ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" квітня 2017 р.Справа № 916/338/17
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецбудтехніка -В";
до відповідача: Приватного підприємства "Відбудова плюс";
про стягнення 31 925,14 грн.
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: 09.02.2017р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Спецбудтехніка -В" звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Відбудова плюс", в якій просило суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 39 295,96 грн., з яких 16000 грн. основної заборгованості; 913,00 грн. 3 % річних; 13299,7 грн. пені; 9083,26 грн. інфляційних втрат, а також витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору про надання послуг № 2212 від 22.12.2014р., що в подальшому призвело до виникнення в останнього боргу у сумі, що заявлена до стягнення, та нарахування позивачем пені, 3% річних та інфляційних втрат (п.4.4 договору, ст.625 ЦК України) у розмірах, що заявлені до стягнення.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.02.2017р. порушено провадження у справі №916/338/17 із призначенням до розгляду в засіданні суду 06.03.2017р.
Ухвалою суду від 06.03.2017р., з огляду на нез'явлення в судове засідання представників сторін, від яких не надходили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, а також невиконання вимог ухвали суду, розгляд справи було відкладено на 10.04.2017р.
Ухвалою суду від 10.04.2017р. строк розгляду справи за клопотанням представника позивача було продовжено на п'ятнадцять днів та з урахуванням поданого представником позивача до суду клопотання про відкладення розгляду справи, нез'явлення в судове засідання представника відповідача, від якого не надходило клопотання про розгляд справи за його відсутністю, а також невиконання вимог ухвали суду, розгляд справи було відкладено на 24.04.2017р.
24.04.2017р. до канцелярії суду від представника позивача надійшли письмові пояснення по справі (заява про зменшення розміру позовних вимог) (а.с.41-42), згідно яких останній просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 31 925,14 грн., з яких 16 000 грн. основної заборгованості; 1105,00грн. 3 % річних; 4038,13 грн. пені; 10782,01 грн. інфляційних втрат, а також витрати по сплаті судового збору.
Згідно вказаної заяви позивач просить стягнути з відповідача 3 % річних та інфляційні втрати за період з 06.01.2015р. по 24.04.2017р.; пеню за період з 06.01.2015р. по 06.07.2015р.
У судове засідання 24.04.2017р. представники сторін не з'явилися, про місце та час розгляду справи повідомлялися належним чином шляхом направлення на їх адреси вищевказаних ухвал суду, у зв'язку із чим суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності, за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 901 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.12.2014р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Спецбудтехніка-В" (Виконавець) та Приватним підприємством "Відбудова плюс" (Замовник) укладено договір про надання послуг № 2212 (а.с.10-11), згідно п. 1.1 якого Виконавець зобов'язується за завданням Замовника надавати послуги вантажним автокраном LIEBHERR LTM 1095_5.1, в/п>20 тн (механізм), а Замовник зобов'язується оплатити Виконавцеві надані послуги в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені цим договором.
Згідно п. 1.2 договору Виконавець зобов'язується розпочати надання послуг за цим договором через 2 дні з моменту отримання замовлення від Замовника з зазначенням бажаної кількості годин роботи та надавати їх щоденно до моменту отримання письмового повідомлення Замовника про припинення надання послуг. Виконавець зобов'язується припинити надання послуг через 2 дні з моменту отримання письмового повідомлення від Замовника про припинення надання послуг.
Пунктом 3.1 договору встановлено що вартість роботи механізму складатиме 16000 грн., у т.ч. ПДВ 20 % -2666,67 грн. за одну робочу машино-зміну.
Згідно положень п. 3.5 договору оплата послуг згідно п. 3.1 договору визначається по факту та проводиться на підставі підписаного акту приймання – передачі виконаних робіт (наданих послуг) на протязі 5 банківських днів з моменту підписання цього акту.
Відповідно до п. 4.1 договору за порушення прийнятих зобов'язань сторони несуть відповідальність у відповідності з діючим законодавством України. Порушенням зобов'язань є їх невиконання або неналежне виконання порушенням умов, визначених змістом зобов'язань.
Пунктом 4.4 договору сторонами узгоджено, що у разі порушення термінів оплати послуг Замовник в першу чергу зобов'язаний сплатити Виконавцеві пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожний календарний день прострочення протягом всього часу прострочення, також у відповідності зі ст. 625 ЦК України 3 % річних від простроченої суми на протязі всього часу прострочення, а потім оплатити суму основного боргу. При цьому під час надходження грошових коштів від Замовника за надані послуги за цим договором, Виконавець спочатку зараховує нараховану суму пені та річних.
Згідно п. 7.1 договір вважається укладеним з моменту його підписання обома сторонами та діє протягом 12 місяців, а в частині здійснення розрахунків – до повного їх виконання.
Припинення дії цього договору не звільняє сторони від обов'язку повністю завершити виконання своїх обов'язків за цим договором, які виникли під час його дії.
Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач свої зобов'язання за договорами виконав належним чином, надавши відповідачу послуги вантажним автокраном LIEBHERR LTM 1095_5.1, в/п>20 тн на загальну суму з ПДВ 20 % у сумі 16000 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи актом здачі-прийняття наданих послуг №ОУ-0000988 від 31.12.2014р. (а.с.12), який підписаний обома сторонами.
Однак, відповідач свої зобов'язання за договором в частині оплати послуг не виконав, у зв'язку із чим у нього виникла заборгованість за договором у вищевказаному розмірі.
Враховуючи вищезазначене та те, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 16000 грн., відповідач, згідно приписів ст.ст. 33-34 ГПК України, суду не надав, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецбудтехніка-В" в цій частині цілком обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивача про стягнення пені у сумі 4038,13грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно п.4 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, у вигляді відшкодування збитків та матеріальної шкоди.
Пунктом 4.4 договору сторони встановили, що у разі порушення термінів оплати послуг Замовник в першу чергу зобов'язаний сплатити Виконавцеві пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожний календарний день прострочення протягом всього часу прострочення.
За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно із ч.6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд, перевіривши розрахунок пені (а.с.14), встановив часткову неправильність, що пов'язано із невірним визначенням початку періоду такого нарахування, що пов'язано із неврахуванням позивачем положень п. 3.5 договору та розпорядження КМУ від 12.11.2014р. № 1084-р. щодо графіку перенесення робочих днів у 2015р. з урахування встановлених законом святкових і неробочих днів в Україні, згідно якого вихідними днями були дні з 01.01.2015р. по 04.01.2015р. та з 07.01.2015р. по 11.01.2015р.
З урахуванням викладених обставин, судом за допомогою системи "Ліга-Закон" (в межах визначеного позивачем періоду) зроблено власний розрахунок пені, згідно якого її розмір становить 4002,19 грн.
Розрахунок суми пені
Сума боргу (грн.)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення
1600015.01.2015 - 05.02.2015220.077 %270.03
1600006.02.2015 - 03.03.2015260.107 %444.49
1600004.03.2015 - 06.07.20151250.164 %3287.67
4002.19
Таким чином, загальна сума пені за договором складає 4002,19 грн.
Водночас, відповідно до положень ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Крім того, вказані положення щодо можливості нарахування 3 % річних та інфляційних втрат містяться і у п. 4.4 договору.
Суд, враховуючи вищезазначене, перевіривши розрахунок 3% річних (а.с.14-15), з урахуванням уточненого кінцевого періоду їх нарахування (по 24.04.2017р.), встановив часткову неправильність, що пов'язано із невірним визначенням початку періоду такого нарахування з ідентичних підстав, що і при нарахуванні пені, у зв'язку із чим за допомогою системи "Ліга-Закон" зроблено власний розрахунок 3% річних, згідно якого їх розмір становить 1091,51 грн.
Розрахунок процентів
Сума боргу (грн.)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів
1600015.01.2015 - 24.04.20178313 %1091.51
Таким чином, загальна сума процентів за договором, яка підлягає стягненню, складає становить 1091,51 грн.
Водночас, суд, перевіривши розрахунок інфляційних втрат, вважає його вірним, у зв'язку із чим вимоги про стягнення інфляційних втрат у розмірі 10782,01 грн. є такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи часткове задоволення судом позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецбудтехніка -В", витрати по сплаті судового збору, згідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 44, 49,75, 82– 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Відбудова плюс" (65031, м. Одеса, Суворовський район, вул. Поштова, буд. 2/4, код ЄДРПОУ 38352899) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецбудтехніка-В" (65098, м. Одеса, вул. Остапа Вишні, буд. 1, код ЄДРПОУ 37549407) основну заборгованість у розмірі 16000 /шістнадцять тисяч/ грн. 00 коп.; 3 % річних у сумі 1091/одна тисяча дев'яносто одна/грн. 51 коп.; пеню у розмірі 4002 /чотири тисячі дві/грн.19 коп.; інфляційні втрати у розмірі 10782 /десять тисяч сімсот вісімдесят дві/грн. 01 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 598/одна тисяча п'ятсот дев'яносто вісім/грн. 00 коп.
3. В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 03 травня 2017 р.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2017 |
Оприлюднено | 10.05.2017 |
Номер документу | 66295904 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні