Справа № 651/135/17
Провадження № 2/651/46/17
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ім'ям України
11.05.2017 року
Верхньорогачицький районний
суд Херсонської області в складі:
судді ФЕДОРЯКИ О.Г.
за участю:
секретаря судових засідань ТАРАН О.В.
прокурора СТАСІВОЇ Н.І.
представника позивача Головного
управління Держгеокадастру
у Херсонській області РЕМЄЗКОВА О.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Верхньорогачицького районного суду Верхньорогачицького району Херсонської області цивільну справу № 651/135/17 за позовом прокурора - заступника керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_5 про розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки площею 98,0000 га вартістю 2683851 гривня 00 копійок, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Ушкальська сільська рада Верхньорогачицького району Херсонської області,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_5 про розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки площею 98,0000 га вартістю 2683851 гривня 00 копійок, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Ушкальська сільська рада Верхньорогачицького району Херсонської області.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що:
Каховською місцевою прокуратурою під час вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у сфері земельних відносин встановлено, що розпорядженням голови Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області № 260 від 21.05.2012 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду громадянину ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду громадянину ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства загальною площею 98,0 га із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області та надано в оренду земельну ділянку загальною площею 98,0 га, з них ріллі 98,0 га терміном на 25 років.
Між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_5 22.05.2012 року укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 98,0 га, з них ріллі 98 га із земель резервного фонду за межами Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області для ведення фермерського господарства, зареєстрований у відділі Держкомзему у Верхньорогачицькому районі Херсонської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.08.2012 року за № 652150004000521; 652150004000522.
Згідно ситуаційного плану та кадастрових планів, які є невід'ємними частинами договору, листа відділу Держгеокадастру у Верхньорогачицькому районі № 10-2108-99.3-44/2-17 від 02.03.2017 року земельна ділянка загальною площею 98,0000 га складається з двох земельних ділянок, а саме: площею 38,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_2 та площею 60,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_1.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору оренди землі від 22.05.2012 року становить 1790726,18 грн. (п.5 Договору).
Згідно листа відділу Держгеокадастру у Верхньорогачицькому районі № 10-2108-99.1-53/2-17 станом на 01.03.2017 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок загальною площею 98,00 га, які передані в оренду громадянину ОСОБА_5 згідно договору оренди, який зареєстровано за №652150004000521-652150004000522 від 09.08.2012 року, з урахуванням коефіцієнта індексації 4,796 та коефіцієнта 1,756, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 року №1185, становить 2683851 гривень 00 копійок.
Договір оренди укладений на 25 років (п. 8 Договору).
Відповідно до п.п. 9-11 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 548,18 грн. за 1 га на рік з урахуванням індексів інфляції та вноситься 1 раз на рік до 29 серпня.
Орендодавцем на виконання умов договору передано Орендарю земельну ділянку, що підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 09.08.2012 року.
Як встановлено відповідач ухиляється від виконання зобов'язань за Договором щодо внесення орендної плати, що відповідно до положень самого Договору, ст. 141 Земельного кодексу України та приписів ст.ст. 32, 34 Закону України Про оренду землі є підставою для розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.
Згідно листа Верхньорогачицького відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області № 26/9/21-08-11-003 від 21.02.2017 року ОСОБА_5 має заборгованість з виплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 98,0 га, що знаходиться за межами населених пунктів Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області, укладеного 25.05.2012 року між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією Херсонської області та відповідачем, в сумі 287 000 гривень, який виник внаслідок несплати сум нарахованих за договором оренди землі.
Згідно розрахунку Верхньорогачицького відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, копією картки особового рахунку платника податків сума нарахованої та несплаченої орендної плати за землю ОСОБА_5 складає 287791,16 грн., а саме:
2012 рік - 32732,03 грн.
2013 рік - 53721,40 грн.
2014 рік - 53721,40 грн.
2015 рік - 67098,33 грн.
2016 рік - 80518,00 грн.
Заборгованість виникла за період з 2012 року по 2016 рік, що свідчить про систематичність її несплати.
Також, відповідно до пункту 15 Договору оренди землі земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.
Проте, згідно листа Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області № 16 від 01.03.2017 року земельна ділянка, що орендується ОСОБА_5 не використовується за призначенням.
Також, згідно інформації Верхньорогачицької районної державної адміністрації та відділу агропромислового розвитку Верхньорогачицької районної державної адміністрації, акту обстеження стану використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 98 га за договором оренди землі від 22.05.2012 року, укладеним між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 від 02.03.2017 року, копії довідки Ушкальської сільської ради від 03.03.2017 року, земельні ділянки, надані в оренду ОСОБА_5 останні 4 роки не використовується за цільовим призначенням. Дані земельні ділянки на даний час не оброблені та забур'янені.
Крім того, на території Верхньорогачицького району ОСОБА_5 фермерське господарство не створювалося. Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють
органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі , іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди. Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом. Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Статтею 13 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Відповідно до ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно вимог ст. ст. 526, 530, 610, 611, 612 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог закону, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не пропустив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Поряд з цим слід зазначити, що згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Статтею 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати. Згідно зі ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Відповідно до ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Пунктом 34 Договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, а також з інших підстав, передбачених законом.
Таким чином, у порушення умов Договору оренди землі від 22.05.2012 року, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Верхньорогачицькому районі Херсонської області 09.08.2012 року за № 652150004000521; 652150004000522, ОСОБА_5 має заборгованість зі сплати орендної плати за користування землею у сумі 287791,16 грн., що підтверджується листом Верхньорогачицького відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Херсонській області № 26/9/21-08-11-003 від 21.02.2017 року, розрахунком заборгованості по орендній платі за землю, копією картки особового рахунку платника податків.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_5 істотно порушено умови договору оренди землі від 22.05.2012 року, у зв'язку з чим зазначений договір підлягає розірванню в судовому порядку на підставі ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 141 Земельного кодексу України, земельна ділянка поверненню до земель державної власності на підставі ст. 34 Закону України Про оренду землі .
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового, у тому числі договірного, врегулювання, що виключає невизначеність у правовідносинах сторін, безгосподарське використання землі, безпосередньо належить до інтересів держави.
У даному випадку вбачаються порушення інтересів держави, які полягають у необхідності розірвання договору оренди землі державної власності та повернення земельної ділянки у землі запасу державної власності, адже Орендар ухиляється від виконання істотних умов Договору щодо внесення орендної плати, що призводить до недонадходження коштів до місцевих бюджетів, а також негативно впливає на формування дохідної частини відповідного бюджету та що свідчить про порушення інтересів держави і наявність підстав, передбачених ч. 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру , для представництва прокурором у цій справі інтересів держави.
За вимогами ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
На момент виникнення спірних правовідносин і до 01.01.2013 року відповідно до ст.ст. 13, 21 Закону України Про місцеві державні адміністрації до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією України, належало вирішення питання використання земель державної власності.
Відповідно до ст. 17 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин Верхньорогачицька районна державна адміністрація була наділена державою повноваженнями щодо розпорядження землями, розташованими за межами населених пунктів
Також, відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності № 5245-VI від 06.09.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.
Згідно вимог ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Таким органом на даний час є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (до 26.06.2015 - Головне управління Держземагенства у Херсонській області), яке з 2013 року є розпорядником земель сільськогосподарського призначення на території Херсонської області.
Так, відповідно до п. 1 Положення Про Державне агенство земельних ресурсів України , затвердженого Указом Президента України № 445 від 08.04.2011, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 5 Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів реорганізовуються шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру. Також установлено, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 294-р Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру передано функції і повноваження Державного агентства земельних ресурсів, що припиняється.
Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 28 затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, відповідно до п.п. 13 п. 4 якого Головне управління здійснює розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Херсонської області.
Проте, органи уповноважені державою на захист інтересів держави неналежним чином здійснюють надані їм повноваження, в тому числі щодо захисту інтересів держави у сфері земельних відносин. Так, до цього часу не ініційовано питання розірвання договору оренди землі від 22.05.2012 року, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Верхньорогачицькому районі Херсонської області 09.08.2012 за № 652150004000521; 652150004000522, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 в зв'язку з невиконанням умов вказаного договору та систематичною несплатою відповідачем орендної плати за орендовані земельні ділянки.
Враховуючи викладене, дана позовна заява заявлена в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, а також Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області, яка виступає стороною даного договору оренди земельної ділянки та на момент його укладення була розпорядником земель сільськогосподарського призначення Верхньорогачицького району Херсонської області.
Відповідно до вимог п.265.1 ст. 265 вказаного кодексу до податку на майно віднесено плату за землю.
Пунктом 4 частини 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до доходів загального фонду бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів належить податок на майно, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Таким чином, Ушкальська сільська рада Верхньорогачицького району Херсонської області є третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, оскільки оспорюваний договір прямо впливає на надходження коштів до місцевого бюджету.
Так, враховуючи що орендована земельна ділянка розташована за межами населених пунктів Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області, отримувачем коштів за оренду вказаної земельної ділянки є місцевий бюджет Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області.
Тому, прокурор просив суд розірвати договір оренди земельної ділянки, загальною площею 98,0000 га, укладений 22.05.2012 року між Верхньорогачицькою районної державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_5, зареєстрований у відділі Держкомзему у Верхньорогачицькому районі Херсонської області 09.08.2012 року за № 652150004000521, 652150004000522. Повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області земельну ділянку, загальною площею 98,0000 га, ( кадастрові номери земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_1) вартістю 2683851 гривень 00 копійок. Крім того, стягнути з відповідача сплачений судовий збір в сумі 3200 гривень.
Прокурор в судовому засіданні повністю підтримав заявлений позов і просив суд задовольнити його в повному обсязі. Також не заперечував проти заочного розгляду справи.
Представник позивача Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Рємєзков О.К. в судовому засіданні підтримав заявлений позов прокурора в інтересах держави та вважає, що існують всі підстави для задоволення позову в повному обсязі, тому також просив суд розірвати договір оренди земельної ділянки, загальною площею 98,0000 га, укладений 22.05.2012 року між Верхньорогачицькою районної державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_5, зареєстрований у відділі Держкомзему у Верхньорогачицькому районі Херсонської області 09.08.2012 року за № 652150004000521, 652150004000522. Повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області земельну ділянку, загальною площею 98,0000 га, ( кадастрові номери земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_1) вартістю 2683851 гривень 00 копійок. А також, стягнути з відповідача сплачений судовий збір в сумі 3200 гривень. Проти заочного розгляду справи не заперечував.
В судове засідання представник позивача Верхньорогачицької районної державної адміністрації в Херсонській області Коноплянко Л.О. не з'явилася, але надіслала до суду заяву ( а.с. 47), згідно якої позовні вимоги прокурора підтримала і просила суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області в судове засідання також не з'явився, але надіслав заяву ( а.с. 51), згідно якої також підтримав думку позивачів і просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений у відповідності до вимог ст. 122 ч.3 ЦПК України, а саме через оголошення у пресі.
Згідно оголошення в газеті Урядовий кур'єр № 67 від 08.04.2017 року ( а.с.42) та оголошення в газеті " Надніпрянська правда " № 26 від 07.04.2017 року ( а.с.40 ) ОСОБА_5 повідомлений про день та час розгляду даної цивільної справи.
З рахуванням думки учасників процесу, які не заперечували проти розгляду справи за відсутності відповідача та винесення заочного рішення в даній справі, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача та проведення заочного розгляду по справі.
Вивчивши матеріали даної цивільної справи, дослідивши наявні докази в судовому засіданні, приймаючи до уваги пояснення учасників процесу суд приходить до висновку, що існують всі підстави для задоволення позову прокурора заявленого в інтересах держави до ОСОБА_5 про розірвання договору оренди земельної ділянки, оскільки вони повністю доказані в судовому засіданні, а саме:
Розпорядженням голови Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області № 260 від 21.05.2012 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду громадянину ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства ( а.с. 15) - затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду громадянину ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства загальною площею 98,0 га із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області та надано в оренду земельну ділянку загальною площею 98,0 га, з них ріллі 98,0 га терміном на 25 років.
Між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_5 22.05.2012 року укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 98,0 га, з них ріллі 98 га із земель резервного фонду за межами Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області для ведення фермерського господарства, зареєстрований у відділі Держкомзему у Верхньорогачицькому районі Херсонської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.08.2012 року за № 652150004000521; 652150004000522 ( а.с. а.с. 11,12). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно договору оренди землі від 22.05.2012 року становить 1790726,18 грн. (п.5 Договору а.с. 11)). Договір оренди укладений на 25 років (п. 8 Договору а.с.11).
Відповідно до п.п. 9-11 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 548,18 грн. за 1 га на рік з урахуванням індексів інфляції та вноситься 1 раз на рік до 29 серпня ( а.с.11).
Згідно ситуаційного плану та кадастрових планів, які є невід'ємними частинами договору, листа відділу Держгеокадастру у Верхньорогачицькому районі № 10-2108-99.3-44/2-17 від 02.03.2017 земельна ділянка загальною площею 98,0000 га складається з двох земельних ділянок, а саме: площею 38,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_2 та площею 60,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_1 ( а.с.а.с.16,17).
Орендодавцем ( Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією Херсонської області) на виконання умов договору передано Орендарю ( ОСОБА_5) земельну ділянку, що підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 09.08.2012 року ( а.с.13).
Згідно листа відділу Держгеокадастру у Верхньорогачицькому районі № 10-2108-99.1-53/2-17 від 16.03.2017 року ( а.с.22) - станом на 01.03.2017 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок загальною площею 98,00 га, які передані в оренду громадянину ОСОБА_5 згідно договору оренди, який зареєстровано за №652150004000521-652150004000522 від 09.08.2012 року, з урахуванням коефіцієнту індексації 4,796 та коефіцієнту 1,756, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 року №1185, становить 2683851 гривень 00 копійок.
Згідно листа Верхньорогачицького відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області № 26/9/21-08-11-003 від 21.02.2017 року ( а.с.19) - ОСОБА_5 має заборгованість з виплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 98,0 га, що знаходиться за межами населених пунктів Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області, укладеного 25.05.2012 року між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією Херсонської області та відповідачем, в сумі 287 000 гривень, який виник внаслідок несплати сум нарахованих за договором оренди землі.
Згідно розрахунку Верхньорогачицького відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області ( а.с.20) - сума нарахованої та несплаченої орендної плати за землю ОСОБА_5 складає 287791,16 грн., а саме:
2012 рік - 32732,03 грн.
2013 рік - 53721,40 грн.
2014 рік - 53721,40 грн.
2015 рік - 67098,33 грн.
2016 рік - 80518,00 грн.
Заборгованість виникла за період з 2012 року по 2016 рік, що свідчить про систематичність її несплати.
Відповідно до пункту 15 Договору оренди землі земельна ділянка передаються в оренду для ведення фермерського господарства ( а.с.11).
Проте, згідно листа Ушкальської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області № 16 від 01.03.2017 року ( а.с.23) - земельна ділянка, що орендується ОСОБА_5 не використовується за призначенням.
Згідно інформації Верхньорогачицької районної державної адміністрації та відділу агропромислового розвитку Верхньорогачицької районної державної адміністрації ( а.с.27), акту обстеження стану використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 98 га за договором оренди землі від 22.05.2012 року, укладеним між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 від 02.03.2017 року ( а.с.29), довідки Ушкальської сільської ради від 03.03.2017 року ( а.с.30) - земельні ділянки, надані в оренду ОСОБА_5 останні 4 роки не використовується за цільовим призначенням. Дані земельні ділянки на даний час не оброблені та забур'янені.
Згідно ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Відповідно до ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством , що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
За приписами ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу України). Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів даної справи та пояснень учасників процесу відповідач систематично порушує умови договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звертатися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення правовідношення, зокрема шляхом розірвання договору.
За приписами статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Тобто, йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору.
Оцінка порушення договору як істотного здійснюється судом відповідно до критеріїв, що встановлені вказаною нормою. Оціночне поняття істотності порушення договору законодавець розкриває за допомогою іншого оціночного поняття - "значної міри" позбавлення сторони того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Це (друге) оціночне поняття значно звужує сферу огляду суду. Істотність порушення визначається виключно за об'єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору. В такому випадку вина (як суб'єктивний чинник) сторони, що припустилася порушення договору, не має будь-якого значення і для оцінки порушення як істотного, і для виникнення права вимагати розірвання договору на підставі частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України.
Іншим критерієм істотного порушення договору закон визнає розмір завданої порушенням шкоди, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору. При цьому йдеться не лише про грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору.
Вирішальне значення для застосування зазначеного положення закону має співвідношення шкоди з тим, що могла очікувати від виконання договору сторона.
Відносини з оренди земельної ділянки регулюються, зокрема Законом України "Про оренду землі".
Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього ж Закону, за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Ст.ст. 24, 25 Закону України "Про оренду землі" передбачені права та обов'язки орендодавця та орендаря, зокрема орендодавець має право вимагати від орендаря: своєчасного внесення орендної плати, орендар в свою чергу має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження та зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Згідно ст.. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Порядок припинення договору оренди землі шляхом його розірвання передбачений ст. 32 Закону України "Про оренду землі", а саме на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 34 Закону України "Про оренду землі" визначені наслідки розірвання договору оренди землі, а саме у разі розірвання договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим, доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність або відсутність заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. регулюється Податковим кодексом України. Згідно із статтею 287, підпункту 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою; розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" - орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Розділу XIII Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно п.п. 287.1, 287.3 ст. 287 Кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно положень ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Таким чином, законодавством передбачена можливість розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та у випадках, встановлених договором.
Факт тривалого і систематичного порушення відповідачем умов договору оренди доведено в судовому засіданні належним чином. Всупереч положенням договору оренди землі заборгованість по орендній платі відповідачем не погашено, доказів на спростування викладеного у позові прокурора до суду не подано, що свідчить про наявність правових підстав для дострокового розірвання договору оренди землі.
Враховуючи вищевказані обставини, позовні вимоги в частині розірвання договору оренди землі є доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.21 договору оренди після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Законодавство у сфері орендних відносин також пов'язує припинення обов'язків орендаря з фактом повернення об'єкта договору оренди, тобто з моментом підписання акта приймання-передачі.
У зв'язку з чим суд вважає, що вимога про зобов'язання ОСОБА_5 повернути земельну ділянку є обґрунтованою, а тому також підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторонни понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_5 на користь прокуратури Херсонської області ( ЄДРПОУ 04851120) сплачений судовий збір в сумі 3200 гривень.
Керуючись Законом України " Про оренду землі", ст.ст. 16, 526, 610, 611, 629, 651 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 74 ч.9, 88, 209, 213, 215, 223 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов прокурора - заступника керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_5 про розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки площею 98,0000 га вартістю 2683851 гривня 00 копійок, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Ушкальська сільська рада Верхньорогачицького району Херсонської області - задовольнити в повному обсязі.
Розірвати договір оренди земельної ділянки, загальною площею 98,0000 га, укладений 22.05.2012 року між Верхньорогачицькою районної державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_5, зареєстрований у відділі Держкомзему у Верхньорогачицькому районі Херсонської області 09.08.2012 року за № 652150004000521, 652150004000522.
Повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області земельну ділянку, загальною площею 98,0000 га, ( кадастрові номери земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_1) вартістю 2683851 гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь прокуратури Херсонської області ( ЄДРПОУ 04851120) сплачений судовий збір в сумі 3200 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте Верхньорогачицьким районним судом Херсонської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку до апеляційного суду Херсонської області через Верхньорогачицький районний суд Херсонської області.
Повний текст рішення виготовлено 15.05.2017 року.
Суддя
Верхньорогачицького районного
суду Херсонської області О.Г. Федоряка
Суд | Верхньорогачицький районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2017 |
Оприлюднено | 17.05.2017 |
Номер документу | 66465767 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Верхньорогачицький районний суд Херсонської області
Федоряка О. Г.