Справа № 323/863/17
Провадження № 2/323/367/17
РІШЕННЯ
іменем УКРАЇНИ
10.04.2017 м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Смоковича М.В., при секретарі судового засідання Безштанківській О.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 селищної ради Оріхівського району Запорізької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
15 березня 2017 року позивач звернувся до суду із позовом, в якому вказує, що 02 жовтня 2007 року помер її батько ОСОБА_3. Факт смерті підтверджений свідоцтвом про смерть серії І-ЖС №089014, виданим виконавчим комітетом Щасливської сільської ради Оріхівського району Запорізької області від 05 жовтня 2007 року, актовий запис №09.
Після смерті батька позивача відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 7,62 га, розташованої на території Щасливської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, право на яку підтверджене Державним актом на право приватної власності на землю серії ІІ-ЗП №061156 від 25 грудня 2001 року.
Позивач є донькою померлого ОСОБА_3, що стверджується свідоцтвом про народження серії ІІ-ЖС №297528 від 11 травня 1978 року, а відтак ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги за законом.
Відповідно до роз'яснень, викладених в ППВСУ №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" та в ОСОБА_7 спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 не має.
В установлений законодавством строк позивач звернулася до Оріхівської державної нотаріальної контори Запорізької області із заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом, але у його видачі нотаріусом було відмовлено, оскільки у позивача відсутній оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку, розташовану на території Щасливської сільської ради Оріхівського району Запорізької області на ім'я ОСОБА_3, в зв'язку з чим нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10 березня 2017 року.
Позивачу було роз'яснено, що відповідно до розділу 2, глави 10, п.4, п.п.4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України №296/5 від 22 лютого 2012 року, видача Свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.
Позивач не має змоги надати оригінал державного акту на право приватної власності на землю, що належить ОСОБА_3, оскільки місце його знаходження їй невідоме.Тому в зв'язку з відсутністю у позивача правовстановлюючого документу на земельну ділянку на ім'я померлої, відсутня можливість в оформленні спадщини.
Позивач прохає визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 7,62 га, кадастровий № 2323987900:03:002:0231, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Щасливської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю ІІ-ЗП № 061156, виданого 25.12.2001 року.
В судове засідання представник позивача - адвокат ОСОБА_4 не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, на їх задоволенні наполягає.
Позивач в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача ОСОБА_2 селищної ради Оріхівського району Запорізької області в судове засідання не з'явився, надали до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов визнають в повному обсязі.
У зв'язку з неявкою в судове засідання сторін по справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України .
Суд, вивчивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, дійшов до переконання про наявність підстав для задоволення позову з наступних підстав.
В силу ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до п.11 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України ).
У відповідності до частини першої статті 11 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб,поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
На підставі ч. 1 статті 61 Цивільного процесуального кодексу України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця),до інших осіб (спадкоємців).
Позивач є спадкоємцем першої черги за законом, згідно ст.1261 ЦК України .
Судом встановлено, що майнові права на спадкове майно у зв'язку зі смертю фізичної особи-спадкодавця не припиняються, а переходять в порядку правонаступництва (спадкування). Момент переходу прав в порядку спадкування за законом визначається як час відкриття спадщини. З цього моменту права та обов'язки спадкодавця належать спадкоємцеві (ч.5 ст.1268 ЦК України ).
Згідно свідоцтва про народження серії ІІ-ЖС №297528 позивач є рідною донькою ОСОБА_3.
Як вбачається з матеріалів справи, батько позивача ОСОБА_3, помер 02 жовтня 2007 року відповідно до свідоцтва про смерть серії І-ЖС №089014.
Після смерті батька позивача відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 7,62 га, розташованої на території Щасливської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, право на яку підтверджене Державним актом на право приватної власності на землю серії ІІ-ЗП №061156 від 25 грудня 2001 року.
Як визначено законодавчо, а саме ст. 1220 ЦК України , спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Цивільним кодексом України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в внаслідок його смерті (ст. 1218).
Позивач ОСОБА_1 у передбачені ст. 1270 ЦК України строки звернулася до Оріхівської державної нотаріальної контори Запорізької області із заявою про прийняття спадщини за законом як спадкоємець першої черги, однак їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу, що стверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10.03.2017 року за № 225/02-31.
Дослідженням копії спадкової справи після смерті ОСОБА_3 було встановлено, що позивач звернулася у встановлений законодавством строк для прийняття спадщини, але їй було відмовлено в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку.
З матеріалів справи вбачається, що в наслідок відсутності оригіналу документу, підтверджуючого право власності спадкодавця на земельну ділянку, позивач позбавлена можливості реалізувати своє право на отримання спадщини.
Як встановлено в судовому засіданні, майно зазначене в позові, дійсно належало ОСОБА_3, який помер 02 жовтня 2007 року, позивач є спадкоємцем за законом першої черги та вчасно звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, відповідач з позовом згоден, будь-якого спору щодо розподілу спадкового майна між сторонами справи, що значиться в позовній заяві не має, тому враховуючи вищевикладене задоволення позову не суперечить положенням діючого законодавства, із врахуванням досліджених обставин, суд приходить до висновку про доведеність позовних вимог та їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 10 , 11 , 60 , ст.ст. 212-215 , ст. 218 ЦПК України , ст. ст. 328 , 377 , 381 , ст.ст. 1216 , 1217 , 1218 , 1220 , 1222 , 1261 , 1296 ЦК України , суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 селищної ради Оріхівського району Запорізької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 7,62 га, кадастровий № 2323987900:03:002:0231, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Щасливської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю ІІ-ЗП № 061156, виданого 25.12.2001 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Запорізької області через Оріхівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня його проголошення, а у разі, якщо рішення було ухвалене без участі особи, яка його оскаржує,- протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_5
Суд | Оріхівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2017 |
Оприлюднено | 14.04.2017 |
Номер документу | 65929220 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оріхівський районний суд Запорізької області
Смокович М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні