Справа: № 317/4817/16-ц
№/п 2/317/223/2017
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року Запорізький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді: Громової І.Б.
при секретарі: Коваль В.В.
за участю: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Приватного підприємства Світточ до ОСОБА_2, Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, третя особа: Запорізька державна адміністрація Запорізької області сектор з питань державної реєстрації, про визнання договору оренди землі недійсним, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, третя особа: Запорізька державна адміністрація Запорізької області сектор з питань державної реєстрації, про визнання договору оренди землі недійсним, в обґрунтування якого зазначив, що відповідач ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ІІІ-ЗП № 037156 від 24.03.2003 року є власником земельної ділянки загальною площею 6,58 га, яка розташована на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області, цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 05.11.2008 року між позивачем та відповідачем ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, згідно до умов якого, ОСОБА_2 передав, а позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка є власністю орендодавця, що знаходиться на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області. В оренду передана земельна ділянка загальною площею 6,58га, кадастровий номер 2322187200:01:002:0019. Договір оренди земельної ділянки укладено на десять років із закінченням строку дії у 2020 році та зареєстрований у ЗРФ Центр ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11 лютого 2010 року за № 041026000048. У жовтні 2016 року позивач звернувся до державного реєстратора за реєстрацією вищезазначеного договору, проте отримав рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за № 32003077 від 24 жовтня 2016 року, оскільки існують суперечності, а саме на день звернення позивача за реєстрацією незміненого та не скасованого договору оренди землі від 05.11.2008 року вже зареєстрований договір оренди спірної землі укладеного між ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 Спірна земельна ділянка з моменту укладення договору між ПП "Світточ" та відповідачем ОСОБА_2 не вибувала з користування позивача, який на даний час продовжує її використовувати за призначенням. ФОП ОСОБА_3 не отримав спірну земельну ділянку згідно до оскаржуваного договору оренди землі у фактичне користування від ОСОБА_2 , а тому враховуючи вищевикладене, позивач був змушений звернутися до суду з відповідним позовом.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 на задоволенні позовних вимог наполягала та просила суд задовольнити повністю на обставинах зазначених в позові.
Відповідач ОСОБА_2 до суду не з'явився, про день та час слухання справи повідомлявся належним чином, про причини своєї неявки не повідомив, будь-яких пояснень або заперечень по суті позову не надав.
Відповідач ФОП ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлявся належним чином, про причини своєї неявки не повідомив, будь-яких пояснень або заперечень по суті позову не надав.
Третя особа: Запорізька державна адміністрація Запорізької області сектор з питань державної реєстрації в судове засідання не з'явилися, про день та час слухання справи повідомлялися належним чином, про причини своєї неявки не повідомили, будь-яких пояснень або заперечень по суті позову не надали.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов ПП Світточ є таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
У зв'язку з неявкою належним чином повідомлених відповідачів суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів, що відповідає вимогам ст. 224 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, та в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
В матеріалах справи міститься копія державного акта на право власності на земельну ділянку Серія ІІІ-ЗП № 037156 від 24.03.2003 року, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 98. Із вказаного акту вбачається, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки загальною площею 6,58 га, яка розташована на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області, цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно до договору оренди землі від 05.11. 2008 року укладеного між позивачем ПП Світточ та відповідачем ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка 6,58 га, яка розташована на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Вказаний договір укладено на десять років та зареєстровано у відділі Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області, відповідно до Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 2073 від 25 грудня 1998 року , який діяв на момент укладення вищевказаного договору та зареєстрований у відділі Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області, про що у ЗРФ Центр ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 11 лютого 2010 року за № 041026000048.
Згідно з актом прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) від 05 листопада 2 008 року вбачається, що відповідач ОСОБА_2 передав, а позивач прийняв земельну ділянку площею 6,58 га , яка розташована на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Згідно рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області за № 32003077 від 24 жовтня 2016 року, яким позивачу ПП Світточ було відмовлено в реєстрації речового права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2322187200:01:002:0019 розташованої на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області в зв'язку з тим, що таке право вже зареєстровано.
Відповідно до копії договору оренди землі від 10.09.2015 року, який укладений між відповідачами його предметом є передача відповідачем ОСОБА_2 на десять років в оренду відповідачу ФОП ОСОБА_3 земельної ділянки площею 6,58га , що розташована на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області та має кадастровий номер 2322187200:01:002:0019.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України встановлено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України , відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України Про оренду землі (в редакції, чинній на час укладення договору оренди).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України , Цивільним кодексом України , цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України , договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч. 3 ст. 640 ЦК України (в редакції, чинній на час укладення договору оренди), договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту державної реєстрації.
Статтями 14 , 18 , 20 Закону України Про оренду землі (в редакції, чинній на час укладення договору оренди) визначено, що договір оренди укладається у письмовій формі і набуває чинності після його державної реєстрації, яка проводиться у порядку, встановленому законом. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права.
Порядок державної реєстрації договорів оренди землі затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 2073 від 25 грудня 1998 року , а відповідно до Указу Президента України № 134/2003 від 17 лютого 2003 року Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру , який в силу ст. 106 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України, на Державний комітет України по земельним ресурсам покладено обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок. Не зареєстрований у встановленому законом порядку договір не є укладеним.
Відповідно до п. 2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.
З матеріалів справи вбачається, що договір оренди земельної ділянки від 05 листопада 2008 року укладений у письмовій формі, пройшов відповідну державну реєстрацію передбачену діючим на той час законодавством України, відповідач 1 мав необхідний обсяг цивільної дієздатності, його волевиявлення було спрямоване на укладання договору оренди з ПП Світточ . Оскільки цей договір оренди не визнано недійсним, не розірвано і не припинено, а термін його дії закінчується лише у 2020 році, тому він вважається чинним на час розгляду зазначеної справи.
Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України , підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу .
Відповідно до положень ст. 203 ЦК України , зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в Постанові № 6 від 06 листопада 2009 року Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними , при розгляді справ про визнання правочинів недійсними суди залежно від предмета і підстав позову повинні застосовувати норми матеріального права, якими регулюються відповідні відносини, та на підставі цих норм вирішувати справи. Судам необхідно враховувати, що згідно із статтями 4 , 10 та 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК , іншим законам України. Угода може бути визнана недійсною лише з підстав і з наслідками, передбаченими законом. Тому в кожній справі про визнання угоди недійсною суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угоди недійсною і настання певних юридичних наслідків.
Відсутність у договорі оренди землі хоча б однієї з істотних умов, передбачених ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі (в редакції, чинній на час укладення договору оренди), а також порушення вимог статтей 4-6 , 11 , 17 , 19 цього Закону (в редакції, чинній на час укладення договору оренди) є підставою для визнання недійсними таких договорів оренди, відповідно до ч. 2 ст. 15 цього Закону .
Відповідна правова позиція щодо визнання договорів оренди земельних ділянок недійсними вказана у постанові Верховного Суду України від 06 лютого 2012 року по справі № 6-104ц11 та у постанові Верховного Суду України від 14 березня 2012 року по справі № 6-7цс12 за позовами власників земельних ділянок до ТОВ Яромир-Агро , які мотивовані тим, що ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі визначені істотні умови договору оренди, відсутність хоча б однієї з цих істотних умов є, відповідно до ч. 2 цієї ж статті, підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору оренди недійсним.
Вказані постанови Верховного Суду України, відповідно до ст. 360-7 ЦПК України , є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують в своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України, які зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із цим рішенням Верховного Суду України.
Статтею 24 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендодавець зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
В порушення вказаного обов'язку відповідач ОСОБА_2 уклав договір оренди земельної ділянки, яка на той момент вже була об'єктом права оренди іншої особи. Суд констатує, що вказаними діями відповідачів було порушено право позивача самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, яке передбачене абз.1 ч. 1 ст. 25 Закону та ст. 93 Земельного кодексу України.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що оспорюваний договір оренди земельної ділянки укладений відповідачами є таким, що порушує вказане право позивача на користування земельною ділянкою; суперечить нормам Цивільного та Земельного кодексів України та Закону України Про оренду землі в частині забезпечення принципів непорушності, правомірності та обов'язковості договорів оренди землі, які укладені з дотриманням необхідних вимог.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідачем 1 та відповідачем 2 при укладенні договору оренди землі у 10.09.2015 року було недотримані вимоги статті 203 Цивільного кодексу України.
У відповідності до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права та інтересу.
Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним п. 2 ч. 2 ст. 16 ЦК України.
Згідно з ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Вказані норми по відношенню до захисту прав користувачів земельних ділянок конкретизовані в статті 152 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, з-поміж іншого, шляхом визнання угоди недійсною п. в ч. 3 ст. 152 ЗК України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про повну обґрунтованість позовних вимог.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 88 ЦПК України .
Керуючись ст.ст. 10 , 11 , 57-61 , 88, 208 , 209 , 212-215 , 218 ЦПК України , ст.ст. 4,10,16,203,215,638,792 ЦК України, ст. 93,152 ЗК України, ЗУ Про оренду землі , суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Приватного підприємства Світточ до ОСОБА_2 , Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, третя особа Запорізька державна адміністрація Запорізької області сектор з питань державної реєстрації, про визнання договору оренди землі недійсним - задовольнити повністю.
Визнати недійсним з моменту укладення договір оренди землі укладений між ОСОБА_2 та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 щодо передачі в оренду земельної ділянки загальною площею 6,58га кадастровий номер 2322187200:01:002:0019, яка розташована на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Стягнути з ОСОБА_2 (адреса: Запорізька область Запорізький район: с.Морозівка, вул. Центральна, 28, а також адреса: Дніпропетровська область м.Дніпропетровськ, вул. Кожем'яки, 11/181, ІПН:НОМЕР_1)та Фізичної особи підприємця ОСОБА_3(адреса: Запорізька область Запорізький район, с. Морозівка, вул. Центральна, 73) на користь Приватного підприємства Світточ (адреса Запорізька область Запорізький район, с.Миколай-Поле, вул. Центральна, 83, Код ЄДРПОУ: 34909856) судовий збір з кожного по 689,00 грн.(шістсот вісімдесят дев'ять гривень 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене позивачем в Апеляційний суд Запорізької області через Запорізький районний суд Запорізької області шляхом подачі в десяти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги .
Суддя: І.Б. Громова
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2017 |
Оприлюднено | 20.04.2017 |
Номер документу | 66018460 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Громова І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні