Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/887/16-ц
Провадження № 2/391/42/17
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.04.2017р. селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Червонописького В.С.,
за участі секретаря Степанової Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом селянсько фермерського господарства ОСОБА_1 до ОСОБА_2, сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Надія , третя особа Державний реєстратор Компаніївської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання недійсним договору оренди землі,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання договору оренди землі недійсними.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що 25 червня 2007 року між СФГ ОСОБА_1 та ОСОБА_3 був укладений договір оренди землі терміном 20 років, цього ж дня Компаніївським відділом ДП КРФ ЦДЗК за № 144 був зареєстрований договір оренди землі між СФГ ОСОБА_1 та ОСОБА_3 строком на 20 років. Щодо всіх істотних умов договору між сторонами було досягнуто згоди. СФГ ОСОБА_1 спірною земельною ділянкою користується до теперішнього часу. 07.09.2015 ОСОБА_3 померла. Право власності на спірну земельну ділянку в порядку спадкування за законом перейшло до відповідача ОСОБА_2 Відповідач ОСОБА_2 будучи новим власником земельної ділянки та будучи обізнаною щодо чинності договору оренди землі від 25.06.2007 передала відповідачу СТОВ Надія в оренду спірну земельну ділянку на підставі договору оренди землі № 85 від 08.07.2016, який був зареєстрований державним реєстратором Реєстраційної служби Компаніївської районної державної адміністрації Кіровоградської області (далі по тексту реєстраційна служба) 04.08.2016.Просить визнати недійсним договір оренди землі укладений 08.07.2016 між ОСОБА_2 та СТОВ Надія , як такий, що суперечить вимогам ЦК України, Закону України Про оренду землі .
Представник позивача, вважає, що даний договір є недійсним, оскільки був укладений в період дії попереднього договору оренди земельної ділянки, земля не передавалась, обробляється та використовується ними за цільовим призначенням та крім того реєстраційна служба при реєстрації спірного договору не врахувала, факту чинності договору оренди земельної ділянки від 25.06.2007 року, а тому посилаючись на вимоги Закону України Про оренду землі , вимоги ст.ст. 215, 203, 770, 651 ЦК України, просив визнати недійсним спірний договір оренди.
Відповідач1 ОСОБА_2 в судові засідання не з'являлася, через канцелярію суду двічі передавала клопотання про відкладення справи, судові повістки направлені на її адресу до суду повертались з відміткою, що адресат не проживає. За відомостями адресно-довідкового Компаніївського РСУДМС України в Кіровоградській області ОСОБА_2, знято з реєстрації 19.11.2016 в м.Кропивницький . Враховуючи вимоги ст.114 ЦПК України, відповідача ОСОБА_2 про час та місце слухання справи повідомлено належним чином через засоби масової інформації в газеті Народне слово № 14 від 06.04.2017.
Представник відповідача2 СТОВ Надія в попередніх судових засіданнях проти позову заперечував. В судові засідання призначені 01.03.2017, 15.03.2017, 04.04.2017, 25.04.2017 не з'являвся, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.(а.с.84, 97, 110, 117)
Представник третьої особи державний реєстратор Компаніївської РДА в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи судом повідомлений належним чином.
Зважаючи на викладене, суд ухвалив провести заочний розгляд справи, на підставі даних матеріалів справи.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню в повному обсязі, зважаючи на відсутність відповідачів та їх представників та відсутність письмових заперечень і доказів на їх підтвердження, суд при вирішенні справи приймає до уваги ті обставини, на які посилається позивач, та докази, що надані на їх підтвердження.
Судом встановлено, що в березні 2007 року між СФГ ОСОБА_1 та ОСОБА_3 був укладений договір оренди землі терміном 20 років. 25.06.2007 Компаніївським відділом ДП КРФ ЦДЗК за № 144 був зареєстрований договір оренди землі укладений між СФГ ОСОБА_1 та ОСОБА_3 терміном на 20 років, що знаходяться на території Червоновершківської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області (а.с. 4-6).
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 6,08 га, що розташована на території Червоновершківської сільської ради, Компаніївського району Кіровоградської області. 07.09.2015 ОСОБА_3 - померла, право власності на спірну земельну ділянку в порядку спадкування за законом перейшло до відповідача ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, яке отримала ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 (а.с.50-62).
Щодо всіх істотних умов договору між сторонами було досягнуто згоди. Однак, позивач отримав інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 24.11.2016 за №73867083 про те, що 04.08.2016 було зареєстровано договір оренди землі між СТОВ Надія та ОСОБА_2 на 20 років.(а.с.7-9).
Судом встановлено, що 08.07.2016 між ОСОБА_2 та СТОВ Надія в особі директора ОСОБА_4 укладено договір оренди землі, кадастровий номер земельної ділянки 3522885900:02:000:0013 площею 6,0798 га. строком на 20 років. Зареєстрований реєстраційною службою 04.08.2016.(а.с.101-103).
Згідно ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець зобовязаний: передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди; не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 25 Закону України Про оренду землі орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі .
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 17 Закону України Про оренду землі об'єкт оренди за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
ОСОБА_2 передала в оренду СТОВ Надії земельну ділянку, якою володіє і користується на підставі Договору СФГ Комісарук .
Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що права на нерухоме майно та їх обтяжень, що виникли до набрання цим Закон, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Статтею 1 Закону України Про оренду землі визначено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянко, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності .
Згідно зі ст. 13 цього ж закону Договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства .
Згідно ч. 1 ст. 770 Цивільного кодексу України, у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця .
Відповідно ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Договір з моменту його укладення виконувався позивачем в повному обсязі, про що свідчать копії відомостей та розписки ОСОБА_2 про отримання орендної плати, також відсутні будь-які звернення щодо невиконання або неналежного виконання договору Орендарем, тобто СФГ ОСОБА_1В. є діючим, першочерговим та добросовісним Орендарем.
Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.
Враховуючи те, що відповідачі порушили норми законодавства щодо оренди земельної ділянки та їх реєстрації, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задовольняє їх у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 88 Цивільного процесуального кодексу України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином, з відповідачів підлягає стягненню судовий збір на користь позивача в розмірі 1378,00 грн.
Керуючись ст.ст. 215, 651, 770 Цивільного кодексу України , ст. ст. 10 , 57-60 , 15 , 212-215 , 218 Цивільного процесуального кодексу України , Законом України Про оренду землі , суд,-
в и р і ш и в:
Позов селянсько-фермерського господарства ОСОБА_1 до ОСОБА_2, сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Надія , третя особа Державний реєстратор Компаніївської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання недійсним договору оренди землі задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди землі № 85 від 08.07.2016 укладений між ОСОБА_2 та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Надія щодо земельної ділянки, кадастровий номер 3522885900:02:000:0013 площею 6,0798 га., що розташована на території Червоновершківської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь селянсько-фермерського господарства ОСОБА_1, судовий збір в розмірі 689 грн.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Надія на користь селянсько фермерського господарства ОСОБА_1, судовий збір в розмірі 689 грн.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції до Апеляційного суду Кіровоградської області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя В.С.Червонописький
Суд | Компаніївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2017 |
Оприлюднено | 04.05.2017 |
Номер документу | 66232695 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Червонописький В. С.
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Червонописький В. С.
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Червонописький В. С.
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Червонописький В. С.
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Червонописький В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні