Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
07 вересня 2010 р. № 2-а- 8097/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., при секретарі судового засідання Добровольська М.С.
за участю:
представника позивача -Міліціанов Р.В., діє за дорученням від 25.10.10р.
представника відповідача -Сергієнко Т.В., діє за дорученням № 9 від 04.01.10р.
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом
Асоціації виробників ЛАУМ до Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Фрунзенської районної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій після уточнення позовних вимог просив суд визнати бездіяльність Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Фрунзенської районної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо нездійснення дій по відшкодуванню грошових коштів, сплачених АВ Лаум в якості допомоги по вагітності і пологам, по тимчасовій непрацездатності та на поховання згідно звіту Ф4-ФСС з ТВП за січень 2010 рік протиправною, зобов'язати Харківське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Фрунзенської районної виконавчої дирекції вчинити дії щодо здійснення відшкодування грошових коштів сплачених Асоціацією виробників ЛАУМ в якості допомоги по вагітності згідно звіту Ф4-ФСС з ТВП за січень 2010ріку сумі 36580,65 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. Загальними зборами Асоціації виробників ЛАУМ від 30.10.2009 року, на посаду Президента Асоціації виробників ЛАУМ призначено ОСОБА_3, якій було встановлено заробітну плату у розмірі 9000 грн. на місяць. 09 листопада 2009 року, відповідно до Наказу № 2/0К, ОСОБА_3 приступила до виконання обов'язків Президента Асоціації виробників ЛАУМ. У лютому 2010р. позивачем було нараховано ОСОБА_3, допомогу по вагітності та пологах за 126 днів в сумі 36580,65грн. з розрахунку розміру заробітної плати 9000 грн. Нарахована допомога по вагітності та пологах в сумі 36580,65 грн. виплачена Позивачем співробітниці ОСОБА_3 за рахунок власних коштів згідно платіжної відомості від 10.02.2010р. та відображена у поданому до відповідача звіті за формою №4 - ФСС ТВП за 2009 рік. Відповідно до вимог діючого законодавства, відповідач повинен здійснювати відшкодування грошових коштів сплачених підприємством як допомогу по вагітності та пологах, у зв'язку з чим позивач просив суд відшкодувати грошові кошти, сплачені позивачем в якості допомоги по вагітності та пологах.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на наступне. ОСОБА_3 як президентом Асоціації виробників ЛАУМ була отримана заробітна плата за період з 09.11.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 15857,14 грн. За період з 08.01.2010 року по 13.05.2010 року ОСОБА_3 знаходилася у стані тимчасової непрацездатності, що підтверджується листом непрацездатності серії АЕ № 687472 у зв'язку з вагітністю та пологами. На підставі вказаного листа непрацездатності, виходячи із заробітної плати, ОСОБА_4 позивачем було нараховано за рахунок коштів Фонду допомогу по вагітності та пологах в сумі 36580,65 грн. На день перевірки ОСОБА_3 сума допомоги не була виплачена, звернення позивача за відшкодуванням мало місце раніше виплати допомоги та проведення розрахунків, а також Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не встановлені строки для здійснення органами Фонду відшкодування страхувальникам витрат на виплату застрахованим особам матеріального забезпечення.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Асоціація виробників ЛАУМ є договірним об'єднання, що підтверджується установчим договором (а.с. 20-29) та є юридичною особою, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 30).
Асоціація виробників ЛАУМ зареєстрована як страхувальник та перебуває на обліку у Фрунзенській районній виконавчій дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що підтверджується повідомленням про реєстрацію (а.с. 19).
Згідно зі ст. 1 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до Протоколу № 2 загальних зборів учасників Асоціації виробників ЛАУМ від 30.10.2009р. ОСОБА_3 була призначена президентом Асоціації виробників ЛАУМ згідно штатного розкладу, затвердженого засновником підприємства з 09.11.2009 року (а.с. 32-33), Протоколом № 3 загальних зборів учасників Асоціації виробників ЛАУМ від 01.11.2009р. президенту Асоціації виробників ЛАУМ ОСОБА_3 було встановлено розмір заробітної плати згідно штатного розкладу згідно 9000 грн. (а.с. 34-35).
Згідно з наказом Асоціації виробників ЛАУМ № 2/ок від 09.11.2009р., ОСОБА_3 приступила до своїх обов'язків президента Асоціації з 09.11.2009р., що підтверджується копією наказу (а.с. 36).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Відповідно до копії листка непрацездатності серія ААЩ № 736259 працівник позивача ОСОБА_3 знаходилася у стані тимчасової непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами з 08.01.10 по 13.05.10. (а.с. 38)
Відповідно до копії платіжної відомості позивачем була виплачена 10.02.2010р. допомога по вагітності та пологах ОСОБА_3 у розмірі 36580.65 грн. (а.с. 41).
Пункт 4 ч.1 ст.5 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням передбачає обов'язковість фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом.
Позивачем було подано звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за січень 2010 року, де відобразив суму коштів, які були виплачені працівнику позивача ОСОБА_3 у розмірі 36580.65 грн. як допомогу по вагітності та пологах. (а.с. 45)
03 лютого 2010 року відповідачем було проведено ревізію по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності АВ Лаум ТМ за період з 01.01.09 по 01.02.10, за результатами якої було складено акт № 37 від 03.02.10. (а.с. 46-48). Відповідно до висновків вказаного акту ревізії відповідачем не встановлено порушень нарахування позивачем ОСОБА_3 допомоги по вагітності та пологам.
Позивач звернувся до Фрунзенської виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з проханням про відшкодування понесених витрат на виплату допомоги по вагітності та пологах у розмірі 36580.65 грн. (а.с. 44).
На вказаному листі, який було отримано відповідачем 03.02.10, останнім зазначено, що відшкодування буде проведено після надання правової оцінки прокуратури Фрунзенського району м. Харкова. (а.с. 44)
Відповідно до листа Прокуратури Фрунзенського району м. Харкова від 01.06.10 встановлено, що заходи прокурорського реагування за наслідками перевірки, проведеної прокуратурою району відповідно до листа Фрунзенської районної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування тимчасової втрати працездатності щодо можливого протиправного заволодіння коштами Фонду шляхом оформлення АВ ЛАУМ ЇМ документів, які стали підставою нарахування виплат допомоги по вагітності та пологам ОСОБА_3 у максимальних розмірах, не вживалося. (а.с. 43)
Крім того, судом встановлено, що територіальною державною інспекцією праці у Харківській області за дорученням відповідача було проведено перевірку додержання законодавства про працю, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на АВ Лаум , про що було складено акт № 20-01-430/1133 від 31.05.10, відповідно до якого порушень щодо призначення та виплати ОСОБА_3 допомоги по вагітності та пологам не встановлено. (а.с. 7-8)
Судом встановлено, що позивач в подальшому звертався до відповідача із заявами про проведення відшкодування вказаної вище допомоги по вагітності та пологам в розмірі 36580,65 грн., зокрема, 15.03.10, 02.06.10, однак відповідачем було відмовлено у відшкодуванні вказаної суми (листи від 31.03.10, 11.06.10).
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням у разі настання страхового випадку страхувальник зобов'язаний надавати та виплачувати застрахованим особам відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Відповідно підпункту 6.7 пункту 6 Інструкції Про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду (затверджена Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 р.) страхувальники здійснюють виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на поховання.
Вказані витрати страхувальники - роботодавці здійснюють за рахунок коштів Фонду з відповідним врахуванням витрат при сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням похованням.
Відповідно до п.п. 6.9 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності передбачено, що якщо витрати, проведені страхувальником -роботодавцем за звітний квартал, перевищують нараховану суму страхових внесків та інших платежів, то різниця між сумою витрат і сумою страхових внесків зараховується в рахунок сплати наступного кварталу. Якщо ж витрати не можуть бути покриті страховими внесками і в наступному кварталі, відшкодовується страхувальнику -роботодавцю органом реєстрації після одержання від нього звіту за формою № 4-ФСС ТВП за минулий квартал. Відшкодування страхувальнику -роботодавцю суми перевищення над сумою страхових внесків у випадках, коли належна сума страхових внесків не покриває витрат, може провадитись і до одержання звіту за формою № 4-ФСС ТВП при обов'язковому поданні довідки -розрахунку за підписом керівника, головного бухгалтера, завіреної печаткою підприємства. Відшкодування здійснюється органом реєстрації шляхом перерахування відповідних сум на поточний рахунок страхувальника.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що згідно Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням та Інструкції Про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду позивач має право на відшкодування витрат здійснених ним на виплату ОСОБА_3 допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами.
Посилання на умисні дії з боку позивача, спрямовані на неправомірне отримання відшкодування з коштів фонду соціального страхування, не можуть бути прийти до уваги судом, оскільки відповідно до ст. 72 КАС України лише вирок суду по кримінальній справі, який набрав законної сили є обов'язковим для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалено вирок.
Крім того, суд зауважує, що діючим законодавством не передбачено повноваження Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо неперерахування належних до виплати коштів з підстав незгоди із порядком нарахування належних до сплати сум, та зазначає, що відповідно до п. 2 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням страховик, яким відповідно до ст.2 цього ж Закону є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, надано повноваження стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.
Також суд зазначає, що посилання відповідача на відсутність законодавчо встановлених строків здійснення відшкодування вказаних витрат не може бути підставою для відмови у здійснення такої виплати. Крім того, суд зауважує на наявність у суб'єкта владних повноважень обов'язку вчиняти дії своєчасно, тобто протягом розумного строку. Представником відповідача в судовому засідання не надано обґрунтованих пояснень щодо порушення розумності строку проведення відшкодування сплаченої позивачем допомоги по вагітності та пологам.
Таким чином, суд приходить до висновку про невідповідність бездіяльності відповідача щодо нездійснення дій по відшкодуванню грошових коштів сплачених Асоціацією виробників "ЛАУМ" в якості допомоги по вагітності та пологах згідно звіту Ф4-ФСС з ТВП за січень 2010 рік, вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. № 2240, Постановою КМУ Про максимальну величину фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничну суму заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески до соціальних фондів від 07.03.2001р. № 225, Постановою КМУ Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від 26.09.2001р. № 1266, ст.ст. 94, 160, 161,162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Асоціації виробників ЛАУМ до Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Фрунзенської районної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати бездіяльність Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Фрунзенської районної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо нездійснення дій по відшкодуванню грошових коштів сплачених Асоціацією виробників "ЛАУМ" в якості допомоги по вагітності, пологах, по тимчасовій непрацездатності та на поховання згідно звіту Ф4-ФСС з ТВП за січень 2010 рік - протиправною.
3. Зобов'язати Харківське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Фрунзенської районної виконавчої дирекції вчинити дії щодо здійснення відшкодування грошових коштів сплачених Асоціацією виробників ЛАУМ в якості допомоги по вагітності згідно звіту Ф4-ФСС з ТВП за січень 2010 ріку сумі 36580.65 (тридцять шість тисяч п'ятсот вісімдесят грн. 65 коп.) грн.
4. Стягнути з Державного бюджету на користь Асоціації виробників ЛАУМ (ідентифікаційний код: 31799938, місце знаходження: прос. Московський, 273, м. Харків, 61046) суму сплаченого держмита у розмірі 370.00 (триста сімдесят грн. 00 коп.) грн.
5. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 10 вересня 2010 року.
Суддя Волкова Л.М.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2010 |
Оприлюднено | 28.03.2017 |
Номер документу | 65492438 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Волкова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні