2/134/195/2017
Справа № 134/297/17
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
03 квітня 2017 року Крижопільський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого - судді: Зарічанського В.Г.
з участю секретаря: Балух О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Крижопільського району Вінницької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Крижопільського району про визнання у порядку спадкуванням за законом права власності на фермерське господарство ОСОБА_3П. , як цілісний майновий комплекс, ідентифікаційний код 31500256, місцезнаходження: Вінницька область, Крижопільський район, с. Городківка, вул. Бичковського, 2.
У позові ОСОБА_1 зазначив, що 06 вересня 2016 року помер його батько ОСОБА_3. Спадкоємцями за законом є мати позивача - ОСОБА_4 та його брат - ОСОБА_5.
Мати та брат відмовились від прийняття спадщини, про що свідчать належним чином оформлені їх заяви.
Із змісту Статут ФГ ОСОБА_3П. вбачається, що статутний фонд не визначався.
ОСОБА_1 від спадщини за законом не відмовився і продовжує займатися всіма справами, пов'язаними із переоформленням фермерського господарства ОСОБА_3П. , тобто фактично вступив у його володіння.
20.02.2017 року позивач, який є спадкоємцем за законом, звернувся із заявою на оформлення спадщини після смерті його батька ОСОБА_3 до приватного нотаріуса Крижопільського районного нотаріального округу ОСОБА_6
20.02.2017 року приватний нотаріус Крижопільського районного нотаріального округу виніс постанову, яка зареєстрована за № 125/02-31, щодо відмови ОСОБА_1 у видачі свідоцтва на спадщину на корпоративні права ФГ ОСОБА_3П. .
Нотаріус зазначила, що видача свідоцтва про право на спадщину за законом на фермерське господарство ОСОБА_3П. , як цілісний майновий комплекс не видається з тих підстав, що відсутній статутний капітал фермерського господарства, а також чинним законодавством не передбачений порядок спадкування фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу.
До теперішнього часу позивач, як спадкоємець за законом не може переоформити фермерське господарство на себе, так як приватний нотаріус відмовляється вчинити нотаріальні дії та видати свідоцтво про право на спадщину, мотивуючи свою відмову тим, що на теперішній час не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу), як об'єкта нерухомості. Відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною засновника на підставі факту смерті фізичної особи. Після смерті свого батька до теперішнього часу він не може переоформити фермерське господарство та внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Тому за захистом свого права на спадщину він звернувся до суду.
Позивач та його представник звернулися до суду з письмовою заявою про розгляд справи у їх відсутності, позов підтримують в повному обсязі, просять його задовольнити . Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просить ухвалити рішення в його відсутності, позов визнає, заперечень не має. Згідно ст.197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права чи свободи інших осіб, а тому приймається судом. Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
06 вересня 2016 року помер батько позивача ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 06 вересня 2016 року виконкомом ОСОБА_2 сільської ради Крижопільського району Вінницької області (а.с. 10). Після смерті спадкодавця відкрилася спадщина, до спадкової маси якої, як встановлено у судовому засіданні входить і складає, як цілісний майновий комплекс фермерське господарство ОСОБА_3П. , ідентифікаційний код 31500256, юридична адреса господарства: Вінницька область, Крижопільський район, с. Городківка, вул. Бичковського, 2, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру та копією Статуту ФГ ОСОБА_3П. , яке було засноване спадкодавцем 02 вересня 2016 року.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Відповідно до статті 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Позивач є спадкоємцем першої черги за законом і має право на спадщину, що відкрилася після смерті свого батька.
Частиною 5 ст. 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 23 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до статутного капіталу, не розподільчий прибуток, майнові та інші зобов'язання (стаття 22 Закону).
Стаття 1 Закону визначає, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї відповідно до закону та діє на основі Статуту.
Із змісту Статут ФГ ОСОБА_3П. вбачається, що статутний фонд не визначався.
ОСОБА_1 від спадщини не відмовлявся і продовжує займатися всіма справами, пов'язаними із переоформленням фермерського господарства ОСОБА_3П. , тобто фактично вступив у його володіння.
Спадкове майно, в тому числі і ФГ ОСОБА_3П. , під арештом, заставою та забороною на відчуження не перебуває.
20.02.2017 року позивач, який є спадкоємцем за законом, звернувся із заявою на оформлення спадщини після смерті його батька ОСОБА_3 до приватного нотаріуса Крижопільського районного нотаріального округу ОСОБА_6
20.02.2017 року приватний нотаріус Крижопільського районного нотаріального округу виніс постанову, яка зареєстрована за № 125/02-31, щодо відмови ОСОБА_1 у видачі свідоцтва на спадщину на корпоративні права ФГ ОСОБА_3П. .
Нотаріус зазначила, що видача свідоцтва про право на спадщину за законом на фермерське господарство ОСОБА_3П. , як цілісний майновий комплекс не видається з тих підстав, що відсутній статутний капітал фермерського господарства, а також чинним законодавством не передбачений порядок спадкування фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу.
Крім цього, нотаріус зазначила, що, згідно п. 218 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкування майна фермерського господарства здійснюється з урахуванням вимог Закону України Про фермерське господарство . Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України Про фермерське господарство , успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини здійснюється відповідно до закону, тому фермерське господарство повинно успадковуватися як цілісний майновий комплекс. На теперішній час не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу), як об'єкта нерухомості. Фермерське господарство пройшло державну реєстрацію як суб'єкт підприємницької діяльності, але воно немає державної реєстрації як об'єкт цивільно-правових відносин, та немає право встановлювального документу як об'єкту нерухомості. В Законі України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.05.2003 р. N 755-ІV зазначено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи-засновника (учасника) та відмови інших засновників (учасників) у прийнятті спадкоємця (спадкоємців) померлого до складу засновників, крім документів, які передбачені ч. 1 ст. 29 Закону України N 755-ІV, додатково подається нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи, або відповідна довідка органу реєстрації актів громадянського стану чи судове рішення про оголошення громадянина померлим. Згідно роз'яснень Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 21.12.2005 р. N 11202 замість нотаріально посвідченої копії рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, яким затверджено зміни до установчих документів, подається копія свідоцтва про право на спадщину за законом чи за заповітом.
Отже, ОСОБА_1, до теперішнього часу, як спадкоємець першої черги за законом не може переоформити фермерське господарство ОСОБА_3П. на себе, так як приватний нотаріус відмовляється вчинити нотаріальні дії та видати свідоцтво про право на спадщину, мотивуючи свою відмову тим, що на теперішній час не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу), як об'єкта нерухомості.
Відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною засновника на підставі факту смерті фізичної особи. Після смерті свого батька до теперішнього часу позивач не може переоформити фермерське господарство та внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Тому за захистом свого права на спадщину за законом позивач звернувся до суду.
В роз'ясненнях, що містяться в п. 9 постанови N 20 від 22.12.95 р. Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав є визнання права.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається (нотаріусом) іншою особою.
Оскільки право засновника фермерського господарства ОСОБА_3П. , ОСОБА_3 є майновим правом, яке не є невід'ємним від фізичної особи (ст. 178 ЦК України), а відтак, на думку позивача, воно має входити до складу спадщини, та враховуючи вищезазначені факти, які підтверджують обставини викладені в позовній заяві та те, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом майна померлого ОСОБА_3, який висловив бажання продовжити діяльність господарства, то до нього повинні перейти права засновника фермерського господарства ОСОБА_3П. , ідентифікаційний код 31500256, місцезнаходження: Вінницька область, Крижопільський район, с. Городківка, вул. Бичковського, 2.
Керуючись ст.ст. 328, 1216-1218, 1225, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 174, 212-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право на спадкове майно як спадкоємця першої черги за законом після смерті ОСОБА_3, померлого 06 вересня 2016 року в с. Городківка, Крижопільського району Вінницької області:
фермерське господарство ОСОБА_3П. , як цілісний майновий комплекс, ідентифікаційний код 31500256, місцезнаходження: Вінницька область, Крижопільський район, с. Городківка, вул. Бичковського, 2.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до апеляційного суду Вінницької області протягом 10 днів з дня його отримання.
Суддя:
Суд | Крижопільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2017 |
Оприлюднено | 14.04.2017 |
Номер документу | 65915663 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Крижопільський районний суд Вінницької області
Зарічанський В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні