Рішення
від 24.03.2017 по справі 324/10/17
ПОЛОГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 324/10/17

Провадження № 2/324/186/2017

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2017 року Пологівський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Каретник Ю.М.,

при секретарі Савченко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті ОСОБА_1 цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Григорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, треті особи - приватний нотаріус Пологівського районного нотаріального округу ОСОБА_3, ОСОБА_4, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом. До початку розгляду справи по суті позивачем було уточнено позовні вимоги і додано ще одну позовну вимогу про встановлення факту родинних відносин. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є рідним братом померлої ОСОБА_5, яка померла 28.03.2016 року, що підтверджується їх копіями свідоцтв про народження, де вказано, що вони мають спільну матір. Однак, у написанні їх прізвищ є відмінності, що унеможливлює позивачеві оформити право на спадкове майно, яке залишилося після смерті сестри. У зв'язку з цим просив встановити факт того, що він, ОСОБА_2 є рідним братом ОСОБА_5.

Окрім того, позивач зазначає, що після смерті сестри відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 5,53 га, що розташована на території Григорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області та належала померлій на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 017204 від 30 березня 2001 року, виданого Григорівською сільською радою Пологівського району Запорізької області.

У встановлений чинним законодавством строк позивач звернувся до приватного нотаріуса Пологівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини після померлої сестри і нотаріусом була заведена спадкова справа № 74/2016. Син померлої ОСОБА_5 - ОСОБА_4 відмовився від прийняття спадщини після померлої матері на користь позивача. Однак, нотаріус відмовила позивачеві у видачі свідоцтва про право власності на спадщину у зв'язку з відсутністю оригінала правовстановлюючого документа на належну померлій земельну ділянку, а також у зв'язку з різним написанням прізвищ у документах.

Враховуючи, що жодним іншим чином неможливо захистити порушене право позивача на отримання у порядку спадкування земельної ділянки, позивач також просив суд визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 5,53 га, що розташована на території Григорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області та належала померлій ОСОБА_5 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 017204 від 30 березня 2001 року.

Позивач та його представник у дане судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, однак 24 березня 2017 року вони надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити. Під час розгляду справи позивач у судовому засіданні 06 березня 2017 року додатково пояснив, що його матір'ю була ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, а його рідною сестрою - ОСОБА_5, яка померла 28.03.2016 року. Мати до своєї смерті жила разом зі своєю дочкою ОСОБА_5, а позивач жив недалеко від них, допомагав їм, піклувався про матір, а потім і про сестру до її смерті. Мати завжди називала їх обох своїми дітьми. Приблизно у 2013 році сестра звернулася до нього і сказала, що втратила паспорт. У втраченому паспорті прізвище сестри було зазначено Кандіболоцька . У зв'язку із втратою паспорта сестрі було виготовлено новий паспорт, де її прізвище було записано за даними посвідки про народження - ОСОБА_5. Різне написання прізвища його матері, його сестри та його самого у різних документах пояснює механічними описками осіб, які їх складали. Після смерті сестри залишилася земельна ділянка, яка їй належала на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, оригінал якого наразі втрачено. Після смерті сестри позивач звернувся до нотаріуса для отримання Свідоцтва про право на спадщину, однак йому було відмовлено. Тому він і звернувся до суду з даним позовом.

Від відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, до суду 24 березня 2017 року надійшла заява про розгляд справи за відсутності його представника. Своїм правом подати заперечення або пояснення з приводу заявлених позовних вимог відповідач протягом розгляду справи не виявив бажання скористатися.

Третя особа - приватний нотаріус Пологівського районного нотаріального округу ОСОБА_3, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, також надала до суду лист, у якому зазначає, що вона позов підтримує і проти нього не заперечує, просить розглянути справу за її відсутності. Також на запит суду надала копії матеріалів спадкової справи № 74/2016 від 12.04.2016 року, відкритої після смерті ОСОБА_5.

Третя особа - ОСОБА_4, належним чином повідомлений про дату. час та місце розгляду справи, 24 березня 2017 року також подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав і просив його задовольнити.

Свідок ОСОБА_7 у дане судове засідання також не з'явилася, але надала заяву про розгляд справи за її відсутності, підтримує свідчення, надані нею у судовому засіданні 06 березня 20417 року.

Свідок ОСОБА_8 у дане судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Клопотання осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх відсутності і за відсутності представника позивача, подані відповідно до вимог ч. 2 ст. 158 ЦПК України, є їх вільним і свідомим волевиявленням, а тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності вказаних осіб на підставі наявних у справі матеріалів.

У зв'язку із заявами осіб, які беруть участь у справі про розгляд справи за їх відсутності, на підставі ч.2 ст.197 ЦПК України розгляд справи здійснюється судом у даному судовому засіданні за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно із п.1 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Судом встановлено, що ОСОБА_9 народилась 20 жовтня 1938 року, що підтверджується копією посвідки про народження № 2176544. Її батьками вказані ОСОБА_10 та ОСОБА_10 Мелашка Николайовна.

ОСОБА_2 народився 22 березня 1951 року, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії ЯЮ №871045 від 14.05.1951 року. Його батьками вказані Никифор та ОСОБА_6.

Згідно із копією свідоцтва про смерть серії І-ЖС № 342228 від 29 березня 2016 року ОСОБА_5 померла 28 березня 2016 року у віці 77 років.

Із копії інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові справи) судом встановлено, що ОСОБА_5, що народилась 20 жовтня 1938 року у с.Григорівка Пологівського району Запорізької області, оформила заповіт, зареєстрований у спадковому реєстрі за №48457804. Вказаний заповіт був посвідчений 25 серпня 2009 року у Григорівській сільській раді Пологівського району Запорізької області і зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій за № 43.

Як вбачається із копій матеріалів спадкової справи № 74/2016 від 12 квітня 2016 року, ОСОБА_5, яка народилася в с. Григорівка Пологівського району Запорізької області 20 жовтня 1938 року і проживала у ІНФОРМАЦІЯ_2, залишила заповіт від 25 серпня 2009 року, відповідно до якого жилий будинок, що розташований в с. Григорівка Пологівського району Запорізької області по вул. Степна, 35, все її майно, із чого б воно не складалося і де б воно не знаходилося, вона заповіла ОСОБА_11, що народився 22 березня 1957 року в с. Григорівка Пологівського району Запорізької області. Державний акт на право приватної власності на землю ІІІ-ЗП № 017204, виданий на її ім'я Григорівською сільською радою 30 березня 2001 року, вона заповіла ОСОБА_2, що народився в с. Григорівка Пологівського району Запорізької області 22 березня 1951 року. Вказаний заповіт 25 серпня 2009 року засвідчено сільським головою с. Григорівка Пологівського району Запорізької області ОСОБА_1 і зареєстровано в реєстрі за № 43.

Як вбачається із копії довідки Виконавчого комітету Григорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області від 18.04.2016 року № 335, ОСОБА_5 була прописана і проживала в ІНФОРМАЦІЯ_3, по день смерті 29.03.2016 року. Спадкоємцями за заповітом є ОСОБА_2 - брат, ІНФОРМАЦІЯ_4, с. Новополтавка Чернігівського району Запорізької, та ОСОБА_4 - син, ІНФОРМАЦІЯ_5, зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_6.

Відповідно до копії паспорта серії СА № 192564, виданого 21 травня 1996 року Пологівським РВ УМВС України в Запорізькій області, ОСОБА_5 народилася 20 жовтня 1938 року у с. Григорівка Пологівського району Запорізької області і була прописана у цьому ж селі.

Факт родинних відносин померлої ОСОБА_5 та позивача ОСОБА_2 підтвердив допитаний у судовому засіданні 06 березня 2017 року свідок ОСОБА_8, який пояснив, що він вчився і працював разом із позивачем, до цього часу вони підтримують дружні відносини. Він особисто знав матір позивача і його сестру ОСОБА_12. Мати завжди називала позивача і ОСОБА_13 своїми дітьми.

Свідок ОСОБА_7 пояснила суду, що вона працює інспектором з кадрів СФГ Софія , проживає у с. Григорівка і особисто знала і матір позивача - ОСОБА_6, і його сестру - ОСОБА_5. ОСОБА_5 називала ОСОБА_14 своїм братом і завжди говорила, що належна їй земельна ділянка після її смерті має залишитися братові, який доглядав її. Мати називала їх обох своїми дітьми. ОСОБА_7 особисто бачила паспорт померлої сестри позивача - ОСОБА_5, оскільки займалася оформленням договорів оренди землі між громадянами і підприємством, де вона працює. У паспорті прізвище, ім'я та по батькові померлої значилося - ОСОБА_5. Потім ОСОБА_5 цей паспорт втратила, а новий паспорт вже був виданий на прізвище Кандіболоцький . Новий паспорт свідок бачила після смерті ОСОБА_12. Вона пам'ятає, що до Державного акту на право приватної власності на землю, який видавався ОСОБА_5, прізвище власниці землі спочатку було внесене із її слів, а пізніше після подання нею паспорта було внесено зміни і прізвище Каніболоцька було змінено на Кандіболоцька . Після втрати паспорта на прізвище Кандіболоцька і отримання нового паспорта на прізвище Кандіболоцький зміни до Державного акта про право приватної власності на землю внесені не були із невідомих свідкові причин.

Проаналізувавши добуті під час розгляду справи докази, суд приходить до висновку, що свідченнями свідків і письмовими доказами у справі знайшов підтвердження факт того, що ОСОБА_2, який народився 22 березня 1951 року у с. Григорівка Пологівського району Запорізької області, є рідним братом ОСОБА_5, яка народилася 20 жовтня 1938 року у с. Григорівка Пологівського району Запорізької області і яка померла 28 березня 2016 року, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_2 у цій частині підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог ОСОБА_2 стосовно та визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом, то дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов таких висновків.

Як вбачається із копії вказаного вище заповіту від 25 серпня 2009 року, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, заповіла виданий Григорівською сільською радою на її ім'я Державний акт на право приватної власності на землю ІІІ-ЗП № 017204 від 30 березня 2001 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_8.

Позивач ОСОБА_2 звернувся до приватного нотаріуса Пологівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 із заявою від 23 травня 2016 року про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_5. Вказану заяву позивач у той же день відкликав і відмовився від прийняття спадщини за заповітом, подавши відповідні заяви, датовані 23 травня 2016 року, копії яких містяться у матеріалах справи.

12 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до приватного нотаріуса Пологівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті сестри - ОСОБА_5, яка народилася 20 жовтня 1938 року в с. Григорівка Пологівського району Запорізької області, постійно проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_9, і яка померла 28 березня 2016 року.

Інший спадкоємець - ОСОБА_4 звернувся до приватного нотаріуса Пологівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 із заявою від 23 травня 2016 року про відмову від прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5, а також із заявою від 23 травня 2016 року про відмову від прийняття спадщини за законом після смерті своєї матері - ОСОБА_5, на користь брата померлої - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_8.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є рідним братом ОСОБА_5, яка народилася у с. Григорівка Пологівського району Запорізької області 20 жовтня 1938 року, а померла 28 березня 2016 року, і є єдиним спадкоємцем за законом всіх прав і обов'язків померлої сестри.

Однак, як вбачається із копії Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 017204, який виданий Григорівською сільською радою 30 березня 2001 року, власником земельної ділянки площею 5,53 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з урахуванням внесених змін щодо прізвища власника, значиться ОСОБА_5, яка мешкає у с. Григорівка Пологівського району.

Із пояснень позивача судом встановлено, що копію другого примірника Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 017204 ним було отримано у Пологівському відділі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, а де знаходиться оригінал Державного акта, який видавався його померлій сестрі, йому невідомо.

Як вбачається із пояснень свідка ОСОБА_7, відомості про прізвище власника земельної ділянки до Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 017204, який виданий Григорівською сільською радою 30 березня 2001 року, було внесено зі слів ОСОБА_5. Однак, після того, як ОСОБА_12 надала свій паспорт, у якому її прізвище було вказане як Кандіболоцька , до зазначеного державного акту було внесено відповідні зміни. Пізніше паспорт на прізвище Кандіболоцька ОСОБА_12 втратила, у зв'язку з чим отримала новий паспорт на прізвище Кандіболоцький , проте відповідні зміни до Державного акту про право приватної власності на землю нею за життя внесені не були.

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 22 грудня 2016 року № 1613/02-31, ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 5,53 га, що розташована на території Григорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, після померлої 28 березня 2016 року ОСОБА_5, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на цю земельну ділянку.

Як вбачається із ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. 1261-1265 цього Кодексу.

Позивач згідно зі ст. 1262 ЦК України, як рідний брат померлої, є спадкоємцем другої черги після смерті ОСОБА_5, і є таким, що прийняв спадщину, оскільки у встановлений законом строк подав до нотаріуса заяву про прийняття спадщини за законом, копія якої міститься у матеріалах справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Згідно із ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно до ч. 2 ст. 79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок.

Згідно із ч. 9 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Як вбачається із копії витягу з Державного земельного кадастру, земельна ділянка площею 5,5297 га з кадастровим номером 2324281400:02:003:0090, набула властивостей об'єкта цивільних прав, а тому право власності на неї може передаватися у спадок.

Законність підстав і сам факт набуття у власність спірної земельної ділянки спадкодавцем ОСОБА_5 особами, які беруть участь у справі, не оспорюється.

Тому, на підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що позов ОСОБА_2 у частині визнання за ним права власності на вказану земельну ділянку у порядку спадкування за законом підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 27, 31, 61, 88, 174, 209, 214, 215, 256 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 до Григорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, треті особи - приватний нотаріус Пологівського районного нотаріального округу ОСОБА_3, ОСОБА_4, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом задовольнити.

Встановити, що ОСОБА_2, який народився 22 березня 1951 року у с. Григорівка Пологівського району Запорізької області, є рідним братом ОСОБА_5, яка народилася 20 жовтня 1938 року у с. Григорівка Пологівського району Запорізької області і яка померла 28 березня 2016 року.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_8, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку площею 5,53 га, кадастровий номер 2324281400:02:003:0090, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Григорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, в порядку спадкування за законом після померлої 28 березня 2016 року ОСОБА_5.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через Пологівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: Ю.М. Каретник

СудПологівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення24.03.2017
Оприлюднено31.03.2017
Номер документу65572157
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —324/10/17

Рішення від 24.03.2017

Цивільне

Пологівський районний суд Запорізької області

Каретник Ю. М.

Ухвала від 06.01.2017

Цивільне

Пологівський районний суд Запорізької області

Каретник Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні