ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" квітня 2017 р. Справа № 911/410/17
За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області, 01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 15
до Приватного підприємства "Біком", 09100, АДРЕСА_1
про стягнення 54137,44 грн.
суддя Шевчук Н.Г.
За участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність №12 від 19.01.2017,
відповідача - ОСОБА_2, довіреність б/н від 04.04.2017.
Суть спору: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області (далі - РВ ФДМУ по Київській області) звернулось з позовом до Приватного підприємства Біком (далі - ПП Біком ) з позовом, в якому в редакції заяви №16.03-1579 від 23.03.2017 про зменшення позовних вимог просить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України заборгованість з орендної плати у сумі 52227,51грн та пеню у сумі 476,05грн.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем зобов'язань по договору оренди №225 від 07.10.2005 в частині сплати орендної плати з 10.11.2005 по 10.09.2016 (арк. с. 3-7, 41-43, 54, 84-85).
Відповідач у відзиві на позов проти позову заперечує з посиланням на те, що в акті №1 від 05.08.2016 при поверненні майна була визначена інша сума заборгованості по договору, ніж заявлена у позові, що відсутній акт передачі майна орендарю (арк. с. 67-69).
25.04.2017 відповідач заявив клопотання про відкладення розгляду справи для примирення сторін і підготовки мирової угоди, яке зважаючи на сплив встановлений статтею 69 Господарського процесуального кодексу України строк вирішення спору було залишене судом без задоволення (арк. с. 84-85).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
В С Т А Н О В И В :
РВ ФДМУ по Київській області (орендодавець) та ПП Біком (орендар) укладений договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до держаної власності, від 07.10.2005 (далі - Договір оренди), відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно - частину службового приміщення площею 246,2кв.м, розташоване за адресою: м. Біла Церква, вул. Логінова, 39/2 на 4 поверсі будівлі, що знаходиться на балансі Білоцерківської ОДПІ, для розміщення редакції газети Копейка (арк. с. 10-14).
За умовами пунктів 3.1- 3.4 Договору оренди орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Кабінетом міністрів України, і становить згідно розрахунку без ПДВ за базовий місяць оренди липень 2005 року 1035,36грн.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Орендна плата перераховується щомісячно не пізніше 05 числа наступного місяця у співвідношенні: 50% оре6ндної плати балансоутримувачу, 50% орендної плати перераховується до Державного бюджету.
Доплата орендної плати, перерахованої відповідно до індексу інфляції, перераховується до Державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50% на 50% не пізніше 20 числа наступного місяця, в якому опубліковано індекс інфляції.
Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до пункту 3.5 Договору оренди орендна плата, перерахована несвоєчасно або не у повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.3 співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 0,5% суми заборгованості, з урахуванням індексації за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Договір укладений строком на 364 дні і діє з 07.10.2005 до 06.10.2006 включно (пункт 9.1).
Згідно пункту 9.6 Договору оренди у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного м'ясця Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.
Відповідно до пункту 9.8 Договір може бути припинений достроково, зокрема, за взаємною згодою сторін або за рішенням арбітражного суду.
Договір оренди був припинений за взаємною згодою сторін 05.08.2016, по акту приймання-передачі №1 від 05.08.2016 майно було передане від орендаря балансоутримувачу (арк. с. 18-21).
Суд звертає увагу, що у позовній заяві позивач вказує, що Договір оренди має%225, в акті приймання-передачі майна №1 від 05.08.2016 вказано про повернення майна по договору оренди №3, а в тексті Договору оренди його номер не вказаний. Проте суд встановив, що вказані номери Договору оренди є реєстраційними номерами за внутрішньою реєстрацією сторін договору, а Договір оренди від 07.10.2015 )№225, №3, б/н) є одним і тим же договором оренди частини службового приміщення площею 246,2кв.м, розташоване за адресою: м. Біла Церква, вул. Логінова, 39/2 на 4 поверсі будівлі, що знаходиться на балансі Білоцерківської ОДПІ, для розміщення редакції газети Копейка .
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно піддягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошових зобов'язань.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У відповідності до пункту 3 частини першої статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Частиною першою статті 549 Цивільного кодексу України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Частиною 3 цієї ж статті встановлено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
За приписом статті 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань розмір пені за прострочку платежу не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
За розрахунком РВ ФДМУ по Київській області заборгованість відповідача по орендній платі по Договору оренди, яка підлягала сплаті до Державного бюджету, за період з 10.11.2005 по 10.09.2016 становить 52227,51грн.
Відповідачем доводи позивача не спростовані.
Вказана в акті приймання-передачі №1 від 05.08.2016, на який посилається позивач як на доказ меншої суми заборгованості по Договору оренди, сума заборгованості по орендній платі 47337,80грн є заборгованістю орендаря перед балансоутримувачем Білоцерківською ОДПІ, а не перед Державним бюджетом..
Докази погашення відповідачем заявленої до стягнення заборгованості по орендній платі, яка підлягала перерахуванню до Держаного бюджету у сумі 52227,51грн на день винесення рішення по цій справі відсутні.
За таких обставин вимоги позивача в частині стягнення заборгованості у сумі 52227,51грн обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Що стосується позовної вимоги про стягнення пені у сумі 476,05грн, то суд не вбачає підстав для її задоволення.
Так позивач ні у позовній заяві, ні у заяві про зменшення позовних вимог, ні в пояснення, ні в розрахунках ціни позову не вказав на прострочену заборгованість по яких місяцях якого року та за які періоди нарахована заявлена ним до стягнення пеня. Позивачем вказана лише сума пені.
Обставини щодо визначення платежу, який є простроченим, періоду прострочення, періоду нарахування пені є обставинами, які відповідно до приписів пункту 5 частини другої статті 54 Господарського процесуального кодексу України повинні бути вказані у позовній заяві.
Визначення таких обставин, як і визначення позовних вимог, є виключним правом позивача.
А тому вимога про стягнення пені є необґрунтованою, і суд не вбачає підстав для її задоволення.
Судовий збір, відстрочка по сплаті якого була надана судом позивачу за його клопотанням, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України у сумі 1600грн покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства Біком (код 32175346) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області (код 19028107) в дохід Державного бюджету України заборгованість з орендної плати у сумі 52227 (п'ятдесят дві тисячі двісті двадцять сім) грн. 05 коп. на р/р 31119094700001, одержувач: ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 821018, код установи 37955989, призначення платежу: *;101;*22080200*32175346*225*07.10.2005*19028107*1.
3. Стягнути з Приватного підприємства Біком (код 32175346) в дохід Державного бюджету України судовий збір у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.
4. В іншій частині вимог у позові відмовити.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Н.Г. Шевчук
Повне рішення складене 03.05.2017.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2017 |
Оприлюднено | 04.05.2017 |
Номер документу | 66295774 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Шевчук Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні