Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/227/17
Провадження № 2/391/156/17
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.05.2017р. селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області:
Головуюча суддя - Мумига І.М.
за участю секретаря - Качинської О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання договору оренди землі поновленим та додаткової угоди до договору укладеною, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання поновленим на той же строк та на тих же умовах договору оренди земельної ділянки від 09 лютого 2007 року укладений між Компаніївською районною державною адміністрацією, в особі голови ОСОБА_2 та ОСОБА_1 площею 20,40 га. та визнати укладеною між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та ОСОБА_1 додаткову угоду до договору оренди землі, на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди землі.
В позовній заяві позивач пояснив, що 09.02.2007 року між ним та Компаніївською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України , про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 09.02.2007 року за № 3. Відповідно до п. 2. Договору в оренду передана земельна ділянка загальною площею 20,40 га, у тому числі пасовищ площею 20,40 га: кадастровий номер - 3522881600:02:000:9039, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код класифікатора видів цільового призначення земель 01.01). У відповідності до п. 8 Договору, його було укладено на 10 (десять) років.
09.02.2017 року закінчився строк дії Договору оренди від 09.02.2007 року. За умовами Договору - орендар має переважне право на його поновлення за умови повідомлення Орендодавця про намір скористатися таким правом. Вирішивши поновити дію Договору на той же строк та на тих же умовах, у відповідності до умов передбачених п.8 Договору, діючи у спосіб передбачений ст.33 ЗУ Про оренду землі , не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору, він письмово звернувся з відповідним листом-повідомленням до Орендодавця (на теперішній час - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області - надалі - відповідач) про намір продовжити дію Договору.
Проте відповідач у встановлений місячний строк не узгодив з позивачем істотні умови, не прийняв рішення про поновлення Договору, не уклав додаткову угоду про поновлення Договору, не повідомив належним чином заявника про наявність законних та обрунтованих заперечень щодо поновлення Договору та не надіслав лист-повідомлення та прийняте за ним рішення.
Після закінчився строку дії Договору оренди від 09.02.2007 року, а саме після спливу 10 річного терміну дії договору - 09.02.2017 року і до теперішнього часу він продовжує користуватися об'єктом оренди, продовжує належно виконувати свої обов'язки за договором (сплата орендної плати, використання земельної ділянки за цільовим призначенням). Враховуючи відсутність протягом одного місяця після закінчення строку договору від ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області письмово листа-повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди, а саме після 29.01.2017 року, то такий Договір оренди від 09.02.2007 року у відповідності з ч. 6 ст. 33 ЗУ Про оренду землі є (вважається) поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Додаткова угода до поновленого договору оренди землі від 09.02.2007 року про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Керуючись положеннями ч. 6 ст. 33 ЗУ Про оренду землі він
28.12.2016 року та 10.03.2017 року звернувся із обґрунтованою заявою до відповідача про укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 09.02.2007 року. До заяви було додано підписаний ним проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі та докази належного виконання своїх обов'язків за договором (сплата орендної плати, використання земельної ділянки за цільовим призначенням), а саме: копії квитанцій №4,5,6 від 09.03.2007 року про сплату орендної плати за січень, лютий та березень 2017 року та копія довідки виконкому Лозуватської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області про належне використання землі та своєчасну сплату орендної плати за договором оренди від 09.02.2007 року. В заяві він просив відповідача вчинити дії передбачені частиною 6 статті 33 ЗУ „Про оренду землі» щодо укладання додаткової угоди до поновленого (пролонгованого автоматично) договору оренди землі від 09.02.2007 року, а саме укласти у місячний термін, без прийняття рішення ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області про поновлення договору, додаткову угоду з ОСОБА_1 про поновлення договору оренди землі від 09.02.2007 року на той самий строк (10 років) і на тих самих умовах, що передбачені в договорі оренди землі від 09.02.2007 року, або вчинити дії (прийняти рішення) про уповноваження особи (видачу довіреності на право підпису додаткової угоди з ОСОБА_1 про поновлення договору оренди землі від 09.02.2007 року) - керівнику відділу Держгеокадастру у Компаніївському районі на право підписувати додаткову угоду до договору оренди землі.
Проте до теперішнього часу ним не отримано жодної відповіді від відповідача, відповідач ухиляється від розгляду його заяви та виконання передбачених ч. 6 ст. 33 ЗУ Про оренду землі законних вимог, тому він звернувся до суду.
В судове засідання позивач та його представник не з явилися, представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав в повному обсязі та просив задовольнити позовні вимоги на підставах зазначених в позові.
В судове засідання представник відповідача головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не з явився, подав заперечення проти позовних вимог про визнання права на поновлення договору оренди землі та зобовязати укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, як необгрунтованих.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 1, ч.1 ст. 2, ст.3, ч.4 ст.4, ч.1, абз.2 ч.2 ст.5, ч.ч.1,2 ст.6 Закону України Про оренду землі встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою. Орендарями земельних ділянок можуть бути: громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.
Статтею 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Частиною 4 ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Частиною 1 ст. 6 Закону України Про оренду землі встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 13 Закону України Про оренду землі встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Обєктом оренди є земельна ділянка.
За договором оренди землі №б/н від 09.02.2007 року, Компаніївською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (орендодавець) передано ОСОБА_1 (орендар), відповідно до п. 8 цього договору на десять років в оренду земельну ділянку площею 20,40 га, на території Лозуватської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області. Договір оренди землі відповідно до ст.ст. 18, 20 Закону України Про оренду землі , набрав чинності після його державної реєстрації в Компаніївському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру 09.02.2007 року, за № 3. (а.с. 10-12).
Пунктом 8 цього договору оренди землі передбачено, що після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк.
У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Положення п. 8 цього договору оренди землі узгоджуються із загальною нормою частини 1 статті 777 ЦК України та статтею 33 Закону України Про оренду землі .
До закінчення договору оренди землі, ОСОБА_1, 28.12.2016 року та 10.03.2017 року подано письмове звернення до головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області про продовження договору оренди землі, до якої додано та додаткову угоду про поновлення договору оренди землі (а.с. 16-17, 23). У довідці виданої виконкомом Лозуватської сільської ради Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 07.03.2017 року та довідці Компаніївського відділення головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 28.12.2016 року № 1060/17-00 зазначено, що у ОСОБА_1 відсутній борг по сплаті орендної плати за землю, що підтверджується квитанціями за № 4, 5, 6 від 09.03.2017 року. (а.с. 18, 20, 22).
Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області ОСОБА_1 не повідомлено, про намір чи заперечення орендодавця про поновлення договору оренди землі.
Згідно із частиною 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обовязків. За змістом частини 2 статті 792 ЦК України, майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства ЗК України, Законом України Про оренду землі .
Закон України Про оренду землі є спеціальним законом переважно перед іншими законодавчими актами, що регулюють земельні правовідносини в Україні, а отже цей Закон підлягає пріоритетному застосуванню до спірних правовідносин, що склались між сторонами.
Частиною 1 статті 777 ЦК України встановлено переважне право наймача, який належно виконує свої обовязки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.
Статтею 764 ЦК України передбачено, що якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
У ч.1 статті 33 Закону України Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обовязки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладеннядоговору оренди землі на новий строк.
Для застосування частини 1 статті 33 Закону України Про оренду землі та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити наступні юридичні факти: орендар належно виконує свої обовязки за договором; орендар до спливу строку договору повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.
Частиною 6 статті 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною 6 статті 33 Закону України Про оренду землі , необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обовязки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
Частинами 1-5 статті 33 Закону України Про оренду землі"передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обовязки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобовязаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Під час судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 на виконання п.8 договору оренди землі та ч.1 ст. 33 Закону України Про оренду землі для визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди подано Головному управлінню Держгеокадастру в Кіровоградській області письмові документи, що орендар належно виконує свої обовязки за договором оренди землі, до закінчення строку дії цього договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк, до листа-повідомлення додав проект додаткової угоди, орендодавець не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.
Частинами 8, 9 статті 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обовязковому порядку; відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
При встановлених обставинах, позовні вимоги про визнання права на поновлення договору оренди землі та зобов язання укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди землі підлягають задоволенню, як обґрунтовані відповідно до положень ст.33 Закону України Про оренду землі та ст.764 ЦК України.
Згідно ст.ст. 79, 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1280 грн.
Керуючись ст. ст. 79, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати поновленим на той же строк та на тих же умовах договір оренди земельної ділянки від 09 лютого 2007 року укладений між Компаніївською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, в особі голови ОСОБА_2 та ОСОБА_1 площею 20,40 га., у тому числі пасовищ площею 20,40 га. кадастровий номер - 3522881600:02:000:9039 (земель залуження та консервації) державної власності, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лозуватської сільської ради Компанїївського району Кіровоградської області, зареєстрований у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України , про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 09.02.2007 року за № 3;
Визнати укладеною між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та ОСОБА_1 додаткову угоду до договору оренди землі, зареєстрованого у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України , про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 09.02.2007 року за № 3 на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди землі, у редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
про поновлення договору оренди землі від 09 лютого 2007 року (зареєстрованого у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України , запис у державному реєстрі земель від 09.02.2007 року за № 3)
смт. Компаніївка
Кіровоградська область
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, від імені якого діє на підставі статті 122 Земельного кодексу України, іменоване в подальшому "Орендодавець", з одного боку, та громадянин ОСОБА_1 (паспорт серія ЕА 007880 виданий 16.11.1995 року Компаніївським РВ УМВС України в Кіровоградській області,
ідентифікаційний номер НОМЕР_1), іменований в подальшому "Орендар", з другого боку, відповідно до частини 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", уклали цю додаткову угоду (далі за текстом - угода) про поновлення договору оренди землі від 09 лютого 2007 року, зареєстрованого у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП
Центр ДЗК при Держкомземі України , запис у державному реєстрі земель від 09.02.2007 року за № 3 (далі за текстом - договір) наступним чином:
1.Поновити договір оренди землі від 09 лютого 2007 року (зареєстрований у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України , запис у державному реєстрі земель від 09.02.2007 року за № 3) терміном на 10 (десять) років з дати підписання.
2.Замінити у всіх частинах і пунктах договору означення органу державної влади, який виступає Орендодавцем, з Компаніївської районної державної адміністрації на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у зв'язку з переходом повноважень щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, згідно із статтею 122
Земельного кодексу України.
3.Всі інші умови вищезгаданого договору не обумовлені даною угодою, залишаються незмінними.
4.Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі від 09 лютого 2007 року (зареєстрованого у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України , запис у державному реєстрі земель від 09.02.2007 року за № 3) та набирає чинності після державної реєстрації.
5.Додаткова угода укладена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, одна з яких знаходиться у "Орендодавця" - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, другий - у "Орендаря" - ОСОБА_1, третій - в органі, який провів державну реєстрацію.
РЕКВІЗИТИ СТОРІН:
Орендодавець Орендар
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСОБА_1
ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У 28432, Кіровоградська область,
КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ Компаніївський район, село Лозуватка,
25030, місто Кіровоград, вулиця Набережна, будинок 28,
вулиця Академіка Корольова, буд. 26 паспорт серія ЕА 007880 виданий 16.11.1995року
код ЄДРПОУ: 39767636 Компаніївським РВ УМВС України в
Кіровоградській області, ідентифікаційний номер
НОМЕР_1
ПІДПИСИ СТОРІН:
Орендодавець Орендар
Начальник управління Держгеокадастру
у Кіровоградській області
М.П/ ПІДПИС ПІП ПІДПИС
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Тимірязева, 84, м. Кропивницьке, код ЄДРПОУ 39767636) на користь ОСОБА_1 (вул. Набережна, 28, с. Лозоватка Компаніївського району Кіровоградської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1280 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області через Компаніївський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі протягом 10 днів з дня винесення рішення апеляційної скарги.
Суддя
Суд | Компаніївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2017 |
Оприлюднено | 05.05.2017 |
Номер документу | 66332127 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Мумига І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні