ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2017 року Справа № 911/2465/16 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :
головуючого суддіХодаківської І.П., суддівБакуліної С.В., Яценко О.В., розглянувши касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Профітек Плюс" на рішення від 03.10.2016 господарського суду Київської області та постанову від 17.01.2017 Київського апеляційного господарського суду у справі№911/2465/16 господарського суду Київської області за позовомГореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Профітек Плюс" провитребування земельної ділянки з незаконного володіння
За участю представників сторін:
Від позивача - Нозадзе Д.З. (дов. від 04.01.17)
Від відповідача - Марчук Д.П. (дов. від 02.12.16)
ВСТАНОВИЛА:
Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району Київської області звернулась до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Профітек Плюс" про витребування земельної ділянки площею 2,9097га, розташованої на території Гореницької сільської ради в с. Гореничі по вул. Кленовий Узвіз, кадастровий номер 3222482001:01:002:0031з незаконного володіння.
Рішенням від 03.10.2016 господарського суду Київської області (суддя Колесник Р.М.) позов задоволено, витребувано з незаконного володіння відповідача на користь позивача земельну ділянку площею 2,9097га, розташовану на території Гореницької сільської ради в с. Гореничі по вул. Кленовий Узвіз, в межах населеного пункту, кадастровий номер 3222482001:01:002:0031. Рішення мотивовано тим, що після підписання спірного договору сторони у визначеному Законом України "Про оренду землі" порядку його не зареєстрували, тобто цей договір не набув чинності, а тому у спірна земельна ділянка підлягає поверненню відповідачем, як така, що передана за правочином, що не набув чинності, тобто набута без достатньої правової підстави.
Постановою від 17.01.2017 колегії суддів Київського апеляційного господарського суду у складі головуючого Власова Ю.Л., суддів Корсакової Г.В., Отрюха Б.В. рішення від 03.10.2016 господарського суду Київської області залишено без змін.
ТОВ "Профітек Плюс" у касаційній скарзі просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, положень Цивільного кодексу України, положень Земельного кодексу України.
Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району у відзиві просить рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 26.12.2008 між Гореницькою сільською радою Києво-Святошинського району Київської області (орендодавець) та ТОВ "Профітек-Плюс" (орендар) на підставі рішення 20 сесії 25 скликання Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 25.12.2008 за №3/10 укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендарю надано у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2,9097га (сільськогосподарські землі-рілля) для розміщення виробничо - складських та офісних приміщень по вул. Кленовий Узвіз в с. Гореничі Києво-Святошинського району Київської області в межах населеного пункту, кадастровий номер земельної ділянки 3222482001:01:002:0031. Вказана земельні ділянка відноситься до земель Гореницької сільської ради згідно з проектом формування території і встановлення меж сільської ради, виданого ДП "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".
Згідно з п. 6. договору його укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Орендар також має переважне право на придбання цієї земельної ділянки у власність у разі її продажу за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається.
Орендована земельні ділянка вважається переданою в оренду з моменту підписання акта приймання-передачі земельної ділянки у строк 3 дні після державної реєстрації цього договору (п. 16 договору).
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами, нотаріального посвідчення та його державної реєстрації в органі, що проводить його державну реєстрацію за місцем розташування земельної ділянки (п. 46 договору).
26.12.2008 договір посвідчений державним нотаріусом, про що зроблено запис №1-2946.
26.12.2008 земельна ділянка передана відповідачу за актом прийому-передачі.
Посилаючись на те, що договір оренди земельної ділянки не було зареєстровано у встановленому законодавством порядку, а тому він не набув чинності, Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району Київської області звернулась до суду з даним позовом.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з ст.387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Відповідно до ст.210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно із ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ст.125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Відповідно до ст.18 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлювались законодавством, а саме: в період з 2008 по 2010 роки - Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 №174, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 за №641/7962; з 2011 по 2012 роки - постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 за №1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі"; з 2013 року - Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (зі змінами).
Відповідно до абз.6 п.2.6 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" не вважаються вчиненими правочини (укладеними господарські договори), зокрема, коли для вчинення правочину необхідні його державна реєстрація або нотаріальне посвідчення, оскільки за відсутності відповідної реєстрації чи посвідчення договір в будь-якому разі не вважається укладеним.
У разі, якщо на виконання неукладеного договору стороною передчасно передано майно, між сторонами виникають правовідносини внаслідок набуття, збереження майна без достатньої правової підстави відповідно дост.ст.1212-1215 ЦК України.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 26.02.2008 сторонами був підписаний та нотаріально посвідчений спірний договір оренди землі, який не набув чинності, оскільки не пройшов державну реєстрацію у встановленому законом порядку, тому правові підстави для користування відповідачем спірною земельною ділянкою відсутні.
Враховуючи наведене, суди обгрунтовано дійшли висновку про задоволення позову.
Відповідно до приписів статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.
Доводи, викладені у касаційній скарзі не спростовують зазначених вище висновків та пов'язані з вирішенням питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.
З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції, якою залишено без змін рішення господарського суду першої інстанції про задоволення позову, відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін. Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Профітек Плюс" залишити без задоволення.
Постанову від 17.01.2017 Київського апеляційного господарського суду у справі №911/2465/16 господарського суду Київської області залишити без змін.
Головуючий суддя І. Ходаківська
Судді С. Бакуліна
О. Яценко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2017 |
Оприлюднено | 12.04.2017 |
Номер документу | 65913960 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Ходаківська І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні