16/415-06-11282А
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2007 р. Справа № 16/415-06-11282А
м. Одеса
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Журавльова О.О.,
суддів Тофана В.М., Михайлова М.В.
при секретарі судового засідання Бритавська Ю.С.
за участю представників сторін
від позивача: Добровольський О.М. за довіреністю від 06.03.2007р.;
Сафронов С.О. за довіреністю від 27.03.2007р.
від відповідачів: Дягілев О.В. за довіреністю від 22.11.2006р. №591/вих представник від Одеської міської ради, за довіреністю від 22.11.2006р. №03-56/вих/д представник від виконавчого комітету Одеської міської ради
від третьої особи: не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу Виконавчого комітету Одеської міської ради
на постанову господарського суду Одеської області від 18 грудня 2006 року
у справі №16/415-06-11282А
за позовом Казенного підприємства „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія”
до відповідачів 1)Одеської міської ради;
2)Виконавчого комітету Одеської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство промислової політики України
про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
КП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” поданий до господарського суду Одеської області адміністративний позов до Одеської міської ради про зобов'язання видати КП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” Міністерства промислової політики України Свідоцтво на право державної власності в особі Міністерства промислової політики на промислові будинки та споруди позначені в технічному паспорті літерами „В”, „Г”, „Д”, розташовані на земельній ділянці загальною площею 1179,9 кв.м. за адресою: м. Одеса, вул. Болгарська,80.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у встановленому законом порядку набув право державної власності в особі Міністерства промислової політики на промислові будинки та споруди позначені в технічному паспорті літерами „В”, „Г”, „Д”, розташовані на земельній ділянці загальною площею 1179,9 кв.м. за адресою: м. Одеса, вул. Болгарська,80 і йому згідно норм чинного законодавства має бути видане відповідачем відповідне свідоцтво.
В якості правового обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст.ст.15,16, 316,317,328 ЦК України, ст.ст.2,11 КАС України.
Ухвалою від 08.11.2006р. суд першої інстанції на підставі ч.3 ст.52 КАС України залучив до участі у справі в якості другого відповідача Виконавчий комітет Одеської міської ради, оскільки встановив, що питання видачі свідоцтв на право власності відноситься до компетенції Виконавчого комітету Одеської міської ради, а отже, саме Виконавчий комітет Одеської міської ради повинний відповідати за адміністративним позовом КП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія”. Разом з тим, суд першої інстанції на підставі ч.2 ст.53 КАС України залучив до участі у справі Міністерство промислової політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, оскільки встановив, що позивач належить до сфери управління Міністерства промислової політики України, а отже, рішення у справі може вплинути на права та обов'язки останнього.
Постановою господарського суду Одеської області від 18 грудня 2006 року у справі №16/415-06-11282А (суддя Желєзна С.П.) позов КП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” задоволено. Виконавчий комітет Одеської міської ради зобов'язано видати КП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” свідоцтво про право державної власності в особі Міністерства промислової політики України на промислові будівлі та споруди, позначені в технічному паспорті під літ. „В”, „Г”, „Д”, загальною площею 1179,9 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Болгарська,80.
З Виконавчого комітету Одеської міської ради на користь КП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” стягнуто витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн.
Постановляючи рішення суд першої інстанції встановив, що промислові будинки та споруди позначені у технічному паспорті під літ. „В”, „Г”, „Д”, розташовані за адресою м. Одеса, вул. Болгарська, 80, належать до державної форми власності, позивач є правонаступником ДП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія”, зазначені об'єкти нерухомості закріплені за ним уповноваженим органом на праві оперативного управління та на протязі тривалого часу знаходяться на його утриманні, а відмовою відповідачів в оформленні свідоцтва про право власності держави в особі Міністерства промислової політики України були порушені права КП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” щодо повної реалізації останніми наданих йому законом повноважень щодо володіння, користування та розпорядження правомірно набутим майном в межах права оперативного управління.
Виконавчий комітет Одеської міської ради з постановою суду першої інстанції не згодний, в апеляційній скарзі просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити КП „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” у задоволенні адміністративного позову, з посиланням при цьому на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, а також на те, що висновки суду, викладені у постанові, не відповідають обставинам справи, судом першої інстанції не повно з'ясовані обставини, що мають значення для справи.
За доводами відповідача, позивач в порушення вимог п.6.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 не надав будь-яких правовстановлюючих документів на промислові будівлі та споруди для отримання свідоцтва про право власності. Матеріали справи також не містять будь-яких відомостей щодо приналежності даних споруд позивачу.
Також відповідач посилається на те, що в статуті позивача чітко вказано, що підприємство має право розпоряджатися закріпленим за ним на праві оперативного управління майном, що є у державній власності, лише з дозволу Міністерства промислової політики України. Отже, будь-які дії щодо оформлення та переоформлення майна здійснюються безпосередньо власником або особою, повноваження якої засвідчені довіреністю. В даному випадку така довіреність в матеріалах справи відсутня, а в наказі №399 від 06.11.1998р. містяться відомості лише про врегулювання порядку землекористування.
Окрім того, відповідач посилається на те, що виконавчим комітетом Одеської міської ради не оспорювалося право власності позивача. У разі відсутності правовстановлюючих документів, встановлення та визнання права власності провадиться у судовому порядку за нормами ГПК України, а ніяк ні КАС України.
У судовому засіданні представник виконавчого комітету Одеської міської ради підтримав вимоги, викладені в апеляційній скарзі щодо скасування постанови суду першої інстанції і прийняття рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Представник Одеської міської ради також просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, з підстав, викладених в апеляційній скарзі виконавчого комітету Одеської міської ради.
У судовому засіданні 06.03.2007р. представники позивача погодилися з доводами, викладеними в апеляційній скарзі виконавчого комітету Одеської міської ради, про що надали відповідну заяву. Але, в процесі розгляду апеляційної скарги змінили свої думку і просили постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача –без задоволення, з посиланням на те, що нерухоме майно належить позивачу на праві оперативного управління і 04.10.2004р. Виконавчий комітет Одеської міської ради вже видавав позивачу Свідоцтво про право власності на 7/10 часток домоволодіння іншого нерухомого майна.
Від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 02.03.2007р. за вх.№306-Д2 надійшло клопотання про розгляд справи без участі у судовому засіданні представника Міністерства промислової політики України. Також у клопотанні Міністерство промислової політики України просило залишити апеляційну скаргу виконавчого комітету Одеської міської ради без задоволення, а постанову господарського суду Одеської області –без змін.
На підставі ч.2 ст.150 КАС України у судовому засіданні оголошувалась перерва до 27.03.2007р.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України, у судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а складання повного тексту відкладене до 18.05.2007р.
Дослідивши обставини та матеріали справи, перевіривши правильність застування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, а також заслухавши пояснення представників сторін, апеляційний господарський суд дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги відповідача, з огляду на таке:
Як випливає із матеріалів справи, адміністративний позов КП „СКБ „Молнія” стосується неправомірних дій відповідача, які полягають у відмові позивачу в оформленні права власності на нерухоме майно.
Так, матеріалами справи встановлено, що КП „СКБ „Молнія” звернулося до начальника юридичного Управління Одеської міської ради з листом від 19.07.2006р. за вих.№344, в якому просило видати Свідоцтво на право власності на підставі документів, які додані до листа (додатки 1-7), а саме: копія Свідоцтва про державну реєстрацію, копія довідки про включення до ЄДРПОУ; копія Статуту; копія технічного паспорту, копія довідки КП „ОМБТІ та РОН”; копія довідки ВАТ „Нептун”; копія рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №918.
Свою вимогу щодо видачі Свідоцтва про право власності КП „СКБ „Молнія” обґрунтувало тим, що на балансі КП „СКБ „Молнія” знаходяться виробничі приміщення загальною площею 1179,9 кв.м. (літери В,Г,Д), розташовані за адресою м. Одеса, вул. Болгарська,80. В жовтні 1944р. Постановою Ради народних комісарів СРСР ці виробничі приміщення були передані п/я 27 (ВО „Нептун”). 25 жовтня 1956р. рішенням №918, п.3 Виконкому Одеської міської ради була виділена земельна ділянка (квартал 390, №36) з виробничими приміщеннями за адресою м. Одеса, вул. Будьонного (Болгарська), 80 для п/я 27 (ВО Нептун”). Наказом Міністерства радіопромисловості СРСР №85 від 15.02.1972р. на базі Одеського заводу „Нептун” було створено Спеціальне конструкторське бюро „Молнія”, на баланс якого були передані виробничі приміщення за адресою м. Одеса, вул. Болгарська,80. Рішенням Кабінету Міністрів України №987 від 30.06.1996р. на базі СКБ „Молнія” було створено Казенне підприємство СКБ „Молнія”. На виробничі приміщення, що знаходяться на балансі КП СКБ „Молнія” і розташовані за адресою м. Одеса, вул. Болгарська, 80, акти вводу в експлуатацію не збереглись. В обласному та міському архівах вони теж відсутні.
Листом юридичного управління Одеської міської ради від 18.08.2006р. за вих.№7711 КП „СКБ „Молнія” повідомлено, що серед наданих КП „СКБ „Молнія” документів відсутні акти комісії про прийняття об'єкта і введення в експлуатацію; що у рішенні виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих від 25.10.1956р. №918 відсутня інформація про те, що земельна ділянка (квартал 380, №3) за адресою Будьонного (Болгарська), 80 була відведена для п/я 27 (ВО „Нептун”); що КП „СКБ „Молнія” необхідно надати документи, які підтверджують право власності на земельну ділянку по вул. Болгарська, 80; що необхідно надати копію технічного паспорту від 06.02.2006р.; що після приведення документів у відповідність до вимог чинного законодавства питання щодо оформлення Свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Болгарська, 80 буде розглянуто юридичним управлінням Одеської міської ради.
Відповідно до вимог п.6.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (назва в редакції наказу Мінюсту №36/5 від 17.05.2004р.), затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002р. №7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002р. за №157/6445, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
При цьому, у підпункті „а” пункту 6.1. цього Тимчасового положення наведений чіткий перелік осіб та необхідних документів на підставі яких місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування оформлюють право власності на об'єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності.
Отже, виходячи із вищенаведених правових норм Тимчасового положення, апеляційний господарський суд вважає, що під час звернення до Одеської міської ради з заявою (лист від 19.07.2006р. за вих.№344) про оформлення права власності на об'єкти нерухомості позивач у справі повинний був надати відповідні документи для оформлення цього права.
Втім, із документів, які позивач надав до Одеської міської ради (копія Свідоцтва про державну реєстрацію, копія довідки про включення до ЄДРПОУ; копія Статуту; копія технічного паспорту, копія довідки КП „ОМБТІ та РОН”; копія довідки ВАТ „Нептун”; копія рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №918) неможливо встановити наявність у КБ „СКБ „Молнія” права власності на відповідне нерухоме майно.
У жовтні 2006р. КП „СКБ „Молнія” подало до господарського суду Одеської області адміністративний позов, в якому просило зобов'язати Одеську міську раду видати КП „СКБ „Молнія” Міністерства промислової політики України Свідоцтво на право державної власності в особі Міністерства промислової політики на промислові будинки та споруди, позначені в технічному паспорті під літ. „В”, „Г”, „Д”, загальною площею 1179,9 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Болгарська,80.
В обґрунтування позовних вимог КП „СКБ „Молнія” посилається на те, що позивач у встановленому законом порядку набув право державної власності в особі Міністерства промислової політики на промислові будинки та споруди позначені в технічному паспорті літерами „В”, „Г”, „Д”, розташовані на земельній ділянці загальною площею 1179,9 кв.м. за адресою м. Одеса, вул. Болгарська,80 і йому згідно норм чинного законодавства має бути видано відповідне свідоцтво.
При цьому, в якості доказів, які підтверджують набуття права державної власності в особі Міністерства промислової політики України позивачем надані до суду наступні документи:
1.рішення виконкому Одеської міської ради депутатів трудящих від 25.10.1956р. №918 „Про обмір земель по будівничому кварталу №370 м. Одеси”, згідно з яким, користувачем земельної ділянки загальною площею 8279 кв.м. під домоволодінням за №78-80 по вул. Будьонного являється завод ім. Петрівського (а.с.13-15).
2.наказ Міністерства радіопромисловості СРСР від 15.02.1972р. №85, згідно з яким, з 01.04.1972р. КБ при Одеському заводі „Нептун” переведено на самостійний баланс і перейменоване у „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” (а.с.20).
3.наказ Міністерства промислової політики України від 06.11.1998р. №399 „Про перетворення державного підприємства „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” у казенне підприємство”, згідно з яким на виконання постанови КМУ від 30.06.1998р. №987 „Про перетворення державних підприємств у казенні” державне підприємство „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” перетворено у казенне, затверджений статут КП СКБ „Молнія”, призначений в.о. директора Чаріков О.М. та йому наказано забезпечити перереєстрацію підприємства; повідомити кредиторів і дебіторів, що КП „СКБ „Молнія” є правонаступником ДП „СКБ „Молнія”; здійснити працевлаштування працівників реорганізованого підприємства відповідно до чинного законодавства; врегулювати у встановленому порядку зміни на землекористування з урахуванням вимог, що витікають з цього наказу (а.с.29).
4.статут КП „СКБ „Молнія”, затверджений наказом Міністерства промислової політики України від 06.11.1998р. №399 і перереєстрований Іллічівською райадміністрацією м. Одеси 03.12.1998р.
Згідно з цим Статутом, Казенне підприємство „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” створено за рішенням Кабінету Міністрів України від 30.06.98р. на державному майні шляхом перетворення державного підприємства –Спеціальне конструкторське бюро „Молнія”, перейменоване наказом Міністерства промислової політики України від 06.11.1998р. №399 і належить до сфери управління Міністерства промислової політики України.
Відповідно до п.9 вказаного Статуту, статутний фонд підприємства складає 1317000 грн. і включає основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства.
У п. 10 цього Статуту встановлено, що майно підприємства, що є у державній власності і закріплене за підприємством, належить йому на праві оперативного управління. Здійснюючи право оперативного управління, підприємство володіє та користується зазначеним майном.
Підприємство має право розпоряджатися закріпленим за ним на праві оперативного управління майном, що є у державній власності і належить до основних фондів підприємства лише з дозволу Міністерства промислової політики України.
Підприємство має право розпоряджатися закріпленим за ним на праві оперативного управління іншим майном, що є державній власності і не належить до основних фондів підприємства, лише після виконання державного контракту відповідно до законодавства України.
5.довідку від 28.11.02р., яка підписана головою правління ТОВ „Нептун” та директором КП „СКБ „Молнія”, та згідно з якою, об'єкти нерухомості по вул. Болгарська, 80, зазначені у технічному паспорті під літерами „В”, „в”, вІ”; „Г”; „Д” знаходяться на балансі КП СКБ „Молнія” (а.с.18).
6.довідку КП „ОМБТІ та РОН” від 27.02.2006р. по об'єкту: вул. Болгарська,80, згідно з якою, у КП СКБ „Молнія” знаходяться на балансі літ. „В”, „Г”, „Д” площею 1179,9 кв.м., що складає 19/50 частин домоволодіння (а.с.4).
7.технічний паспорт на виробничий будинок №80 по вул. Болгарській у м. Одесі, виготовлений КП „ОМБТІ та РОН” станом на 06.02.2006р., та в якому власником виробничого будинку №80 по вул. Болгарській у м. Одесі зазначено КП „СКБ „Молнія”. При цьому, документи, що підтверджують право власності у цьому паспорті не зазначені.
Отже, із документів, які надані позивачем до суду першої інстанції також неможливо встановити факт того, що промислові будинки та споруди, позначені в технічному паспорті під літ. „В”, „Г”, „Д”, загальною площею 1179,9 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Болгарська,80 належать позивачу на праві оперативного управління.
Більш того, такий факт неможливо встановити також із Переліку майна, що не включається до складу цілісного майнового комплексу казенного підприємства, яке не підлягає приватизації, який затверджений і надісланий до апеляційного господарського суду Міністерством промислової політики України, оскільки згідно з цим Переліком до складу цілісного майнового комплексу КП „СКБ „Молнія” не включається корпус №25 за адресою м. Одеса, вул. Будьонного,80 загальною площею 56,3 кв.м. та корпус №22 за адресою м. Одеса, вул. Будьонного, 80 загальною площею 30,3 кв.м., а позовні вимоги стосуються промислових будинків та споруд, позначених в технічному паспорті під літ. „В”, „Г”, „Д”, загальною площею 1179,9 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Болгарська,80.
Таким чином, встановлені обставини свідчать про відсутність у позивача правовстановлюючих документів, передбачених вимогами Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, саме на підставі якого органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування провадять оформлення права власності на нерухоме майно із видачею відповідного Свідоцтва про право власності.
З огляду на викладене, апеляційний господарський суд вважає, що Одеська міська рада правомірно відмовила позивачу у видачі Свідоцтва про право власності та повідомила про те, що питання про оформлення Свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Болгарська, 80 буде розглянуто юридичним управлінням Одеської міської ради після приведення документів у відповідність до вимог чинного законодавства. До того ж, документи, які позивачем надані до суду також не доводять наявність у позивача права оперативного управління спірним нерухомим майном. Окрім того, докази передачі спірного нерухомого майна до статутного фонду позивача, які витребувані апеляційним господарським судом у Міністерства промислової політики України, останнє до суду не надало.
Таким чином, висновки суду першої інстанції, викладені в оскаржуваному судовому рішенні, не відповідають обставинам справи, що відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.202 КАС України є підставою для його скасування і прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог КП „СКБ „Молнія”.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.3 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Одеської міської ради задовольнити.
2.Постанову господарського суду Одеської області від 18 грудня 2006 року у справі №16/415-06-11282А скасувати.
3.Відмовити Казенному підприємству „Спеціальне конструкторське бюро „Молнія” у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови у повному обсязі, тобто з 18.05.2007р.
Суддя-доповідач
О.О. Журавльов
Судді
В.М. Тофан
М.В. Михайлов
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2007 |
Оприлюднено | 30.08.2007 |
Номер документу | 654785 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Журавльов О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні