ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" квітня 2017 р. Справа № 926/807/17
За позовом керівника Сторожинецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі
позивача 1 : Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області
позивача 2 : Буківської сільської ради с. Буківка Герцаївського району Чернівецької області
До відповідача - Державного підприємства "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" с. Мольниця Герцаївського району Чернівецької області
Про відшкодування шкоди - 530235,11 грн.
Суддя С.М. Гушилик
За участю представників:
Від позивача 1: ОСОБА_1 - представник (дов.№1 від 23.01.2017р.)
Від позивача 2: не з'явився
Від відповідача: ОСОБА_2 - представник (дов. від 05.09.2016р.)
Від прокурора: Балук О.М.
СУТЬ СПОРУ : керівник Сторожинецької місцевої прокуратури 06.03.2017 року звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області та Буківської сільської ради до Державного підприємства "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" про відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу в сумі 530235,11 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що в період з 21 по 25 листопада 2016 року Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів на території лісових угідь постійного лісокористувача - ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК", на підставі якої складено акт.
Відповідно до вказаного акту перевірки в кварталі 1 виділ 2 Герцаївського лісництва виявлено незаконну порубку 394 дерев породи "Бук", "Граб", "Липа", "Дуб", "Тополя", "Верба" та "Черешня".
Згідно розрахунку, проведеного Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області у відповідності до постанови КМУ №665 від 23.07.2008 року "Про такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної лісу" розмір шкоди внаслідок незаконної рубки вказаних 394 дерев становить 532035,11 грн.
За фактом службової недбалості відповідальних осіб ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" та порушенням обов'язків щодо охорони майна, яке виразилось у незбереженні ввірених лісових ресурсів, Сторожинецьким ВП ГУНП в Чернівецькій області проводилось досудове розслідування у кримінальних провадженнях за №12016260070000307, №12016260070000323. За наслідками вище вказаних проваджень, вироками Герцаївського районного суду Чернівецької області від 02.02.2017 року та 08.02.2017 року визнано винними у вчинені кримінального правопорушення майстра лісу ОСОБА_3 та лісника ОСОБА_4, які були працівниками ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК". Судовим розглядом встановлено, що внаслідок не виконання працівниками лісової охорони ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" ОСОБА_3 та ОСОБА_4 своїх обов'язків, спричинені тяжкі наслідки у вигляді незаконної порубки, чим заподіяну матеріальну шкоду в сумі 387723,35 грн. і 142511,76 грн.
Враховуючи, що в порушення норм чинного законодавства України відповідач не забезпечив охорону і збереження лісу від незаконної рубки, він як постійний лісокористувач, зобов'язаний відшкодувати заподіяну шкоду в розмірі 532035,11 грн.
Ухвалою суду від 06.03.2017 року порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 21.03.2017 року.
Ухвалою суду від 21.03.2017 року розгляд справи було відкладено на 30.03.2017 року в зв'язку з нез'явленням представника відповідача.
До початку судового засідання прокурор звернувся з заявою про уточнення позовних вимог, посилаючись на те, що при складанні позовної заяви ним було допущено описку, а саме в прохальній частині зазначено, що стягнути з відповідача на користь держави в особі Буківської сільської ради, проте слід провести стягнення на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області.
У своєму відзиві на позов відповідач проти позовних вимог не заперечує, проте враховуючи з скрутне фінансове становище просить надати розстрочку виконання рішення суду строком на 24 місяці рівними частинами по 22093,13 грн. щомісячно починаючи з травня 2017 року в термін до 25 числа кожного місяця. В підтвердження свого клопотання відповідач надав довідку підприємства про те, що станом на 27.03.2017 року на його рахунку числяться кошти в сумі 210 тис. грн., при цьому витрати на заробітну плату складають 170 тис. грн.
У судовому засіданні, яке відбулося 30.03.2017 року за усним клопотанням представника відповідача оголошено перерву до 11.04.2017 року.
У судовому засіданні представник відповідача надав додаткові докази в підтвердження свого клопотання про розстрочення виконання рішення суду, а саме: довідку підприємства про нарахування за березень місяць, розрахункову відомість за березень місяць та виписку з банку станом на 02.04.2017 року.
В усній формі прокурор не заперечував проти розстрочення виконання рішення, проте зазначив, що період розстрочення на 24 місяці надто великий.
Представник позивача 1 - Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області в усній формі заперечував проти надання розстрочки виконання рішення.
Представник позивача 2 - Буківської сільської ради в судове засідання не з'явився, проте від нього надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення всіх повноважених представників сторін та прокурора, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області у період з 21.11.2016 року по 25.11.2016 року було проведено позапланову перевірку ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Вищезазначеною перевіркою було встановлено, що в кварталі 1 виділ 2 площа 2,5 га знаходиться в адміністративних межах с. Буківка Герцаївського району. Згідно таксаційного опису склад насадження 4Бк4Гз1 Ял1Кл, вік становить 56, повнота 0,6 запас на 1га становить 130 м.куб., виявлено факт незаконної порубки 394 дерев породи бук, граб, липа, дуб, тополя, верба та черешня. Незаконна порубка лісу була здійснена протягом 2013 - 2016 років внаслідок неналежної охорони лісу. На день перевірки осіб які здійснили дану порубку не встановлено. Дані незаконні порубки не виявлялись працівниками ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК", про що свідчить відсутність будь - яких клейм на кореневих лапах, дозвільних документів (лісорубних квитків на проведення вирубки) складених актів про лісопорушення та записів у книзі реєстрації лісопорушень. Всі виявлені пні незаконної порубки замірялись працівниками ДП "Герцаївське держспецлісництво АПК" за фактичним зрізом рулеткою у двох перпендикулярних напрямках з визначенням середнього значення. В результаті незаконної порубки насадження втратило свої захисні та екологічні функції.
На підставі проведеної перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів із зазначенням вказаних порушень, один примірник Акту був наданий представнику відповідача. Зауваження та заперечення до вказаного Акту відповідачем не надавались.
Акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок, та є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства.
З розрахунку розміру відшкодування шкоди, заподіяної ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" внаслідок незаконної порубки дерев в кварталі 1 виділ 2 вбачається, що всього розмір шкоди становить 530235,11 грн.
Наказом № 13 директора ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" від 07.04.2014 року ОСОБА_3 призначено на посаду майстра лісу вказаного підприємства.
07.04.2014 року року між директором ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" та ОСОБА_3, як майстром лісу, було укладено договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, згідно якого останній зобов'язався нести повну матеріальну відповідальність за зберігання ввірених йому підприємством матеріальних цінностей і приймати міри по запобіганню виникнення збитків та самовільних рубок лісу, повідомляти адміністрацію підприємства про обставини які загрожують збереженню ввіреного йому матеріальних цінностей.
Згідно посадової інструкції, останній працюючи на посаді майстра лісу зобов'язаний організовувати роботу лісників і виконувати всі види робіт на закріпленій за ним лісогосподарській дільниці, використовує нові методи господарювання для організації високопродуктивної праці робітників, покращення умов праці, виконує роботу безпосередньо пов'язану із зберіганням, переданих йому цінностей, проводить ревізії обходу, перевіряє дотримання лісозаготівельними підрозділами правил пожежної безпеки в лісах, відпуску лісу на пні, рубок,догляду, сінокосіння, випасання худоби і інших видів використання лісу і приймає міри до припинення виявлених порушень, перевіряє складені лісником акти на всі види лісо порушень та інше.
Всупереч вищезазначеному, майстер лісу ОСОБА_3, як службова та матеріально - відповідальна особа, до обов'язків якого входили організація роботи лісників і контроль за виконанням ними своїх обов'язків, здійснення контролю за правильністю лісокористування, охороною і захистом лісу на закріплених лісогосподарських дільницях, в порушення вимог посадової інструкції, в період з 2015 року до листопада 2016 року, неналежно виконував свої службові обов'язки, не вживав заходів щодо виявлення та недопущення лісо порушень, припинення таких та встановлення лісо порушників, належний контроль за станом та охороною лісу не забезпечив, акти про лісо порушення не складав, факти самовільних рубок деревини не задокументував, роботу підлеглих лісників щодо охорони лісу належним чином не організував та не спрямовував, та взагалі не проводив заходів з охорони лісу та інших передбачених його посадовою інструкцією заходів лісокористування на ділянці площею 2,5 га, що розташована в адміністративних межах с. Буківка Герцаївського району Чернівецької області , в результаті чого допустив незаконну порубку 297 дерев породи бук, граб, липа, дуб, тополя, верба та черешня невстановленими особами в кварталі 1 обході 1. Зазначені самовільні рубки заподіли матеріальну шкоду в розмірі 387723,35 грн.
Вироком Герцаївського районного суду Чернівецької області від 02.02.2017 року ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Наказом № 9 директора ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" від 04.06.2007 року ОСОБА_4 призначено на посаду лісника вказаного підприємства.
04.01.2010 року року між директором ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" та ОСОБА_4, було укладено договір про повну матеріальну відповідальність, згідно якого останній зобов'язався нести повну матеріальну відповідальність за зберігання ввірених йому підприємством матеріальних цінностей і приймати міри по запобіганню виникнення збитків та самовільних рубок лісу, повідомляти адміністрацію підприємства про обставини які загрожують збереженню ввіреного йому матеріальних цінностей.
ОСОБА_4 працюючи на посаді лісника, як службова та матеріально - відповідальна особа, до обов'язків якого входили перевіряти документи на право рубок лісу, випасання тварин, сінокосіння і інші види користування полювання в лісі, приймати міри до припинення незаконної рубки, випасання, сінокосіння та інше, складання протоколів про порушення лісового законодавства, слідкувати за виконанням правил пожежної безпеки, затримувати винних осіб, та інше, в порушення вимог посадової інструкції, в період з 2013 по 2014 роки, неналежно виконував свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, а саме: не проводив перевірку стану охорони лісу в закріпленому за ним обході 1 кварталу 1, не вживав заходів по попередженню та припиненню незаконних рубок, не доповідав керівництву ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" про факти незаконних рубок, які мали місце у вказаному обході, не виявив осіб, винних в порушеннях лісового законодавства, не оглядав місця вчинення незаконних рубок лісу, не складав рапортів про стан охорони лісів від самовільних рубок, внаслідок чого допустив у обході 1 виділ 2, що в адміністративних межах с. Буківка Герцаївського району Чернівецької області , в результаті чого допустив незаконну порубку 97 дерев різних порід. Зазначені самовільні рубки заподіли матеріальну шкоду в розмірі 142511,76 грн.
Вироком Герцаївського районного суду Чернівецької області від 08.02.2017 року ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого 197 КК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України, вирок суду з кримінальної справи , що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.
Отже, зважаючи на факти викладені у вироку суду, необхідності доводити наявність заподіяної державі шкоди не існує.
Згідно пункту 6.1.2 Роз'яснення № 02 - 5/744 від 27.06.2001 року у вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки зазначені в ст. 19 Лісового кодексу України, покладено на постійних лісокористувачів.
Статтею 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Відповідач, в порушення норм чинного законодавства України, відповідач не забезпечив охорону і збереження лісу від незаконної рубки.
Згідно ст. 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом.
У відповідності до приписів статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Деліктна відповідальність є недоговірною відповідальністю. Вона настає у разі протиправного завдання шкоди будь - кому, коли правопорушник не перебуває в договірних відносинах із потерпілим.
Загальне положення про цивільно - правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди втілено у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.
Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
У Постанові ВГС України від 12.11.2014 року № 914/1138/14 зазначено, що у вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення, відповідно до статті 19 Лісового кодексу України, покладено на постійних лісокористувачів.
У випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту незаконного вирубування дерев, вчиненого невстановленими особами, відповідальними особами за заподіянні державі збитки є постійні лісокористувачі, які в порушення лісового та природоохоронного законодавства не забезпечили охорону і збереження лісів від незаконних рубок.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, а також заслухавши прокурора, представників сторін, суд прийшов до висновку, що вимоги прокурора та позивача є обґрунтованими і відповідають вимогам чинного законодавства України, а тому підлягають задоволенню.
У розстроченні виконання рішення строком на 24 місяці рівними частинами по 22093,13 грн. щомісячно починаючи з травня 2017 року в термін до 25 числа кожного місяця, слід відмовити, виходячи з наступного.
Згідно ч. 6 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Підставою для розстрочки виконання рішення є конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом.
Вирішуючи питання про розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відтак, розстрочка виконання судового рішення може бути встановлена судом лише за умов наявності виключних обставин, які ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому суд оцінює докази, які підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України.
Обставини, на які посилається заявник, не є винятковими, які до того ж не підтверджуються будь - якими доказами. Крім того, в разі задоволення судом заяви відповідача, будуть порушені матеріальні інтереси позивачів, що може призвести до негативних наслідків для них та матиме дискримінаційний характер відносно їх прав та інтересів.
Суд також вирішив, що судові витрати слід віднести на відповідача, з вини якого спір доведено до розгляду судом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш ИВ :
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Державного підприємства "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" (60513, с. Мольниця Герцаївського району Чернівецької області вул. Чернівецька, 8, корпус А, код ЄДРПОУ 21419817) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (58003, м. Чернівці, вул. Шевченка, 71 - А, код ЄДРПОУ 37978189) шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства, в сумі 530235,11 грн. на р/р 33117331700028, назва банку одержувача - Герцаївське УК/с.Буківка, код ЄДРПОУ 36749331, МФО банку одержувача 856135, код платежу - 24062100 (за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища), які перерахувати одержувачам коштів:
- 50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету Буківської сільської ради в сумі 265117,55 грн.;
- 20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 106047,03 грн.;
- 30 відсотків до спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 159070,52 грн.
3.Стягнути з Державного підприємства "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" (60513, с.Мольниця Герцаївського району Чернівецької області вул. Чернівецька, 8, корпус А, код ЄДРПОУ 21419817) судовий збір в сумі 7953,53 грн. на користь прокуратури Чернівецької області, код 02910120, банк платника - ДКСУ м. Київ, код банку - 820172, р/р № 35219056004946, класифікація видатків бюджету - 2800.
Повний текст рішення складено 12.04.2017 року
Суддя С.М. Гушилик
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2017 |
Оприлюднено | 18.04.2017 |
Номер документу | 65941550 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні