ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29 березня 2017 р. Справа № 903/145/17 за позовом публічного акціонерного товариства "Волиньобленерго" в особі Луцької міської філії, м. Луцьк
до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Волиньтеплосервіс", м. Луцьк
про стягнення 4 553, 24 грн.
Суддя Якушева І.О.,
при секретарі судового засідання Хомич О.В.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1В.( довіреність №13/18-278 від 30.12.2016 р.),
від відповідача: н/з
Суть спору : позивач в позовній заяві просить стягнути з відповідача 4 553 грн. 24 коп., з них: 99 грн. 25 коп. заборгованості за активну електроенергію, 2 162 грн. 31 коп. пені, 2 145 грн. 37 коп. збитків, завданих інфляцією, 146 грн. 31 коп. процентів річних та судові витрати по справі.
Позов обгрунтваний неналежним виконання відповідачем взятих на себе згідно з договором про постачання електричної енергії №259-1907000 від 22.08.2008 р. зобов'язань по оплаті поставленої електричної енергії.
В судовому засіданні 01.03.2017р. представник позивача позовні вимоги підтримала.
Відповідач правом участі у судовому засіданні 01.03.2017р. не скористався, повноважного представника у судове засідання не направив, хоч був належним чином повідомлений про дату, місце та час розгляду справи.
Направлена відповідачу на юридичну адресу ухвала суду повернута об'єктом поштового зв'язку з позначкою: "адресат відсутній".
Ухвалою господарського суду від 01.03.2017р. розгляд справи було відкладено на 15.03.2017р., зобов'язано відповідача подати суду: пояснення по суті позовних вимог, докази в їх обгрунтування, належно засвідчені копії Статуту, свідоцтва про державну реєстрацію, довідки органу статистики про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій.
В судовому засіданні 15.03.2017р. представник позивача позовні вимоги підтримала.
15.03.2017р. представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Ухвалою господарського суду від 15.03.2017р. розгляд справи було відкладено на 29.03.2017р., зобов'язано відповідача подати суду: пояснення по суті позовних вимог, докази в їх обгрунтування, належно засвідчені копії Статуту, свідоцтва про державну реєстрацію, довідки органу статистики про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.03.2017р. на підставі розпорядження керівника апарату №01-3/38 від 28.03.2017р. у зв'язку із перебуванням судді Кравчук А.М. у відпустці справу №903/145/17 було розподілено судді Якушевій І.О.
Ухвалою господарського суду від 28.03.2017р. справу №903/145/17р. було прийнято до провадження.
В судовому засіданні 29.03.2017р. представник позивача позовні вимоги підтримала.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, відзиву на позов не подав, суми позову не оспорив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Ухвала суду від 15.03..2017р. була надіслана відповідачу за адресою, зазначеною в позовній заяві: м.Луцьк, вул.. Олеся Гончара, 3, проте повернулась до суду. Згідно з поштовою відміткою на конверті причиною повернення є незапит поштової кореспонденції адресатом.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням ТзОВ « Компанія "Волиньтеплосервіс » є: м.Луцьк, вул.. Олеся Гончара, 3.
Згідно приписів ст.75 ГПК та п.2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2010р. № 01-08/140 "Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Відповідно до абз. 3 п. 3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 року №18 за змістом статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
Неявка представника відповідача в судове засідання не є підставою для відкладення розгляду справи, оскільки Господарський процесуальний кодекс України не містить вимог щодо відповідальних осіб, які можуть представляти інтереси сторін в господарському суді. Надання повноважень на представництво інтересів сторони в процесі не обмежено будь-яким певним колом осіб, а тому неможливість явки в судове засідання конкретного представника, не є правовою підставою для відкладення розгляду справи. Стаття 22 ГПК України передбачає широке коло процесуальних прав сторін, поряд із цим встановлює для сторін обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Оскільки, в матеріалах справи є всі достатні документи, необхідні для розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про судовий розгляд справи без участі представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
в с т а н о в и в:
22.08.2008 року між Луцькою міською філією ВАТ "Волиньобленерго" та ТОВ Компанія ВолиньТеплоСервіс укладено договір про постачання електричної енергії № 529-0907000 (а. с. 10-15).
Згідно п. п. 1, 2.2.3, 4.2.1, 8.1, 8.4, 8.5, 10.5 договору постачальник продає електричну енергію, а споживач оплачує її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами даного договору. Споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 2 "Порядок розрахунків" та № 3 "Порядок зняття показів засобів обліку електричної енергії". За внесення платежів, передбачених п. п. 2.2.3-2.2.4 договору, з порушенням термінів, визначених додатком № 2 "Порядок розрахунків", споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається в розрахунковому документі окремим рядком. Оплата електричної енергії та інших платежів здійснюється споживачем самостійно шляхом перерахування коштів на відповідні розрахункові рахунки постачальника в терміни, визначені додатком № 2 "Порядок розрахунків". Виписка рахунку-фактури за використану електричну енергію, пеню, реактивну електроенергію та надбавки проводяться постачальником протягом трьох робочих днів після останнього дня розрахункового періоду. Остаточний розрахунок по всіх платежах проводиться протягом трьох банківських днів з дня отримання рахунків. Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.2008 року. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною стороною не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Додатком № 2 до договору про постачання електричної енергії від 22.08.2008 року визначено наступний порядок розрахунків: відповідно до визначеної згідно п. 3 цього додатку величини коштів за фактично спожиту електричну енергію постачальник електричної енергії виписує споживачу рахунок на оплату електричної енергії, який має бути оплачений протягом 3 операційних днів від дня отримання споживачем рахунку. За власним бажанням споживач може здійснювати оплату електроенергії до отримання рахунку (а. с. 16).
На виконання умов договору позивач за період 01.09.2014 року - 01.06.2016 року передав відповідачу електроенергії на загальну суму 9 546 грн. 36 коп., що підтверджується рахунками з відмітками споживача про отримання, банківською карткою підприємства за період з 01.09.2014 року по 01.02.2017 року (а. с. 19-27).
Відповідач в повному обсязі вартості спожитої електричної енергії за цей період не оплатив, у зв'язку з чим утворилася заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 99, 25 грн.
У відповідності із ст.ст.173, 193 Господарського кодексу України за господарським зобов'язанням один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору Відповідно до ст.ст.526, 599 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
У відповідності із ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 1.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року N 28 постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) (п. 1-1 ПКЕЕ).
Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення) (п. 1-1 ПКЕЕ).
Оскільки відповідач не виконав належним чином взятих за договором про постачання електричної енергії №529-1907000 від 22.08.2008р. зобов'язань, не оплатив вартості спожитої ним електричної енергії в повному обсязі, позовна вимога про стягнення з нього 99,25 грн. заборгованості обґрунтована і підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків та сплата неустойки (штрафу, пені). В силу п. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Позивач в позовній заяві просить стягнути з відповідача 2 162 грн. 31 коп. пені, нараховуючи її за період з 01.10.2014 року по 31.01.2017 року.
Відповідно до визначеної згідно з п. 3 додатку № 2 до договору про постачання електричної енергії від 22.08.2008 року величини коштів за фактично спожиту електричну енергію постачальник електричної енергії виписує споживачу рахунок на оплату електричної енергії, який має бути оплачений протягом 3 операційних днів від дня отримання споживачем рахунку.
З матеріалів справи вбачається, що рахунки, на підставі яких позивач просить стягнути з відповідача 2 162 грн. 31 коп. пені, вручені відповідачу під розписку з зазначенням дати отримання.
Пеня нарахована в межах передбаченого ч. 6 ст. 232 ГК України 6-ти місячного строку з врахуванням 3-х операційних днів для оплати, вихідних та святкових днів, тому підлягає до стягнення(розрахунок пені знаходиться в матеріалах справи - а.с.28-31).
Також позивач просить стягнути з відповідача 2 145 грн. 37 коп. збитків, завданих інфляцією та 146 грн. 31 коп. процентів річних.
Згідно із ч. 2 ст. 625 Цивільного Кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
У відповідності із ст.ст.610, 611, ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З огляду на порушення відповідачем строків оплати електроенергії, встановлених договором, з нього відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України слід стягнути 2 145 грн. 37 коп. збитків, завданих інфляцією та 146 грн. 31 коп. процентів річних ( розрахунки знаходяться в матеріалах справи - а.с. 32-37).
У зв'язку із задоволенням позову на відповідача на підставі ст.ст. 44, 49 ГПК України слід покласти судові витрати по справі.
Керуючись ст.173, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 275, 526, 599, 610, 611, 612, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст.44, 49, ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Волиньтеплосервіс ( 43024, м.Луцьк, вул..Олеся Гончара, 3, код ЄДРПОУ 32501203) на користь публічного акціонерного товариства "Волиньобленерго" в особі Луцької міської філії (43021, м. Луцьк, вул. Залізнична, 1-б, код ЄДРПОУ 00131512, п/р 260353021457 для боргу за активну електроенергію, п/р 260033011457 для збитків завданих інфляцією, процентів річних , пені, судового збору у філії - Волинське обласне управління АТ "Ощадбанк", МФО 303398) 99 грн. 25 коп. заборгованості, 2 162 грн. 31 коп. пені, 2 145 грн. 37 коп. збитків завданих , 146 грн. 31 коп. процентів річних, 1 600 грн. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
Повне рішення складено: 03.04.2017р.
У відповідності із ст.85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст.84 цього Кодексу.
Суддя І. О. Якушева
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2017 |
Оприлюднено | 06.04.2017 |
Номер документу | 65704478 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Якушева Інна Олександрівна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Якушева Інна Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні