Рішення
від 14.04.2017 по справі 916/3586/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" квітня 2017 р.Справа № 916/3586/16

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС»

До відповідача: Колективного підприємства «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11»

Про стягнення 3943340,05 грн.

Суддя Д'яченко Т.Г.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю

Від відповідача: не з'явився

Суть спору : Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Колективного підприємства "ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» про стягнення 3943340,05 грн., з яких: 1146839 грн. боргу, 2753259,55 грн. штрафних санкцій, 43241,50грн. процентів за користування коштами.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.12.2016р. (суддя Бездоля Ю.С.) порушено провадження у справі №916/3586/16 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.

27.01.2017р. до господарського суду Одеської області представником позивача надано письмове обґрунтування заявлених до стягнення сум.

27.01.2017р. до господарського суду Одеської області представником відповідача надано відзив, відповідно до якого Колективним підприємством «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» було зазначено, що заборгованість виникла не з вини відповідача, а у зв'язку з невиконанням своїх зобов'язань перед відповідачем третіми особами, у яких наявні не виконані грошові зобов'язання перед Колективним підприємством «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» .

Також відповідачем було зазначено, що на теперішній час у Колективного підприємства «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» відсутня можливість погасити заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» , у зв'язку з відсутністю наявних грошових коштів на рахунках відповідача, а також наявністю дебіторської заборгованості, яка не дозволяє погашати відповідну кредиторську заборгованість, в тому числі, перед позивачем у даній справі.

У зв'язку з перебування судді Бездолі Ю.С. з 07.02.2017р. на тривалому лікарняному, на підставі розпорядження керівника апарату суду від 21.02.2017р. №206, було призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/3586/16 між суддями.

Згідно даних протоколу повторного автоматичного розподілу справи між суддями від 21.02.2017р., справу №916/3586/16 передано на розгляд судді Д'яченко Т.Г.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.02.2017р. справу №916/3586/16 прийнято до провадження суддею Д'яченко Т.Г. та призначено до розгляду у судовому засіданні.

Відповідачем - Колективним підприємством «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» , який повідомлявся про час та місце проведення судових засідань належним чином, шляхом надіслання ухвал суду на адресу реєстрації, після прийняття до провадження справи суддею Д'яченко Т.Г. додаткових пояснень або обґрунтувань позиції відповідача щодо заявлених позовних вимог не надано, справа розглядається за наявними матеріалами, враховуючи позицію, викладену у відзиві Колективного підприємства «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» від 27.01.2017р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях пояснення представника позивача, суд встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» , назву якого змінено з Товариства з обмеженою відповідальністю „ЗЕЛЕНЕ ЯБЛУКО-2014» на підставі рішення загальних зборів учасників від 06.04.2016р. згідно до Протоколу №8 від 06.04.2016р., створено в результаті реорганізації шляхом перетворення (зміни організаційно-правової форми) Фермерського господарства „ЗЕЛЕНЕ ЯБЛУКО-2014» на підставі рішення засновників від 20 серпня 2015 року (протокол установчих зборів №1), згідно з вимогами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України „Про господарські товариства» , інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законодавчих актів, шляхом об'єднання майна, майнових і немайнових прав засновників, та є правонаступником всіх прав та обов'язків Фермерського господарства „ЗЕЛЕНЕ ЯБЛУКО-2014» , відповідно до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» (нова редакція), затвердженого Загальними зборами засновників (учасників) протокол №8 від 06.04.2016р.

05 жовтня 2015 року між Товариством з обмеженою відповідальністю „ЗЕЛЕНЕ ЯБЛУКО-2014» (Замовник) та Колективним підприємством «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» (Генпідрядник) було укладено Договір генерального підряду №4-28 на виконання робіт (надалі - договір), відповідно до якого Генпідрядник зобов'язується на умовах цього Договору та відповідно до проектної документації, із свого матеріалу і своїми засобами, здійснити поставку обладнання, виконати будівельні, монтажні, проектні, пусконалагоджувальні та інші роботи, пов'язані з будівництвом об'єкта, визначеного в п. 1.2. (надалі - об'єкт), та передати у встановлений строк закінчений будівництвом та готовий до експлуатації об'єкт (надалі - роботи), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити роботи на умовах та в порядку, визначених Договором.

Згідно до п. 1.2. Договору, найменування об'єкту: „Електростанція на фотоелектричних елементах загальною піковою потужністю 9,99 МВт в Роздільнянському районі Одеської області» , місцезнаходження (будівельний майданчик): Одеська область, Роздільнянський район, с./рада Новукраїнська, Кадастровий номер земельної ділянки 5123984200:01:001:0111.

Згідно п. 1.3. Договору, детальний перелік та обсяги Робіт, що доручаються до виконання Генпідряднику, визначені Технічним завданням на виконання робіт та розробку проектної документації (Додаток 1 до Договору), Графіком виконання робіт (Додаток 2 до Договору), Специфікацією обладнання (Додаток 3 до Договору), Договірною ціною (Додаток 4 до Договору).

Відповідно до п. 1.5. Договору, Результатом Робіт є закінчений будівництвом та готовий до експлуатації Об'єкт у відповідності до проектної документації та умов цього Договору.

Положеннями п. 2.3. Договору визначено, що датою початку виконання проектних робіт та робіт, пов'язаних із землекористуванням, є дата затвердження Сторонами Технічного завдання на виконання робіт (Додаток 1), дата початку виконання інших робіт - з зазначеної в Додатку 2 дати отримання Генпідрядником декларації на початок робіт. Спеціально зазначається, що оформлення всіх документів, необхідних для передачі Замовником будівельного майданчику Генпідряднику, здійснюється Генпідрядником від його імені, або від імені Замовника на підставі довіреності, якщо відповідні дії можуть бути виконані виключно Замовником. Довіреність видається Замовником та за його рахунок на ім'я Генпідрядника протягом двох днів після одержання відповідного запиту Генпідряднику.

Згідно п. 2.4. Договору, строки виконання окремих етапів Робіт за Договором вказані у Графіку виконання робіт (Додаток 2 до Договору). Датою фактичного закінчення виконання Робіт за цим Договором є дата введення Об'єкта в експлуатацію. Датою прийняття в експлуатацію Об'єкта є дата реєстрації документу про готовність об'єкта до експлуатації Державною архітектурно-будівельною інспекцією України або її територіальним органом.

Як вбачається з матеріалів справи, технічне завдання на виконання робіт та розробку проектної документації (Додаток 1 до Договору) було затверджено Сторонами 05 жовтня 2015 року. Згідно Графіку виконання робіт (Додаток 2 до Договору), загальний обсяг Робіт за Договором повинен бути виконаний до 25.07.2017 року.

Згідно п. 2.6. Договору, строки (терміни) виконання Робіт або окремих етапів Робіт переносяться на відповідні строки затримки у разі виникнення обставин непереборної сили; затримки оформлення експертиз, погоджувальної та дозвільної документації, та дій третіх осіб, що унеможливлюють належне виконання Робіт, за винятком випадків, коли це зумовлено залежними від Генпідрядника обставинами; призупинення виконання Робіт Замовником.

Відповідно до пояснень Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» , Генпідрядник не повідомляв Замовника про виникнення обставин непереборної сили, документи для оформлення експертиз, погоджувальної та дозвільної документації взагалі не подавались Генпідрядником до відповідних установ та організацій, будь-яких повідомлень Генпідрядника про дії третіх осіб, що унеможливлюють належне виконання ним Робіт, Замовнику не надавались, Замовник не призупиняв виконання Робіт за Договором.

В пункті 13.6. Договору Сторонами було погоджено, що неможливість розпочати, продовжувати або завершити виконання Робіт внаслідок відсутності належним чином оформленої документації, що дозволяє здійснити будівництво Об'єкту на земельній ділянці Замовника, не залежать від Замовника та є відповідальністю та обов'язком Генпідрядника. Сторони окремо зазначили, що неможливість передачі будівельного майданчика за Договором внаслідок відсутності у Замовника права землекористування для потреб енергетики та права будівництва Об'єкту (затвердженої уповноваженими органами проектної документації, дозвільної документації на будівництво тощо), в жодному випадку не є підставою для застосувань будь-якого виду відповідальності Замовника перед Генпідрядником, оскільки оформлення вказаної документації є відповідальністю та обов'язком Генпідрядника.

Згідно п. 11.1 Договору, Акт приймання-передачі Робіт надається Генпідрядником уповноваженому представнику Замовника після виконання всього обсягу та видів робіт, з прикладанням до нього комплекту виконавчої документації.

Відповідно п. 10.2.1. Договору, Замовник має право на підставі письмових запитів та /або рахунків-фактур Генпідрядника виключно на свій розсуд здійснювати авансові платежі за Договором. Замовник має право оплачувати Роботи частинами.

На виконання умов укладеного Договору, відповідно до п. 10.2.1. Договору, запиту Генпідрядника № 02/77 від 04.08.2016 р., Замовником - Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» було здійснено 04 серпня 2016 року сплату авансового платежу за Договором в сумі 1 146 839 грн., для прискорення виконання робіт за Договором.що підтверджується платіжним дорученням №12 від 04.08.2016р., копія якого міститься в матеріалах справи. (а.с. 46).

Сума авансового платежу дорівнює вартості проектних робіт та робіт з супроводу та контролю здійснення всіх необхідних згідно законодавства заходів, що потрібні для оформлення Замовником прав землекористування для потреб енергетики та розміщення Об'єкту, яка зазначена в п. 3.1. Договору, про що Замовник повідомив Генпідрядника у своєму листі № 0408/01 від 04.08.2016 р.

Згідно п. 10.2.3. Договору, незавершені Роботи (етапи Робіт) оплаті не підлягають.

Відповідно до п.11.16 Договору, передача проектної документації, що не має позитивних висновків експертизи, що вимагається законодавством, не дозволяється та оплаті не підлягає.

Згідно п. 11.22 Договору, результатом супроводу та контролю здійснення всіх необхідних згідно законодавства заходів, що потрібні для оформлення Замовником прав землекористування для потреб енергетики та розміщення Об'єкту є документи, що підтверджують право користування земельною ділянкою Замовником із зміненим цільовим призначенням (для потреб енергетики) та дозвіл (дозволи) на зняття та перенесення грунтового покрову (родючого шару ґрунту). За відсутності такого документу, роботи, зазначені в цьому пункті Договору, оплаті не підлягають.

Позивачем було зазначено у позовній заяві, що не зважаючи на численні переговори Замовника із Генпідрядником та надані Генпідрядником обіцянки стосовно виконання Робіт, на дату складання цієї позовної заяви, Генпідрядник не завершив жодного з етапів Робіт за Договором.

Відповідно до пункту 14.2. Договору, Замовник має право у будь-який час в односторонньому порядку достроково розірвати Договір із зазначенням дати припинення його дії, письмово повідомивши про це Генпідрядника не менше, ніж за тридцять календарних днів. У цьому випадку додаткова угода до Договору не укладається, а Договір вважається розірваним з дати, зазначеній у письмовому повідомленні Замовника, або з дати, зазначеній у іншому документі, який свідчить про припинення дії Договору, але в будь- якому разі - не раніше дати повного виконання Сторонами всіх зобов'язань, які виникають у зв'язку із припиненням дії цього Договору.

У відповідності до умов положень розділу 14 Договору, Позивач своїм листом №171016/01 від 17.10.2016 року повідомив Генпідрядника про дострокове розірвання Договору з 07 листопада 2016 року, але в будь-якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за Договором, які виникають у зв'язку із припиненням дії Договору, та запропонував підписати угоду про розірвання Договору.

Позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» пояснено суду, що враховуючи допущені істотні відступи від умов Договору, а саме порушення Генпідрядником строків виконання Робіт, відсутність позитивних висновків експертизи проектної-документації за Договором, відсутність у Замовника права землекористування для потреб енергетики та розміщення Об'єкту внаслідок причин, що не залежать від Замовника, а також те, що Сторонами Договору не здійснювалось часткового або поетапного прийняття Робіт, згідно пунктів 10.2.3., 11.16, 11.22 Договору, Замовник не має жодних зобов'язань перед Генпідрядником щодо оплати будь-якої частини Робіт за Договором.

17 жовтня 2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» (Замовник) та Колективним підприємством «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» (Генпідрядник) було укладено Додаткову Угоду до Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р. про розірвання Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р., відповідно до якого Сторони домовились розірвати Договір відповідно до норм ч. 1 ст. 51 Цивільного кодексу України та Договору на наступних умовах.

Положеннями п. 3 Додаткової угоди від 17.10.2016р. сторони погодили, що Генпідрядник зобов'язаний повернути Замовнику авансовий платіж за Договором в сумі 1146839 грн. до 07 листопада 16р. включно.

Як пояснює позивач, Колективним підприємством «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» авансовий платіж за Договором в сумі 1146839грн. повернуто не було.

Згідно п.13.4. Договору, всі спори, які виникають між Сторонами при виконанні, зміні чи розірванні Договору, вирішуються шляхом переговорів Сторін. Якщо сторони не можуть досягти згоди шляхом проведення взаємних переговорів, такі спори передаються на розгляд господарського суду.

Позивач звертався до Відповідача з вимогою повернути авансовий платіж та намагався врегулювати спір у досудовому порядку шляхом переговорів.

08 листопада 2016 року Позивачем було скеровано Відповідачу письмову претензію №08112016/01 з вимогою про повернення авансового платежу в сумі 1146839,00 гривень за Договором.

Відповідачем, 23 листопада 2016 року, була надана відповідь на претензію у своєму листі № 02/134, в якому він підтвердив свій обов'язок щодо повернення авансового платежу в сумі 1146839,00 гривень за Договором (а.с. 50).

Як зазначає позивач, з вказаного листа відповідача вбачається, що кошти, перераховані Генпідрядником для виконання Робіт за Договором, були використані Відповідачем не за призначення, а для задоволення власних потреб.

Станом на момент розгляду даної справи, з боку відповідача не виконані зобов'язання за Договором та Угодою про розірвання Договору, а саме зобов'язання щодо виконання Робіт в строк до 25.07.2017 року, як передбачено Графіком виконання робіт (Додаток 2 до Договору) та зобов'язання щодо повернення авансового платежу за Договором в сумі 1146839,00 гривень до 07 листопада, включно.

Пунктом 6 Угоди про розірвання Договору встановлено, що зобов'язання Сторін, що виникли з Договору та цієї Угоди, а також дія Договору припиняються з дати повного виконання Генпідрядником своїх зобов'язань за пунктами 2-5 цієї Угоди.

Відповідно до п. 4 Угоди про розірвання Договору, Генпідрядник зобов'язаний сплатити Замовнику до 07 листопада включно суму штрафних санкцій за Договором в розмірі 2753259,55 грн., що розрахована сторонами відповідно до умов п. 13.2.1. Договору на дату підписання цієї Угоди та погоджена Сторонами підписанням цієї Угоди.

Однак, відповідачем такого зобов'язання виконано не було.

Згідно до п. 5.1. Угоди про розірвання Договору, в разі прострочення строку повернення авансового платежу згідно цієї Угоди Генпідрядник сплачує Замовнику 30% річних від суми авансового платежу за користуванням грошовими коштами Замовника. Нарахування процентів починається з дати підписання цієї Угоди включно.

У зв'язку з неналежним виконанням договірних зобов'язань з боку Колективного підприємства «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» , позивачем були нараховані проценти. Розрахунок 30% річних проведено за період з 08.11.2016р. по 23.12.2016р., що становить 46 днів та складає заборгованість у розмірі 43241,50 грн.

Позовні вимоги позивача у справі - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» обґрунтовано неналежним виконанням з боку відповідача - Колективного підприємства «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» прийнятих на себе зобов'язань за умовами Договору генерального підряду №4-28 на виконання робіт від 05.10.2015р. та Додаткової Угоди від 17.10.2016р. до Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р. про розірвання Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р., та направлено на стягнення грошових коштів у розмірі 3943340,05грн., з яких сума боргу у розмірі 1146839 грн., штрафні санкції в розмірі 2753259,55 грн. та проценти за користування коштами в розмірі 43241,50 грн .

Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.

У відповідності до ч. 1 ст.11 Цивільного Кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти. (ч. 2 ст. 11 Цивільного Кодексу України).

При цьому, ст.12 Цивільного Кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Положеннями ст. 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до приписів ст. 16 Цивільного кодексу України , кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193 ГК України).

Відповідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Положеннями ч. 1 ст. 530 Цивільного Кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. (ч. 1 ст. 612 Цивільного Кодексу України).

Дослідивши обставини спору, судом було встановлено факт неналежного виконання Колективним підприємством «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» прийнятих на себе зобов'язань за умовами Договору генерального підряду №4-28 на виконання робіт від 05.10.2015р. та Додаткової Угоди від 17.10.2016р. до Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р. про розірвання Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р., що підтверджується наявними в матеріалах доказами, у зв'язку з чим, позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 1146839 грн. - є обґрунтованими, підтверджені відповідними доказами і підлягають задоволенню судом.

Згідно з ч.2 ст. 218 Господарського Кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Частиною 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Як зазначено у п. 1.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013р. „Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» , грошовим, за змістом статей 524, 533-535, 625 Цивільного кодексу України, є виражене в грошових одиницях (національній валюті України чи в грошовому еквіваленті в іноземній валюті) зобов'язання сплатити гроші на користь іншої сторони, яка, відповідно, має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Грошовим слід вважати будь-яке зобов'язання, що складається в тому числі з правовідношення, в якому праву кредитора вимагати від боржника виконання певних дій кореспондує обов'язок боржника сплатити гроші на користь кредитора. Зокрема, грошовим зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона зобов'язана оплатити поставлену продукцію, виконану роботу чи надану послугу в грошах, а друга сторона вправі вимагати від першої відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору.

Стягнення процентів річних є заходом відповідальності за порушення грошового зобов'язання і одночасно способом захисту майнового права та інтересу кредитора, тобто зобов'язанням сплатити кошти (п. 6.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013р. „Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» ).

Відповідно до ст. 536 Цивільного Кодексу України, за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

У зв'язку з неналежним виконанням договірних зобов'язань з боку Колективного підприємства «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» , позивачем, з урахуванням п. 4.1. Додаткової Угоди від 17.10.2016р. до Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р. про розірвання Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р. було заявлено до стягнення 2753259,55 грн.

Також, з урахуванням положень п. 4.2. Додаткової Угоди від 17.10.2016р. до Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р. про розірвання Договору Генерального підряду №4-28 від 05.10.2015р., позивачем на суму основного боргу, яка становить 1146839 грн., було здійснено нарахування 30 % річних за користування чужими грошовими коштами за період з 08.11.2016р. по 23.12.2016р., що становить 46 днів, та складає грошову суму у розмірі 43241,50 грн.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Враховуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» зі стягненням з Колективного підприємства «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» 3943340,05 грн., з яких: 1146839 грн. боргу, 2753259,55 грн. штрафних санкцій, 43241,50 грн. процентів за користування коштами.

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору в сумі 59150,12грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Колективного підприємства «ЕЛЕКТРОПІВДЕНЗАХІДМОНТАЖ-11» (65021, м. Одеса, вул. Садова, 3; код 04850706) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕНІАН ІНДАСТРІАЛ ГАРДЕНС» (67400, Одеська обл., Роздільнянський район, м. Роздільна, вул. Московська, буд. 21; код 39633584) грошові кошти в розмірі 3943340 (три мільйони дев'ятсот сорок три тисячі триста сорок) грн. 05 коп., з яких сума боргу в розмірі 1146839 (один мільйон сто сорок шість тисяч вісімсот тридцять дев'ять) грн., штрафні санкції в розмірі 2753259 (два мільйони сімсот п'ятдесят три тисячі двісті п'ятдесят дев'ять) грн. 55 коп., проценти за користування коштами 43412 (сорок три тисячі чотириста дванадцять) грн. 50 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 59150(п'ятдесят дев'ять тисяч сто п'ятдесят ) грн. 12 коп.

Повний текст рішення складено 19 квітня 2017 р.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Т.Г. Д'яченко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.04.2017
Оприлюднено25.04.2017
Номер документу66081732
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3586/16

Рішення від 14.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 27.03.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 24.02.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 01.02.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Ю.С.

Ухвала від 28.12.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Ю.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні