Рішення
від 11.05.2017 по справі 905/683/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

11.05.2017 Справа № 905/683/17

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.

при секретарі судового засідання О.С. Говор

розглянувши матеріали справи

за позовом: Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_1 РОЗВИТКУ» , м. Київ

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКО-СЕРВІС ВД» , м. Маріуполь

про стягнення заборгованості по тілу кредиту у розмірі 25032,11 грн. та процентів у розмірі 27763,39 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

Суть спору: Позивач, Публічне акціонерне товариство «ОСОБА_1 РОЗВИТКУ» , м. Київ, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКО-СЕРВІС ВД» , м. Маріуполь про стягнення заборгованості в розмірі 52795,50грн., в тому числі прострочену заборгованість по тілу кредиту у розмірі 25032,11 грн. та прострочену заборгованість за процентами у розмірі 27763,39 грн.

В обґрунтування позовних вимог Публічне акціонерне товариство «ОСОБА_1 банк розвитку» , м. Київ посилається на невиконання відповідачем умов договору про надання овердрафту №MSBKOB1.14481.006 від 17.05.2013.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 28.03.2017 порушено провадження по справі № 905/683/17.

Представник позивача в судові засідання не з'явився. 07.04.2017 та 03.05.2017 через канцелярію суду від позивача надійшли клопотання про розгляд справи без участі його представника. Суд задовольняє означені клопотання позивача.

Відповідач в судові засіданні 18.04.2017 та 11.05.2017 не з'явився.

05.05.2017 на електронну пошту суду від відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду. Клопотання вмотивоване тим, що у якості забезпечення виконання договору про надання овердрафту №MSBKOB1.14481.006 від 17.05.2013 було укладено договори поруки з громадянами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 В Приморському районному суді м. Маріуполя розглядається справа за позовом ПАТ ВБР до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення грошових коштів за договором про надання овердрафту №MSBKOB1.14481.006 від 17.05.2013. Тобто, на думку відповідача, позовні вимоги аналогічні вимогам, які заявлені в позовній заяві, яка розглядається господарським судом Донецької області.

05.05.2017 на електронну пошту суду надійшли заперечення на позовну заяву від адвоката ОСОБА_4 В обґрунтування своїх заперечень посилається на наступні підстави: позивач порушив умови договору про надання овердрафту №MSBKOB1.14481.006 від 17.05.2013 щодо досудового врегулювання спору; позовні вимоги не підтверджено належними доказами, оскільки позивачем не надано ані первинних документів, передбачених Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, ані актів звіряння розрахунків. Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що позивач не повідомив суд, що Приморським районним судом м. Маріуполя розглядається справа за позовом ПАТ ВБР до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення грошових коштів за договором про надання овердрафту №MSBKOB1.14481.006 від 17.05.2013, які були поручителями за зазначеним договором, тобто позовні вимоги аналогічні вимогам, які заявлені в позовній заяві, яка розглядається господарським судом Донецької області. Однак, в матеріалах справи відсутня довіреність відповідача на право представляти інтереси в господарському суді на ім'я адвоката ОСОБА_4

За висновками суду у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до вимог ст.75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка відповідача не перешкоджає вирішенню справи по суті.

Розгляд справи відкладався на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:

17.05.2013 між позивачем, Публічним акціонерним товариством «ОСОБА_1 банк розвитку» (банк) та відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю «АЛЕКО-СЕРВІС ВД» , м. Маріуполь (позичальник) укладено договір про надання овердрафту №MSBKOB1.14481.006 (кредитний договір), відповідно до п. 1.1. якого банк зобов'язується здійснювати платежі з поточного рахунку позичальника у разі відсутності на ньому грошових коштів у межах встановленого банком ліміту.

За своєю правовою природою договір №MSBKOB1.14481.006 від 17.05.2013 є кредитним договором, згідно з яким, за приписами ст. 1054 Цивільного кодексу України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору.

Кредит - це позичковий капітал банку у грошовій формі, що передається у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.

Овердрафт - короткостроковий кредит, що надається банком надійному клієнту понад його залишок на поточному рахунку в цьому банку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунку.

Приписами п. 1.2. кредитного договору передбачено, що кредитування позичальника за методом овердрафт здійснюється банком у межах ліміту та строку, встановлених згідно з цим договором, з періодом безперервного користування овердрафтом не більше, ніж на 30 календарних днів. Якщо строк погашення овердрафту припадає на не банківський день, то погашення повинне бути здійснене не пізніше наступного банківського дня. При цьому проценти за користування овердрафтом нараховуються та сплачуються також і за період від дня, що не є банківським, по день, що передує наступний банківський день. Неустойка при цьому не нараховується. Банківський день - день, у який банківські установи України відкриті для проведення операцій з переказу коштів з використанням каналів взаємодії із НБУ. Початком періоду безперервного користування овердрафтом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувала заборгованість позичальника за овердрафтом. Датою закінчення періоду безперервного користування овердрафтом вважається день, по закінчені якого на поточному рахунку зафіксована відсутність заборгованості позичальника за овердрафтом.

Ліміт овердрафту встановлюється в розмірі 30 відсотків від фактичного середньомісячного кредитового обороту з урахуванням коливань по поточним рахункам, відкритих в інших банках/поточному рахунку (база для розрахунку ліміту), від основної діяльності за останні 3 (три) місяці, що формуються виключно за рахунок надходжень виручки від реалізації товарів (робіт, послуг). На дату укладання цього договору ліміт овердрафту складає 50000,00 гривень. Перерахунок ліміту овердрафту проводиться щоквартально, виходячи з фактичного середньомісячного кредитового обороту від основної діяльності по поточному рахунку за останні 3 (три) місяці у розмірі та у порядку, визначеними п. 1.3 цього Договору, та встановлюється на період до наступної дати перерахунку. Ліміт може бути змінено як в меншу так і в більшу сторону, передбаченому цим договором (пп. 1.3., 1.4. кредитного договору).

Згідно п. 1.5. кредитного договору плата за користування овердрафтом встановлюється у вигляді диференційованої процентної ставки. Розмір диференційованої процентної ставки залежить від строку користування овердрафтом, виходячи із періоду часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку позичальника, і встановлюється наступним чином: від 1 до 3 днів - 20% річних, від 4 до 7 днів - 21% річних, від 8 до 15 днів - 22% річних, від 16 до 30 днів - 23% річних. Зменшення чи збільшення суми овердрафту в період безперервного користування не впливають на зміну дати початку чи кінця періоду безперервного користування овердрафтом.

Овердрафт надається строком до 16 травня 2014 року (п. 1.6. кредитного договору).

Відповідно до п. 2.1 кредитного договору нарахування процентів здійснюється щоденно на суму заборгованості за овердрафтом на кінець операційного дня в наступному порядку:

- За безперервне користування овердрафтом від 1-го (одного) до 3-х (трьох) календарних днів включно проценти нараховуються за процентною ставкою, що відповідає періоду безперервного користування овердрафтом від 1-го до 3-х календарних днів;

- За безперервне користування овердрафтом від 4-х (чотирьох) до 7-ми (семи) календарних днів включно проценти нараховуються за процентною ставкою, що відповідає періоду безперервного користування овердрафтом від 4-х до 7-ми календарних днів;

- За безперервне користування овердрафтом від 8-ми (восьми) до 15-ти (п'ятнадцяти) календарних днів включно проценти нараховуються за процентною ставкою, що відповідає періоду безперервного користування овердрафтом від 8-ми до 15-ти календарних днів;

- За безперервне користування овердрафтом від 16-ти (шістнадцяти) до 30-ти (тридцяти) календарних днів включно проценти нараховуються за процентною ставкою, що відповідає періоду безперервного користування овердрафтом від 60-ти до 30-ти календарних днів.

Нарахування процентів за вихідні та/або святкові дні здійснюється у перший робочий день за період з 1-го вихідного та/або святкового (их) дня по останній вихідний та/або святковий день включно. Проценти за перший робочий день після вихідного та/або святкового (их) дня нараховуються увечері згідно регламенту. При розрахунку приймаються: рік - 360 днів, місяць - рівний календарній кількості днів.

Сплата нарахованих процентів за користування овердрафтом здійснюється щоденно наступного дня після дня нарахування у автоматичному порядку. В разі відсутності грошових коштів на поточному рахунку позичальника та повного використання ліміту овердрафту погашення процентів в цей день не проводиться. Строк сплати процентів позичальником з першого дня періоду безперервного користування овердрафтом по останній день включно, або по день закінчення дії договору. Проценти переносяться на рахунки простроченої заборгованості по процентам наступного дня за датою закінчення періоду безперервного користування овердрафтом, а за останній період користування овердрафтом - за датою закінчення строку, зазначеного в п. 1.6 даного договору (п. 2.2. кредитного договору).

Згідно п. 2.3. кредитного договору у разі невиконання позичальником умов пп. 1.2, 1.6 цього договору та перенесення непогашеного залишку овердрафта на рахунок по обліку простроченої заборгованості, нарахування процентів здійснюється щоденно на суму залишку простроченої заборгованості за кредитом на кінець операційного дня за ставкою за ставкою, визначеною в п. 8.1 цього договору. Якщо день погашення кредиту у формі овердрафт згідно з пп. 1.2, 1.6 цього договору є днем, що передує вихідному та/або святковому (им) дню, нарахування процентів здійснюється у перший робочий день на суму залишку заборгованості за овердрафтом, за процентною ставкою, що відповідає періоду безперервного користування овердрафтом від 16-ти до 30-ти календарних днів.

Відповідно до п. 2.4 кредитного договору погашення процентів, нарахованих у порядку, згідно п. 2.3 договору, здійснюється щоденно наступного дня після дня нарахування. При несплаті процентів у зазначений строк, вони вважаються простроченими та наступного банківського дня переносяться на рахунок по обліку простроченої заборгованості за процентами.

За порушення строків погашення заборгованості за овердрафтом та/або непогашення заборгованості за овердрафтом після закінчення періоду безперервного користування овердрафтом банк нараховує позичальнику відсотки в розмірі подвійної процентної ставки, що встановлена в п. 1.5 цього договору на період безперервного користування овердрафтом, що дорівнює 16-30 дням від суми простроченої заборгованості. За порушення строків сплати процентів за користування овердрафтом та/або комісії банк нараховує позичальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченої заборгованості за кожний день прострочення (пп. 8.1, 8.2. кредитного договору).

Відповідно до п.9.1 кредитного договору цей договір набуває чинності з дати його підписання та скріплення печатками сторін та діє до повного виконання позичальником своїх зобов'язань за цим Договором.

Факт видачі кредиту підтверджується матеріалами справи, а саме банківськими виписками.

Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст.1048 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст. 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).

Позивачем надані банківські виписки та розрахунок заборгованості, які підтверджують заборгованість відповідача перед позивачем станом на 21.03.2017 за простроченою заборгованістю по тілу кредиту у розмірі 25032,11 грн. та простроченою заборгованістю по процентам у розмірі 27763,39 грн.

Заперечення відповідача підписані особою, повноваження якої не підтвердженні, однак суд вважає за потрібне зазначити наступне.

До матеріалів справи позивачем надані виписки з рахунків обліку, якими позивач підтверджує свої вимоги, підписані уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів на ліквідацію Публічним акціонерним товариством «ОСОБА_1 РОЗВИТКУ» , який здійснює повноваження органів управління банку у відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та головним бухгалтером.

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про Національний банк України" та ч. ч. 1, 2 ст. 68 Закону України "Про банки та банківську діяльність" Національний банк України встановлює обов'язкові для банківської системи стандарти та правила ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності, що відповідають вимогам законів України та міжнародним стандартам фінансової звітності. Банки організовують бухгалтерський облік відповідно до внутрішньої облікової політики, розробленої на підставі правил, встановлених Національним банком України відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Бухгалтерський облік має забезпечувати своєчасне та повне відображення всіх банківських операцій та надання користувачам достовірної інформації про стан активів і зобов'язань, результати фінансової діяльності та їх зміни.

Підставою для бухгалтерського обліку операцій банку відповідно до підпункту 2.1.1 Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України, затвердженого Постановою правління Національного банку України № 566 від 30.12.1998 (зі змінами та доповненнями), є первинні документи, які фіксують факти здійснення цих операцій. У разі складання їх у вигляді електронних записів при потребі повинно бути забезпечене отримання інформації на паперовому носії.

Положенням про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 18 червня 2003р. N254, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 8 липня 2003 р. за N559/7880, визначено перелік первинних документів, які складаються банками залежно від виду операції.

Пунктом 5.1 глави 5 Положення про організацію операційної діяльності в банках України, визначено, що інформація, яка міститься в первинних документах, систематизується в регістрах синтетичного та аналітичного обліку. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа.

Приписами п. 5.4. Положення про організацію операційної діяльності в банках України передбачено, що особові рахунки є регістрами аналітичного обліку, що вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня.

При цьому, п. 5.6. Положення про організацію операційної діяльності в банках України визначено, що виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.

Таким чином, виписки з особових рахунків клієнтів є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій.

З урахуванням вищевикладеного, суд приймає банківські виписки, як належні докази підтвердження видачі кредиту, наявності заборгованості за кредитом та відсотками.

За приписами статті 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Досудове врегулювання господарських спорів передбачено статтею 5 ГПК України, згідно якої сторони застосовують заходи досудового врегулювання господарського спору за домовленістю між собою. Порядок досудового врегулювання спорів визначається цим Кодексом, якщо інший порядок не встановлено діючим на території України законодавством, яке регулює конкретний вид господарських відносин.

Однак, Закон, не позбавляє права однієї із сторін права на звернення до суду за захистом свого порушеного права та охоронюваного законом інтересу.

Так, Рішенням Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України від 9.07.2002 N15-рп/2002 встановлено, що положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Зазначена норма, як і інші положення Конституції України, не містить застереження щодо допустимості судового захисту тільки після досудового врегулювання спору та неприпустимості здійснення правосуддя без його застосування.

Обов'язкове досудове врегулювання спорів, яке виключає можливість прийняття позовної заяви до розгляду і здійснення за нею правосуддя, порушує право особи на судовий захист.

Таким чином, обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Встановлення законом обов'язкового досудового врегулювання спору обмежує можливість реалізації права на судовий захист.

Крім того, пунктом 3.1.4 договору про надання овердрафту №MSBKOB1.14481.006 від 17.05.2013 передбачено права банку, а не обов'язок, та, як встановлено судом, обов'язковість направлення вимог про сплату заборгованості договором не передбачена.

Таким чином, з викладеного вбачається, що досудове вирішення спору є правом, а не обов'язком сторін, з огляду на що, уникнення останнього не може бути підставою для відмови у позові.

Суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду на підставі наступного.

Відповідно до ч 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України суд залишає позов без розгляду, якщо, зокрема, у провадженні господарського суду або іншого органу, який діє в межах своєї компетенції, є справа з господарського спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.

За твердженням відповідача, Приморським районним судом м. Маріуполя розглядається справа між банком та фізичними особами - поручителями, в той час як у справі № 905/683/17 сторонами є банк та позичальник (юридична особа), при цьому суду не представлені докази наявності порушеної справи Приморським районним судом м.Маріуполя, а тому у господарського суду відсутні підстави для залишення позову без розгляду.

Крім того, у розгляді справ за окремими позовами до боржника та поручителя як солідарних боржників необхідно виходити з того, що чинне законодавство (частина перша статті 598, статті 599 - 601, 604 - 609 ЦК України) не пов'язує припинення зобов'язання з прийняттям судового рішення або наявності справи про стягнення заборгованості з солідарного боржника. Тому подання кредитором позову до боржника не є перешкодою для подання позову про стягнення заборгованості з поручителя за тим самим договором кредиту, якщо на час розгляду справи заборгованість за кредитом не погашено.

На підставі викладеного, суд також відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.

За таких обставин, враховуючи, що позов повністю доведений позивачем та обґрунтований матеріалами справи, суд вважає вимоги про стягнення простроченої заборгованості по тілу кредиту у розмірі 25032,11 грн. та простроченої заборгованістю за процентами у розмірі 27763,39 грн. такими, що підлягають задоволенню.

Судовий збір відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 33, 43, 47, 49, 75, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_1 РОЗВИТКУ» , м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКО-СЕРВІС ВД» , м. Маріуполь про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКО-СЕРВІС ВД» , м. Маріуполь (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Краснофлотська, б. 128-а, код ЄДРПОУ 30506325) на користь Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_1 РОЗВИТКУ» , м. Київ (01135, м. Київ, вул. Чорновола В`ячеслава, буд.25, код ЄДРПОУ 36470620) прострочену заборгованість по тілу кредиту у розмірі 25032,11 грн. та прострочену заборгованість за процентами у розмірі 27763,39 грн, судовий збір в розмірі 1600,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

У судовому засіданні оголошено повний текст рішення.

Суддя Г.Є. Курило

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення11.05.2017
Оприлюднено16.05.2017
Номер документу66456278
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/683/17

Судовий наказ від 23.05.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

Рішення від 11.05.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

Ухвала від 18.04.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

Ухвала від 28.03.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.Є. Курило

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні