Рішення
від 05.04.2017 по справі 619/2614/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 619/2614/13-ц Головуючий суддя І інстанції Жорняк О. М.

Провадження № 22-ц/790/2262/17 Суддя доповідач Яцина В.Б.

Категорія: Спори, що виникають із договорів

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2017 року м. Харків.

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого судді: Яцини В.Б.,

суддів: Бурлака І.В., Карімової Л.В.,

за участю секретаря: Баранкової В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою голови правління Обслуговуючого кооперативу ЖБК Вітязь ОСОБА_1 на рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 18 січня 2017 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Обслуговуючого кооперативу ЖБК Вітязь , голови правління Обслуговуючого кооперативу ЖБК Вітязь ОСОБА_1 про припинення членства в обслуговуючому кооперативі та стягнення пайового внеску,

в с т а н о в и л а:

У травні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив визнати дії голови правління ОК ЖБК Вітязь щодо відмови в прийнятті його заяви про добровільне припинення членства в кооперативі та виплату пайового внеску протиправними та незаконними, зобов'язати ОК ЖБК Вітязь виключити з членів кооперативу ОСОБА_2 з 31.07.2012 року на підставі його заяви про добровільне припинення членства в кооперативі 31.07.2012 року, стягнути з ОК ЖБК Вітязь на користь ОСОБА_2 пайовий внесок в розмірі 30000 грн.00 коп. та судовий збір у розмірі 414 грн.70 коп.

В обґрунтування позову ОСОБА_2 посилався на те, що у березні 2008 року він звернувся з заявою про вступ до обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» . 02.03.2008 року на загальних зборах членів кооперативу «ЖБК «Вітязь» була розглянута його заява про вступ та було рекомендовано прийняти його в члени кооперативу за умови виконання певних вимог, а саме: надати пакет необхідних документів, внести на розрахунковий рахунок обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» пайовий внесок в розмірі 30 000,00 ( тридцять тисяч) гривень. На виконання даних вимог, 01.04.2008 року він вніс через касу кооперативу «ЖБК «Вітязь» пайовий внесок в розмірі 30 000,00 гривень. Про що свідчить квитанція прибуткового касового ордеру за № 105 від 01.04.2008 року та надав необхідний пакет документів. 04.07.2008 року рішенням Правління обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» його було прийнято до членів кооперативу. На протязі всього часу він сумлінно виконував всі вимоги органів правління кооперативу, дотримувався вимог статуту кооперативу та основних положень Закону України «Про кооперацію» . Проте органи правління, а в часності голова правління кооперативу ОСОБА_1 грубо порушує вимоги статуту обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» та Закону України «Про кооперацію» , щодо реалізації його прав, як члена кооперативу, а саме :31.07.2012 року він звернувся до голови правління ОСОБА_1 з заявою про добровільний вихід з членів даного кооперативу та вимогою про повернення йому пайового внеску в сумі 30 000 грн. 00 коп., однак ОСОБА_1 без будь-яких пояснень відмовив йому в прийнятті заяви та в подальшому постійно уникав з ним зустрічі. Його неодноразові спроби реалізувати своє право на вихід з членів кооперативу шляхом подачі заяви голові правління ОСОБА_1 були безрезультатними.

Рішенням Дергачівського районного суду Харківської області від 18 січня 2017 року позов задоволено повністю. Визнано дії голови правління обслуговуючого кооперативу «ЖБК»Вітязь» ОСОБА_1 щодо відмови в прийнятті заяви ОСОБА_2 про добровільне припинення членства в кооперативі та виплату пайового внеску неправомірними. Зобов'язано обслуговуючий кооператив «ЖБК "Вітязь» виключити з членів кооперативу ОСОБА_2 з 31.07.2012 року, на підставі його заяви про добровільне припинення членства в кооперативі від 31.07.2012 року. Стягнуто з обслуговуючого кооперативу«ЖБК "Вітязь» на користь ОСОБА_2 внесок в розмірі 30 000 грн.00 коп.

Не погоджуючись з таким рішенням суду голова правління Обслуговуючого кооперативу ЖБК Вітязь ОСОБА_1 в апеляційній скарзі просить його скасувати та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову. При цьому посилався на те, що рішення незаконне, судом першої інстанції було допущено помилку в тлумаченні ст. 11, 12, 13, 21 Закону України Про кооперацію у даному випадку вступний внесок не є пайовим внеском, а кошти витрачені на розвиток інфраструктури кооперативу поверненню не підлягають при припиненні членства кооперативі ЖБК ''Вітязь» .

Вказав, що приймаючи до членства ЖБК ''Вітязь» ОСОБА_2 було роз'яснено для чого сплачується вступний внесок у розмірі 30 000 грн.00 коп., цільове призначення якого розвиток інфраструктури ЖБК (оплата проектно-кошторисних робіт на виконання газифікації, електрифікації кооперативу, укладка доріг щебенем та інших робіт). На виконання перерахованих вище робіт, всі кошти, які ЖБК ''Вітязь» отримав у вигляді пайових внесків були використані на погашення кредиту, що був отриманий ЖБК ''Вітязь» , тому і розмір вступних внесків було сформовано з урахуванням вищевказаних робіт. Вступні внески членів ЖБК ''Вітязь» створювались лише для виконання цілей та задач поставлених щодо забезпечення інфраструктурою членів кооперативу.

Зазначив, що вступний внесок вже був витрачений на створенні інфраструктури кооперативу, вони мали змогу погасити кредит банку на первинне фінансування для сплати виконаних робіт, на розрахунковому рахунку ЖБК Вітязь грошових коштів немає. ОСОБА_2 було запропоновано, що у разі прийняття до ЖБК ''Вітязь» іншу людину, кошти, які будуть отримані в якості вступного внеску будуть передані позивачу. Крім того, позивачу було запропоновано самому знайти кандидатуру в членство ЖБК ''Вітязь» , його прийняли б до кооперативу, а вступний внесок був би переданий позивачу.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, що з'явились у судове засідання, відповідно до ст. 303 ЦПК України перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про кооперацію» вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом.

Згідно ст. 12 Закону України «Про кооперацію» основними правами члена кооперативу є одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки визначені його статутом.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про кооперацію» членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього, припинення діяльності кооперативу та інше.

Як зазначено у ст. 21 Закону України «Про кооперацію» у разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або ( за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки - в натурі. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюється статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1-го січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.

Відповідно Статуту кооперативу в редакції 2007 року загальні збори є найвищим органом кооперативу, який вправі вирішувати всі питання стосовно діяльності кооперативу.

Згідно п.10 Статуту вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у поряду та розмірах, визначених Статутом кооперативу.

Судовим розглядом встановлено, що у березні 2008 року позивач звернувся із заявою про вступ до обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» .

При цьому суд першої інстанції вважав встановленим, що 2.03.2008 року на загальних зборах членів кооперативу «ЖБК «Вітязь» була розглянута заява позивача про вступ та було рекомендовано прийняти його в члени кооперативу за умови виконання певних вимог, а саме: надати пакет необхідних документів, внести на розрахунковий рахунок обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» пайовий внесок в розмірі 30 000 грн. 00 коп., згідно виписки з протоколу (без номеру) загальних зборів членів «ЖБК «Вітязь» від 02.03.2008 року за № 129.

01.04.2008 року позивач вніс через касу кооперативу «ЖБК «Вітязь» пайовий внесок в розмірі 30 000 грн. 00 коп., згідно наданої квитанції прибуткового касового ордеру за № 105 від 01.04.2008 року та надав необхідний пакет документів.

04.07.2008 року рішенням Правління обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» його було прийнято до членів кооперативу, що підтверджується випискою з протоколу засідання Правління обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» від 04.07.2008 року за № 144.

31.07.2012 року позивач звернувся до голови правління ОСОБА_1 з заявою про добровільний вихід з членів даного кооперативу та вимогою про повернення йому пайового внеску в сумі 30 000 грн. 00 коп., однак ОСОБА_1 без будь-яких пояснень відмовляв йому у прийнятті заяви та в подальшому постійно уникав з ним зустрічі.

Неодноразові спроби позивача реалізувати своє право на вихід з членів кооперативу шляхом подачі заяви голові правління ОСОБА_1 були безрезультатними, що вбачається з наданих копій конвертів, які доставлялися кур'єрською доставкою і листи були повернуті позивачу, у зв'язку із закінченням строку зберігання.

Згідно статуту голова правління ОСОБА_1 порушив п.24 щодо виходу ОСОБА_2 з кооперативу, оскільки відповідно до викладених письмових додаткових доводів ОСОБА_1 зазначено, що ОСОБА_2 звертався до голови правління ОСОБА_1 із проханням виключити його з кооперативу і повернути вступний пайовий внесок у розмірі 30000 грн. 00 коп., що свідчить про те, хоча ОСОБА_1 і не отримав його письмову заяву але йому було відомо про наміри ОСОБА_2

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції обгрунтовано та відповідно до вказаної норми ст. 13 Закону України Про кооперацію має право на припинення членства в кооперативі, яке нічим додатково не обгрунтовано і тому відмова в прийнятті відповідної заяви ОСОБА_2 є незаконним.

Що стосується стягнення на користь ОСОБА_2 30 000 грн., то в цій частині суд першої інстанції всупереч вимог ст. 213 ЦПК України щодо законності та обґрунтованості безпідставно вважав, що при вступі до кооперативу вказана сума була ним сплачена до кооперативу в якості пайового внеску.

В матеріалах справи дійсно наявна копія квитанція прибуткового касового ордеру № 105 від 01.04.2008р. прийнято від ОСОБА_2 пайовий внесок за рішенням загальних зборів (протокол б\н від 02.03.2008р.) (а.с. 8). При цьому всупереч вимог ст. 214 ЦПК України суд першої інстанції не з'ясував, якими доказами вони підтверджуються наведені у рішенні обставини про те, що 2.03.2008 року при розгляді на загальних зборах членів кооперативу «ЖБК «Вітязь» заяви позивача про вступ було рекомендовано прийняти його в члени кооперативу за умови виконання певних вимог, зокрема внести на розрахунковий рахунок обслуговуючого кооперативу «ЖБК «Вітязь» пайовий внесок в розмірі 30 000 грн. 00 коп.. Згідно до виписки з протоколу (без номеру) загальних зборів членів «ЖБК «Вітязь» від 02.03.2008 року за № 129 після розгляду заяви ОСОБА_3 про вступ до членів ЖБК Вітязь йому було рекомендовано окрім надання документів згідно до переліку в обумовлені строку - внести на розрахунковий рахунок ЖБК Вітязь" вступний внесок у розмірі 30 000 грн., а не пайовий внесок, як помилково встановив суд першої інстанції (а.с. 6). Крім того згідно до вказаного витягу з протоколу загальних зборів членів ЖБК Вітязь умовами вступу ОСОБА_2 є фінансування індивідуального жилого будинку ЖБК Вітязь здійснюється за рахунок власних пайових внесків ОСОБА_2 (а.с. 6, 136). Згідно до витягу з протоколу б\н засідання Правління Обслуговуючого кооперативу ЖБК Вітязь від 04.07.2008р. ОСОБА_2 виконав п.п. 2.1-2.4 умов загальних зборів членів кооперативу від 02.03.2008р. (а.с. 7).

Суд першої інстанції не звернув уваги, що в контексті положень ст. 21 Закону України Про кооперацію у п. 23 Статуту кооперативу визначено, що вступні внески вносяться членами житлово-будівельного кооперативу, які вступили до кооперативу до здачі будинку (будинків) в експлуатацію. Розмір вступного внеску визначається загальними зборами членів кооперативу. Згідно до п. 24 Статуту кооперативу пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі. Розмір паю члена кооперативу залежить від фактичного його внеску до пайового фонду. Паї є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу. У разі виходу або виключення з кооперативу фізична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельні ділянки - у натурі. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його починається з 01 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу. Вступні і пайові внески члени житлового кооперативу вносять на рахунок кооперативу в установі банку (а.с. 66). Відповідно до п. 53 Статуту кооперативу особі, яка вибула з житлового-будівельного кооперативу, повертається внесена нею сума паєнагромадження, крім випадку якщо вироком суду встановлено, що пайовий внесок складається з коштів, добутих злочинним шляхом. Повернення паєнагромадження провадиться після внесення відповідної суми новоприйнятим членом кооперативу. Вступний внесок і кошти, внесені членом кооперативу на проведення капітального ремонту жилого будинку (будинків) та інші цілі, поверненню не підлягають. (а.с. 72).

Під час апеляційного провадження безспірно встановлено, що надана ОСОБА_2 при вступу до кооперативу земельна ділянка не була забудована і у подальшому він на ній не здійснював будівництва, з посиланням на її заболочений стан, при цьому ОСОБА_2 не надав доказів про те, що після написання ним заяви про вихід з кооперативу був прийнятий новий член кооперативу.

Таким чином, за наявності вищевказаних даних про порядок прийняття ОСОБА_2 до членів кооперативу, який був обумовлений сплатою ОСОБА_2 30 000 грн. в якості вступного внеску, діючого у кооперативі порядку формування пайового, загального внеску члену кооперативу, доказів формування якого на свою користь позивач до суду не надав, слід визнати помилковим зазначення у квитанції недоведеними призначення отриманих 01.04.2008 року кооперативом від ОСОБА_2 30 000 грн. в якості пайового внеску, який відповідно до вказаних доказів слід вважати вступним внеском, який при виходів із членів кооперативу не повертається. Позивач не довів, що в результаті членства в кооперативі він набув певну частку у загальному майні кооперативу, яка йому може бути виділена при виході із членів кооперативу.

Виходячи з наведеного, оскільки суд неповно з'ясував обставини стосовно призначення здійсненного ОСОБА_2 при вступу до кооперативу платежу; при недоведеності того, що цей платіж був пайовим внеском, внаслідок чого помилився із застосуванням норм Закону України Про кооперацію про необхідність повернення йому 30 000 грн. вступного внеску, то в цій частині колегія суддів скасовує рішення суду першої інстанції і ухвалює нове рішення про відмову у її стягненні.

В іншій частині, що стосується визнання дії голови правління обслуговуючого кооперативу «ЖБК»Вітязь» ОСОБА_1 щодо відмови в прийнятті заяви ОСОБА_2 про добровільне припинення членства в кооперативі неправомірними. Зобов'язання обслуговуючий кооператив «ЖБК "Вітязь» виключити з членів кооперативу ОСОБА_2 з 31.07.2012 року, на підставі його заяви про добровільне припинення членства в кооперативі від 31.07.2012 року - рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим і доводами скарги не спростовуються і тому відповідно до ст. 308 ЦПК України залишається без змін.

Керуючись ст.ст. 209, 303, 304, п. 2 ч.1 ст. 307, ст.ст. 309, 313, 316, 319, 323-325, 327 ЦПК України, колегія суддів

вирішила:

Апеляційну скаргу голови правління Обслуговуючого кооперативу ЖБК Вітязь ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 18 січня 2017 року скасувати в частині стягнення з обслуговуючого кооперативу ЖБК Вітязь , що знаходиться за адресою: Харківська область, Дергачівський район, смт. Солоницівка, вул.. Світла, 39, код ЄДР 22720812 на користь ОСОБА_2 внесок в розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень, відмовивши у задоволенні позову в цій частині.

В іншій частині рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 18 січня 2017 року залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий суддя

Судді колегії

СудАпеляційний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення05.04.2017
Оприлюднено13.04.2017
Номер документу65867465
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —619/2614/13-ц

Рішення від 18.01.2017

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Жорняк О. М.

Ухвала від 18.05.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Ступак Ольга В’ячеславівна

Рішення від 05.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Яцина В. Б.

Рішення від 05.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Яцина В. Б.

Ухвала від 29.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Яцина В. Б.

Ухвала від 15.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Яцина В. Б.

Ухвала від 23.02.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Яцина В. Б.

Рішення від 18.01.2017

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Жорняк О. М.

Ухвала від 10.11.2016

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Жорняк О. М.

Рішення від 15.05.2014

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Жорняк О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні