Рішення
від 20.04.2017 по справі 905/3537/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

20.04.2017р. Справа №905/3537/16

за позовом Публічного акціонерного товариства Українська залізниця , м.Київ в особі

регіональної філії Донецька залізниця Публічного акціонерного товариства

Українська залізниця , м.Красний Лиман

до відповідача ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства

Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця ,

м.Красний Лиман

про стягнення помилково перерахованих грошових коштів в сумі 109678,48 грн.

Головуючий суддя Левшина Г.В.

Суддя Чорненька І.К.

Суддя Курило Г.Є.

Представники:

від позивача: ОСОБА_2-по дов.

від відповідача: не з'явився

В засіданні суду брали участь:

СУТЬ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство Українська залізниця , м.Київ в особі регіональної філії Донецька залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця , м.Красний Лиман, позивач, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача, ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця , м.Красний Лиман, про стягнення помилково перерахованих грошових коштів в сумі 109678,47 грн.

В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на ті обставини, що ним згідно платіжних доручень №340 від 05.08.2016р., №490 від 07.09.2016р. безпідставно було перераховано на поточний рахунок відповідача грошові кошти в сумі 109678,47 грн.

Відповідач надав відзив на позов від 30.01.2017р. №8, в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на добросовісне набуття спірних грошових коштів, які за призначенням платежу відповідають діяльності відповідача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:

Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України визначаються Законом України „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» .

Крім цього, загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків , встановлені Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. N22 (далі по тексту „Інструкція» ).

При цьому, відповідно до п.1.3 Інструкції її вимоги поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів, які здійснюють примусове списання коштів з рахунків цих учасників, та обов'язкові для виконання ними.

Відповідно до п.22.1 ст.22 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» ініціювання переказу здійснюється, зокрема, за таким видом розрахункових документів як платіжне доручення.

За змістом п.1.30 ст.1 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» , п.1.4 Інструкції платіжним дорученням є розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача.

Як встановлено судом, згідно з платіжним дорученням №340 від 05.08.2016р. позивачем було надано доручення філії - Донецьке обласне управління АТ Ощадбанк списати з рахунку позивача №26005300927015 на рахунок відповідача №26004611275100 у АТ УкрСиббанк грошові кошти в сумі 47074,60 грн.

Згідно платіжного доручення №490 від 07.09.2016р. позивачем також було доручено філії - Донецьке обласне управління АТ Ощадбанк перерахувати на рахунок відповідача грошові кошти в сумі 62603,87 грн.

Пунктом 3.8 Інструкції передбачено, що реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.

Виходячи зі змісту платіжного доручення №340 від 05.08.2016р. в графі призначення платежу позивачем було зазначено: „Перераховані профвнески із зар. плати липня 2016р. .

В графі призначення платежу платіжного доручення №490 від 07.09.2016р. позивачем вказано: „Перераховані профвнески із зар. плати серпня 2016р.» .

Виходячи зі змісту позовної заяви, вказані вище грошові кошти були перераховані позивачем відповідачу помилково, за відсутності відповідних правових підстав.

За таких обставин, у зв'язку з відмовою відповідача повернути дані кошти, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача помилково перерахованих грошових коштів в сумі 109678,47 грн.

Відповідач позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві на позов від 30.01.2017р. №8.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд не приймає до уваги заперечення відповідача та вважає позовні вимоги правомірними, такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:

Згідно з частинами 1 - 3 ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Отже, норма статті 1212 Цивільного кодексу України регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.

Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна, б) набуття або збереження за рахунок іншої особи, в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочинну або інших підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України).

Як встановлено судом, виходячи зі змісту платіжних доручень №340 від 05.08.2016р., №490 від 07.09.2016р. підставою для перерахування грошових коштів в сумі 109678,47 грн. позивачем відповідачу визначено сплата профвнесків із зар. плати липень-серпень 2016р.

При цьому, відповідач у відзиві на позов підтверджує факт отримання ним даних грошових коштів саме як профвнесків.

Наявності інших правових підстав для сплати позивачем цих грошових коштів відповідачу сторонами не вказано.

Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначаються Законом України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності .

Відповідно до ст.1 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності професійною спілкою (профспілкою) - є добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання). При цьому, первинна організація профспілки - добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі.

Виходячи зі змісту виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач є первинною профспілковою організацією ПАТ Українська залізниця Регіональна філія Донецька залізниця .

Згідно із ст.1 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності членом профспілки є особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески. Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі. Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами.

За приписом ст.34 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності профспілки, їх об'єднання можуть мати у власності кошти та інше майно, необхідне для здійснення їх статутної діяльності. Право власності профспілок, їх об'єднань виникає на підставі: придбання майна за рахунок членських внесків, інших власних коштів, пожертвувань громадян, підприємств, установ та організацій або на інших підставах, не заборонених законодавством; передачі їм у власність коштів та іншого майна засновниками, членами профспілки, державними органами або органами місцевого самоврядування.

За наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець згідно із ст.42 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування зазначених коштів.

Як встановлено, згідно з наданими до справи заявами від 15.04.2016р., 12.05.2016р., 13.06.2016р., 17.06.2016р., 21.06.2016р. громадяни ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (змінено прізвище на ОСОБА_7 згідно наказу від 06.06.2016р. №477/ОСОБА_7), ОСОБА_8 звернулися до позивача з вимогою щомісячно утримувати із заробітної плати 1% членських внесків протягом всього періоду перебування на обліку в первинній профспілковій організації ПАТ Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця Всеукраїнської незалежної профспілки Трудящі .

Виходячи зі змісту розрахунків заробітної плати за липень 2016р., які надані позивачем до справи, з заробітної плати перелічених вище осіб було утримано профспілкові внески на загальну суму 338,11 грн.

Згідно розрахунків заробітної плати за серпень 2016р. з заробітної плати ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 було утримано профспілкові внески на суму 170,05 грн.

При цьому, наказом від 22.08.2016р. ОСОБА_7 було звільнено з підприємства у зв'язку з переведенням, а ОСОБА_8 у зв'язку з закінченням строку дії трудового договору згідно наказу від 26.08.2016р.

Як вже вказувалось вище, призначенням платежу у платіжних дорученнях №340 від 05.08.2016р., №490 від 07.09.2016р. позивачем було зазначено - сплата профвнесків із зар. плати липень-серпень 2016р.

Проте, за висновками суду, особами, які у липні-серпні 2016р. були членами ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця було фактично сплачено професійні внески зі своєї заробітної плати за цей період на загальну суму 508,16 грн.

При цьому, наданий відповідачем до матеріалів справи список членів ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця , за яким до складу організації входить 17 осіб - працівників позивача, суд до уваги не приймає, враховуючи, що вказаний список складений відповідачем станом на 23.09.2016р., тобто, після проведення позивачем у липні-серпні 2016р. спірних платежів.

Крім цього, всупереч вимог ст.ст.4-3, 33, 34 Господарського процесуального кодексу України відповідачем до матеріалів справи не надано належних доказів вступу даних осіб до ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця (зокрема, заяв громадян поданих до організації).

У відзиві на позов наявні посилання відповідача на норми ст.44 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності , згідно якої роботодавці зобов'язані відраховувати кошти первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, але не менше ніж 0,3 відсотка фонду оплати праці з віднесенням цих сум на валові витрати, а у бюджетній сфері - за рахунок виділення додаткових бюджетних асигнувань.

За висновками суду, вказані посилання є необгрунтованими, враховуючи, що даною нормою закону передбачено обов'язок роботодавців відраховувати кошти первинним профспілковим організаціям саме на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах.

Одночасно, як вже вказувалось вище, спірні грошові кошти сплачені позивачем саме як професійні внески з заробітної плати працівників, які фактично вже були сплачені працівниками позивача - членами ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця . Тобто, грошові кошти у сумі 109678,48 грн. не є відрахуваннями позивача на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу.

Таким чином, з урахуванням викладеного, за висновками суду, у зв'язку з набуттям відповідачем грошових коштів позивача в сумі 109678,48 грн. за відсутності відповідної правової підстави у відповідача виникло зобов'язання з безпідставного набуття майна.

Статтею 1215 Цивільного кодексу України встановлено переліку безпідставно набутого майна, яке не підлягає поверненню. Зокрема, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, але за умови відсутності рахункової помилки зі сторони платника; недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Проте, у даному випадку положення ст.1215 Цивільного кодексу України до спірних правовідносин не застосовуються, оскільки набуті відповідачем грошові кошти в сумі 109678,48 грн. не є заробітною платою, платежем, що прирівняний неї, пенсією, допомогою, стипендією, відшкодуванням шкоди тощо.

При цьому, твердження відповідача щодо добросовісності такого набуття з його боку, спростовуються наданими до справи матеріалами. Зокрема, за висновками суду, відповідач достоменно знав про перерахування працівниками позивача, які одночасно є членами ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця своїх професійних внесків із заробітної плати за липень-серпень 2016р. на загальну суму 508,16 грн. Як наслідок, відповідач не міг не знати про безпідставне зарахування на свій рахунок від позивача інших грошових коштів на суму 109678,48 грн. також саме як професійних внесків із заробітної плати за липень-серпень 2016р.

Листом від 21.11.2016р. №НА-2023/1042 позивач звернувся до відповідача з вимогою щодо повернення помилково перерахованих грошових коштів у загальній сумі 109678,48 грн.

Доказів повернення відповідачем позивачу безпідставно набутих грошових коштів в сумі 109678,48 грн. матеріали справи не містять.

За таких обставин, враховуючи відсутність підстав для знаходження у відповідача грошових коштів позивача в сумі 109678,48 грн., позовні вимоги про стягнення з відповідача грошових коштів в сумі 109678,47 грн. підлягають задоволенню в повній сумі.

Судовий збір підлягає віднесенню на відповідача повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4-3, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Українська залізниця , м.Київ в особі регіональної філії Донецька залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця , м.Красний Лиман до ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця , м.Красний Лиман про стягнення грошових коштів в сумі 109678,47 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 профспілкової організації Публічного акціонерного товариства Українська залізниця регіональної філії Донецька залізниця (84400 м.Красний Лиман, вул.Кірова , 22, ЄДРПОУ 40441154) на користь Публічного акціонерного товариства Українська залізниця (03680 м.Київ , вул.Тверська , 5, ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії Донецька залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця (84404 м.Красний Лиман, вул.Кірова , 22, ЄДРПОУ 40150216) грошові кошти в сумі 109678 грн. 47 коп., судовий збір в сумі 1378 грн. 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 20.04.2017р. оголошено повний текст рішення.

Головуючий суддя Г.В. Левшина

Суддя І.К. Чорненька

Суддя Г.Є. Курило

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення20.04.2017
Оприлюднено25.04.2017
Номер документу66081034
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/3537/16

Судовий наказ від 10.05.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Рішення від 20.04.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 04.04.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 01.03.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 14.02.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 31.01.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 11.01.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 19.12.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні