Справа № 761/13516/17
Провадження № 1-кс/761/8513/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2017 року
Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва Хардіна О.П.,
за участю: секретаря судового засідання - Нешви І.О., старшого слідчого в особливо важливих справах 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України капітана юстиції Назаренка А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України капітана юстиції Назаренка А.В. про накладення арешту на кошти, які знаходяться на банківському рахунку, у кримінальному провадженні за №№ 22017000000000046 від 07.02.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110-2 КК України,-
В С Т А Н О В И В :
До Шевченківського районного суду м.Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України капітана юстиції Назаренка А.В. про накладення арешту на кошти, які знаходяться на банківському рахунку, у кримінальному провадженні за №№ 22017000000000046 від 07.02.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110-2 КК України, а саме: арешт на кошти, що знаходяться на поточному рахунку ТОВ Олеум Трейд - № 26000010580458 (укр. грн.), відкритому у ПАТ ВТБ Банк МФО 321767 (м. Київ, б-р Шевченка/вул. Пушкінська, б. 8/26), в частині видатку коштів, окрім видаткових операцій, пов'язаних з перерахуванням грошових коштів по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету або державних цільових фондів та видатків пов'язаних із виплатою заробітної плати, з обов'язковим зазначенням дати та часу ознайомлення з ухвалою, з можливістю зарахування на зазначені рахунки коштів, що надходять, повідомляючи правоохоронні органи письмово, про суму коштів, що знаходяться на цих рахунках на момент оголошення ухвали слідчого судді.
В обґрунтування клопотання слідчий навів ті обставини, що З 2016 року службові особи ТОВ Азовнефтепродукт (ЄДРПОУ 30813322, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Таганрозька, б. 341) та інші невстановлені особи організували постачання з РФ нафтопродуктів на тимчасово не підконтрольну Уряду України територію Донецької обл. Реалізація нафтопродуктів здійснюється через підконтрольні цим особам та представникам терористичної організації Донецька народна республіка (далі - ДНР) незаконно створені підприємства, серед яких: ТОВ Агрофірма Росія (ЄДРПОУ 30813317, Донецька обл., Новоазовський р-н, м. Новоазовськ, вул. 60 Років СРСР, б. 46) та ТОВ Донецька паливна компанія (ООО Донецкая топливная компания , ДНР , г. Горловка, Калининский р-н, ул. Горловской дивизии), а також через діючу мережу автозаправних станцій ТОВ Олеум Трейд (ЄДРПОУ 38533026, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, б. 104, кім. 510). При цьому, частина коштів, отриманих від реалізації нафтопродуктів, систематично надходить до незаконно сформованих органів влади ДНР , що створені з метою здійснення зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, директором ТОВ Азовнефтепродукт ОСОБА_2, комерційним директором ОСОБА_3 та співробітником цього ж товариства ОСОБА_4 з метою незаконної реалізації на тимчасово не підконтрольній території Донецької області нафтопродуктів через мережу заправних станцій, в тому числі які перебувають на підконтрольній органам державної влади території України, незаконно створено підприємства, серед яких ТОВ Донецька паливна компанія та ТОВ Агрофірма Росія . Координацією діяльності вказаних товариств за вказівкою ОСОБА_2 займається комерційний директор ОСОБА_3, а безпосереднім контролем за об'ємами реалізації цих нафтопродуктів через мережу незаконно захоплених представниками терористичної організації Донецька народна республіка автозаправних станцій займається громадянин України ОСОБА_4 Вказана особа за вказівкою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 досягнула домовленості з представниками так званого Міністерства палива ДНР та Міністерства доходів і зборів ДНР про забезпечення їх паливно-мастильними матеріалами та іншою необхідною допомогою в обмін на безперешкодну реалізацію нафтопродуктів через мережу АЗС на тимчасово не підконтрольній Уряду України території Донецької області.
Фактично, незаконні поставки нафтопродуктів здійснюються з РФ шляхом систематичної закупівлі їх у структурних підрозділів Публічного акціонерного товариства Нафтової компанії Роснафта через посередника - Державне підприємство (Федеральне державне унітарне підприємство) Зовнішньоекономічне об'єднання Промсировинаімпорт (Государственное предприятие Внешнеэкономическое объединение Промсырьеимпорт ), РФ, м. Москва, б-р Новінський, б. 13, кім. 4, та постачаються через неконтрольовану Урядом України ділянку кордону Донецької області залізничним транспортом на незаконно створені підприємства, серед яких ТОВ Донецька паливна компанія та ТОВ Агрофірма Росія . Дані товариства входять в п'ятірку основних постачальників нафтопродуктів на підконтрольну терористичній організації ДНР територію Донецької області. При цьому, виробником та власником вказаних нафтопродуктів є Публічне акціонерне товариство АНК Башнафта (Публичное акционерное общество Акционерная нефтяная компания Башнефть , РФ, м. Москва, 1-ша Тверська-Ямська, б. 5), основним акціонером якого є ПАТ НК Роснафта .
Разом з цим, з матеріалів вбачається, що співробітники ТОВ Донецька паливна компанія та ТОВ Агрофірма Росія за вказівкою їх фактичних власників та керівників - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно до незаконно діючого законодавства ДНР систематично здійснюють грошові відрахування на рахунки незаконно створених органів влади терористичної організації ДНР , сплачуючи так зване мито , податкове навантаження у розмірі 1,5 % та 1,5 % акцизу від вартості за незаконно ввезені та реалізовані нафтопродукти на неконтрольованій органам державної влади України території Донецької області, а також 3 % так званого податку на обіг та 1,5 % валового обороту товариств.
Крім цього, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_3 через підконтрольне йому ТОВ Олеум Трейд здійснює експлуатацію мережі автозаправних станцій, що належить ТОВ Азовнефтепродукт . На теперішній час ТОВ Олеум Трейд фактично не здійснює фінансово-господарської діяльності, а замість вказаного товариства ОСОБА_3 зареєстровано ТОВ Торгова компанія Євронафта (ЄДРПОУ 39391923, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, б. 104, кв. 512), ТОВ Енерджі Транс (код ЄДРПОУ 40873440, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Перемоги, б. 16/22) та ТОВ ЕССЕНС-ПРЕМІУМ (ЄДРПОУ 37121835, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Київська, б. 45, корп. 3, кв. 107). Крім того, ТОВ Енерджі Транс здійснює експлуатацію мережі АЗС, які належать ТОВ Азовнафтопродукт на території України. При цьому, частина грошових коштів, отриманих від реалізації нафтопродуктів, переводиться ТОВ Енерджі Транс та ТОВ ТК Євронафта у готівкову форму та в подальшому передаються товариствам, серед яких ТОВ Донецька паливна компанія та ТОВ Агрофірма Росія , що на даний час незаконно діють на тимчасово не підконтрольній Уряду України території Донецької області.
Також слід зазначити, що відповідно до положень ЗУ Про санкції від 14.08.2014 та рішення Ради національної безпеки і оборони України від 16.09.2016 Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) , щодо ДП ЗО Промсировинаімпорт РФ, м. Москва, б-р Новінський, б. 13, кім. 4, (п. 47, Додаток 4) та щодо ПАТ АНК Башнафта , РФ, м. Москва, 1-ша Тверська-Ямська, б. 5, (п. 47, Додаток 4) у зв'язку із діями, які створюють реальні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності та призводять до окупації території України, застосовані обмеження торговельних операцій на території України.
Разом з тим, в ході розслідування встановлено, що 09.11.2015 у м. Москва, РФ, був укладений контракт № 02/7/2015 між ДП ЗО Промсировинаімпорт РФ та ТОВ Агрофірма Росія на поставку протягом 2016 року нафтопродуктів - олія моторна, бензин, дизельне паливо виробництва ПАТ АНК Башнафта , РФ.
На виконання даного контракту, починаючи з 14.03.2016 до 16.11.2016, між
ДП ЗО Промсировинаімпорт РФ та ТОВ Агрофірма Росія було укладено 21 додаток (приложение) до контракту № 02/7/2015 від 09.11.2015 на поставку олії моторної, бензину, дизельного палива, на загальну суму 193 086 779, 86 грн., що є особливо великим розміром.
При цьому, відповідно до попередніх домовленостей ОСОБА_3 з представниками ДП ЗО Промсировинаімпорт РФ після підписання кожного Додатку перед здійсненням поставки за вказівкою останнього з рахунку ТОВ Агрофірма Росія , який відкритий у м. Ростов-на-Дону РФ в ООО Небанковская кредитная организация Центр международных расчетов , здійснюється передоплата у розмірі 35, 4 % від суми Додатку на рахунок ДП ЗО Промсировинаімпорт РФ за придбані та поставлені нафтопродукти.
В подальшому, після отримання вищевказаної передоплати, нафтопродукти - олія моторна, бензин, дизельне паливо виробництва ПАТ АНК Башнафта , РФ, відповідно до домовленостей ОСОБА_3 та представників ДП ЗО Промсировинаімпорт РФ залізничним шляхом з прикордонної вантажної станції Успенська (Ростовського регіону Північно-Кавказької залізниці РФ) транспортуються на територію Донецької області, яка тимчасово окупована та знаходиться під керівництвом незаконно створених органів влади так званої ДНР, до станції Мушкетово , код-484009, у м. Донецьку (Донецька залізниця), яка на даний час непідконтрольна Уряду України.
При цьому, у супровідних документах - декларація на товари , які складаються співробітниками Таганрозької митниці ФМС РФ, у графі 8 Отримувач зазначається
ООО, Донецкая топливная компания, Украина, 84609, Донецкая область, г. Горловка, ул. Горловской дивизии, д. 87А або ООО Агрофирма Россия , Украина, 87600, Донецкая область, г. Новоазовск, ул. 60 лет СССР, д. 46 , у графі 17 країна призначення зазначається Україна .
В подальшому, 30.12.2016, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу та намагаючись приховати зазначену спільну злочинну діяльність, ОСОБА_3, діючи за раніше досягнутою домовленістю з представниками ДП ЗО Промсировинаімпорт РФ, організував укладання контракту № 02/22/2016 з останніми вже від імені іншого підконтрольного підприємства - ТОВ Ессенс (ООО Эссенс , Республика Южная Осетия, г. Цхинвал, ул. Героев, д. 1). За аналгічною схемою 27.01.2017 був підписаний Додаток № 2 до контракту № 02/22/2016 від 30.12.2016 на поставку нафтопродуктів на суму 30 453 000 рос. руб. (за курсом НБУ - 13 896 312, 96 грн.). Після чого, залізничним шляхом відповідно до вищеописаного способу нафтопродукти були незаконно поставлені на адресу ТОВ Донецька паливна компанія , діяльністю якого фактично керує ОСОБА_3
При цьому, слід зазначити, що грошові кошти отримані в ході реалізації нафтопродуктів на АЗС, які перебувають у власності ТОВ Азовнефтепродукт та знаходяться на території, підконтрольній Уряду України, в Дніпропетровській та Донецькій областях, від імені ТОВ Олеум Трейд , ТОВ Торгова компанія Євронафта , ТОВ Енерджі Транс та ТОВ ЕССЕНС-ПРЕМІУМ , невстановленим способом переводяться у готівкову форму, після чого вивозяться до РФ через територію ДНР з метою зарахування на рахунки ТОВ Агрофірма Росія , які відкриті у м. Ростов-на-Дону РФ в ООО Небанковская кредитная организация Центр международных расчетов , для подальших взаєморозрахунків з ДП ЗО Промсировинаімпорт РФ за придбані та поставлені нафтопродукти, які в подальшому незаконно поставляються для потреб підприємств, установ, організацій та органів влади ДНР, а також на адресу ТОВ Донецька паливна компанія (ООО Донецкая топливная компания , ДНР , г. Горловка, Калининский р-н, ул. Горловской дивизии).
Таким чином, вищевказані особи - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та інші невстановлені особи, діючи умисно за попередньою змовою групою осіб, повторно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи при цьому, що ДНР є терористичною організацією та має відповідні незаконно створені органи управління, які мають на меті насильницьку зміну меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому КУ, а саме - шляхом незаконного відокремлення від України території окремих районів та населених пунктів Донецької обл., а також достовірно знаючи, що на даній окупованій території органи державної влади тимчасово не здійснюють повноваження, передбачені законодавством України, організували та здійснюють фактичне постачання нафтопродуктів на тимчасово окуповану територію Донецької обл. задля потреб незаконних збройних формувань, забезпечення функціонування незаконно створених органів державної влади ДНР ( Міністерства палива ДНР та Міністерства доходів і зборів ДНР ) та потреб осіб, які здійснюють та підтримують вищевказані дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого КУ.
Крім того, згідно отриманих даних від ДФС України податкова звітність щодо господарської діяльності ТОВ Азовнефтепродукт , ТОВ Олеум Трейд , ТОВ Торгова компанія Євронафта , ТОВ Енерджі Транс , ТОВ ЕССЕНС-ПРЕМІУМ та ТОВ Агрофірма Росія регулярно надходить з однієї і тієї ж ІР-адреси 5.153.132.106 та 195.58.240.3, які знаходяться у м. Донецьку, тобто на непідконтрольній Уряду України території.
Підставами накладення арешту на грошові кошти на банківському рахунку наводять ті обставини, що, грошові кошти, які зберігаються на банківському рахунку, є предметом вказаного злочину. Також вважають необхідним накладення арешту з метою забезпечення передбаченої конфіскації майна, а також відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
В судовому засіданні слідчий, який ініціював вказане клопотання, підтримав доводи клопотання.
Статтею 131 КПК України передбачено вичерпний перелік видів заходів забезпечення кримінального провадження, серед яких є арешт майна.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
В клопотанні слідчий наводить підставу застосування арешту майна - те, що акумульовані грошові кошти на банківському рахунку є доходом - майном, набутим кримінально протиправним шляхом та є майном, отриманим юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення, відповідає критеріям, визначеним ст. 98 КПК України.
Відповідно до ч.2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Відповідно до ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Як убачається з наданих матеріалів кримінального провадження в обґрунтування доводів клопотання, слідчому судді надані фактичні дані, які можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні злочину, які дають підстави для висновків, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків. Грошові кошти на рахунку підприємства містять сліди злочину, відповідають критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України, є речовими доказами.
Інші підстави для накладення арешту, зазначені в клопотанні, а саме: забезпечення конфіскації та з метою відшкодування збитків не можуть бути покладення в основу рішення про вжиття заходів забезпечення кримінального провадження. З наданих матеріалів клопотання та матеріалів досудового розслідування не убачається, що арешт може бути застосований з метою можливої конфіскації майна, оскільки конфіскація як вид покарання, визначений ст.59 КК України, та передбачений санкцією ст. 110-2 ч.3 КК України, може бути застосований лише стосовно майна конкретної особи - засудженого, проте в даному провадженні жодну особу не повідомлено про підозру. Також в даному провадженні відсутній цивільний позов, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, не визначений.
Таким чином, існують підстави для вжиття заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту грошових коштів на банківському рахунку.
Інші порушені слідчим питання не можуть бути вирішені в порядку, визначеному 170-173 КПК України щодо арешту майна.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 170-174 КПК України, слідчий суддя -
У Х В А Л И В :
Накласти арешт на грошові кошти, що знаходяться на поточному рахунку ТОВ Олеум Трейд - № 26000010580458 (укр. грн.), відкритому у ПАТ ВТБ Банк МФО 321767 (м. Київ, б-р Шевченка/вул. Пушкінська, б. 8/26), із забороною видатку коштів, окрім видаткових операцій, пов'язаних з перерахуванням грошових коштів по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету або державних цільових фондів та видатків пов'язаних із виплатою заробітної плати.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Апеляційного суду м.Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Крім того, відповідно до ст.174 КПК України арешт може бути скасований повністю чи частково за заявленим клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисників, законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Слідчий суддя О.П. Хардіна
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2017 |
Оприлюднено | 27.04.2017 |
Номер документу | 66144086 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Хардіна О. П.
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Хардіна О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні