ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" квітня 2017 р.Справа № 916/382/17
За позовом: ОСОБА_1;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вилківська венеція";
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1) ОСОБА_2;
2) ОСОБА_3;
3) ОСОБА_4;
про зобов'язання вчинити певні дії у зв'язку із виходом учасника з товариства
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники сторін:
від позивача : ОСОБА_5 - довіреність №473 від 24.02.2017р.;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи 1: не з'явився;
від третьої особи 2: не з'явився;
від третьої особи 3: ОСОБА_6 - витяг з договору про надання правової допомоги від 10.03.2017р.; ордер про надання правової допомоги серії НОМЕР_1 від 10.03.2017р.
СУТЬ СПОРУ: 13.02.2017р. ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вилківська венеція", в якій просить суд зобов'язати останнього здійснити передбачені законодавством дії з державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку з виходом ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ "Вилківська венеція".
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на нездійснення відповідачем свого обов'язку щодо реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Вилківська венеція" з огляду на подання ОСОБА_1 відповідної заяви про вихід зі складу учасників товариства.
Вказані обставини і призвели до звернення позивача до господарського суду Одеської області з відповідним позовом.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.02.2017р. порушено провадження у справі № 91/382/17 із призначенням розгляду в засіданні суду 15.03.2017р.
Вказаною ухвалою до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
06.03.2017р. до канцелярії суду від третьої особи (ОСОБА_3.) надійшли письмові пояснення по суті спору (а.с.48), згідно яких остання зазначає, що її, як учасника, директором товариства було повідомлено про те, що позивач 06.10.2016р. звернувся до ТОВ "Вилківська венеція" з заявою про вихід зі складу учасників та про те, що підпис ОСОБА_1 було засвідчено нотаріально.
При цьому ОСОБА_3 вказує, що збори учасників вказаного товариства з цього приводу не скликалися.
Вказаною заявою третя особа просить суд розгляд справи здійснити за її відсутності.
10.03.2017р. до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позов (а.с.50), згідно якого останній погоджується з викладеними позивачем доводами щодо того, що, оскільки ним подано 06.10.2016р. заяву про вихід зі складу учасників товариства, він є таким, що вийшов з такого складу.
Разом з тим, ТОВ "Вилківська венеція" вважає, що для проведення державної реєстрації в установчих документах товариства у зв'язку із поданням вищевказаної заяви позивачем, необхідна наявність відповідного рішення зборів учасників товариства з цього приводу.
13.03.2017р. до суду від третьої особи (ОСОБА_2) надійшли письмові пояснення по справі (а.с.62), згідно яких остання, фактично, посилається на ті ж самі обставини, що й відповідач у подану відзиві.
Вказаними поясненнями ОСОБА_2 просить розглянути справу за її відсутності.
Крім того, 13.03.2017р. до канцелярії суду від представника третьої особи (ОСОБА_4) надійшло клопотання про зупинення провадження у справі (а.с.64-67), згідно якого останній просить суд зупинити провадження у справі № 916/382/17 до вирішення пов'язаної з нею цивільної справи № 757/45036/15-ц за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя, що розглядається Печерським районним судом м. Києва.
В обґрунтування пов'язаності вказаних справ третя особа вказує, що у справі №757/45036/15-ц буде вирішуватись питання про поділ майна подружжя, зокрема, в частині щодо внеску до статутного капіталу товариства.
При цьому ОСОБА_4 у поданому клопотанні ставить під сумнів засвідчення нотаріусом заяви ОСОБА_1 щодо його виходу з учасників ТОВ „Вилківська Венеція" та вказує на порушення нотаріусом вимог Закону України „Про нотаріат", оскільки вважає, що у зазначеній заяві вказано фразу „без виділу належної йому частки у розмірі 20 % (що становить 200000грн.)", фактично, приховано правочин - передачу товариству частки учасника, вирішення питання щодо якої відноситься до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства.
Ухвалою суду від 15.03.2017р., з урахуванням поданого представником ОСОБА_4 клопотання про відкладення розгляду справи, а також з огляду на необхідність додаткового дослідження доказів, розгляд справи було відкладено на 10.04.2017р.
В судовому засіданні 10.04.2017р., суд, розглянувши вищевказане клопотання третьої особи (ОСОБА_4) про зупинення провадження у справі, відмовив у його задоволенні, з огляду на недоведеність заявником пов'язаності справи № 916/382/17 з цивільною справою №757/45036/15-ц.
В засідання суду 10.04.2014р. з'явився представник позивача, який під час розгляду справ по суті в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.
Представник третьої особи (ОСОБА_4) заперечував проти задоволення позову, просив суд відмовити у його задоволенні.
Представник відповідача та третя особа (ОСОБА_2) в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи був цілком обізнаний, про що свідчить відповідна розписка від 15.02.2017р. (а.с.83).
Третя особа (ОСОБА_3) в засідання суду 10.04.2017р. не з'явилися, про місце та час розгляду справи повідомлялася належним чином шляхом направлення на її адресу вищевказаних ухвал суду, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с.33,88).
Натомість, в матеріалах справи міститься вищезазначена заява про розгляд справи за відсутності вказаної особи (а.с.48).
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності вищевказаних осіб.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та проаналізувавши надані докази у сукупності, суд дійшов наступних висновків :
Згідно з положеннями п.3 ст.116 ЦК України, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом вийти у встановленому порядку з товариства.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 148 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, заявивши про це не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Справжність підпису на заяві про вихід з товариства підлягає нотаріальному засвідченню.
Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників, а також не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства.
Згідно п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів", моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.
Як встановлено судом та не спростовано сторонами, позивачем ОСОБА_1 06.10.2016 року була підписана заява про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція", що була нотаріально посвідчена приватним нотаріусом Білгород-Дністровського міського нотаріального округу ОСОБА_8 та зареєстрована в реєстрі за №1398 (а.с.21).
Зазначена заява була отримана Товариством з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція" 06.10.2016р., про що свідчить відповідь товариства на адвокатський запит (а.с.22), а також відзив відповідача, наданий суду 10.03.2017р. (а.с.50).
Як свідчать матеріали справи, статутом Товариства з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція" не встановлено іншого строку для повідомлення учасника щодо свого виходу зі складу учасників Товариства
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги, що протягом встановленого законом трьохмісячного строку товариством не було проведено загальних зборів та здійснено реєстрацію відповідних змін до установчих документів, позивач є таким, що вийшов зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція" з моменту подання заяви про вихід 06.10.2016р.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про господарські товариства" , зміни, які сталися в установчих документах товариства, підлягають державній реєстрації у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, встановлений статтею 25 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Відповідно до п. 5 ст. 89 ЦК України, зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації.
При цьому, згідно п. 8 ч. 2 ст. 9 вищевказаного Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв'язку з державною реєстрацією;
Таким чином, отримавши заяву про вихід учасника, що, відповідно, зумовлює зміну у складі учасників товариства, Товариство має вчинити дії, пов'язані із внесенням змін до статутних документів та їх державної реєстрації. А відтак, відсутність вчинення таких дій є порушенням корпоративних прав позивача.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги приписи постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів", суд зазначає, що у разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України „Про господарські товариства".
Вказані положення містяться і у п. 4.17 постанови пленуму Вищого господарського суду України, від 25.02.2016р. № 4 „Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин".
За таких обставин, вимоги позивача про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція" (код юридичної особи - 32877372) вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція", у зв'язку з виходом зі складу учасників вказаного товариства ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 грн., згідно ст. ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Товариство з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція".
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція" (68355, Одеська область, Кілійський район, м. Вилкове, вул. Леніна, буд. 19, код ЄДРПОУ 32877372) вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція" у зв'язку з виходом зі складу учасників вказаного товариства ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Вилківська Венеція" (68355, Одеська область, Кілійський район, м. Вилкове, вул. Леніна, буд. 19, код ЄДРПОУ 32877372) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) витрати по сплаті судового збору за подання позову у розмірі 1600/одна тисяча шістсот/ грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 18 квітня 2017 р.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2017 |
Оприлюднено | 24.04.2017 |
Номер документу | 66047906 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні