ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2017 року о/об 15 год. 21 хв.Справа № 808/3013/16 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представників позивача Трачук Н.І., Назаренка С.О., представника відповідача Сонгулії В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РОДЖЕРС"
до Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "РОДЖЕРС" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача №0001251401, №0001261401, №0001271406 від 07.07.2016.
Позивачем у позові (т.1, а.с.6-10) зазначено, що на підставі наказу в.о.начальника Головного управління ДФС у Запорізькій області №389 від 18.04.2016 проводилася документальна планова перевірка позивача співробітниками ГУ ДФС у Запорізькій області та ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя. Період, який охоплює перевірка, згідно вищевказаного наказу з 01.01.2014 по 31.12.2015. За результатами перевірки складено Акт від 22.06.2016, з висновками якого позивач не погодився та надав письмові заперечення. Головне управління ДФС у Запорізькій області 07.07.2016 прийняло чотири податкових повідомлення-рішення: №0001241401; №0001251401; №0001261401; №0001271406, які оскаржено. 1) ГУ ДФС у Запорізькій області прийняло повідомлення-рішення від 07.07.2016 №0001241401, за яким позивачу на підставі Акта перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 встановлено порушення п.44.1 ст.44, п.138.1 ст.138, пп.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України та нараховано суму грошового зобов'язання до збільшення по податку на прибуток приватних підприємств 1461 грн. 00 коп. і 365 грн. 25 коп. штрафних (фінансових) санкцій. Податкове повідомлення-рішення від 07.07.2016 №0001241401 скасовано Рішенням ДФС України від 29.09.2016. Інші податкові повідомлення-рішення від 07.07.2016 за №0001251401; №0001261401; №0001271406 залишені без змін. ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.07.2016 №0001251401, яким позивачу на підставі Акта перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 встановлено порушення пп.14.1.36, пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.3 ст.200, п.201.1, п.201.4, п.201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України та нараховано грошове зобов'язання до збільшення по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 95197 грн. 00 коп. і 23799 грн. 25 коп. штрафних (фінансових) санкцій. Податкове повідомлення-рішення від 07.07.2016 №0001251401 підлягає, на думку позивача, скасуванню, оскільки перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.11.2014 по 31.12.2015 відповідачем встановлено їх заниження на загальну суму 95197 грн. 00 коп. у рядку 1.1 (колонка Б) Декларації з податку на додану вартість "Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів". Ця сума обчислена співробітниками ДФС, як сума ПДВ на витрати з поліпшення приміщень, які передані в статутний фонд ТОВ "Астарта-Південь" згідно передаточного балансу від 01.08.2013 та які, на їх думку, не знаходяться у власності та не орендуються. Також, в Акті вказано, що ТОВ "Роджерс" здійснювало придбання будівельних матеріалів та ремонтних робіт по таких витратах у постачальників з включенням до складу податкового кредиту сум ПДВ. В Акті не приведено коли, в яких сумах, по яких податкових накладних та за які товари/послуги/, в яких конкретно постачальників ТОВ "Роджерс" віднесло вищевказані суми до податкового кредиту. Крім того, в переліку приміщень, по яких проведені ремонтні роботи на думку відповідача вказано приміщення по АДРЕСА_8 у сумі 110914 грн. 02 коп. (донараховано суму ПДВ 22182 грн. 80 коп.), яке взагалі не передано ТОВ "Астарта Південь", але це не відповідає дійсності, бо у власності ТОВ "Роджерс" було три складових приміщення за однією адресою. Дві частини приміщення, а саме, 33/100 та 2/25 частин приміщення АДРЕСА_9 передані до статутного фонду ТОВ "Астарта Південь", а 26.12.2014 ще одна (третя) частина приміщення (4/25) придбана ЗОО ФСТ "Україна" і воно до теперішнього часу є власністю ТОВ "Роджерс". Таким чином, грошові кошти у розмірі 110914 грн. 02 коп. складалися з передоплати вартості 4/25 частин приміщення по АДРЕСА_10 та нотаріальних послуг з оформлення договору купівлі-продажу приміщення від 26.12.2014 у неплатника ПДВ та ніякого податкового кредиту у ТОВ "Роджерс" по цьому приміщенню ніколи не виникало, не могло виникнути за цими зобов'язаннями та не було задекларовано. Всі необхідні податки сплачено при оформленні та посвідченні договору у нотаріуса. Відповідно до платіжного доручення №18878 від 10.12.2014 ТОВ "Роджерс" оплачено ЗОО ФСТ "Україна" вартість придбаного нежитлового приміщення у розмірі 94250 грн. 00 коп., але оформити цей договір купівлі-продажу не виявилося можливим через невідповідність правовстановлювальних документів вимогам приватного нотаріуса, відповідно до платіжного доручення №19450 від 26.12.2014 ТОВ "Роджерс" оплачено 3400 грн. 00 коп. за підготовку документів ФОП ОСОБА_4, відповідно до платіжного доручення №19451 від 26.12.2014 ТОВ "Роджерс" оплачено 2450 грн. 00 коп. за посвідчення договору Приватному нотаріусу Нароха О.В. Різниця між зазначеними вище 110914 грн. 02 коп. та 100100 грн. 00 коп. (оплата придбання зазначеного приміщення) склала 10814 грн. 02 коп. - це є витрати на збереження задовільного технічного стану саме цього приміщення. Решта приміщень використовувалась ТОВ "Роджерс" на підставі протоколу про наміри, оскільки, право власності не було зареєстровано за ТОВ "Астарта-Південь" на той час. У зв'язку з чим, між ТОВ "Роджерс" та ТОВ "Астарта-Південь" 27.08.2013 підписано протокол про наміри, відповідно до умов якого до моменту реєстрації права власності у Єдиному реєстрі прав власників нерухомого майна, ТОВ "Роджерс" використовує ці приміщення в своїй господарський діяльності та може проводити поточні ремонти для збереження задовільного технічного стану у відповідності до ліцензійних умов у сфері реалізації лікарських засобів через аптечні заклади. Виходячи з вищезазначеного, висновок відповідача про обов'язок ТОВ "Роджерс" нарахувати податкові зобов'язання, виходячи з бази оподаткування 475984 грн. 99 коп., визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 Податкового кодексу України за товарами/послугами, необоротними активами під час придбання або виготовлення яких, суми податку 95197 грн. 00 коп. включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку є необґрунтованим. 2) ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.07.2016 №0001261401, яким позивачу на підставі Акта перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 встановлено порушення пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та нараховано грошове зобов'язання до збільшення орендної плати за землю з юридичних осіб 2735 грн. 51 коп. і 683 грн. 88 коп. штрафних (фінансових) санкцій. Податкове повідомлення-рішення від 07.07.2016 №0001261401 підлягає, на думку позивача, скасуванню, оскільки нібито на порушення пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України ТОВ "Роджерс" при розрахунку орендної плати за землю використовувало нормативну грошову оцінку земельних ділянок (АДРЕСА_5) без урахування коефіцієнта індексації, що призвело до заниження орендної плати за землю на суму 2735 грн. 51 коп. Позивач посилаючись на приписи п.1.2, п.1.3 "Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", ст.6 закону України "Про оцінку земель" наполягає, що ТОВ "Роджерс" не проводило і не замовляло оцінку землі, Орендодавцем до цього був залучений належний суб'єкт оціночної діяльності, який розрахував зазначену вартість відповідно до порядку. Відповідно до умов договору оренди землі №169 від 06.03.2012 ТОВ "Роджерс" орендує земельну ділянку площею 0,0139га у Приморської міської ради. Пунктом 4.1 договору визначається розмір орендної плати. В Додатку №5 до договору оренди землі наведено розрахунок орендної плати на підставі нормативної грошової оцінки, який надавався Приморською міською радою для підписання. Згідно з п.4.4 договору розмір орендної плати переглядається Орендодавцем в односторонньому порядку один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених Договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом. Орендодавець до теперішнього часу не виступив з ініціативою про внесення змін що діючого договору, але не позбавлений такої можливості. В односторонньому порядку змінити умови цього договору ТОВ "Роджерс" не має підстав і можливості. Тому, розглядати зазначене, як порушення вимог законодавства з боку ТОВ "Роджерс" є незаконним і не обґрунтованим. 3) ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №0001271406 від 07.07.2016, яким позивачу на підставі Акта перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 встановлено порушення п.2.2, п.2.6 гл.2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" №637 від 15.12.2004 та на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України і абз.3 ст.1 Указу Президента №436/95 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" нараховано штрафні (фінансові) санкції - 195322 грн. 10 коп. Податкове повідомлення-рішення від 07.07.2016 №0001271406, на думку позивача, підлягає скасуванню, оскільки нібито встановлені порушення п.2.2, п.2.6 глави 2 Постанови Правління НБУ від 15.12.2004 №637, а саме: при перевірці КОРО №0827003355/р7 виявлено помилку при заповнені книги у частині сум продажу за 16.04.2015 та 17.04.2015 (переплутані дати). З чого відповідачем зроблено висновок про те, що запис про рух готівки робився не щоденно, що призвело до несвоєчасного оприбуткування готівки на суму 21360 грн. 37 коп. При перевірці КОРО №0827004015Р/3 виявлено помилку при заповнені 19.02.2015 книги у частині суми продажу (запис у книзі - 2285 грн. 88 коп. відповідно до Z-звіту - 19989 грн. 93 коп.). З чого відповідачем зроблено висновок про те, що мало місце неповне оприбуткування готівки в КОРО на суму 17704 грн. 05 коп. Загальна сума порушень по п.2.2, п.2.6 глави 2 Постанови Правління НБУ від 15.12.2004 №637 за думкою перевіряючих становила 39064 грн. 42 коп. При цьому, перевіряючі не взяли до уваги пояснення касира про те, що всі Z-звіти були роздруковані кожного дня та вклеєні в КОРО, а готівку в кінці кожного дня в повній сумі здано до каси підприємства, про що свідчать квитанції прибуткових касових ордерів. В даному випадку підтвердженням того, що ТОВ "Роджерс" оприбуткував суму готівкових коштів може бути: роздруковані у день надходження до каси готівки і підклеєні Z-звіти у КОРО; відповідність суми готівкових коштів за результатами Z-звіту сумі готівкових коштів, визначеній в касових документах; факт здачі суми готівкових коштів в касу підприємства; наявність прибуткових касових ордерів, які також підтверджують день надходження готівки до каси платника податку. ТОВ "Роджерс" використовує реєстратори розрахункових операцій, які щоденно створюють контрольну стрічку в електронній формі та подають до органів державної податкової служби по дротових і бездротових каналах зв'язку електронні копії платіжних документів і фіскальних звітних чеків, які є на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів. Посилаючись на приписи п.1.2 глави 1 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого 15.12.2004 постановою Правління Національного банку України №637, позивач наполягає на тому, що порушень податкової дисципліни виявлено не було, в частині повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО, прибуткових касових ордерах, відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій та касовій книзі, здачі готівки в банк, та всі ці дані повністю відповідають даним, отриманим податковою в електронному вигляді, розбіжності відсутні. Тобто, зазначене порушення в даті занесення до журналу, містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого КпАП, а не Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 №436/95.
Представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду письмові заперечення (т.3, а.с.62-63), в яких зазначено, що відділом перевірок у сфері матеріального виробництва управління аудиту на підставі Наказу від 18.04.2016 №3898 та Направлень від 28.04.2016 №213, №212, №214, №215, №216, від 06.05.2016 №221, №221 та від 31.05.2016 №261, виданих ГУ ДФС у Запорізькій області, та відповідно до вимог пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Роджерс" (код ЄДРПОУ 23285637) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2015. За результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Роджерс" (код ЄДРПОУ 23285637) складено Акт від 22.06.2016 №59/08-01-14-01/23285637, який отримано підприємством 22.06.2016, та прийнято наступні податкові повідомлення-рішення: №0001251401 від 07.07.2016 (форма "Р") внаслідок порушень пп.14.1.36, пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.3 ст.200, п.201.1, п.201.4, п.201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України - визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 118996 грн. 25 коп. у т.ч.: 95197 грн. 00 коп. - основний платіж; 23799 грн. 25 коп. - штрафні (фінансові) санкції; №0001261401 від 07.07.2016 (форма "Р") внаслідок порушень пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України - визначено податкове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 3419 грн. 39 коп. у т.ч.: основний платіж - 2735 грн. 51 коп.; штрафні (фінансові) санкції - 683 грн. 88 коп.; №0001271401 від 07.07.2016 (форма "C") внаслідок порушень п.2.2, п.2.6 гл.2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" та на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, абз.3 ст.1 Указу Президента №436/95 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки" - застосовано штрафні санкції у сумі 195322 грн. 10 коп. 1) Перевіркою встановлено, що в порушення пп.14.1.36, 14.1.181 п.14.1 ст.14, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, ТОВ "Роджерс" занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 95197 грн. 00 коп., у т.ч. по періодах: листопад 2014 року на суму 38171 грн. 00 коп.; січень 2015 року на суму 8126 грн. 00 коп.; березень 2015 року на суму 11204 грн. 00 коп.; жовтень 2015 року на суму 37696 грн. 00 коп. В попередньому Акті перевірки №2162/08/-27-2211/23285637 від 30.12.2014 встановлено: станом на 01.01.2013 ТОВ "РОДЖЕРС" сформований статутний фонд у розмірі 10000000 грн. 00 коп. (номер запису змін Виконавчого комітету Запорізької міської ради до установчих документів від 18.06.2012 №11031050017004478). Засновником у розмірі 100 часток статутного капіталу є ОСОБА_6 (іпн.1541914327). Протоколом загальних зборів засновників ТОВ "РОДЖЕРС" від 28.08.2013 №8/2013р. прийнято рішення: зменшити статутний капітал, визначити його у розмірі 2174179 грн. 99 коп. та розподілити його на сто часток наступним чином: ОСОБА_6 - 100 часток статутного капіталу товариства, що дорівнює 2174179 грн. 99 коп. Основні засоби за залишковою вартістю 7825820 грн. 01 коп. передаються ТОВ "Астарта-Південь" (ЄДРПОУ 38783877). ТОВ "Астарта-Південь" є пов'язаною особою ТОВ "РОДЖЕРС", оскільки директором ТОВ "Астарта-Південь" та єдиним засновником зі статутом у розмірі 7825820 грн. 01 коп. є ОСОБА_6 Перевіркою встановлено, що підприємством ТОВ "РОДЖЕРС" експлуатуються основні фонди, які були передані пов'язаній особі - ТОВ "Астарта-Південь" на підставі Протоколу загальних зборів засновників ТОВ "РОДЖЕРС" від 28.08.2013 №8/2013р. та передаточного балансу від 01.08.2013. Договори з оренди даних об'єктів з ТОВ "Астарта-Південь" в перевіряємому періоді не укладені за наступними адресами: АДРЕСА_2, АДРЕСА_3. Крім того, встановлено, що ТОВ "Роджерс" проводяться ремонтні робіт приміщень, які не знаходяться у власності та не орендуються. За даними бухгалтерського обліку ТОВ "Роджерс" за період з 01.11.2014 по 31.12.2015 витрати на поліпшення зазначених приміщень відображені проводкою Дт10 "Основні засоби" - Кт рахунку 15 "Капітальні інвестиції" на суму 475984 грн. 99 коп., що підтверджується актами ввода в експлуатацію таких поліпшень. Оскільки дані об'єкти нерухомості не перебувають у власності та не є орендованими суб'єктом господарювання, витрати пов'язані з утриманням (поліпшенням) даних об'єктів не пов'язані з господарською діяльності. Щодо отриманого ГУ ДФС у Запорізькій області листа №36 від 24.06.2016 (яким надано копію протоколу про наміри від 27.08.2013 між ТОВ "Роджерс" та ТОВ "Астарта Південь", підписаного від ТОВ "Роджерс" - ОСОБА_7 та завірений печаткою, від ТОВ "Астарта Південь" - директором ОСОБА_8, відтиск печатки ТОВ "Астарта Південь" відсутній) відповідач з посиланням на приписи ст.635 Цивільного кодексу України зазначив, що вищезазначений протокол про наміри свідчить про пріоритетність надання в найм приміщень підприємству ТОВ "Роджерс", які в майбутньому будуть належати ТОВ "Астарта Південь".Крім того, в запереченнях позивача зазначено, що в переліку приміщень, по яких проведені ремонтні роботи на думку перевіряючих вказано приміщення за адресою АДРЕСА_4 у сумі 110914 грн. 02 коп.., яке взагалі не було передане ТОВ "Астарта Південь". Відповідно наданих до перевірки "Актів вводу в експлуатацію основних засобів" датою вводу в експлуатацію об'єкта нежитлове приміщення по АДРЕСА_10 зазначено 30.11.2014. Проте договір купівлі-продажу нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_4 укладений між ТОВ "Роджерс" та ЗОО ФСТ "Україна" 26.12.2014. ТОВ "Роджерс" в запереченнях на Акт перевірки не доведено правових підстав використання нежитлових приміщень переданих ТОВ "Астарта Південь" в господарській діяльності підприємства. 2) Перевіркою встановлено, що в порушення пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України ТОВ "Роджерс" занижено орендну плату за землю на загальну суму 2735 грн. 51 коп., в т.ч. по періодах: за листопад-грудень 2014 року на суму 321 грн. 90 коп.; за 2015 рік на суму 2413 грн. 61 коп. В ході перевірки встановлено, що підприємством за базу оподаткування була взята нормативна грошова оцінка (НГО) земельної ділянки за адресою АДРЕСА_5 площею 139 кв.м., яка зазначена в Договорі оренди №169 від 29.12.2012, що склала 26175 грн. 09 коп. Відповідно до даних Держгеокадасрту у Запорізькій області наданих листом від 30.05.2016 №8-28-0.3-1099/2-16 НГО вказаної земельної ділянки складає 45846 грн. 00 коп. у 2014 році та 56809 грн. 00 коп. (з урахуванням коефіцієнту до збільшення) у 2015 році. Внаслідок вищенаведеного підприємством ТОВ "Роджерс" занижено орендної плати за земельну ділянку, що розташована за адресою АДРЕСА_5. 3) При перевірці КОРО №0827003355/р7 встановлено, що в розділі II КОРО за 16.04.2015, в гр.4 службова видача становить 11000 грн. 00 коп., гр.5 сума розрахунків загальна становить 11181 грн. 81 коп., гр.6 сума розрахунків за ставкою ПДВ 20% становить 1787 грн. 04 коп., гр.7 сума ПДВ становить 912 грн. 45 коп., відповідно до Z-звіту №1935 роздрукованого о 17 год. 01 хв. 16.04.2015 сума продаж становить 10453 грн. 26 коп., готівкою 10325 грн. 26 коп., службова видача 10400 грн. 00 коп., включений ПДВ - обіг А становить 855 грн. 50 коп., податок становить 770 грн. 47 коп. При перевірці КОРО №0827003355/р7 встановлено, що в розділі II КОРО за 17.04.2015 в гр.4 службова видача становить 10400 грн. 00 коп., гр.5 сума розрахунків загальна становить 10453 грн. 26 коп., гр.6 сума розрахунків за ставкою ПДВ 20% становить 855 грн. 50 коп., гр.7 сума ПДВ становить 770 грн. 47 коп., відповідно до Z-звіту №1936 роздрукованого о 17 год. 06 хв. 17.04.2015 сума продаж становить 11181 грн. 81 коп., готівкою 11035 грн. 11 коп., службова видача 11000 грн. 00 коп., включений ПДВ - обіг А становить 1787 грн. 04 коп., податок становить 912 грн. 45 коп. Тобто, записи про рух готівки та суми розрахунків в розділі II КОРО №0827003355/р7 за 16.04.2015 та за 17.04.2015 здійснювалися не щоденно, так як в гр.5 КОРО за 16.04.2015 здійснено запис за 17.04.2015, а в гр.5 КОРО за 17.04.2015 здійснено запис за 16.04.2015, що призвело до несвоєчасного оприбуткування готівки 16.04.2015 в сумі 10325 грн. 26 коп. та за 17.04.2015 в сумі 11035 грн. 11 коп. Загальна сума несвоєчасного оприбуткування готівки становить 21360 грн. 37 коп. При перевірці КОРО №0827004015р/3 встановлено що в розділі II КОРО оприбутковано готівку за 19.02.2015 в сумі 2285 грн. 88 коп., відповідно до Z-звіту №668 роздрукованого о 19 год. 54 хв. 19.02.2015 сума продаж готівкою становить 19989 грн. 93 коп. Неповне оприбуткування готівки в КОРО становить 17704 грн. 05 коп. Під час проведення перевірки посадовими особами ТОВ "Роджерс" надано завірені належним чином копії документів, які свідчать про порушення законодавства. Підприємством порушено п.2.2, п.2.6 гл.2 Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 (із змінами та доповненнями), в частині не повного оприбуткування та несвоєчасного оприбуткування готівки в КОРО на загальну суму 39064 грн. 42 коп. Документальною перевіркою встановлені порушення: п.2.2, п.2.6 глави 2 Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 (із змінами та доповненнями) в частині не повного оприбуткування та несвоєчасного оприбуткування готівки в КОРО на загальну суму 39064 грн. 42 коп.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Сторони під час розгляду справи у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Вислухавши пояснення представників позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Позивач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Запорізької міської ради 20.07.1995 (Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №199669 від 20.07.1995) з місцезнаходженням: 69104, АДРЕСА_1. ТОВ "РОДЖЕРС" має ідентифікаційний код 23285637 (т.1, а.с.22-23, 25).
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №11624957 ТОВ "РОДЖЕРС" зареєстроване як платник податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 232856308278.
У період з 29.04.2016 по 31.05.2016 та з 01.06.2016 по 14.06.2016 проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "РОДЖЕРС" (код ЄДРПОУ 23285637) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2015, валютного та іншого законодавства за період з 01.11.2014 по 31.12.2015. За результатами перевірки складено Акт №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 (т.1, а.с.57-96).
У висновку Акту перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016, серед іншого, зазначено наступне: "… Перевіркою встановлено порушення ТОВ "РОДЖЕРС": … - пп.14.1.36, пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.3 ст.200, п.201.1, п.201.4, п.201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України …, в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість на загальну суму 95197 грн., в т.ч. по періодах: за листопад 2014р. на суму 38171 грн.; за січень 2015р. на суму 8126 грн.; за березень 2015р. на суму 11204 грн.; за жовтень 2015р. на суму 37696 грн. - пп.271.1.1, п.271.1 ст.271, розділу ХІІ Податкового кодексу України … в результаті чого занижено орендну плату за землю на загальну суму 4623,92 грн., в т.ч. по періодах: за листопад-грудень 2014р. на суму 321,90 грн.; за 2015 рік на суму 4302,02 грн. … - п.2.2, п.2.6 глави 2 Постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004р. №637 (із змінами та доповненнями) в частині не повного оприбуткування та несвоєчасного оприбуткування готівки в КОРО на загальну суму 39064 грн.42 коп. …" (т.1, а.с.94-95).
Результатом розгляду відповідачем Акту перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 стало прийняття 07.07.2016:
1) податкового повідомлення-рішення №0001251401, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 118996 грн. 25 коп., з яких: 95197 грн. 00 коп. - за податковими зобов'язаннями; 23799 грн. 25 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1, а.с.27);
2) податкового повідомлення-рішення №0001261401, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 3419 грн. 39 коп., з яких: 2735 грн. 51 коп. - за податковими зобов'язаннями; 683 грн. 88 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1, а.с.28);
3) податкового повідомлення-рішення №0001271401, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 195322 грн. 10 коп. (т.1, а.с.29).
Судом досліджено Розрахунки штрафних санкцій до податкових повідомлень-рішень №0001251401, №0001261401, №0001271406 від 07.07.2016 (т.1, а.с.97-99).
Згідно Розрахунку штрафної санкції сума застосованої до позивача штрафної (фінансової) санкції 195322 грн. 10 коп. становить п'ятикратний розмір не оприбуткованої ТОВ "РОДЖЕРС" відповідно до абз.3 ст.1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".
У суду відсутні зауваження щодо порядку та застосування процентних ставок при визначенні розміру штрафних (фінансових) санкцій позивачу.
1. Надаючи правову оцінку винесеному 07.07.2016 ГУ ДФС у Запорізькій області податковому повідомленню-рішенню за №0001251401, суд виходить з наступного.
В Акті перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 зазначено: "… За період з 01.11.2014 по 31.12.2015 ТОВ "Роджерс" задекларовано податкових зобов'язань по податку на додану вартість у сумі 33201559 грн. Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.11.2014 по 31.12.2015 встановлено їх заниження на загальну суму 95197 грн., в т.ч. по періодах: за листопад 2014р. на суму 38171 грн.; за січень 2015р. на суму 8126 грн.; за березень 2015р. на суму 11204 грн.; за жовтень 2015р. на суму 37696 грн. … В попередньому акті перевірки №2162/08/-27-2211/23285637 від 30.12.2014 встановлено: станом на 01.01.2013 ТОВ "РОДЖЕРС" сформований статутний фонд у розмірі 10000000 грн. (номер запису змін Виконавчого комітету Запорізької міської ради до установчих документів від 18.06.2012 №11031050017004478). Засновником у розмірі 100 часток статутного капіталу є ОСОБА_6 (іпн.1541914327). Протоколом загальних зборів засновників ТОВ "РОДЖЕРС" від 28.08.2013 №8/2013р. прийнято рішення: зменшити статутний капітал, визначити його у розмірі 2174179,99 грн. та розподілити його на сто часток та розподілити його наступним чином: ОСОБА_6 - 100 часток статутного капіталу товариства, що дорівнює 2174179,99 грн. Основні засоби за залишковою вартістю 7825820,01 грн. передаються ТОВ "АСТАРТА-ПІВДЕНЬ" (ЄДРПОУ 38783877) … ТОВ АСТАРТА-ПІВДЕНЬ" (ЄДРПОУ 38783877) є пов'язаною особою ТОВ "РОДЖЕРС", оскільки директором ТОВ "АСТАРТА-ПІВДЕНЬ" та єдиним засновником зі статутом у розмірі 7825820,01 грн. є ОСОБА_6 … Згідно інформаційних баз, встановлено що ТОВ "АСТАРТА-ПІВДЕНЬ" від здійснення фінансово-господарської діяльності за 2014-2015 рік декларує нульові показники. Згідно балансу на 31.12.2015 рік підприємство декларує наявність основних фондів на суму 7825,8 тис. грн. Встановлено, що згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, основні фонди перереєстровано на ТОВ "АСТАРТА-ПІВДЕНЬ", які розташовані за наступними адресами: АДРЕСА_6. Проте, за результатами перевірки не встановлено укладення договорів між ТОВ "Роджерс" та ТОВ "АСТАРТА-ПІВДЕНЬ" про передачу в оренду нежитлових приміщень, які ТОВ "Роджерс" використовує у своїй господарській діяльності. Згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно основні фонди за іншими адресами не було перереєстровано на ТОВ "АСТАРТА-ПІВДЕНЬ". Однак, в даних приміщеннях розташовані аптеки ТОВ "Роджерс": … Таким чином, встановлено, що підприємством ТОВ "Роджерс" експлуатуються основні фонди, які були передані пов'язаній особі - ТОВ "Астарта-Південь" на підставі Протоколу загальних зборів засновників ТОВ "РОДЖЕРС" від 28.08.2013 №8/2013р. та передаточного балансу від 01.08.2013. Договори з оренди даних об'єктів з ТОВ "Астарта-Південь" в перевіряємому періоді не укладені. Крім того, встановлено, що ТОВ "Роджерс" проводяться ремонтні роботи приміщень, які не знаходяться у власності та не орендуються. За даними бухгалтерського обліку ТОВ "Роджерс" за період з 01.11.2014р. по 31.12.2015р. витрати на поліпшення зазначених приміщень відображені проводкою Дт 10 "Основні засоби" - Кт рахунку 15 "Капітальні інвестиції" на суму 475984,99 грн., що підтверджується наступними актами ввода в експлуатацію таких поліпшень: … Відповідно до наданих до перевірки документів підприємство ТОВ "Роджерс" здійснювало придбання будівельних матеріалів та ремонтних робіт у наступних постачальників … В бухгалтерському обліку дані операції відображені наступним чином: Дт 15 "Капітальні інвестиції" - Кт 685 "Розрахунки з іншими кредиторами"; Дт 205 "Будівельні матеріали" - Кт 685 "Розрахунки з іншими кредиторами";
Дт 15 "Капітальні інвестиції" - Кт 205 "Будівельні матеріали"; Дт 644 "Податковий кредит" - Кт 685 "Розрахунки з іншими кредиторами"; Дт 103 "Будинки та споруди" - Кт 15 "Капітальні інвестиції" …" (т.1, а.с.63-66).
Судом досліджено надані позивачем документи, які, на його думку спростовують відомості, зазначені в Акті перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 щодо цього порушення (т.1, а.с.147-150, 158-245; т.2, а.с.1-250; т.3, а.с.1-51, 76, 77-78, 83-86).
Доводи позивача про те, що в Акті перевірки не приведено коли, в яких сумах, по яких податкових накладних та за які товари/послуги/, у яких конкретно постачальників ТОВ "Роджерс" віднесло вищевказані суми до податкового кредиту спростовуються документами дослідженого податкового обліку ТОВ "Роджерс": у "Розшифровках податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (Додаток 5 до Податкових декларацій з податку на додану вартість) зазначені індивідуальні податкові номера ТОВ "Епіцентр", ТОВ "Мдіна", ТОВ "Баланс ЛТД", ТОВ "Лемакса", ТОВ "Брік ЛТД", ТОВ "Буд Енерго Стандарт", ТОВ "ПВЗ", ЗФ ТОВ Арабеск, ТОВ "Електроресурс", ТОВ "Нова лінія", ТОВ "Бастіон Інвест".
Судом досліджено Протокол про наміри від 27.08.2013, передаточний баланс від 01.08.2013 (т.3, а.с.12-13).
При вирішенні спору по суті суд взяв до уваги доводи позивача про те, що: "… Дві частини приміщення, а саме, 33/100 та 2/25 частин приміщення АДРЕСА_7 передані до статутного фонду ТОВ "Астарта Південь", а 26.12.2014 ще одна (третя) частина приміщення (4/25) придбана ЗОО ФСТ "Україна" і воно до теперішнього часу є власністю ТОВ "Роджерс" … кошти у розмірі 110914,02 грн. складалися з передоплати вартості 4/25 частин приміщення по АДРЕСА_8 та нотаріальних послуг з оформлення договору купівлі-продажу приміщення від 26.12.2014 … Всі необхідні податки сплачено при оформленні та посвідченні договору у нотаріуса. Різниця між зазначеними вище 110914,02 грн. та 100100 грн. (оплата придбання зазначеного приміщення) склала 10814 грн. 02 коп. це є витрати на збереження задовільного технічного стану саме цього приміщення. Решта приміщень використовувалась ТОВ "Роджерс" на підставі протоколу про наміри, оскільки, право власності не було зареєстровано за ТОВ "Астарта-Південь" на той час … між ТОВ "Роджерс" та ТОВ "Астарта-Південь" 27.08.2013 підписано протокол про наміри, відповідно до умов якого до моменту реєстрації права власності у Єдиному реєстрі прав власників нерухомого майна, ТОВ "Роджерс" використовує ці приміщення в своїй господарський діяльності та може проводити поточні ремонти для збереження задовільного технічного стану у відповідності до ліцензійних умов у сфері реалізації лікарських засобів через аптечні заклади …".
Як зазначено у п.3 "Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності"", затвердженого 07.02.2013 Наказом Міністерства фінансів України №73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за №336/22868 (надалі - "Національне положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності""), терміни, що використовуються в національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, мають такі значення: баланс (звіт про фінансовий стан) - звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов'язання і власний капітал; необоротні активи - всі активи, що не є оборотними.
Відповідно до вимог Наказу Міністерства статистики України №352 від 29.12.1995 "Про затвердження типових форм первинного обліку" Інвентарна картка обліку основних засобів (форма №ОЗ-6) застосовується для обліку всіх видів основних засобів, а також для групового обліку однотипних об'єктів основних засобів, що надійшли в експлуатацію в одному календарному місяці та таких, що мають одне і те ж виробничо-господарське призначення, технічну характеристику та вартість.
Як зазначено пп.14.1.159 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, пов'язані особи - це юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням таких критеріїв: а) для юридичних осіб: одна юридична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов'язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 20 і більше відсотків; одна і та сама юридична або фізична особа безпосередньо та/або опосередковано володіє корпоративними правами у кожній такій юридичній особі у розмірі 20 і більше відсотків; одна і та сама юридична або фізична особа приймає рішення щодо призначення (обрання) одноособових виконавчих органів кожної такої юридичної особи; одна і та сама юридична або фізична особа приймає рішення щодо призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу колегіального виконавчого органу або наглядової ради кожної такої юридичної особи; принаймні 50 відсотків складу колегіального виконавчого органу та/або наглядової ради кожної такої юридичної особи складають одні і ті самі фізичні особи; одноособові виконавчі органи таких юридичних осіб призначені (обрані) за рішенням однієї і тієї самої особи (власника або уповноваженого ним органу); юридична особа має повноваження на призначення (обрання) одноособового виконавчого органу такої юридичної особи або на призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу її колегіального виконавчого органу або наглядової ради; сума всіх кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від однієї юридичної особи та/або кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від інших юридичних осіб, гарантованих однією юридичною особою, стосовно іншої юридичної особи перевищує суму власного капіталу більше ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та компаній, що провадять виключно лізингову діяльність, - більше ніж у 10 разів). При цьому сума таких кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення (на початок та кінець звітного періоду); б) для фізичної особи та юридичної особи: фізична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов'язаних осіб) володіє корпоративними правами юридичної особи у розмірі 20 і більше відсотків; фізична особа має право призначати (обирати) одноособовий виконавчий орган такої юридичної особи або призначати (обирати) не менш як 50 відсотків складу її колегіального виконавчого органу або наглядової ради; фізична особа здійснює повноваження одноособового виконавчого органу в такій юридичній особі; фізична особа має повноваження на призначення (обрання) одноособового виконавчого органу такої юридичної особи або на призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу її колегіального виконавчого органу або наглядової ради; сума всіх кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від фізичної особи, наданих юридичній особі, та/або будь-яких кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від інших фізичних осіб, наданих юридичній особі, які надаються під гарантії цієї фізичної особи, перевищують суму власного капіталу більше ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та компаній, що провадять виключно лізингову діяльність, - більше ніж у 10 разів). При цьому сума таких кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення (на початок та кінець звітного періоду); (…).
Згідно з пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
У п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зокрема, зазначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: (…) в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних. З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України).
У п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України зазначено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.
Відповідно до п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України (який виключено п.47 Розділу І Закону України №71-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", але був чинним у податковому періоді листопад 2014 року), при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
Відповідно до п.201.4 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер: покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця; покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця. У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця. Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць. Податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника); виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).
Як передбачено п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
У п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг. У разі порушення продавцем/покупцем товарів/послуг порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що висновок відповідача про порушення ТОВ "Роджерс" пп.14.1.36, пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.3 ст.200, п.201.1, п.201.4, п.201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України знайшов підтвердження.
2. Надаючи правову оцінку винесеному 07.07.2016 ГУ ДФС у Запорізькій області податковому повідомленню-рішенню за №0001261401, суд виходить з наступного.
Як зазначено в Акті перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016: "… За період з 01.11.2014 по 31.12.2014 ТОВ "Роджерс" задекларовано орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 4737,25 грн. Перевіркою повноти визначення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.11.2014 по 31.12.2014 встановлено його заниження на суму 4623,92 грн., в т.ч. по періодах: за листопад-грудень 2014р. на суму 321,90 грн.; за 2015 рік на суму 4302,02 грн. … Перевіркою достовірності відображених показників у поданих Деклараціях з орендної плати за землю за період з 01.11.2014 по 31.12.2015 встановлено заниження орендної плати за землю у сумі 2735,43 грн., в т.ч. по періодах: за 2014 рік на суму 321,90 грн.; за 2015 рік на суму 2413,61 грн. Перевіркою встановлено, що на порушення пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 розділу ХІІ Податкового кодексу України …, ТОВ "Роджерс" при розрахунку орендної плати за землю використовувало нормативну грошову оцінку земельних ділянок без урахуванням коефіцієнта індексації, що призвело до заниження орендної плати за землю на суму 2735,51 грн., в т.ч. по періодах: за листопад-грудень 2014 на суму 321,90 грн.; за 2015 рік на суму 2413,61 грн. Так підприємством за базу оподаткування була взята нормативна грошова оцінка (НГО) земельної ділянки за адресою АДРЕСА_5 площею 139 кв.м., яка зазначена в Договорі оренди №169 від 29.12.2012, яка склала 26175,09 грн. Відповідно до даних Держгеокадасрту у Запорізькій області наданих листом від 30.05.2016 №8-28-0.3-1099/2-16 НГО вказаної земельної ділянки складає 45846 грн. у 2014 році та 56809 грн. (з урахуванням коефіцієнту до збільшення) у 2015 році. Внаслідок вищенаведеного підприємством ТОВ "Роджерс" занижено орендної плати за земельну ділянку, що розташована за адресою АДРЕСА_5. …" (т.1, а.с.74).
Судом досліджено надані позивачем документи, які, на його думку, спростовують відомості, зазначені в Акті перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 щодо цього порушення (т.1, а.с.118-136).
В п.4.1 Договору оренди землі №169 від 06.03.2012 (за яким ТОВ "Роджерс" орендує земельну ділянку площею 0,0139га у Приморської міської ради) зазначено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - 2617 грн. 51 коп. на один рік; прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсоток нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 10% (т.1, а.с.118-зворот).
До договору Додатком №5 є Розрахунок орендної плати, в якому нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 29.02.2012 становила 26175 грн. 09 коп. (т.1, а.с.125-126).
Судом досліджено Податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) звітну за 2014 рік та за 2015 рік (т.1, а.с.127-136; т.3, а.с.79-82).
Судом взятий до уваги довід позивача про те, що згідно з п.4.4 Договору оренди землі №169 від 06.03.2012 розмір орендної плати переглядається Орендодавцем в односторонньому порядку один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених Договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.
Плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин)).
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).
Як зазначено у п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до приписів п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Як передбачено пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Судом досліджено інформацію Приморської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області (вих.№1007/8/08-17-14 від 30.05.2016) щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, орендованої ТОВ "Роджерс" (т.3, а.с.72-73).
Відповідно наданих до суду Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Відділу Держгеокадастру у Приморському районі Запорізької області нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: 45846 грн. 00 коп. у 2014 році та 56809 грн. 00 коп. (з урахуванням коефіцієнту до збільшення) у 2015 році (т.3, а.с.74-75).
У постанові Верховного Суду України від 07.04.2015 по справі №21-117а15 викладена наступна правова позиція: "… Проаналізувавши наведені норми матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм ПК над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в жодному разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК. …".
Аналогічна правова позиція висловлена і колегіями суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах: від 02.12.2014 у справі №21-274а14, від 14.07.2015 у справі №21-1699а15, від 14.04.2015 у справі №21-165а15, від 15.11.2016 у справі №21-2255а16.
Таким чином, знаходять своє підтвердження порушення позивачем вимог пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України, за періоди, зазначені в Акті перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016.
Зауваження щодо розрахунку контролюючим органом суми заниження орендної плати у суду відсутні.
3. Надаючи правову оцінку винесеному 07.07.2016 ГУ ДФС у Запорізькій області податковому повідомленню-рішенню за №0001271401, суд виходить з наступного.
В Акті перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 зазначено: "… В ході перевірки загального стану надходжень готівки з каси банку до каси підприємства на підставі банківських виписок за поточними рахунками; звірення банківських виписок (за сумами коштів, одержаних з банку, і датами) та перевірки відповідності записів у касовій книзі, даним прибуткових касових ордерів, також перевірки журналів-ордерів по рахункам №301 та №311, повноти - та своєчасності оприбуткування в касі та книгах обліку розрахункових операцій готівкових надходжень, встановлено порушення п.2.2, п.2.6 глави 2 Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 (із змінами та доповненнями) … При перевірці КОРО №0827003355/р7 встановлено, що в розділі II КОРО за 16.04.2015р., в гр.4 службова видача становить 11000 грн.00 коп., гр.5 сума розрахунків загальна становить 11181 грн. 81 коп., гр.6 сума розрахунків за ставкою ПДВ 20% становить 1787 грн.04 коп., гр.7 сума ПДВ становить 912 грн. 45 коп., відповідно до Z - звіту №1935 роздрукованого о 17 год. 01 хв. 16.04.2015 сума продаж становить 10453 грн. 26 коп., готівкою 10325 грн. 26 коп., службова видача 10400 грн. 00 коп., включений ПДВ - обіг А становить 855 грн. 50 коп., податок становить 770 грн. 47 коп. При перевірці КОРО №0827003355/р7 встановлено, що в розділі II КОРО за 17.04.2015 в гр.4 службова видача становить 10400 грн. 00 коп., гр.5 сума розрахунків загальна становить 10453 грн. 26 коп., гр.6 сума розрахунків за ставкою ПДВ 20% становить 855 грн. 50 коп., гр.7 сума ПДВ становить 770 грн. 47 коп., відповідно до Z - звіту №1936 роздрукованого о 17 год. 06 хв. 17.04.2015 сума продаж становить 11181 грн. 81 коп., готівкою 11035 грн. 11 коп., службова видача 11000 грн.00 коп., включений ПДВ-обіг А становить 1787 грн. 04 коп., податок становить 912 грн. 45 коп. Тобто, записи про рух готівки та суми розрахунків в розділі II КОРО №0827003355/р7 за 16.04.2015 та за 17.04.2015 здійснювалися не щоденно, так як в гр.5 КОРО за 16.04.2015 здійснено запис за 17.04.2015, а в гр.5 КОРО за 17.04.2015 здійснено запис за 16.04.2015, що призвело до несвоєчасного оприбуткування готівки 16.04.2015 в сумі 10325 грн. 26 коп., та за 17.04.2015 в сумі 11035 грн. 11 коп. Загальна сума несвоєчасного оприбуткування готівки становить 21360 грн. 37 коп. При перевірці КОРО №0827004015р/3 встановлено що в розділі II КОРО оприбутковано готівку за 19.02.2015 в сумі 2285 грн. 88 коп., відповідно до Z - звіту №668 роздрукованого о 19 год. 54 хв. 19.02.2015 сума продаж готівкою становить 19989 грн. 93 коп. Неповне оприбуткування готівки в КОРО становить 17704 грн. 05 коп. Підприємством порушено п.2.2, п.2.6 гл.2 Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 (із змінами та доповненнями), в частині не повного оприбуткування та несвоєчасного оприбуткування готівки в КОРО на загальну суму 39064 грн. 42 коп. …" (т.1, а.с.84-85).
Судом досліджено надані позивачем документи, які, на його думку, спростовують відомості, зазначені в Акті перевірки №59/08-01-14-01/23285637 від 22.06.2016 щодо цього порушення (т.1, а.с.101-116, 151-157; т.3, а.с.87-97).
При дослідженні і оцінці вказаних доказів судом взято до уваги доводи позивача про те, що всі Z-звіти були роздруковані кожного дня та вклеєні в КОРО, а готівку в кінці кожного дня в повній сумі здано до каси підприємства, про що свідчать квитанції прибуткових касових ордерів. Підтвердженням того, що ТОВ "Роджерс" оприбуткував суму готівкових коштів можуть бути: роздруковані у день надходження до каси готівки і підклеєні Z-звіти у КОРО, відповідність суми готівкових коштів за результатами Z-звіту сумі готівкових коштів, визначеній в касових документах, факт здачі суми готівкових коштів в касу підприємства, наявність прибуткових касових ордерів, які також підтверджують день надходження готівки до каси платника податку.
Як передбачено п.2.2 глави 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого 15.12.2004 Постановою Правління Національного банку України №637, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (надалі - "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні"), підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Відповідно до п.2.6 глави 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Як зазначено у ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у цьому Законі терміни вживаються у такому значенні: книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); фінансова санкція - грошова сума, що стягується за порушення вимог цього Закону з суб'єктів господарювання за місцем їх реєстрації до відповідного місцевого бюджету.
Аналогічно визначено поняття книги обліку розрахункових операцій і п.1.2 глави 1 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".
Фіскальна інформація зберігається у фіскальній пам'яті у вигляді окремих записів встановлених формату і розрядності згідно з додатком (п.25 "Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування", затвердженим 18.02.2002 постановою Кабінету Міністрів України №199 (надалі - "Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування")).
Відповідно до абз.2 п.2 "Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" для цілей фіскальних вимог також використовуються такі поняття: Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора.
Згідно з п.11 "Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту; Z-звіту; звіту про реалізовані товари (надані послуги); періодичних (повного, скороченого).
Відповідно до п.6 глави 4 розділу ІІ "Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій", затвердженого 28.08.2013 наказом Міністерства доходів і зборів України №417, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1618/24150 (який 26.07.2016 втратив чинність на підставі п.2 Наказу Міністерства фінансів України №547 від 14.06.2016 "Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за №918/29048, але був чинним на момент виникнення спірних правовідносин), використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.
Порівнянням роздрукованих чеків/квитанцій, Книг обліку розрахункових операцій, стрічок Z-звітів підтверджується документально: несвоєчасне оприбуткування готівки на суму 21360 грн. 37 коп.; неповне оприбуткування готівки в КОРО у сумі 17704 грн. 05 коп.
Абзацом 3 ч.1 ст.1 Указу Президента №436/95 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Також, ст.2 Указу Президента №436/95 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" установлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
У постановах від 01.04.2014 по справі №21-54а14, від 02.04.2013 по справі №21-76а13 колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України викладено висновок про те, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність дій з фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій. При цьому невідображення готівки у книзі обліку розрахункових операцій після проведення із застосуванням РРО є порушенням порядку оприбуткування готівки, відповідальність за яке встановлена саме Указом №436/95.
Аналогічна правова позиція викладена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 13.03.2014 по справі №21-5а14: "… суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають своєчасно та в повній мірі оприбутковувати усю готівку, що надходить до кас, та щоденно, тобто кожного робочого дня по закінченні зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО. У разі недотримання суб'єктом господарювання при здійсненні діяльності пункту 9 статті 3 Закону №265/95-ВР та підпункту 2.6 глави 2 Положення до нього за рішенням відповідних органів застосовуються штрафні (фінансові) санкції згідно з вимогами пункту 4 статті 17 Закону №265/95-ВР та абзацу третього частини першої статті 1 Указу №436/95 відповідно …".
З урахуванням наведеного, податкове повідомлення-рішення №0001271401, прийняте 07.07.2016 ГУ ДФС у Запорізькій області, є обґрунтованим і підтверджується фактичними обставинами справи.
Позивач дійшов хибної думки про те, що: "… порушень податкової дисципліни виявлено не було, в частині повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО, прибуткових касових ордерах, відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій та касовій книзі, здачі готівки в банк, та всі ці дані повністю відповідають даним, отриманим податковою в електронному вигляді, розбіжності відсутні. Тобто, зазначене порушення в даті занесення до журналу, містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого КпАП, а не Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 №436/95. …".
З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення №0001251401, №0001261401, №0001271406 прийняті 07.07.2016 відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірними.
У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ТОВ "Роджерс" не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 17.03.2017.
Суддя О.О. Прасов
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2017 |
Оприлюднено | 28.03.2017 |
Номер документу | 65498909 |
Судочинство | Адміністративне |