Справа №611/305/17
Провадження №2/611/141/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2017 року Барвінківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Коптєва Ю.А.,
за участю секретаря - Ведмідь І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в:
04 квітня 2017 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з даним позовом, мотивуючи заявлені вимоги тим, що 31 липня 2014 року помер їх батько ОСОБА_4, після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, загальною площею 6,7650 га, розташованої на території Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області.
14 березня 2017 року виконуючою обов'язки державного нотаріуса Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом позивачам було відмовлено, у зв'язку з тим, що відсутній правовстановлюючий документ на вказану земельну ділянку.
Позивачі посилаючись на те, що отримати іншим шляхом правовстановлюючий документ на земельну ділянку, а також оформити спадщину не має можливості, просив позов задовольнити.
В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав.
Відповідач в судове засідання надала заяву про розгляд справи без її участі, заперечень не надала, позов визнала.
У зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 197 ЦПК України, суд розглянув цивільну справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису.
Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.
Згідно із ч.1 ст.15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно ч.1 ст.57 ЦПК України, доказами є будь які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
На підставі ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно зі ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Як передбачено ч.1 ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
ОСОБА_4 помер 31 липня 2014 року, що підтверджується фотокопією свідоцтва про смерть серії І-ВЛ №448263, виданого 04 серпня 2014 року Богодарівською сільською радою Барвінківського району Харківської області (а.с.23).
Земельна ділянка, загальною площею 6,7650 га, розташована на території Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, передана ОСОБА_4 у приватну власність, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до державного акту серії ІІ-ХР №074137, виданого 29 серпня 2002 року Барвінківською райдержадміністрацією, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №441, рілля кад.№ 6320480500:05:000:0135, №6320480500:05:000:0136, пасовище №6320480500:05:000:0139, що підтверджено наданою Відділом у Барвінківському районі Головного управління держгеокадастру у Харківській області.
Матеріалами справи встановлено, що померлий ОСОБА_4 є батьком позивачів - ОСОБА_1 та ОСОБА_2, відповідно до наданих фотокопій свідоцтв про народження(а.с.14,15).
В судовому засіданні знайшли своє підтвердження пояснення позивача стосовно того, що виконуючою обов'язки державного нотаріуса Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну ділянку було відмовлено, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на земельну ділянку (а.с.4).
Судом достовірно встановлено, що спірна земельна ділянка належала спадкодавцю, але документ, що підтверджував його право власності на ділянку, втрачено, тому така ділянка все рівно є предметом спадкування після смерті ОСОБА_4 в зв'язку з чим права позивача підлягають захисту в судовому порядку.
Отже, після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, яка складається з належної йому ділянки, яку в силу вимог ст. 1268 ЦК України прийняли позивачі по справі, шляхом подачі заяви про прийняття спадщини державному нотаріусу.
У відповідності до ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в своїй Постанові № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування зазначив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Крім того, відповідно до роз'яснення Міністерства юстиції України від 21.02.2005 року за № 19/32-319 - у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника повинно вирішуватись в судовому порядку.
Пленум Верховного Суду України в своїй Постанові № 14 від 18.12.2009 року Про судове рішення у цивільній справі , роз'яснив, що оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (частини перша та друга статті 3 ЦПК), то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.
Крім того, Верховний Суд України в своєму Листі від 01.04.2014 року Аналіз практики застосування судами ст. 16 Цивільного кодексу України значив, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
З врахуванням викладеного, а також того, що судом достовірно встановлено, що покійний ОСОБА_4 був власником земельної ділянки, яку після його смерті успадкував позивач, однак не зміг оформити нотаріально у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на неї, суд приходить до висновку, що обраний позивачем спосіб захисту свого порушеного права є таким, що відповідає характеру спірних правовідносин сторін та характеру самого порушеного права позивача, а тому може бути застосований судом.
З врахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд оцінивши, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, приходить до висновку, що вимоги позивача знайшли своє доведення в судовому засіданні, є такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, ст. ст. 10, 11, 15, 16, 321, 328, 1216, 1218, 1225, 1258, 1261, 1268, 1270, 1296-1299 ЦК України, ст. ст. 79, 81 Земельного кодексу України, Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 07.02.2014 р. Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 79, 84, 88, 208-209, 213-214, 218, 221, 223 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за законом право власності на ? (одну другу) частину земельної ділянки, площею 6, 7650 га , що розташована на території Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, яка належала померлому 31 липня 2014 року ОСОБА_4 на праві приватної власності, відповідно до державного акту серії ІІ-ХР №074137, виданого 29 серпня 2002 року Барвінківською райдержадміністрацією, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №441, рілля кад.№ 6320480500:05:000:0135, №6320480500:05:000:0136, пасовище №6320480500:05:000:0139.
Визнати за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування за законом право власності на ? (одну другу) частину земельної ділянки, площею 6, 7650 га , що розташована на території Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, яка належала померлому 31 липня 2014 року ОСОБА_4 на праві приватної власності, відповідно до державного акту серії ІІ-ХР №074137, виданого 29 серпня 2002 року Барвінківською райдержадміністрацією, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №441, рілля кад.№ 6320480500:05:000:0135, №6320480500:05:000:0136, пасовище №6320480500:05:000:0139.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Харківської області через Барвінківський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з часу проголошення, особами, які не були присутні в судовому засіданні під час його проголошення, - протягом десяти днів з часу отримання копії рішення.
Суддя Ю. А. Коптєв
Суд | Барвінківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2017 |
Оприлюднено | 25.04.2017 |
Номер документу | 66092794 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Барвінківський районний суд Харківської області
Коптєв Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні