ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/453/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області до Сільськогосподарського кооперативу "Нива" про стягнення заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 10.03.2017 звернувся до суду з позовом до Сільськогосподарського кооперативу "Нива" (далі - СК Нива ) і просить стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області (далі - УПФУ в Менському районі) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період грудень 2016 року, січень-лютий 2017 року в сумі 4 131,69 грн., мотивуючи тим, що відповідач зобов'язання щодо своєчасності сплати вказаних витрат не виконав, тому заборгованість має бути стягнута в примусовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надіслав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув вдруге, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку із перебуванням його на лікарняному. Однак, жодних доказів на підтвердження вищевказаних обставин суду надано не було.
Частиною 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи наведене, а також те, що відповідач вже вдруге просить відкласти розгляд справи без надання доказів поважності своєї відсутності, суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити, виходячи з наступного.
СК Нива зареєстроване у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підпиємців та громадських формувань 08.09.1992 внесено відповідний запис (а.с. 6-8).
Судом встановлено, що СК Нива створено його засновниками на добровільних засадах відповідно до Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Законів України Про кооперацію , Про сільськогосподарську кооперацію , інших законодавчих та нормативно - правових актів в процесі реорганізації Колективного сількогосподарського підприємства Нива с. Данилівка Менського району Чернігівської області та на підставі рішення установчих зборів. Тобто, кооператив є правонаступником Колективного сільськогосподарського підприємства Нива , а отже відповідач перебрав на себе всі права та обв'язки КСП Нива .
СК Нива зареєстроване в УПФУ в Менському районі як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пунктів 1, 2 ст. 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є:
- суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
- філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Згідно із абзацом четвертим п. 1 ст. 2 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до абзацу третього п. 1 ст. 4 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону, а саме фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення .
Суд звертає увагу на те, що стаття 8 Закону України Про пенсійне забезпечення визначає, що виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , в частині пенсій, призначених згідно пунктів б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення .
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне, страхування передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів в - е та ж статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення , здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до п. 6.1 Розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6.2 Інструкції встановлено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно із п. 6.7 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Судом встановлено, що колишнім працівникам відповідача, а саме: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 призначені і виплачуються пенсії на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пунктів б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення .
При цьому призначення та нарахування пенсії ОСОБА_1 здійснено на підставі довідки про роботу за травень 2012 року № 14, виданої СК Нива , та протоколу про призначення пенсії від 22.11.2012 № 309048 (а.с. 14, 15).
Щодо призначення та нарахування пенсії ОСОБА_2, судом встановлено таке.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 у травні 2016 року звернувся до Менського районного суду Чернігівської області з позовними вимогами до УПФУ в Менському районі про зобов'язання призначити та виплачувати пільгову пенсію відповідно до п. в ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення .
Постановою Менського районного суду Чернігівської області від 06.09.2016 по справі № 738/1178/16-а (провадження № 2-а/738/18/2016), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2016, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено в повному обсязі та зобов'язано УПФУ у Менському районі призначити та виплачувати ОСОБА_2 пільгову пенсію відповідно до п. в Закону України Про пенсійне забезпечення з 16.02.2016 (а.с. 35-37, 38-42).
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Тобто, судовим рішенням, яке набрало законної сили, передбачено призначення ОСОБА_2 пільгової пенсії.
Протоколом № 106 від 09.11.2016 УПФУ у Менському районі ОСОБА_2 було призначено пільгову пенсію відповідно до п. в ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (а.с. 13).
Відповідачу надсилалися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (а.с. 11, 12), які були отримані представником відповідача 15.11.2016 та 14.01.2017 (а.с. 9, 10).
Однак, як встанолено судом, відповідач не сплатив нараховані позивачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, і станом на день розгляду справи за грудень 2016 року, січень-лютий 2017 року має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення в розмірі 4 131,69 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, наявні в матеріалах справи докази та беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму в розмірі 4 131,69 грн. відповідач у встановлені строки до бюджету не сплатив, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог УПФУ у Менському районі та доцільності задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 5 Закону України Про судовий збір , позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області - задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського кооперативу "Нива" (код ЄДРПОУ 03797341) на користь Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області (р/р 25606303102698 в філії ЧОУ АТ ''Державний ощадний банк України'', МФО 353553, код ЄДРПОУ 14247951) заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій за грудень 2016 року, січень-лютий 2017 року в сумі 4 131 (чотири тисячі сто тридцять одна) грн. 69 коп.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.В. Бородавкіна
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2017 |
Оприлюднено | 19.04.2017 |
Номер документу | 65965864 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Бородавкіна С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні