Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2017 р. № 820/1456/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом в якому просить суд зобов'язати Комінтернівський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про народження №564, складеного 06.09.2005 щодо ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 Комінтернівським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції, а саме доповнити прізвище дитини "ОСОБА_2", змінити власне ім'я дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", доповнити прізвище батька дитини з "ОСОБА_1", змінити власне ім'я батька дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", доповнити прізвище матері дитини "ОСОБА_3", змінити власне ім'я матері дитини з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при складанні спірного акту цивільного стану про народження Комінтернівським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області допущено помилки при зазначенні прізвищ та імен батьків дитини та самої дитини. Проте при зверненні позивача, відповідач відмовив у внесенні змін у зв'язку із непередбаченістю процедури, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просив суд його задовольнити.
Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі.
Відповідач, Комінтернівський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, надав до суду заяву, у якій просив проводити розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначені цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Зі свідоцтва про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного на підставі актового запису № 564 та виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції міста Харкова 16 грудня 2005 року, вбачається, що у відповідних графах прізвище дитини значиться як "-", власне ім'я дитини "ОСОБА_2", прізвище батька дитини "-", власне ім'я батька дитини "ОСОБА_1", прізвище матері дитини "-", власне ім'я матері дитини "ОСОБА_3" (а.с. 7).
Згідно нотаріально посвідченого перекладу національного паспорту позивача, виданого 27.09.2010 Посольством В'єтнаму в Україні, прізвище позивача - ОСОБА_1, ім'я - ОСОБА_1 (а.с. 11).
З посвідки на постійне проживання позивача серії НОМЕР_2, виданої 13 липня 2015 року, судом встановлено, що прізвище позивача - ОСОБА_1, а ім'я - ОСОБА_1 (а.с. 9).
Крім того, згідно нотаріально посвідченого перекладу національного паспорту матері дитини, виданого 01.07.2015 Посольством В'єтнаму в Україні, прізвище - ОСОБА_3, ім'я - ОСОБА_3 (а.с. 14), а відповідно до посвідки на постійне проживання позивача серії НОМЕР_3, виданої 30 червня 2015 року прізвище та ім'я відповідно - ОСОБА_3 (а.с. 12).
Судом встановлено 24.03.2017 позивач звернувся до Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження №564 №06.09.2005, в якій просив доповнити прізвище дитини "ОСОБА_2", змінити власне ім'я дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", по батькові поставити прочерк, доповнити прізвище батька дитини "ОСОБА_1", змінити власне ім'я батька дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по батькові батька поставити прочерк, доповнити прізвище матері дитини "ОСОБА_3", змінити власне ім'я матері дитини з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по батькові матері поставити прочерк.
Листом від 24.03.2017 №476/15.4-01-07 Комінтернівський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області надав відповідь про відмову у внесенні змін до актового запису про народження дитини позивача ОСОБА_2 № 564 від 06.09.2005, оскільки паспорт та посвідка на постійне проживання позивача є недостатньою підставою внесення змін до актових записів цивільного стану (а.с. 8).
Досліджуючи спірні правовідносини судом встановлено наступне.
Суд зазначає, що згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010, № 2398-VI визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно частини 4 статті 144 Сімейного кодексу України реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до статей 145, 146 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, ім'я дитини визначається за згодою батьків.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до положень пункту 1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом.
Пунктом 2.1 зазначених Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Судом встановлено, що свідоцтво про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у відповідних графах прізвище дитини значиться "-", власне ім'я дитини "ОСОБА_2", прізвище батька дитини "-", власне ім'я батька дитини "ОСОБА_1", прізвище матері дитини "-", власне ім'я матері дитини "ОСОБА_3" видано відділом реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції міста Харкова 16 грудня 2005 року.
Отже, відповідно до чинного законодавства, у вищезазначений актовий запис про народження зміни зобов'язаний внести саме відповідач.
Згідно підпункту 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Також, відповідно до частини 1 статті 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).
Згідно статтею 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Таким чином, оскільки прізвище, ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення прізвища та імені є порушенням прав позивача та підлягає виправленню.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 17, 86, 94, 159, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Комінтернівський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про народження №564, складеного 06.09.2005 щодо ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 Комінтернівським районним у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції, а саме доповнити прізвище дитини "ОСОБА_2", змінити власне ім'я дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", доповнити прізвище батька дитини з "ОСОБА_1", змінити власне ім'я батька дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", доповнити прізвище матері дитини "ОСОБА_3", змінити власне ім'я матері дитини з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (61105, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (61001, м. Харків, вул. Плеханівська, 73, код ЄДРПОУ 33292139).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д.А.Волошин
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2017 |
Оприлюднено | 24.04.2017 |
Номер документу | 66105155 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Волошин Д.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні