перебуває в оренді ПАТ „Виноградар” для ведення підсобного сільського господарства згідно договору оренди та розташована на території Лиманської сільської ради Ренійського району Одеської області діє обмеження – охоронна зона навколо (вздовж) об’єкта енергетичної системи. Код обмеження у використанні земельної ділянки 01.01.05.
25.02.2016р. позивачем, ПАТ „Укратрансгаз”, був складений акт обстеження стану охоронної зони, газопроводу відгалуження „Рені” діаметр 273 мм.тиск 5,5 МПа. на км. 14,5-15,5 який проходить по землях с. Лиманське Ренійського району, орендовані ПП „Виноградар” м. Рені було зафіксовано, порушення охоронної зони Г/В, а саме: насаджено виноградники, встановлено з\б стовпчики та натягнуто між ними дріт.
Враховуючи викладене, керуючись положеннями п.п. 9, 11, 12 Правил охорони магістральних трубопроводів, ст.ст. 8, 11, 22 Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів", ст. 1163, 1164 ЦК України позивач звернувся в суд з вимогами з уточненнями про зобов’язати відповідача демонтувати залізобетонні стовпчики та металевий дріт на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі газопроводу, викорчувати кущі винограднику на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі магістрального газопроводу – відводу до ГРС-Рені на 14,5-15,5 км., на території Лиманської сільської ради Одеської області Ренійського району.
На виконання ухвали суду від 23.11.2016р. листом від 02.12.2016р. (вх. № 29779/16 від 08.12.2016р.) Відділ Держегеокадастру у Ренійському районі Одеської області повідомив, що проектом відведення земельних ділянок ВАТ «Виноградар» в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення підсобного сільського господарства на території Лиманської сільської ради Ренійського району Одеської області та технічним звітом по перенесенню в натуру проекту відведення земельних ділянок ВАТ «Виноградар» в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення підсобного сільського господарства на території Лиманської сільської ради Ренійського району Одеської області не встановлено обмежень у використанні даних земельних ділянок.
Для реалізації системи заходів у галузі охорони земель на території Ренійського району Одеської області у 2007 році розроблено ОСОБА_1 землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель Ренійського району Одеської області. ОСОБА_1 навколо існуючих об’єктів встановлені охоронні зони, в тому числі встановлена охоронна зона навколо (вздовж) об’єкта транспорту – газопроводу.
Отже, відповідно до ОСОБА_1 землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Ренійського району Одеської області, на частину земельної ділянки ВАТ «Виноградар», площа якої 40,95 га, діє обмеження – охоронна зона навколо (вздовж) об’єкта транспорту. Код обмеження у використанні земельної ділянки 01.01.03.
Магістральний газопровід-відвід до ГРС-Рені було введено в експлуатацію в 1990 році. ОСОБА_2 прийому в експлуатацію об’єкта – це газопровід високого тиску 1 класу з умовами діаметром труб 273 мм, проектним тиском 55 кгс/см.кв. Наразі газопровід експлуатується з робочим тиском 35 кгс/см.кв.
СНіП ІІ-45-75 «Магістральні трубопроводи», затверджені Постановою ОСОБА_3 Міністрів СРСР у справах будівництва від 29.08.1975р. №142, згідно п. 2.1 якого, магістральні газопроводи в залежності від робочого тиску поділяються на класи – 1 – й клас при тиску 25-100 кг/см2, 2-й клас – при тиску менше ніж 25 кг/см. кв. Таким чином, магістральний газопровід-відвід до ГРС-Рені є газопроводом 1 класу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» для вищевказаного газопроводу високого тиску встановлюється охоронна зона в розмірі 100 метрів від осі газопроводу в кожну сторону.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» в охоронній зоні магістрального газопроводу забороняється проводити будь-які роботи, в тому числі будувати будинки, розміщувати будь-які об’єкти, встановлювати огорожу земельної ділянки, висаджувати багаторічні насадження, розміщувати звалища та інше.
Відповідно ст. 19 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» для проведення будь-яких робіт, в тому числі будівельних, земляних, необхідно отримати письмовий дозвіл від експлуатуючої газопровід організації.
Статтею 11 Закону України «Про трубопровідний транспорт» встановлено, що до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів.
Уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначаються законодавством України.
Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що охорона об'єктів магістрального трубопровідного транспорту здійснюється спеціальними відомчими підрозділами цих підприємств, порядок роботи яких визначається Правилами охорони магістральних трубопроводів, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 Правил охорони магістральних трубопроводів, затверджених Постановою КМУ № 1747 від 16.11.2002 р. для забезпечення безпечної експлуатації об'єктів магістрального трубопровідного транспорту, зокрема об'єктів магістральних газопроводів I і II класу, магістральних нафтопроводів, нафтопродуктопроводів, конденсатопроводів, магістрального трубопровідного транспорту, призначеного для транспортування рідкого аміаку та етилену, встановлюються охоронні зони. Для магістрального газопроводу-відводу до ГРС-Рені (м. Рені) охоронна зона складає 100 м. з обох боків від осі.
Позивачем було подано заяву про зменшення позовних вимог, в якій він просив суд зобов'язати відповідача демонтувати залізобетонні стовпчики та металевий дріт на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі газопроводу, викорчувати кущі винограднику на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі магістрального газопроводу – відводу до ГРС-Рені на 14,5-15,5 км., на території Лиманської сільської ради ренійського району Одеської області.
Відповідно ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Суд приймає уточнення позовних вимог надані позивачем, ПАТ «Укртрансгаз» в особі Одеського Лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії УМГ «Прикарпаттрансгаз» .
Пунктом 8 Правил охорони магістральних трубопроводів, затверджених Постановою КМУ № 1747 від 16.11.2002 р. земельні ділянки, розташовані у межах охоронних зон, не вилучаються у їх власників і користувачів, а використовуються з обмеженнями, передбаченими цими Правилами та в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про трубопровідний транспорт” охоронна зона - землі вздовж магістральних та промислових трубопроводів, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодженню, а також для зменшення їх негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля в цілому.
З наявних матеріалів справи та пояснень представників сторін вбачається, що земельна ділянка, на якій розташований виноград та по якій проходить магістральний газопровід знаходиться у користуванні відповідача, публічного акціонерного товариства «Виноградар», згідно акту приймання-передачі земельної ділянки від 07 травня 2004р.
З огляду на вищевикладене відповідач, в порушення Правил охорони магістральних трубопроводів висадив багаторічні насадження на газопроводі, який проходить через використовувані ним землі, встановив стовпчики та натягнув металевий дріт в охоронній зоні газопроводу, чим унеможливлює належне обслуговування газопроводу, його ремонт, швидку ліквідацію можливих аварій, що є загрозою для належного функціонування газопроводу та безпеки громадян.
Як вбачається з заяви від 06 березня 2017р. (ГСОО вх. 5392/17) наданої відповідачем, ПАТ «Виноградар», визнано зобов’язання щодо викорчування кущів винограднику на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі магістрального газопроводу – відводу до ГРС-Рені на 14,5-15,5 км, на території Лиманської сільської ради ренійського району Одеської області.
ОСОБА_2 ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору в сумі 1378,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33,34,43,44-49,50,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов’язати приватне акціонерне товариство «Виноградар» (Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Аеродромна, 2, ЄДРПОУ 13911074) демонтувати залізобетонні стовпчики та металевий дріт на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі газопроводу, викорчувати кущі винограднику на відстані 3 (трьох) метрів в кожну сторону від осі магістрального газопроводу – відповіду до ГРС-Рені на 14,5-15,5 км., на території Лиманської сільської ради Ренійського району Одеської області.
3. Стягнути на користь ПАТ «Укртрансгаз» в особі Одеського Лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії УМГ «Прикарпаттрансгаз» (65085, м. Одеса, вул. Тираспольське шосе, 1, ЄДРПОУ 00153133) з приватного акціонерного товариство «Виноградар» (Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Аеродромна, 2, ЄДРПОУ 13911074) судовий збір в розмірі 1 378, 00 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні було оголошено, що повне рішення буде складено 13.03.2017р., однак у зв'язку з перебуванням головуючого судді Петренко Н.Д. на лікарняному з 13.03.2017 по 21.03.2017р. включно, повне рішення складено 22 березня 2017 р.
Головуючий суддя Н.Д. Петренко
Суддя Зайцев Ю.О.
Суддя Смелянець Г.Є.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2017 |
Оприлюднено | 27.03.2017 |
Номер документу | 65468806 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петренко Н.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні