ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.04.2017Справа №910/24349/16
За позовом Комунального підприємства Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва
до Адвокатського об'єднання Правниче бюро Єременка
третя особа Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація
про стягнення 43056,90 грн.
Суддя Маринченко Я.В.
Представники сторін:
від позивача - Гавриленко А.Р. (представник за довіреністю);
від відповідача - не з'явився;
від третьої особи - не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року Комунальне підприємство Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до відповідача, Адвокатського об'єднання Правниче бюро Єременка , третя особа - Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація про стягнення заборгованості по орендній платі в розмірі 43056,90 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що всупереч умов укладеного між Оболонською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець), Адвокатським об'єднанням Правниче бюро Єременка (орендар) та Комунальним підприємством Житлосервіс Приозерне (підприємство) Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №01103 від 10.08.2012, відповідач належним чином не виконав взяті на себе зобов'язання зі сплати орендної плати за період з 21.02.2015 по 30.06.2016 внаслідок чого за ним утворилась заборгованість в сумі 36615,92 грн.
Крім того, на вказану заборгованість, у зв'язку з простроченням оплати відповідачем орендної плати, позивачем на підставі ст.625 ЦК України та п.6.2 Договору нараховано 3% річних в розмірі 1281,98 грн., інфляційні втрати в сумі 4212,37 грн. та пеню в розмірі 946,63 грн., які позивач просить стягнути.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив суд задовольнити позов.
Відповідач уповноваженого представника у судове засідання не направив, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про час і місце проведення судового засідання був повідомлений у встановленому законом порядку.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, проте до початку розгляду справи через загальний відділ діловодства господарського суду міста Києва подав письмові пояснення по суті спору в яких підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Суд зазначає про те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом їх направлення на адресу суду поштовим відправленням.
Враховуючи вищевикладене, з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору, суд дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка представників відповідача не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10.08.2012 між Оболонською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець) та Адвокатським об'єднанням Правниче бюро Єременка (орендар), а також Комунальним підприємством Житлосервіс Приозерне (підприємство) укладений договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №01103, відповідно до п.1.1 якого орендодавець на підставі протоколів постійної комісії Київради з питань власності №120 від 05.06.2012 та розпорядження Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації №417 від 10.08.2012 передає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (об'єкт оренди), яке знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Московський, буд. №30 під розміщення складу.
Відповідно до п п.2.1, 2.2 та 2.4 Договору, об'єктом оренди є: нежиле приміщення, загальною площею 35.00 кв.м, згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору.
Вартість об'єкта оренди згідно із затвердженим висновком про вартість майна станом на 31 січня 2012 становить 105500 грн. без ПДВ.
Об'єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і знаходиться на балансі Комунального підприємства Житлосервіс Приозерне Оболонського району у місті Києві згідно Розпорядження Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації № 95 від 25.02.2011 року.
Розпорядженням Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації №41 від 31.01.2015 майно, що передане до сфери управління останньої було закріплено на праві господарського відання без права розпорядження за Комунальним підприємством Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва , в тому числі майно, балансоутримувачем якого було Комунальне підприємство Житлосервіс Приозерне Оболонського району у місті Києві.
Згідно з п.3.1 Договору, за користування об'єктом оренди орендар с сплачує орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, затвердженої рішенням Київради від 22 вересня 2011 року №34/6250, та на дату підписання договору, згідно розрахунку орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору, без ПДВ становить: 30,05 грн. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає 1051,83 грн.
Умовами п.3.3 Договору передбачено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку та порядку використання орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, відповідних ціні тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.
Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірі та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою(п.3.4 Договору).
Згідно з п.3.6 Договору, орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 20 числа наступного місяця на рахунок підприємства.
Орендар зобов'язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі(п.4.2 Договору).
Згідно з п.6.2 Договору, за несвоєчасну сплату орендних платежів орендар сплачує на користь підприємства пеню в розмірі 0,5% від розміру несплачених орендних платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру, встановленого законодавством України.
Умовами п.9.1 договору визначено, що цей договір є укладеним з моменту підписання сторонами і діє з 01.08.2012 до 09.08.2015.
На виконання умов договору орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду нежитлове приміщення за адресою: м. Київ, просп. Московський, 30, загальною площею 35,00 кв.м, що підтверджується актом приймання-передачі нежитлового приміщення від 10.08.2012.
Статтею 2 Закону України Про оренду державного та комунального майна передбачено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст.759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди (ст.13 Закону України Про оренду державного та комунального майна ).
Статтею 762 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Матеріалами справи підтверджується факт передачі позивачем в оренду та користування відповідачем спірним нежитловим приміщенням у період з лютого 2015 року по червень 2016 року.
Проте відповідач свої зобов'язання зі своєчасної сплати за оренду належним чином не виконав, у зв'язку з чим у останнього утворилась заборгованість з орендної плати в розмірі 36615,92 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частинами 1, 4 ст. 285 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Частиною 3 ст.285 Господарського кодексу України встановлено, що орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відтак, на підставі положень діючого законодавства та умов договору, на відповідача покладений обов'язок зі сплати орендної плати та відшкодування витрат балансоутримувача.
Матеріалами справи підтверджується заборгованість відповідача з орендної плати у розмірі 36615,92 грн.
Доказів погашення відповідачем заборгованості сторонами не надано.
Відповідно до положень ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно зі ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст.625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
З огляду на викладене, позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в сумі 36615,92 грн. є правомірними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того позивачем заявлено вимоги щодо стягнення з відповідача 1281,98 грн. 3% річних та 4212,37 грн. інфляційних втрат за спірний період.
Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України).
Нормами ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що позивачем при розрахунку заборгованості допущено арифметичні помилки. Відтак здійснивши власний перерахунок сум трьох відсотків річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог у цій частині та стягненню з відповідача 823,31 грн. 3% річних та 1844,61 грн. інфляційних втрат.
Також, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором позивач нарахував пеню в загальному розмірі 946,63 грн.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (ч.1 ст. 230 ГК України).
Згідно з положеннями ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Згідно ч. 1-2 статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Частиною 1 ст. 547 Цивільного кодексу України визначено, що правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.
Крім того, п.6.2 Договору визначено, що за несвоєчасну сплату орендних платежів орендар сплачує на користь підприємства пеню в розмірі 0,5% від розміру несплачених орендних платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру, встановленого законодавством України.
Разом з тим, згідно зі ст.ст.1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Слід зазначити, що дослідивши матеріали справи та перевіривши наданий позивачем розрахунок пені судом встановлено, що прострочення зі сплати орендної плати у відповідача розпочалося з 21.03.2015, в той час як позивач визначає період нарахування пені, починаючи з починаючи з 01.01.2016.
Беручи до уваги вищезазначене та враховуючи умови договору, та дати виникнення прострочення по сплаті орендної плати, господарський суд здійснив власний перерахунок пені, обмеживши її розмір подвійною обліковою ставкою Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, та дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення нарахованої до стягнення пені в межах заявленої позивачем суми в розмірі 946,63 грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно зі статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування тих обставин, на які посилається сторона, як на підставу своїх вимог і заперечень, покладається на цю сторону.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідачем не надано суду жодних доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов'язку сплатити заявлену до стягнення заборгованість.
Разом з тим, з урахуванням положень ст.49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Адвокатського об'єднання Правниче бюро Єременка (03062, м. Київ, просп. Перемоги, буд. 75/2; ідентифікаційний код 26477308) на користь Комунального підприємства Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва (04214, м. Київ, вул. Північна, буд. 22; ідентифікаційний код 39611267) 36615 (тридцять шість тисяч шістсот п'ятнадцять) грн. 92 коп. заборгованості, 823 (вісімсот двадцять три) грн. 31 коп. 3% річних, 1844 (одна тисяча вісімсот сорок чотири) грн. 61 коп. інфляційних втрат, 946 (дев'ятсот сорок шість) грн. 63 коп. пені, та витрати по сплаті судового збору в сумі 1287 (одна тисяча двісті вісімдесят сім) грн. 54 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписаний 25.04.2017
Суддя Я.В. Маринченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2017 |
Оприлюднено | 03.05.2017 |
Номер документу | 66194557 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Маринченко Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні