Рішення
від 24.04.2017 по справі 914/542/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ



ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2017р.                                                              Справа № 914/542/17

За позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Іновацйні телекомунікації”, м. Городок Львівської області

про стягнення 7 268,50 грн.

Суддя Манюк П.Т.

За участю секретаря Прокопів І.І.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 – представник;

від відповідача: не з’явився.

Зміст ст. 22 ГПК України представнику позивача роз’яснено.

Розглядається справа за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Іноваційні телекомунікації” про стягнення 7 268, 50 грн.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 20.03.2017 порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 10.04.2017.

Розгляд справи відкладався з підстав викладених у відповідній ухвалі суду.

Представник позивача в судове засідання з’явився, вимоги ухвали суду від 10.04.2017 щодо представлення доказів сплати судового збору не виконав, просив суд позовні вимоги задовольнити з підстав наведених у позовній заяві та усних поясненнях.

Відповідач явку повноважного представника у судове засідання не забезпечив, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 24.03.2017 № 79014 1108553 0, вимог ухвали суду не виконав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до ст. 75 ГПК України при відсутності представника відповідача, за наявними у ній матеріалами яких достатньо для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив таке.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області (надалі – позивач) звернулося до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Іноваційні телекомунікації” (надалі – відповідач) про стягнення 7 268, 50 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, 16.12.2015 між ним (орендодавець) та відповідачем у справі (орендар) було укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 194 (надалі – договір). Відповідно до умов договору позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування державне нерухоме майно – нежитлові приміщення, загальною площею 109 кв.м., а саме: нежитлові вбудовані приміщення на другому поверсі № 5 та № 6, площею 17,8 кв.м., частину нежитлового приміщення на горищі, площею 11,2 кв.м. та частину даху, площею 80,0 кв.м. (далі – майно), за адресою: Львівська область, м. Городок, вул. Львівська,1а, що перебувають на балансі Управління агропромислового розвитку Городоцької районної державної адміністрації (надалі – балансоутримувач).

Пунктами 3.6 та 3.7 договору передбачено, що орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених КМУ і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, у наступному співвідношенні: 50% до державного бюджету; 50% на рахунок балансоутримувача. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і сплачується до бюджету та балансоутримувачу, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Пунктом 5.3 договору передбачено, що орендар зобов’язується своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

У зв’язку із порушенням відповідачем умов договору в частині сплати орендної плати, позивач звертався з позовом до Господарського суду Львівської області. Рішенням господарського суду від 19.07.2016 (суддя Горецька З.В.) у справі № 914/1444/16, яке набрало законної сили, позовні вимоги було задоволено, стягнено з товариства з обмеженою відповідальністю “Іноваційні телекомунікації” на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області 38 176, 54 грн (з яких: заборгованість в сумі 32 805, 08 грн, за несвоєчасну сплату орендної плати, відповідно до п. 3.7 договору, пеню в розмірі 2 090, 95 грн та штраф в розмірі 10% від суми заборгованості, відповідно до п. 3.8 договору, в розмірі 3 280, 51 грн) та розірвано договір оренди від 16.12.2015 № 194, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області та товариством з обмеженою відповідальністю “Іноваційні телекомунікації”.

Пунктом 3.11 договору передбачено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передачі включно.

02.07.2016 відповідач повернув балансоутримувачу нерухоме майно, яке було об’єктом оренди, що підтверджується актом приймання передачі нерухомого державного майна.

Позивач стверджує, що станом на 06.03.2017 заборгованість по орендній платі за договором становить 6 330, 81 грн. Крім цього, за несвоєчасну сплату орендної плати, відповідно до п. 3.7. договору, позивач нарахував відповідачу пеню в розмірі 937, 69 грн.

Відповідач відзиву, письмових обгрунтованих пояснень та доказів погашення заборгованості до суду не представив.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити виходячи із таких мотивів.

Згідно з ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 283 ГК України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Статтею 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Як встановлено судом, 16.12.2015 між сторонами у справі було укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 194, відповідно до умов якого позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування державне нерухоме майно – нежитлові приміщення, загальною площею 109 кв.м., а саме: нежитлові вбудовані приміщення на другому поверсі № 5 та № 6, площею 17,8 кв.м., частину нежитлового приміщення на горищі, площею 11,2 кв.м. та частину даху, площею 80,0 кв.м. (далі – майно), за адресою: Львівська область, м. Городок, вул. Львівська, 1а, що перебувають на балансі Управління агропромислового розвитку Городоцької районної державної адміністрації .

Частинами 1 та 3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Пунктами 3.1., 3.3. договору визначено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку орендної плати листопад 2015 року 11 811, 56 грн. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативно інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України.

Пунктами 3.6 та 3.7 договору передбачено, що орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених КМУ і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, у наступному співвідношенні: 50% до державного бюджету; 50% на рахунок балансоутримувача. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і сплачується до бюджету та балансоутримувачу, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Пунктом 5.3 договору передбачено, що орендар зобов’язується своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Як встановлено судом, у зв’язку із порушенням відповідачем умов договору в частині сплати орендної плати, рішенням Господарського суду Львівської області від 19.07.2016 у справі № 914/1444/16, яке набрало законної сили позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області було задоволено, стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю “Іноваційні телекомунікації” на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України 38 176, 54 грн та розірвано договір оренди від 16.12.2015 № 194, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області та товариством з обмеженою відповідальністю “Іноваційні телекомунікації”.

Пунктом 3.11 договору передбачено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передачі включно.

Згідно ч. 2 ст. 795 ЦК України, повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

Судом встановлено, що відповідач 02.07.2016 повернув балансоутримувачу нерухоме майно, яке було об’єктом оренди, що підтверджується актом приймання передачі нерухомого державного майна.

Позивач просить стягнути орендну плату в сумі 6 330, 81 грн нараховану за червень 2016 року та за два дні липня 2016 року.

Як вбачається із рішення Господарського суду Львівської області від 19.07.2016 у справі 914/1444/16, судом було задоволено збільшені позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати станом за період з 16.01.2016 по травень 2016 станом на 21.06.2016. Таким чином, перевіривши правильність нарахування заборгованості зі сплати орендної плати суд вважає, що заборгованість зі сплати орендної плати у справі № 914/542/17 правомірно нарахована з 01.06.2016 по 02.07.2016 (до дня повернення майна включно). Доказів погашення вказаної заборгованості сторонами до суду не подано.

З огляду на вищенаведене, суд вважає підставними позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати у розмірі 6 330, 81 грн.

Згідно ст. 611 ЦК України правовими наслідками порушення зобов‘язання є зокрема, сплата неустойки та відшкодування збитків.

Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов‘язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконання або неналежного виконання зобов‘язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов‘язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 1 статті 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань”, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Суд, перевіривши розрахунок пені заявленої позивачем у розмірі 937, 69 грн, вважає позовні вимоги в цій частині підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до п. 3.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", у разі коли господарським судом було відстрочено сплату позивачем судового збору, який з тих чи інших причин до прийняття рішення зі справи сплачено не було, а останнє прийнято на користь позивача, то стягнення суми судового збору здійснюється безпосередньо з відповідача у доход державного бюджету України.

Оскільки, ухвалою суду було відстрочено сплату позивачем судового збору і станом на момент прийняття рішення у справі позивачем судовий збір не сплачено, то останній слід стягнути у державний бюджет з відповідача.

Враховуючи вищезазначене, керуючись, ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1.          Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Іноваційні телекомунікації” (81500, м. Городок, вул. Перемишльська, 16А, код ЄДРПОУ 38037613) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області (79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 3, код ЄДРПОУ 20823070; одержувач коштів: Держбюджет м. Львова, код ЄДРПОУ одержувача: 38008294, банк одержувача ГУ ДКСУ у Львівській області (МФО 825014), рахунок № 31114092702002, код рахунку 22080300) суму в розмірі 7 268, 50 грн, з яких:

-          6 330, 81 грн – заборгованості;

-          937, 69 грн – пені.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Іноваційні телекомунікації” (81500, м. Городок, вул. Перемишльська, 16А, код ЄДРПОУ 38037613) в дохід Державного бюджету України 1 600, 00 грн судового збору.

4. Накази видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.

Повне рішення складено 03.05.2017.

Суддя Манюк П.Т.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення24.04.2017
Оприлюднено04.05.2017
Номер документу66295844
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/542/17

Рішення від 24.04.2017

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

Ухвала від 10.04.2017

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

Ухвала від 20.03.2017

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні