ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" квітня 2017 р. Справа № 925/184/17
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі Ткаченку А.О., за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1 за довіреністю, відповідача - не з'явилися, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради до громадської організації "Талент Хаб" про стягнення 13 473 грн. 75 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до громадської організації "Талент Хаб" (далі - відповідач) про стягнення, на підставі договору оренди об'єкта нерухомості № 1941 від 16.02.2016 року, 11 183 грн. 43 коп. заборгованості по орендній платі, 2 290 грн. 32 коп. пені та відшкодування судових витрат.
Відповідач письмовий відзив на позов не подав, проти позову не заперечував, явку свого представника в засідання суду не забезпечив, хоч про місце, дату і час судового засідання був повідомлений належним чином за правилами, передбаченими розділом 2.6. Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації від 20 лютого 2013 року № 28, шляхом направлення ухвали суду за адресою, зазначеній в позовній заяві.
Представник позивача позовні вимоги з підстав і в розмірі, викладених у позовній заяві, підтримала і просила суд задовольнити повністю.
Наявні у справі матеріали суд вважає достатніми для всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи, тому, з урахуванням вимог ст.ст. 69, 75, 77 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Згідно з ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з наступних підстав.
16.02.2016 року між Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, як орендодавцем, та громадською організацією "Талент Хаб", як орендарем, було укладено договір оренди об'єкта нерухомості № 1941 (далі - Договір), за яким орендодавець передав орендареві у строкове платне користування, а орендар прийняв у строкове користування нежитлові приміщення майнового комплексу, загальною площею 982,08 кв.м. згідно з планом (додаток №1), що розташоване за адресою: м. Черкаси, вул. Благовісна, 170.
Відповідно до п. 3.1 та п. 3.2 договору, при передачі об'єкта оренди складається акт приймання-передачі (додаток №2), який підписується сторонами, і з моменту його підписання об'єкт оренди вважається переданим в оренду.
У п. 4.1 Договору визначено, що цей Договір укладено на термін з 16.02.2016 року по 31.01.2026 року.
Пунктами 5.1, 5.2 Договору встановлено, що розмір орендної плати встановлюється згідно з розрахунком, що додається до договору та є його невід'ємною частиною (додаток №3); відповідач зобов'язаний сплачувати орендну плату, яка встановлюється з розрахунку на один місяць.
Відповідно до 5.3 Договору, сторони передбачили, що встановлена договором орендна плата підлягає індексації відповідно до індексу інфляції, який щомісячно визначається Державною службою статистики України.
У п. 5.5 Договору, встановлена орендна плата перераховується щомісячно до 20 числа місяця, за який проводиться розрахунок.
Пунктом 9.2 Договору передбачено, що за порушення строків внесення орендної плати, встановлених п. 5.5 цього Договору, орендар сплачує пеню від суми простроченого платежу за кожен день несплати у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня.
На виконання умов договору сторонами 16.02.2016 року був підписаний акт прийому - передачі (додаток №2), згідно з яким орендодавець передав, а орендар прийняв об'єкт нерухомості (нежитлові приміщення другого та третього поверхів) (а.с. 14).
Згідно з додатком № 3 розрахунок орендної плати на місяць з урахуванням індексу інфляції з жовтня 2015 року становить 4193 грн. 78 коп.
Свої зобов'язання за Договором відповідач належним чином не виконав, орендну плату за період з вересня по грудень 2016 року своєчасно та в повному обсязі не сплатив, згідно з розрахунком позивача заборгованість становить 11 183 грн. 43 коп. (а.с. 19).
Отже, спірні правовідносини сторін виникли із договору оренди об'єкта нерухомості № 1941 від 16.02.2016 року, вимоги позивача витікають із прав і обов'язків сторін за цим Договором.
За правовою природою спірні правовідносини сторін віднесені до договірних зобов'язань найму (оренди), загальні положення про найм (оренду), як окремий вид зобов'язань, визначені параграфом 1 глави 58 ЦК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов'язання і договір - розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, главами 19, 20 ГК України, правові наслідки порушення зобов'язання, відповідальність за порушення зобов'язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ч.2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п.1 ч.2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст. 759 ч. 1, 760 ч. 3, 762 ч. 1, 3, 5, 763 ч. 1, ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк; особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом; за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму; договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном; плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором; договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 598, ч. 1 ст. 599 ЦК України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Частиною 3 ст. 285 ГК України встановлено, що орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
З огляду на вищевикладені обставини справи та з урахуванням положень Договору і законодавства суд приходить до висновку, що спірна заборгованість по відшкодуванню орендної плати на загальну суму 11 183 грн. 43 коп., позивачем заявлена до стягнення обґрунтовано, її наявність і розмір відповідачем належними і допустимими доказами не спростовані, а тому вимога позивача в цій частині позову підлягає задоволенню.
У зв'язку з неналежним виконанням спірного Договору, позивач заявив до стягнення з відповідача 2 290 грн. 32 коп. пені на підставі п. 9.2 Договору.
Частина 2 ст. 20 Господарського кодексу України передбачає право кожного суб'єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосування штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 610,ч. 1 ст. 611, ч. 1 ст. 612 ЦК України: порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання; у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки, відшкодування збитків; боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, що передбачено ст. 3 зазначеного Закону.
Згідно ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Вимога позивача про стягнення 2 290 грн. 32 коп. пені відповідає п.9.2 Договору, ст. 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань , ч.6 ст. 232 ГК України, нарахована на суму фактичного прострочення за вказаний період, її розрахунок судом перевірений, визнаний вірним, тому вказані вимоги підлягають задоволенню в заявленій сумі.
Відповідно до ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.
З урахуванням викладеного, відповідно до умов договору, обставин справи та вимог законодавства суд вважає, що відповідач не виконав договірні зобов'язання щодо порядку розрахунків по орендній платі за період з вересня по грудень 2016 р., тому позовні вимоги про стягнення 11 183 грн. 43 коп. заборгованості, 2 290 грн. 32 коп. пені судом визнаються обґрунтованими, доведеними і задовольняються повністю.
На підставі статті 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати - сплачений судовий збір в розмірі 1600 грн.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з громадської організації "Талент Хаб", код ЄДРПОУ 39939450, місцезнаходження: 18001, м. Черкаси, вул. Благовісна, 170, корпус Д-4 на користь Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради код ЄДРПОУ 33457208, місцезнаходження: 18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36 - 11 183 грн. 43 коп. заборгованості, 2 290 грн. 32 коп. пені та 1600 грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня підписання.
Повний текст рішення складено і підписано 14.04.2017 року.
Суддя В.М. Грачов
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2017 |
Оприлюднено | 24.04.2017 |
Номер документу | 66048094 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Грачов В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні