Копія
Справа № 397/1305/16-ц
н/п : 2/397/12/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.04.2017 року Олександрівський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого - судді КОМЛАЧ О.Ф.
при секретарі ІВАНЕНКО Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Україна-Хліб про розірвання договору оренди землі,-
в с т а н о в и :
Позивач звернувся до суду із позовною заявою в якій просить розірвати договір оренди землі, укладений в січні 2008 року між ОСОБА_2 та відповідачем щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер 3520585000:02:000:0204, площею 4,0776 га., що розташована на території Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, який зареєстрований Олександрівським відділом КРФ ДП ЦДЗК Кіровоградської області 20 червня 2008 року за №040837900133.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Пояснив, що, в 2012 році позивач успадкувавши земельну ділянку після смерті своїє матері ОСОБА_2, стала її власником. Позивач зверталася до відповідача з вимогою переукласти договір, який був укладений в 2008 році, оскільки визначена за договором орендна плата становила 1,75% від грошової оцінки землі. Інші умови договору також не відповідають нинішнім реаліям. Позивач неодноразово письмово зверталася до відповідача з проханням змінити умови договору і переукласти його. Але відповідач не погоджувався. Позивач пропонувала внести зміни до договору шляхом складання додаткової угоди, але її вимоги залишилися без розгляду. А тому звернулися з позовом до суду, гадаючи що дійдуть згоди з відповідачем. Відповідачем подано заперечення, з яких вбачається що він ухиляється від внесення змін до договору. Фактично з 2008 року умови орендної плати не переглядалися. Указом Президента України від 2008 року визначено, що розмір орендної плати не може становити менше 3% вартості земельної ділянки. А в договорі визначений розмір орендної плати - 1,75% від грошової оцінки землі. Відповідач нехтує чинним законодавством і тим самим порушує права позивача. Забезпечити права позивача можливо лише шляхом розірвання договору оренди землі. Позивач, як власник землі, має право в будь-який час звернутися за захистом свого права. А тому строк позовної давності не поширюється. Просить розірвати оспорюваний договір оренди землі щоб забезпечити прав позивача вільно розпоряджатися власністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Пояснив, що пунктом 40 Договору оренди землі від січня 2008 року, укладеного між ОСОБА_2 та відповідачем, передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої сторони, а також реорганізація оридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Позивач успадкувала земельну ділянку, а також успадкувала права та обов'язки спадкодавця, визначені договором. Договір є обов'язковим для виконання нею та не має потреби його переукладати. Розірвання договору оренди землі можливе лише з підстав, визначених договором та Законом України "Про оренду землі". В межах заявленого позову підстави, вказані позивачем для розірвання договору, не передбачені ні договором ні законом. А тому не можуть бути задоволені. Якщо суд дійде висновку про наявність підстав для задоволення позову, просить застосувати строки позовної давності, про що надав відповідну письмову заяву.
Заслухавши пояснення сторін та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні було достовірно встановлено, що позивач є власником земельної ділянки кадастровий номер 3520585000:02:000:0204, площею 4,0776 га. на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 10 лютого 2012 року №55 Новгородківської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області, що підтверджується копією Державного акта на право власності на земельну ділянку (а.с.9).
Дійсно між ОСОБА_2 та відповідачем було укладено Договір оренди землі від січня 2008 року, згідно якого ОСОБА_2 передала в оренду відповідачу земельну ділянку кадастровий номер 3520585000:02:000:0204, площею 4,08 га., терміном на 20 років, і даний Договір було зареєстровано у Державному реєстрі земель за №040837900133 від 20 червня 2008 року (а.с.10-11).
Відповідно до п.9, п.13 вказаного договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 1,75% від грошової оцінки землі в натуральній, відробітковій формі (продукція сільськогосподарського виробництва по реалізаційним цінам, авто-тракторні послуги, прибутковий податок) на суму 890,68 грн. Розмір орендної плати переглядається кожного року у разі: зміни умов господарювання, передбачене цим договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (а.с. 10-11).
24.03.2016 року позивачем відповідачу направлено заяву, з якої вбачається, що вона не погоджується на умови, викладені відповідачем в проекті додаткової угоди від 09.03.2016 року, а саме щодо зміни розміру орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 12). Вважає, що договір повинен бути переукладений та пропонує укласти договір оренди землі терміном на 7 років та орендною платою не менш семи відсотків від нормативно грошової вартості земельної ділянки. Інші умови узгодити під час підписання (а.с. 13). Дана заява була отримана представником відповідача 26.03.2016 року (а.с. 19).
У відповідь на заяву позивача відповідачем 28.04.2016 року направлено повідомлення про те, що строк дії укладеного з ОСОБА_2 договору закінчується 20.06.2028 року. У відповідності з умовами договору оренди землі, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої сторони не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Таким чином вони не мають наміру зменшувати строк дії договору, вони повністю виконують свої зобов'язання по договору в частині орендної плати та пропонують внести зміни до договору, визначивши розмір орендної плати на рівні 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 14).
Заявою позивача від 22.05.2016 року, яка була отримана представником відповідача 24.05.2016 року (а.с. 19) підтверджується, що вона просить відповідача укласти новий договір оренди землі, в іншому випадку буде змушена звернутися до суду з метою захисту свого порушеного права (а.с. 15).
Заявою позивача від 19.08.2016 року, підтверджується, що нею було направлено відповідачу проект договору оренди землі (а.с.16, 17-18).
Правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем, регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі» .
Згідно положень ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст.626, ст.629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ч.1 ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч.1 ст.770 ЦК України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст.31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до ч.4 ст.32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Відповідно умов укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ Україна-Хліб Договору оренди землі від січня 2008 року:
- п.37 - дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом;
- п.38 - дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом;
- п.39 - розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є використання землі не за цільовим призначенням, несплата орендної плати;
- п.40 - перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Згідно ч.2 та ч.3 ст.10 ЦК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.60 ЦК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Позивач просить розірвати договір оренди землі так як він є власником орендованої земельної ділянки в порядку спадкування і між ним та відповідачем не досягнуто згоди щодо орендної плати, а саме відповідачем порушуються вимоги Указу Президента від 19.08.2008 року N 725/2008 "Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", в частині розміру орендної плати.
Згідно правової позиції Верховного Суду України (постанова від 25 червня 2011 року N 6-17цс11) Указом Президента України від 19 серпня 2008 року N 725/2008 "Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" встановлено розмір орендної плати не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки. Цей Указ набрав чинності з дня його опублікування, та в його тексті відсутнє посилання про поширення його дії на договори, укладені до набрання ним чинності. Оскільки зазначений Указ має рекомендаційний характер, і, крім того, він набрав чинності після укладання договору оренди між сторонами, тому змінити розмір орендної плати можна лише за згодою сторін.
Відповідно до ч.2 ст.214, ч.1 ст.360-7 ЦПК України вказане рішення Верховного Суду України має враховуватися судом загальної юрисдикції.
Таким чином, судом встановлено, що позивач є власником орендованої земельної ділянки на підставі спадкування. Пунктом 40 укладеного між ОСОБА_2 та відповідачем договору оренди землі від січня 2008 року передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Вказана умова договору закріплена і в чинному законодавстві.
Аналіз вищевикладеного дозволяє зробити висновок, що смерть орендодавця не припиняє укладеного та, належним чином зареєстрованого, договору оренди землі. А умови укладеного між спадкодавцем та орендарем договору є обов'язковими для виконання позивачем та відповідачем.
Відповідачем умови договору не були порушені, ним сплачувалася орендна плата у розмірі, встановленому договором. Вирішення питання щодо розміру орендної плати можливе шляхом внесення змін до договору, що передбачено п.36 вищевказаного договору оренди землі.
Таким чином, в судовому засіданні не було встановлено підстав для розірвання договору оренди землі.
Отже, суд вважає за необхідним відмовити в задоволенні позовних вимог позивача про розірвання договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 та відповідачем, оскільки відповідачем дотримано умови договору.
Також, в судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову як із-за безпідставності, так і в результаті пропуску строків позовної давності, про що подав відповідну письмову заяву.
Відповідно до ст.256, ч.3 ст.267 ЦК України відмовити в позові через пропуск без поважних причин строку звернення до суду можливо лише в тому разі, коли позов є обґрунтованим. У разі безпідставності позовних вимог при пропуску строку звернення до суду в позові належить відмовити за безпідставністю позовних вимог.
А тому, в задоволенні позовних вимог відмовлено за їх безпідставністю.
Так як позов не підлягає задоволенню, тому, в силу вимог ст.88 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати необхідно віднести за його рахунок.
Керуючись ст.ст.10, ст.11, ст.60, ст. 88, ст. 214, ст.215 ЦПК України суд,-
в и р і ш и в :
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до Товариства з обмеженою відповідальністю Україна-Хліб про розірвання договору оренди землі, укладеного в січні 2008 року між ОСОБА_2 та Товариства з обмеженою відповідальністю Україна-Хліб щодо оренди земельної ділянки, кадастровий номер 3520585000:02:000:0204, площею 4,0776 га., що розташована на території Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, який зареєстрований Олександрівським відділом КРФ ДП ЦДЗК Кіровоградської області 20 червня 2008 року за №040837900133.
На рішення суду може бути подана через Олександрівський районний суд в Кіровоградський апеляційний суд апеляційна скарга протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи які брали участь у справі , але не були присутні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя : (підпис)
Копія вірна:
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3
Рішення набрало законної сили
Оригінал рішення знаходиться в цивільній справі №397/1305/16-ц (н/п 2/397/12/17).
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3
Суд | Олександрівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2017 |
Оприлюднено | 18.05.2017 |
Номер документу | 66347332 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрівський районний суд Кіровоградської області
Комлач О. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні