Рішення
від 26.04.2017 по справі 916/568/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" квітня 2017 р.Справа № 916/568/17

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Курка Д.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю №1777 від 04.09.2015р.

Від відповідача: не з'явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю „Дюна-південь" про зобов'язання надати інформацію про діяльність товариства, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі по тексту - ОСОБА_3.) звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Дюна-південь" (далі по тексту - ТОВ „Дюна-південь") про зобов'язання відповідача надати інформацію про діяльність ТОВ „Дюна-південь", а саме надати для ознайомлення документи звітного характеру за період 2014-2016 рр. та за перший квартал 2017р.: квартальні та річні баланси, форми 2, розшифровки статей балансу, фінансові звіти суб'єкта малого підприємництва, податкові декларації з податку на додану вартість, з податку на прибуток, рух по рахунку №30, з наданням можливості зробити виписки, фотографії, копії. Позовні вимоги обґрунтовані фактом порушення з боку відповідача корпоративних прав ОСОБА_3 як учасника (засновника) ТОВ „Дюна-південь" в частині надання на вимогу позивача інформації про діяльність ТОВ „Дюна-південь".

Представник відповідача в судове засідання по даній справі не з'явився та про причини неявки суд не повідомив. При цьому, суд зазначає, що конверти із поштовими відправленнями суду, які надсилались судом за адресою місцезнаходження ТОВ „Дюна-південь" /67642, Одеська область, Біляївський район, село Яськи, вул. Придністровська, буд. 45/ згідно з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань були повернуті суду у зв'язку із неможливістю вручення адресату. З огляду на викладене, відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. за №18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (з наступними змінами та доповненнями) відповідач вважається такими, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду даної справи господарським судом. Оскільки ТОВ „Дюна-південь" не було надано суду відзиву на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Листами від 17.01.2017р. ТОВ „Дюна-південь" було повідомлено учасників (засновників) ТОВ „Дюна-південь" , а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.02.2017р. за №1002240059 є учасниками ТОВ „Дюна-південь", про проведення позачергових загальних зборів товариства, які мають відбутися 25.02.2017р.

Так, до порядку денного загальних зборів товариства, було включено питання, зокрема, щодо збільшення розміру статутного капіталу товариства до 1 100 000,00 грн., у зв'язку з чим ОСОБА_3 у названому листі було повідомлено про необхідність переказати на розрахунковий рахунок товариства грошові кошти у розмірі 200 000,00 грн. у строк до 15.03.2017р.

09.02.2017р. ОСОБА_3 звернувся до ТОВ „Дюна-південь" із заявою про надання інформації про діяльність товариства, яка була отримана відповідачем 17.02.2017р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

25.02.2017р. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 при прибутті до місця проведення загальних зборів учасників ТОВ „Дюна-південь" було складено акт про неможливість потрапляння до будинку, в якому, за повідомленням відповідача, повинні були бути проведенні загальні збори товариства.

При звернення до господарського суду із даною позовною заявою, а також під час розгляду судом даної справи, ОСОБА_3 зазначав, що ТОВ „Дюна-південь" так і не було надано позивачу інформацію про діяльність товариства, жодних листів на адресу ОСОБА_3 від ТОВ „Дюна-південь" протягом періоду з 17.02.2017р. по 27.03.2017р. не надходило, що підтверджується листом Одеської дирекції публічного акціонерного товариства „Укрпошта" від 03.04.2017р. Порушення з боку відповідача корпоративних прав позивача і стало підставою для звернення до господарського суду із даною позовною заявою.

Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи вимог, господарський суд виходить з наступного.

Положеннями ст.ст. 1, 3 Закону України „Про господарські товариства" від 19 вересня 1991 року N 1576-XII (з наступними змінами і доповненнями) визначено, що господарськими товариствами за цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства. Товариства є юридичними особами. Засновниками та учасниками товариства можуть бути підприємства, установи, організації, а також громадяни, крім випадків, передбачених законодавчими актами України.

В силу приписів ст.ст. 50, 51 Закону України „Про господарські товариства" товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність в межах їх вкладів. У випадках, передбачених установчими документами, учасники, які не повністю внесли вклади, відповідають за зобов'язаннями товариства також у межах невнесеної частини вкладу. Установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів.

Приписами ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України передбачено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до ст. 116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); вийти у встановленому порядку з товариства; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом. Учасники господарського товариства можуть також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом.

Згідно з п. „г" ч. 1 ст. 10 Закону України „Про господарські товариства" учасники товариства мають право одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.

Крім того, приписами ч. 1 ст. 88 Господарського кодексу України визначено, що учасники господарського товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди); одержувати інформацію про товариство. На вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства тощо ; вийти в передбаченому установчими документами порядку зі складу товариства.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року N 996-XIV (з наступними змінами і доповненнями) фінансова звітність бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.

Приписами ч. ч. 1,2 ст. 11 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, що на основі даних бухгалтерського обліку підприємства зобов'язані складати фінансову звітність. Фінансову звітність підписують керівник та бухгалтер підприємства. Фінансова звітність підприємства (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності та суб'єктів малого підприємництва, визнаних такими відповідно до чинного законодавства) включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів.

Підсумовуючи викладені вище приписи чинного законодавства, господарський суд доходить висновку, що учаснику господарського товариства надано право на отримання інформації щодо діяльності господарського товариства а товариство, в свою чергу, зобов'язано надати таку інформацію учаснику товариства.

При вирішення даного спору господарським судом також береться до уваги правова позиція Верховного Суду України, викладена у постанові від 18.11.2014р. по справі №921/990/13-г/17 (№3-174гс14), у відповідності до якої акціонер не вправі зобов'язати товариство надати документи про діяльність товариства, якщо право на ознайомлення з такими документами не передбачене законом або статутом товариства.

В силу положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

З огляду на вище викладені приписи чинного законодавства, якими встановлено обов'язок товариства надавати учаснику господарського товариства інформацію про фінансово-господарську діяльність товариства, а також приймаючи до уваги відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження виконання з боку ТОВ „Дюна-південь" обов'язків щодо надання такої інформації позивачу на його вимогу, господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених ОСОБА_3 в межах даної справи позовних вимог до ТОВ „Дюна-південь", що має наслідком необхідність їх задоволення.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Разом з тим, ст. 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю „Дюна-південь" позовних вимог у повному обсязі шляхом зобов'язання відповідача надати позивачу для ознайомлення документи звітного характеру за період 2014-2016 рр. та за перший квартал 2017р.: квартальні та річні баланси, форми 2, розшифровки статей балансу, фінансові звіти суб'єкта малого підприємництва, податкові декларації з податку на додану вартість, з податку на прибуток, рух по рахунку №30, з наданням можливості зробити виписки, фотографії, копії, відповідно до ст. ст. 15,16, 116 Цивільного кодексу України, ст. ст. 88, 167 Господарського кодексу України, ст. ст. 1, 3, 10, 50, 51 Закону України „Про господарські товариства", ст. ст. 1, 11 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". .

Судові витрати зі сплати судового збору судом покладаються на відповідача згідно вимог зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49,75, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю „Дюна-південь" /67642, Одеська область, Біляївський район, село Яськи, вул. Придністровська, буд. 45, ідентифікаційний код 32935973/ надати ОСОБА_3 /65058, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1/ інформацію про діяльність товариства з обмеженою відповідальністю „Дюна-південь", а саме: надати для ознайомлення документи звітного характеру за період 2014, 2015, 2016 роки та за перший квартал 2017р.; квартальні та річні баланси, форми 2, розшифровки статей балансу, фінансові звіти суб'єкта малого підприємництва, податкові декларації з податку на додану вартість, з податку на прибуток, рух по рахунку №30, з наданням можливості зробити виписки, фотографії, копії. Наказ видати.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Дюна-південь" /67642, Одеська область, Біляївський район, село Яськи, вул. Придністровська, буд. 45, ідентифікаційний код 32935973/ на користь ОСОБА_3 /65058, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1/ судовий збір у розмірі 1 600 грн. 00 коп. /одна тисяча шістсот грн. 00 коп./. Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повне рішення складено 03 травня 2017 р.

Суддя С.П. Желєзна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.04.2017
Оприлюднено12.05.2017
Номер документу66354104
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/568/17

Рішення від 26.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 29.03.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 07.03.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні