УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "10" квітня 2017 р. Справа № 906/73/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Гансецького В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - директор, наказ № 2/1-К від 07.06.14р.
ОСОБА_2, дов. від 25.01.17р.
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: ОСОБА_3, дов. від 03.01.17р. № 0010/30/2-17
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Житомирагрохім" (м.Житомир)
до Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області (смт.Ємільчине Житомирської області)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Житомирська обласна державна адміністрація (м.Житомир)
про зобов'язання вчинення дій
Позивач звернувся з позовом про зобов'язання Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області прийняти від нього за актом приймання - передачі земельну ділянку загальною площею 7,4794 га, передану згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р., укладеного між Ємільчинською районною державною адміністрацією та Публічним акціонерним товариством "Житомирагрохім".
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Зокрема, зазначили, що 15.08.16р. між позивачем та ТОВ "Яблунець" було укладено договори купівлі-продажу нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, отриманій позивачем в оренду згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. та, що станом на день подання позову позивач не є власником, або володільцем нерухомого майна на зазначеній земельній ділянці. У зв'язку з цим також, посилаючись на ст.527, 545 ЦК України, ч.8 ст.193 ГК України, вказали, що існує не лише обов'язок позивача передати земельну ділянку відповідачу, а й обов'язок відповідача прийняти виконання особисто та підписати акт приймання-передачі земельної ділянки, переданої згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. Крім того, представники позивача зазначили, що підставою для заявлення даного позову є те, що у зв'язку з припиненням договору оренди землі № 2 від 01.03.12р., відповідач необгрунтовано відмовляється прийняти від позивача орендовану ним земельну ділянку згідно цього договору.
Відповідач у письмових "запереченнях" від 06.02.17р. № 126 проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись, зокрема, на те, що згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. земельна ділянка загальною площею 7,4794 га. є землями промисловості та, що згідно ст.66 і п.5 ст.122, п.6 ст.49 Земельного кодексу України земельні ділянки за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків визначених ч.5, 9 ст.149 Земельного кодексу України перебувають у віданні обласних державних адміністрацій. Тому Ємільчинська районна державна адміністрація не наділена повноваженнями щодо вирішення будь-яких питань, пов'язаних із укладанням, внесенням змін в діючі, чи припинення таких договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній власності, розташованих поза населеними пунктами (а.с.57-59).
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час і місце засідання суду повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.126).
Представник третьої особи проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову у зв'язку з відсутністю предмету спору з підстав, викладених у письмових поясненнях від 15.03.17р. (а.с.121,122). Зокрема, зазначив, що за результатами розгляду клопотання ПАТ "Житомирагрохім" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості площею 7,4794 га в межах Яблунецької селищної ради Ємільчинської району на засіданні комісії по розгляду звернень підприємств, організацій, установ і громадян щодо надання в користування земельних ділянок та водних об'єктів 17.02.17р. було погоджено матеріали про розірвання договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. та рекомендовано голові Житомирської обласної державної адміністрації видати розпорядження про розірвання даного договору.
Заслухавши представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
01.03.12р. між Ємільчинською районною державною адміністрацією (відповідачем/ орендодавцем) та Публічним акціонерним товариством "Житомирагрохім" (позивачем/ орендарем) укладено договір оренди землі № 2, згідно якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку - землі промисловості, які знаходяться на території Яблунецької селищної ради за межами населеного пункту смт.Яблунець (а.с.10-13).
Згідно п.2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,4794 га, у тому числі - 7,4794 га забудовані землі промисловості.
Відповідно до пунктів 3, 4 договору, на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - виробничі нежитлові приміщення, а також інші об'єкти інфраструктури - проїзди, проходи та площадки. Земельна ділянка передається в оренду разом з розташованими на ній об'єктами.
Згідно п.8 договору, договір укладено на п'ятнадцять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно п.15 договору, земельна ділянка передається в оренду для забезпечення виробничої діяльності підприємства.
Цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості (п.16 договору).
Факт отримання відповідачем земельної ділянки підтверджується відповідним актом прийому - передачі земельної ділянки за 2012р. (а.с.15).
Відповідно до п.43 договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Згідно п.37 договору, дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.21 договору, після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Позивач, звернувшись до суду з позовом про зобов'язання Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області прийняти від нього за актом приймання - передачі земельну ділянку загальною площею 7,4794 га, передану згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р., зазначив, що 15.08.16р. між позивачем та ТОВ "Яблунець" було укладено договори купівлі-продажу нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, отриманій позивачем в оренду згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. та, що станом на день подання позову позивач не є власником, або володільцем нерухомого майна на зазначеній земельній ділянці, а що фактичним володільцем земельної ділянки є ТОВ "Яблунець" (а.с.25-45).
Позивач, посилаючись на ст.598 ЦК України, ст.31 Закону України "Про оренду землі", вважає, що у зв'язку з вищенаведеним договір оренди землі № 2 від 01.03.12р. є припиненим.
Також позивач зазначив, що згідно п.21 договору оренди землі № 2 від 01.03.12р., ст.34 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку. А згідно ст.527, 545 ЦК України, ч.8 ст.193 ГК України передбачено обов'язок відповідача прийняти виконання особисто та підписати акт приймання-передачі земельної ділянки, переданої згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. Крім того, представники позивача зазначили, що підставою для заявлення даного позову є те, що у зв'язку з припиненням договору оренди землі № 2 від 01.03.12р., відповідач необґрунтовано відмовляється прийняти від позивача орендовану ним земельну ділянку згідно цього договору.
Крім того, позивач вказав, що він звертався до відповідача з листом від 31.10.16р. №60 з пропозицією прийняти земельну ділянку з оренди (а.с.53). В додаток до даного листа було подано два підписані позивачем та скріплені його печаткою акти прийому - передачі земельної ділянки з оренди (а.с.54).
У відповідь на даний лист відповідач у листі від 2016р. повідомив, що він не наділений повноваженнями щодо вирішення будь-яких питань, пов'язаних з укладенням, внесенням змін, чи припиненням дії договорів оренди земель промисловості державної власності (а.с.19).
Позивач вважає відмову відповідача від прийняття земельної ділянки незаконною та необґрунтованою, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач, заперечуючи проти позову, зокрема, зазначив, що згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. земельна ділянка загальною площею 7,4794 га. є землями промисловості та, що згідно ст.66 і п.5 ст.122, п.6 ст.49 Земельного кодексу України земельні ділянки за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків визначених ч.5, 9 ст.149 Земельного кодексу України перебувають у віданні обласних державних адміністрацій, тому Ємільчинська районна державна адміністрація не наділена повноваженнями щодо вирішення будь-яких питань, пов'язаних із укладанням, внесенням змін в діючі, чи припинення таких договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній власності, розташованих поза населеними пунктами (а.с.57-59).
Представник третьої особи також заперечуючи проти позову, зокрема, зазначив, що за результатами розгляду клопотання ПАТ "Житомирагрохім" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості площею 7,4794 га в межах Яблунецької селищної ради Ємільчинської району на засіданні комісії Житомирської обласної державної адміністрації по розгляду звернень підприємств, організацій, установ і громадян щодо надання в користування земельних ділянок та водних об'єктів 17.02.17р. було погоджено матеріали про розірвання договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. та рекомендовано голові Житомирської обласної державної адміністрації видати розпорядження про розірвання даного договору, що підтвердив витягом з протоколу № 1 засідання даної комісії від 17.02.17р. (а.с.121-123).
Також зазначив, що при виданні відповідного розпорядження голові обласної державної адміністрації Ємільчинської райдержадміністрації буде доручено розірвати зазначений договір оренди землі шляхом укладення до нього додаткової угоди.
Представником третьої особи в обґрунтування своїх заперечень в судовому засіданні було подано розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 07.04.17р. № 121 "Про надання земельних ділянок, поновлення та укладання договорів оренди землі, продаж земельних ділянок, припинення права постійного користування земельними ділянками, розірвання договорів оренди землі, надання згоди на поділ земельних ділянок, надання дозволів на розроблення проектів землеустрою, технічної документації із землеустрою, проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, укладання угоди на проведення геологорозвідувальних робіт, погодження зміни цільового призначення та приймання-передачі земельних ділянок". Згідно даного розпорядження, зокрема, третьою особою погоджено припинення дії договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. (а.с.128-132).
Господарський суд вважає заявлений позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ст.17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ч.5 ст.122 Земельного кодексу України, обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".
Відповідно до ст.93 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ч.1 ст.792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст.598 ЦК України передбачено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Згідно ч.1 ст.31 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Матеріали справи свідчать, що 15.08.16р. та 16.08.16р. між позивачем та ТОВ "Яблунець" були укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, отриманій позивачем в оренду згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. (а.с.22-45).
Таким чином, укладений між позивачем та відповідачем договір оренди землі № 2 від 01.03.12р. відповідно до імперативного припису ст.31 Закону України "Про оренду землі", припинив свою дію 15.08.16р., тобто з моменту переходу права власності від позивача до ТОВ "Яблунець" на нерухоме майно, розташоване на орендованій земельній ділянці.
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Згідно п.21 договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. сторони погодили, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Відповідно до ч.1 ст.527 ЦК України, боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Згідно ч.8 ст.193 ГК України, управнена сторона, приймаючи виконання господарського зобов'язання, на вимогу зобов'язаної сторони повинна видати письмове посвідчення виконання зобов'язання повністю або його частини.
Враховуючи, що земельна ділянка згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р. була передана в оренду позивачу саме відповідачем, як орендодавцем за актом прийому - передачі, то, відповідно, прийняти її від орендаря після припинення дії договору зобов'язний саме орендодавець, так як ніхто інший, крім нього, не має таких прав, оскільки не є стороною договору оренди.
При цьому, повернення земельної ділянки орендодавцеві повинно відбуватись у той самий спосіб, що й її передача, тобто, за актом приймання - передачі.
Посилання відповідача та третьої особи в обґрунтування своїх заперечень проти позову на нову редакцію ст.122 Земельного кодексу України, яка передбачає виключне право обласної державної адміністрації розпоряджатися даною земельною ділянкою, господарський суд вважає юридично некоректним, оскільки в даному спорі не розглядається питання розпорядження землею, а питання прийняття земельної ділянки назад з оренди. Відповідно, як вищезазначено, прийняти земельну ділянку повинна райдержадміністрація, а вже розпорядитись (передати у власність, у користування) нею після цього має право виключно облдержадміністрація.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно ст.ст.525 і 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Відповідач своїм правом на участь в судовому розгляді справи не скористався.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню - Ємільчинська районна державна адміністрація Житомирської області зобов'язується судом прийняти від Публічного акціонерного товариства "Житомирагрохім" за актом приймання - передачі земельну ділянку загальною площею 7,4794 га., передану позивачу відповідачем згідно укладеного між ними договору оренди землі № 2 від 01.03.12р.
Сплата судового збору покладається на відповідача, оскільки його дії (бездіяльність) стали приводом для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Ємільчинську районну державну адміністрацію Житомирської області (11201, смт.Ємільчине Житомирської області, вул.Соборна 18, ідентифікаційний код 04053542) прийняти від Публічного акціонерного товариства "Житомирагрохім" (10001, м.Житомир, вул.Київська 77, ідентифікаційний код 05488443) за актом приймання - передачі земельну ділянку загальною площею 7,4794 га., передану згідно договору оренди землі № 2 від 01.03.12р., укладеного між Ємільчинською районною державною адміністрацією та Публічним акціонерним товариством "Житомирагрохім".
3. Стягнути з Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області, 11201, смт.Ємільчине Житомирської області, вул.Соборна 18, ідентифікаційний код 04053542:
- на користь Публічного акціонерного товариства "Житомирагрохім", 10001, м.Житомир, вул.Київська 77, ідентифікаційний код 05488443 - 1600,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 10.04.17
Суддя Гансецький В.П.
Друк: 2 прим.:
1 - у справу,
2 - відповідачу (рек. з повід. про вруч.).
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2017 |
Оприлюднено | 13.04.2017 |
Номер документу | 65880490 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Гансецький В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні