ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2016 р. Справа № 804/6620/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кононенко О.В. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро про застосування заходів реагування , -
ВСТАНОВИВ :
05.10.2016 р. Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро , у якому позивач просить:
- застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро , ЄДРПОУ 35020481, розташоване за адресою: 51400, Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Куйбишева, 26, здійснює господарську діяльність на полі №1 загальною площею 88,5 га розташованого за адресою: Дніпропетровська область, Павлоградський район, землі Привовчанської сільської ради у вигляді:
- зупинення реалізації, переробки ярого ячменю, насіння соняшнику, вражаю 2016 року вирощеного та зібраного на полі №1 загальною площею 88,5 га розташованого за адресою Дніпропетровська область, Павлоградський район, землі Привовчанської сільської ради;
- зупинення проведення робіт з приготування розчинів пестицидів, заправки пестицидами апаратури, у полі без засобів механізації в не обладнаних місцях відповідно до санітарного законодавства;
- заборони виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами на робочих містах Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро особами, які не мають допуску;
- зупинити проведення робіт з перевезення пестицидів автотранспортом Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро , до отримання санітарного паспорта на транспортний засіб Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро , який використовується для перевезення пестицидів.
В обґрунтування позову зазначено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведено планову перевірку дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро за результатами якої встановлено ряд порушень, зокрема щодо використання в господарській діяльності недозволених пестицидів, які не включені до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні , не дотримання відповідачем порядку перевезення пестицидів, відсутність забезпечення належних умов праці та допуску до роботи осіб в порушення діючого законодавства, порушення умов поводження з пестицидами в частинні проведення робіт з підготовки (розчинення пестицидів) і заправки апаратури на не обладнаному стаціонарному розчинному пункті для приготування розчинів пестицидів і заправки апаратури, а також не забезпечено знешкодження забруднення пестицидами поверхні апаратури, машин, механізмів, тари після використання та централізоване прання спеціального одягу.
Представником відповідача направлено до суду письмові заперечення проти позову, в обґрунтування яких відповідачем зазначено, що позивачем не доведено належними доказами, що виявлені і порушення створюють реальну та безпосередню загрозу життю та здоров'ю людей, порушено порядок проведення перевірки, зокрема в частині законодавчо встановленої заборони на проведення планових перевірок протягом одного планового періоду декількома органами державного нагляду (контролю), якщо це не комплексна перевірка. Також відповідач зазначає, що порушення вказані позивачем в акті відсутні, оскільки на полі №1 в 2016 році не застосовувались пестициди, так як воно взагалі не засівалось в 2016 році, також не встановлено факту порушення порядку перевезення пестицидів. Вказує, що підприємство забезпечує своїх робітників належними умовами праці при роботі з пестицидами та допускає до роботи з пестицидами працівників, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, що підтверджується відповідними документами. Крім того, відповідачем добровільно зроблені аналізи на відповідність вимогам ДСТУ та іншим нормативним актам щодо застосування пестицидів, відповідно до результатів яких отримані показники не перевищують граничнодопустимі концентрації, встановлені ДСТУ та іншими нормативним актами. З огляду на викладене, просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області на виконання плану проведення планових заходів державного нагляду контролю в період з 05.09.2015 по 23.09.2016 року було проведено планову перевірку дотримання вимог санітарного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро , який здійснює господарську діяльність на полі №1 загальною площею 88,5 га розташованого за адресою: Дніпропетровська область, Павлоградський район, землі Привовчанської сільської ради.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог санітарного законодавства, копія якого долучена до матеріалів справи.
В ході проведення заходу контролю було встановлено факти порушення санітарного законодавства, які зафіксовані 23.09.2016р. в акті дотримання вимог санітарного законодавства, а саме:
- відсутні проектні матеріали щодо розміщення, будівництва, реконструкції та технологічного переобладнання підприємства, його виробничих об'єктів, а саме, елеватор його технологічне обладнання а також адміністративні будівлі побудовані без відповідного погодження з державним органом, який реалізує державну політику забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, що є порушенням ст. 15 Закону України №4004, відповідно до якої затвердження норм проектування, розроблення, виготовлення і використання нових машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, впровадження нових технологій здійснюються за погодженням з органами державної санітарно-епідеміологічної служби.
- не проведені лабораторні дослідження шкідливих факторів на зовнішній межі санітарно - захисної зони, зверненої до житлової забудови, що є порушенням п. 5.4 Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19 червня 1996 №, відповідно до яких на зовнішній межі санітарно-захисної зони, зверненої до житлової забудови, концентрації та рівні шкідливих факторів не повинні перевищувати їх гігієнічні нормативи (ГДК, ГДР), на межі курортно-рекреаційної зони - 0,8 від значення нормативу.
- не погоджений план використання пестицидів на 2016 рік з державним органом, який реалізує державну політику забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення.
В 2016 році на підприємстві застосовувалися: фунгіцид Скарлет для протруювання 35 т насіння ярого ячменю; пестицид Метас 60% в кількості 3,6 кг для внесення в ґрунт під посіви соняшника 30 га на поле №8 в червні та для обробки 80 га Пару в травні, які не внесені до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні , що підтверджено записами в журналі застосування пестицидів, книзі бухгалтерського обліку та актами про використання мінеральних, органічних, бактеріальних добрив, ядохімікатів і гербіцидів форми № 118 Сільгоспоблік.
В травні 2016 для обприскування посівів ярого ячменю, на площі 10 га та посівів соняшника, площею 10 га, використаний інсектицид Фастак , в квітні для протруєння 1,9 т насіння соняшника використано фунгіцид Альфа - Стандарт , які відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні в 2016 не дозволені до застосування на вищезазначених культурах, що є порушенням п. п. 6.1.1 та 7.1 Державних Санітарних норм Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві затверджених наказом МОЗ України від 03.08.1998 №1 (далі ДСП 8.8.1.2.001-98), відповідно до яких асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні", та інструкціям з безпечного застосування пестицидів які затверджені (погоджені) установами Міністерства охорони здоров'я, Мінекобезпеки та іншими зацікавленими організаціями. Відповідна гігієнічним вимогам якість і безпечність продовольчої сировини, харчових продуктів рослинного і тваринного походження забезпечується суворим дотриманням технології застосування пестицидів та агрохімікатів (форма і концентрація препаратів, норми витрат, кратність, строки обробки і інші). Застосування пестицидів здійснюється у відповідності з "Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні", а також переліком препаратів, дозволених для роздрібного продажу населенню.
Категорично забороняється застосування незареєстрованих пестицидів та агрохімікатів, а також препаратів, що придбані у неспеціалізованих магазинах або у окремих осіб без фірмової упаковки та інструкції по застосуванню.
- журнал застосування пестицидів не пронумерований, не скріплений печаткою, ведення його не відповідає вимогам, а саме: відсутні дані щодо початку та закінчення застосування препарату та його концентрація, що є порушенням п. 6.1.4. ДСП 8.8.1.2.001- 98, відповідно до якого, всі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов'язково реєструються в спеціальних журналах (Додатки 8, 9, 10, 11).
- відсутній журнал обліку протруєного насіння, щ є порушенням п. 6.7.10. ДСП 8.8.1.2.001-98, відповідно до якого, кількість протруєного насіння повинно суворо реєструватись (Додаток 8). Не допускається протруювання насіння у кількостях, що перевищують потребу для сівби.
- транспортування пестицидів зі складу постачальника та в межах господарства здійснюється транспортом ТОВ Шахтар-Агро , не паспортизованим Держпродспоживслужбою (санітарно-епідеміологічною службою), що підтверджується п.2.1 договору поставки №18\03-16 з ПП ОСОБА_1 Інвест 2007 , що є порушенням п. 4.5.2. ДСП 8.8.1.2.001-98, відповідно до якого, транспорт для перевезення пестицидів підлягає паспортизації санітарно-епідеміологічного службою, повинен бути справним і легко піддаватися знезараженню.
- відсутні індивідуальні шафи для зберігання засобів індивідуального захисту (далі 313) у спеціально виділеному сухому, чистому приміщенні, яке добре провітрюється, що є порушенням п. 3.3. ДСП 8.8.1.2.001-98, відповідно до якого, 313 повинні зберігатися в індивідуальних шафах у спеціально виділеному сухому, чистому приміщенні, яке добре провітрюється. Забороняється зберігати 313 в одному приміщенні з пестицидами, відносити додому і користуватися ними після роботи.
- відсутній наряд - допуск на виконання робіт із застосуванням пестициду Метас 60% в червні для обробки 30 га Пару, в травні - для внесення в ґрунт під посіви соняшника на площі 80 га, що підтверджено актами про використання мінеральних, органічних, бактеріальних добрив, ядохімікатів і гербіцидів форми №118 Сільгоспоблік.
- не наданий санітарний паспорт на склад, де здійснюється зберігання пестицидів ТОВ Шахтар - Агро по договору відповідального зберігання з ОСОБА_1 Инвест 2007 №1 від 13.02.2016 року. Адреса розташування складу: Дніпропетровська обл., Новомосковський район, пгт. Меліоративне, вул. Заводська, 3-б.
- не проводиться сповіщення населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця проведення кожної хімічної обробки, строки і методи застосування пестицидів.
- не обладнаний стаціонарний розчинний пункт для приготування розчинів пестицидів і заправки апаратури з бетонним резервуаром для забезпечення стоку стічних вод, забруднених пестицидами.
- забруднені пестицидами поверхні апаратури, машин, механізмів, тари та інше не знешкоджується після використання. Не проводиться централізоване прання та дегазація спецодягу і засобів індивідуального захисту.
Щодо використання відповідачем не дозволених в Україні пестицидів суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно ст. 4 ЗУ Про пестициди і агрохімікати забороняються ввезення на митну територію України, виробництво, торгівля, застосування та рекламування пестицидів і агрохімікатів до їх державної реєстрації.
Згідно ст. 7 ЗУ Про пестициди і агрохімікати обов'язковою умовою державної реєстрації пестицидів та агрохімікатів є наявність відповідної документації щодо їх безпечного застосування, включаючи позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, методик визначення залишкових кількостей пестицидів і агрохімікатів у сільськогосподарській продукції, кормах, харчових продуктах, гранті, воді, повітрі.
Відповідно ст. 11 Закону України Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення , об'єктами державної санітарно-епідеміологічної експертизи є продукція, напівфабрикати, речовини, матеріали та небезпечні фактори, використання, передача або збут яких може завдати шкоди здоров'ю людей.
Як вбачається з акту перевірки від 23.09.2016 року, позивачем встановлено, що в травні 2016 року в господарській діяльності ТОВ Шахтар-Агро застосувався фунгіцид Скарлет для протруювання 35 т насіння ярого ячменю; пестицид Метас 60% в кількості 3,6 кг для внесення в ґрунт під посіви соняшника 30 га на поле № 8 в червні та для обробки 80 га Пару, які не внесені до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні .
Крім того позивачем також зазначено, що відповідач в травні 2016 року в господарський діяльності застосував для обприскування посівів ярого ячменю на площі 10 га та посівів соняшника площею 10 га використовував інсектицид Фастак , в квітні для протруєння 1,9 т насіння соняшника використано фунгіцид Альфа - Стандарт .
Відповідно до п. 7.1 ДСП 8.8.1.2.001-98 забороняється використання не зареєстрованих пестицидів.
Проте, як вбачається із поданих відповідачем документів на полі №1, загальною площею 88,5 га, розташованому за адресою: Дніпропетровська область, Павлоградський район, землі Привовчанської сільської ради (далі - поле №1 ), у 2016 року не вирощувалась жодна культура, в тому числі ярий ячмінь та соняшник. Поле знаходилося під паром, яке в період з 07.07.2016 року по 11.07.2016 року було оброблено важкою дисковою бороною, що підтверджується документами, наявними у товариства.
Пестициди Фастак , ММ 600 (Метас) та Альфа-стандарт зареєстровані в переліку пестицидів (до 2020 року, 2019 року та 2017 року відповідно) дозволені для застосування в Україні, що підтверджується даними Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, що ведеться згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 № 1328. Термін реєстрації фунгіцида Скарлет в Україні закінчився 01.01:2016 р., що не було враховано посадовими особами Товариства при прийняті рішення про використання їх в незначному об'ємі з метою зменшення накопичення залишків пестицидів.
Проте, ТОВ Шахтар-Агро замовлені аналізи на відповідність вимогам ДСТУ та іншим нормативним актам щодо застосування пестицидів, а саме підприємством було відправлено зразки зерна ячменю ярого та насіння соняшнику врожаю 2016 року, що були зібрані на інших полях, оскільки поле № 1 у 2016 році не засівалось, на перевірку у Випробувальний центр ДП Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації .
За результатами проведених аналізів продукції щодо відповідності вимогам ДСТУ 3769-98 Ячмінь. Технічні умови , ДСТУ 7011:2009 Соняшник. Технічні умови й іншим нормативним актам ДП Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації було складено Протоколи випробувань харчової продукції та продовольчої сировини від 07.11.2016 року за №22/3070-Г та №22/3071-Г відповідно.
З протоколів випробувань вбачається, що по обов'язковим випробуванням продукції на вміст токсичних елементів (важкі метали), мікотоксинів. залишкових кількостей пестицидів, радіонуклідів отримані показники не перевищують граничнодопустимі концентрації, встановлені ДСТУ та іншими нормативним актами.
Враховуючи викладене, суд вважає, що твердження позивача щодо небезпечності врожаю 2016 року соняшнику та ярого ячменю у зв'язку з протруєнням насіння під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження.
Щодо не дотримання відповідачем порядку перевезення пестицидів, відсутність забезпечення належних умов праці та допуску до роботи осіб в порушення діючого законодавства суд зазначає наступне.
Відповідно ст. 1 ЗУ Про пестициди та агрохімікати , пестициди - токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкоди матеріальним цінностям, а також гризунів, бур'янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.
Згідно ч. 1 ст. 1 ЗУ Про перевезення небезпечних речовин небезпечний вантаж - речовини, матеріали, вироби, відходи виробничої та іншої діяльності, які внаслідок притаманних їм властивостей за наявності певних факторів можуть під час перевезення спричинити вибух, пожежу, пошкодження технічних засобів, пристроїв, споруд та інших об'єктів, заподіяти матеріальні збитки та шкоду довкіллю, а також призвести до загибелі, травмування, отруєння людей, тварин і які за міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за результатами випробувань в установленому порядку залежно від ступеня їх впливу на довкілля або людину віднесено до одного з класів небезпечних речовин.
Відповідно ч. 6 ст. 1 ЗУ Про перевезення небезпечних речовин перевізник небезпечного вантажу - юридична (резидент і нерезидент) або фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка здійснює перевезення небезпечного вантажу.
Пунктом 4.1.5 ДСП 8.8.1.2.001-98 встановлено, що транспортування з базисних до витратних складів споживачів проводиться спеціально обладнаним автотранспортом закладів Міністерства АПК лише за маршрутами руху, погодженими територіальною санепідстанцією і державтоінспекцією.
Відповідно п. 4.5.2. ДСП 8.8.1.2.001-98, транспорт для перевезення пестицидів повинен мати сигнальне фарбування кузова і бортовий напис "Отрути" відповідно до ГОСТ. На транспорті господарств, що виділяється для перевезень пестицидів, повинні встановлюватися сигнальні прапорці, які кріпляться до кабіни і на кутах кузова. Транспорт для перевезення пестицидів підлягає паспортизації санітарно-епідеміологічного службою, повинен бути справним і легко піддаватися знезараженню.
Пунктом 1.3. ДСП 8.8.1.2.001-98, визначено, що паспортизація об'єкта - документальне засвідчення наявності належних умов для виробництва, транспортування, зберігання та роботи з пестицидами.
В акті перевірки відповідачем зазначено, що транспортування пестицидів зі складу постачальника та в межах господарства здійснюється транспортом ТОВ Шахтар-Агро , не паспортизованим Держпродспоживслужбою (санітарно-епідеміологічною службою).
Щодо вказаного факту відповідачем надано пояснення, що станом на дату проведення перевірки польові роботи підприємством було завершено, у зв'язку з чим необхідність у транспортуванні пестицидів була відсутня.
Щодо відсутності у працівників ТОВ Шахтар-Агро допусків до роботи з пестицидами суд зазначає наступне.
Статтею 11 ЗУ Про пестициди та агрохімікати , встановлено, що особи, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів та торгівлею ними, повинні мати допуск (посвідчення) на право роботи із зазначеними пестицидами і агрохімікатами. Порядок одержання такого допуску визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно п. 2 Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами затвердженого постановою КМУ від 18 вересня 1995р. N746 (далі Порядок), до виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні жінки, жінки, що годують дітей, особи, які мають протипоказання за станом здоров'я, а також особи, зазначені у переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, визначеному МОЗ.
Згідно п. 4 Порядку, Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами згідно з додатком 2 та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність протипоказань за станом здоров'я.
Відповідно до п. 8 Порядку виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами особами, які не мають допуску, забороняється.
Проте, як вбачається із поданих відповідачем доказів, зокрема допусків (посвідчень) на право роботи з пестицидами і агрохімікатами, працівники, що працюють з пестицидами, пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами, що відповідають формі, затвердженій Головним державним санітарним лікарем України.
Таким чином, обставини, наведені позивачем у акті перевірки, є недостатніми для обґрунтованого висновку про наявність підстав для застосування відповідних заходів реагування.
Керуючись статтями 159-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтар-Агро про застосування заходів реагування відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2016 |
Оприлюднено | 04.05.2017 |
Номер документу | 66258101 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кононенко Олександр Володимирович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кононенко Олександр Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні