ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.04.2017р. Справа № 914/399/17
Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., при секретарі Дубенюк Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, за позовом: Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» , м. Львів
до відповідача: Дочірнього підприємства «Житлово-експлуатаційна контора» Відкритого акціонерного товариства «Львівського ДБК-2» , м. Львів
про стягнення 27000грн. 65коп. вартості недоврахованої електричної енергії
За участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 - представник;
від відповідача: не з'явився
Права та обов'язки сторін передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід судді не поступали, за клопотанням присутнього представника позивача в судовому засіданні не проводилася технічна фіксація судового процесу.
Суть спору : На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Дочірнього підприємства «Житлово-експлуатаційна контора» Відкритого акціонерного товариства «Львівського ДБК-2» про стягнення 27000грн. 65коп. вартості недоврахованої електричної енергії.
Ухвалою суду від 01.03.2017р. порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 14.03.2017р. З метою повного і всестороннього з'ясування всіх обставин спору, для забезпечення принципу змагальності, враховуючи неявку в судове засідання представника відповідача та невиконання сторонами в повному обсязі вимог попередньої ухвали суду, ухвалами суду від 14.03.2017р. та від 28.03.2017р. розгляд справи відкладався.
В судове засідання 19.04.2017р. представник позивача явку забезпечив, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві і просить суд позов задоволити.
В судові засідання 14.03.2017р., 28.03.2017р. та 19.04.2017р. відповідач явку повноважного представника не забезпечив, будь-яких пояснень на вимогу суду по суті заявлених позовних вимог не надав, позовні вимоги не оспорив, вимоги ухвал суду не виконав. Причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується реєстрами вихідної кореспонденції, внесенням ухвал до Єдиного державного реєстру судових рішень, повідомленням про вручення поштового відправлення №7903704739139, поштовим конвертом із повідомленням про вручення, який надіслано відповідачу за адресою: 79037, м.Львів, вул.Творча, буд.8 та який повернутий на адресу суду із довідкою пошти за закінченням терміну зберігання . Жодних заяв чи клопотань на адресу суду від відповідача, станом на 19.04.2017р. не поступало.
Згідно до ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи відповідача - Дочірнього підприємства «Житлово-експлуатаційна контора» Відкритого акціонерного товариства «Львівського ДБК-2» є: 79037, м.Львів, вул.Творча, буд.8.
Відповідно до п.3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26.12.2011р. №18 (із внесеними змінами і доповненнями) в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи те, що ухвали суду від 01.03.2017р., від 14.03.2017р. та від 28.03.2017р. відповідачу надіслано за адресою вказаною у позовній заяві та зазначеній у ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відтак відповідача належним чином повідомлено про час і місце розгляду справи судом.
За умовами ст.33 ГПК України на сторони покладається обов'язок доводити їх вимоги чи заперечення. Згідно вимог ст.ст.4-2, 4-3 ГПК України, сторони мають рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів, заявленні клопотань та здійсненні інших процесуальних прав. Відповідно до ст.75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. З врахуванням належного повідомлення про час та місце проведення судового розгляду усіх сторін, судом забезпечено сторонам рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав, з врахуванням наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин та вирішення спору по суті, згідно ст.75 ГПК України.
Дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд Львівської області, в с т а н о в и в:
23.06.2011р. між Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго» (постачальник) та Дочірнім підприємством «Житлово-експлуатаційна контора» Відкритого акціонерного товариства «Львівського ДБК-2» (споживач) укладено договір №51379 про постачання електричної енергії, згідно до умов (п.1 даного договору) якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю зазначеною в додатку №9 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» , а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії: зазначена в додатку №6 «Однолінійна схема» .
Згідно пункту 7.1. договору №51379 від 23.06.2011р. облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-правових документів щодо встановлення та експлуатації приладів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електричну енергію, а обсяги спожитої електричної енергії визначаються постачальником шляхом розрахунку згідно з вимогами додатка «Порядок розрахунків» .
Відповідно до п.1 та п.2 додатку №2 до договору №51379 від 23.06.2011р. «Порядок розрахунків» розрахунок споживача з постачальником електричної енергії за регульованим тарифом здійснюється за чинними тарифами, які встановлюються відповідно до положень нормативно-правових документів НКРЕ, згідно з договором про постачання електричної енергії. Розрахунковим періодом вважається період з 25 числа попереднього місяця до 24 числа поточного місяця (включно) та прирівнюється до календарного. Розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на зазначений у договорі поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії.
За умовами п. п. 4-6 додатку №2 до договору №51379 від 23.06.2011р. остаточний розрахунок споживача за електричну енергію спожиту протягом розрахункового періоду здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії визначених за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених ПКЕЕ. Під час визначення суми платежу остаточного розрахунку за поточний розрахунковий період враховуються суми проведеної в попередніх та поточному розрахункових періодах оплати споживання електричної енергії за поточний розрахунковий період. Плата за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності проводяться споживачем на зазначений у договорі поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії. Плата за перетікання реактивної електричної енергії, за передачу (транспортування) електричної енергії, яка постачається постачальниками електричної енергії за нерегульованим тарифом, плата за надання споживачу додаткових послуг, плата у рахунок відшкодування завданих збитків, сума пені, сума боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних сплачуються на поточний рахунок постачальника електричної енергії, який зазначається у договорі. Рахунки на оплату платежів, передбачених даним договором, виписуються постачальником електричної енергії та надаються споживачу. Тривалість періоду для оплати отриманих рахунків має не перевищувати 5 операційних днів з дня отримання рахунку. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.
Відповідно до п.п. 2.3.3. та 2.3.4. договору про постачання електричної енергії №51379 від 23.06.2011р. споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №2 «Порядок розрахунків» та №9 «Графік зняття показів лічильників» , а також здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком №7а (7б) «Порядок розрахунків за перетікання реактивної енергії» .
Згідно п.4.2.3. договору №51379 від 23.06.2011р. споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ від 4 травня 2006р. №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006р. за№782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі - Методика), у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.
28.10.2016р. представниками позивача, зокрема інженерами ВТА ОСОБА_2 (посв.01069), ОСОБА_3 (посв.00912) та ел. Монтером ВТА ОСОБА_4 (посв.01198), від споживача директор ДП ЖЕК ВАТ ЛДБК №2 ОСОБА_5, складено акт №028231 про порушення правил користування електричною енергією. В акті №028231 від 28.10.2016р. зафіксовано, що представник споживача не назвався та від підпису відмовився. В даному акті зазначено, що перевіркою встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою: м.Львів, вул.Нечуя-Левицького, 2 здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі енергопостачальника (п. 1.3, п.5.1, п.7.6, п.10.2 ПКЕЕ). Також, в даному акті №028231 від 28.10.2016р. зазначено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 11.11.2016р. за адресою: м.Львів, вул.Шевченка, 1 к.1 з 10:00 до 12:00 та на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа, а у разі неявки його на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи, а також зазначено, що представник споживача від підпису відмовився та акт підписано трьома представниками електропостачальної організації. Позивач, стверджує, що Акт №028231від 28.10.2016р. та додаток №1 до даного акту Схема підключення електроустановки споживача супровідним листом №30-03987 від 31.10.2016р. направлено відповідачу, на підтвердження надіслання долучив фіскальний чек №7900722509923 від 31.10.2016р. та витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства зв'язку Укрпошта щодо відстеження пересилання поштових відправлень за штрих кодовим ідентифікатором №7900722509923.
За результатами розгляду вказаного акту №028231від 28.10.2016р., комісією ЛМЕМ ПАТ «Львівобленерго» по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією прийнято протокольне рішення № 275 від 11.11.2016р., яким вирішено провести нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії з дати контрольного огляду, але не більше 6 місяців, до 28.10.2016р. на суму 27000грн. 65коп. Як зазначає позивач, протокол засідання комісії №275 від 11.11.2016р., Додаток №1 до протоколу (розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ) та рахунок до сплати №028231 від 16.11.2016р. на суму 27000грн. 65коп супровідним листом №30-04270 від 16.11.2016р. направлено відповідачу, на підтвердження надіслання долучено фіскальний чек №7900046830136 від 17.11.2016р.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісією регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 р. (надалі - Правила), Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 р. №782/12656.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» та Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ), затверджених Національною комісією регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996р. (в редакції постанови НКРЕ України від 17.10.2005р. №910 із змінами та доповненнями) споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України
Згідно із п. 5.1 ПКЕЕ, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Відповідно до вимог ст.27 Закону України «Про електроенергетику» , правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Згідно розділу 10 ПКЕЕ, споживач зобов'язаний: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок; не допускати безоблікового користування електроенергією від технологічних електричних мереж споживача (внутрішньобудинкових мереж); оперативно повідомляти щодо виявлення безоблікового користування електроенергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 1.2 ПКЕЕ визначено, що недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.
Відповідно до пунктів 6.40, 6.41 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656 (надалі - Методика). У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Як зазначалось вище Акт №028231від 28.10.2016р. складений в присутності трьох представників позивача та в даному акті зафіксовано відмову споживача від підписання.
Відповідно до вимог п.6.42 ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України.
Комісією ЛМЕМ ПАТ "Львівобленерго" по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією було прийнято рішення від 11.11.2016р. (оформлене протоколом №275) про розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, згідно з якою вартість необлікованої електричної енергії склала 27000грн.65коп. Доказів оскарження чи скасування прийнятого рішення сторонами не представлено.
Станом на день прийняття рішення суду, доказів в спростування вищенаведених обставин не поступало, доказів щодо оплати заявленої до стягнення суми не представлено.
Відповідно до вимог ст. 235 ГК України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Доказів визнання недійсним чи скасування акта №028231від 28.10.2016р. та/або протоколу засідання комісії №275 від 11.11.2016р. сторонами не представлено.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України). Відповідно до ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.
Судові витрати необхідно віднести на відповідача відповідно до ст.49 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 4-3, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Житлово-експлуатаційна контора» Відкритого акціонерного товариства «Львівського ДБК-2» (79037, м.Львів, вул.Творча, буд.8, код ЄДРПОУ 32327736) на користь Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» (79026, м.Львів, вул.Козельницька, буд.3, код ЄДРПОУ 00131587) 27000грн. 65коп. вартості недоврахованої електричної енергії та 1600грн. 00коп.- судового збору.
Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.
Повне рішення складено 21.04.2017р.
Суддя Іванчук С.В.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2017 |
Оприлюднено | 28.04.2017 |
Номер документу | 66166037 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Іванчук С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні