Рішення
від 05.04.2017 по справі 916/974/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" квітня 2017 р.справа № 916/974/16

За позовом : товариства з обмеженою відповідальністю СТАНКОСЕРВІС-ЮГ

до відповідача : товариства з обмеженою відповідальністю Станки.Інструмент.Технології

про стягнення 302 329 грн. 12 коп.

Суддя Петренко Н.Д.

при секретарі Бобошко А.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 11.04.2016р.

від відповідача: не з'явився (про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить наявні в матеріалах справи документи Арбітражного суду м. Москви (а.с. 67-70), який виконував судове доручення господарського суду Одеської області).

Суть спору: товариство з обмеженою відповідальністю СТАНКОСЕРВІС-ЮГ звернулось до господарського суду Одеської області з позовом з вимогами до товариства з обмеженою відповідальністю Станки.Інструмент.Технології про стягнення основного боргу у сумі 297 897,48 грн. (еквівалент 11650 доларів США, згідно офіційного курсу НБУ на дату подачі позову 12.04.2016р.) за контрактом купівлі-продажу №1 від 30.03.2015р. та 173,31 доларів США пені (еквівалент 4431,74 грн.).

30.09.2016р. від представника позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій позивач просить стягнути з відповідача суму основного боргу у розмірі 11650 доларів США (що за офіційним курсом НБУ на дату подачі позову складає 297 693,62 грн.) та витрати по сплаті судового збору у сумі 177,35 доларів США (що за офіційним курсом НБУ на дату подачі позову складає 4 534,94 грн.).

Особи, які беруть участь у справі вважаються належним чином повідомленими про час, місце та дату її розгляду судом, якщо ухвалу про відкладення розгляду у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві (викладена правова позиція міститься в Інформаційних листах ВГСУ від 02 червня 2006 року № 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені в доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" (пункт 4), від 14 серпня 2007 року №01-8/675 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені в доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року" (пункт 15).

Згідно роз'яснень, викладених в п. 19 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13 серпня 2008 року № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені в доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" відмітка про відправку процесуального документа про призначення судового засідання у справі, зроблена відповідно до Інструкції з діловодства в господарських судах України на першому примірнику цього документу є підтвердженням повідомлення сторони про дату, час і місце судового засідання у справі.

Оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце засідання суду, в судове засідання не з'явився, правом на надання відзиву на позов не скористався, суд розглядав справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

30 березня 2015р. між товариством з обмеженою відповідальністю СТАНКОСЕРВІС-ЮГ (продавець, позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю Станки.Інструмент.Технології (покупець, відповідач) був укладений контракт купівлі-продажу № 1, згідно положень п. 1.1. якого продавець зобовязався передати у власність покупцю, а покупець - прийняти у власність і оплатити продукцію (надалі товар) згідно специфікації (додатку до контракту) на умовах, передбачених контрактом.

Специфікацією яка є додатком до договору визначено, що товаром є верстат фрезерно-гравірувальний деревообробний (СФГД) "АТS-2513.Vac." з ЧПУ у кільковсті 1 шт. на суму 11650,00 дол. США.

Ціна товару включає вартість упаковки, маркування, митного оформлення товару на території України. (п.2.1 контракту).

Згідно пункту 2.2. контракту загальна вартість контракту складає 11 650,00 (одинадцять тисяч шістсот п'ятдесят) доларів США 00 центів.

Пунктом 3.1. контракту передбачено, що продавець передає покупцю товар на умовах Франко перевізник FCA (ІНКОТЕРМС-2010).

Поставка повинна бути здійснена протягом 20 банківських днів з моменту підписання сторонами специфікації. Продавець зобов'язаний надати покупцю повідомлення про відправку товару (електронною поштою або факсом) (п. 3.3. контракту).

На підставі пункту 4.1. контракту оплата за товар в сумі, вказаній в специфікації (додатку) до контракту здійснюється покупцем одним платежем, не пізніше дев'яносто банківських днів з моменту проходження транспортом з обладнанням кордону України та Російської Федерації, що підтверджується відмуткою (штампом) відповідного прикордонного пункту пропуску в товарно-супровідних документах на вантаж (CMR).

Відповідно пункту 4.3. контракту сторони погодили, що у випадку прострочки оплати за товар, покупець зобов'язаний відшкодувати продавцю оплату пені, нараховану згідно ЗУ Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті .

Пунктом 9.1. контракту передбачено, що всі спори і розбіжності, виникаючі з контракту або в зв'язку з ним, вирішуються сторонами шляхом переговорів або в претензійному порядку.

Сторони також встановили, що в разі недосягнення згоди спір за заявою сторін або однієї з них передається на розгляд в господарський суд Одеської області. Сторона, яка вирішила передати спір в суд, зобов'язана письмово повідомити про це іншу сторону в триденний строк (п. 9.2. контракту).

Згідно пункту 10.3., 10.4. контракту строк дії контракту - 1 (один) рік, з дня його підписання, зазначеного на першому аркуші даного документу. Контракт вступає в силу з дня його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків.

Свої зобов'язання за договором продавець виконав, що підтверджується відповідними відмітками Південної митниці від 07.06.2015 на міжнародній товарно-транспортній накладній (СМR) серії № 331310 та вантажній митній декларації декларації (ВМД) № 500060006/2015/003840.

01.12.2015р. позивачем на адресу відповідача була направлена претензія щодо добровільної сплати суми передбаченої в контракті купівлі-продажу, яка залишена без відповіді та задоволення.

Викладене стало підставою для звернення позивача до суду з вимогами з уточненнями про стягнення з відповідача суми проданого товару, обгрунтовуючи свої вимоги посиланням на положення ст.ст. 526, 611, 625, 692 Господарського кодексу України.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного:

- згідно п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України Про міжнародне приватне право суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків виключної підсудності у справах з іноземним елементом, передбачених у статті 77 цього Закону.

Як встановлено судом, сторони в купівлі-продажу № 1 від 30.03.2015 передбачили, що усі спори між ними розглядаються в господарському суді Одеської області.

Згідно з приписами ст. 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини, інші юридичні факти, акти цивільного законодавства. Цивільні обов'язки виконуються в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства; особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї (ст.14 ЦК України).

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних вимогах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено що, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Положеннями ч. 1. ст. 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Зобов'язання повинні виконуватись належним чином згідно умов договору та вимог діючого законодавства. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором чи законом.

Відповідно до ст. ст. 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Господарський суд Одеської області встановив, що обумовлений в контракті купівлі-продажу № 1 від 30.03.2015, укладеному між позивачем та відповідачем товар був відправлений товариству з обмеженою відповідальністю Станки.Інструмент.Технології згідно ТТН № 331310 від 04.06.2015р., в якій зазначена об'ємна вага в розмірі 1105 кг.

Відповідно до ст. 1, 25 Закону України Про міжнародне приватне право від 23.06.2005р. №2709-ІV, іноземним елементом є учасник правовідносин, що є іноземною особою. Особистим законом юридичної особи вважається право держави місцезнаходження юридичної особи.

Відповідач, ТОВ Станки. Інструмент. Технології , зареєстроване на території Російської Федерації, є іноземною юридичною особою.

Згідно з розділами 3 та 11 Контракту купівлі-продажу від 30.03.2015р. №1, розрахунки між сторонами здійснюються в іноземній валюті - доларах США.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач свої зобов'язання за контрактом виконав в повному обсязі та поставив на адресу Відповідача - ТОВ Станки. Інструмент. Технології товар на загальну суму 11 650 доларів США, що підтверджується наявними в матеріалах справи деклараціями, оригінали яких були оглянуті у судовому засіданні.

Однак, ТОВ Станки. Інструмент. Технології свої зобов'язання за договором в частині повної та своєчасної оплати товару не виконав, у зв'язку із чим у нього виникла заборгованість у вищевказаному розмірі, яка в гривневому еквіваленті становить 297 897,48 грн.

Враховуючи, що вищевказана сума заборгованості підтверджена матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги ТОВ СТАНКОСЕРВІС-ЮГ обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.

Згідно положень ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33-34,44-49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю СТАНКОСЕРВІС-ЮГ - задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Станки.Інструмент.Технології (код ОГРН 1117746976203 Російська Федерація, 105203, м. Москва, вул. 12-а Паркова, буд. 7, валютний рахунок в доларах США №40702840700060001095 в КБ СДМ-БАНК (ТОВ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю СТАНКОСЕРВІС-ЮГ (ЄДРПОУ 38226757, 65122, Україна, м. Одеса, вул. Академіка Вільямса, 73/1, валютний рахунок в доларах США №26008054300132 в Південному МРУ ПриватБанк в м. Одеса, МФО 328704) суму основного боргу у розмірі 11650 доларів США (що за офіційним курсом НБУ на дату подачі позову - 12.04.2016 - складає 297 693,62 грн.), витрати по сплаті судового збору у розмірі 177,35 доларів США (що за офіційним курсом НБУ на дату подачі позову - 12.04.2016 - складає 4 534,94 грн.).

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 10 квітня 2017 р.

Суддя Н.Д. Петренко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.04.2017
Оприлюднено14.04.2017
Номер документу65913244
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/974/16

Рішення від 05.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 30.11.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 26.09.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 14.04.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні