ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.05.2017 Справа № 905/573/17
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,
при секретарі судового засідання Сапожніковій Ю.Б.,
розглянувши справу за позовом: Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» , м.Краматорськ Донецької області в інтересах Відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» , м.Мирноград Донецької області,
до відповідача: Державного підприємства «Селидіввугілля» , м. Селидове Донецької області в особі Відокремленого підрозділу «Вуглезбут» державного підприємства «Селидіввугілля» , м. Селидове Донецької області,
про: стягнення 64 720,11 грн.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (за довіреністю від 27.12.2016р. №юр/3464),
від відповідача: не з'явився,
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» , м.Краматорськ Донецької області в інтересах Відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» , м.Мирноград Донецької області звернулось до господарського суду з позовом до Державного підприємства «Селидіввугілля» , м.Селидове Донецької області в особі Відокремленого підрозділу «Вуглезбут» державного підприємства «Селидіввугілля» , м.Селидове Донецької області, про: стягнення 64720,11грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на невиконання відповідачем грошового зобов'язання за договором на поставку теплової енергії № 21 від 15.11.2006р., рахунки та акти підключення/відключення опалення, розрахунок суми позову.
Представник позивача у судове засідання з'явився, наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. В заяві від 24.03.2017р. №14/554 відповідач повідомив суд про визнання заявлених позовних вимог і просив суд розглянути справу без участі представника ДП «Селидіввугілля» в особі ВП «Вуглезбут» ДП «Селидіввугілля» .
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання згідно із ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору та інших правочинів.
Статтею 714 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Згідно ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
При дослідженні тексту договору, на якій посилається позивач як на підставу своїх вимог, господарським судом встановлено, що за підписаним керівниками підприємств договором поставки теплової енергії № 21 від 15.11.2006р. Постачальник (позивач) бере на себе обов'язок постачати Споживачеві теплову енергію в потрібних йому обсягах, а Споживач (відповідач) зобов'язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) у терміни, передбачені цим договором.
Теплова енергія постачається Споживачу в обсягах згідно з додатком № 1 до цього договору для потреб опалення в період опалювального сезону (п. 2.1 договору).
Відповідно до п.3.2.2 зазначеного договору, Споживач теплової енергії зобов'язаний виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, які передбачені договором.
В п.6.1.,6.2 договору передбачено, що розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться виключно в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів, а розрахунковий період у свою чергу складає календарний місяць.
Споживач за 3 дні до початку розрахункового періоду сплачує енергопостачальній організації вартість зазначеної в договорі кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період, з урахуванням залишкової суми (сальдо) розрахунків на початок місяця. (п.6.3. договору).
Також згідно з п. 6.4 договору, якщо Споживач розраховується за показниками приладів обліку:
- при перевищенні фактичного використання теплової енергії понад заявлене та сплачене до початку розрахункового періоду, це перевищення окремо оплачується споживачем не пізніше 25-го числа поточного місяця;
- у випадку, коли фактичне використання теплової енергії нижче від заявленого та сплаченого до початку розрахункового періоду залишок (сальдо) розрахунків визначається за фактичними показниками приладів обліку.
Споживачі, що не мають приладів обліку, кількість фактично спожитої теплової енергії визначають згідно з договірними навантаженнями з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія від теплових джерел Енергопостачальної організації та кількості часів (діб) роботи теплоспоживального обладнання споживача в розрахунковому періоді. Різниця між заявленою та фактично спожитою тепловою енергією сплачується не пізніше 15-го числа місяця наступного за розрахунковим (п. 6.5 договору).
Договір набуває чинності з 15.11.2006 р. та діє до 10.10.2007 р. (п. 10.1 договору). Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін (п. 10.4 договору).
Також сторонами були підписані Додатки №2 та №3, якими було закріплено схему теплотраси, що перебуває на балансі Споживача та умови припинення подачі теплової енергії.
Позивач, виконуючи свої обов'язки за договором з листопада 2015р. по листопад 2015р. надав теплову енергію відповідачу у нежитлове приміщення за адресою: м.Селидове, вул.К.Маркса,41А.
Як встановлено судом, згідно з наданими до справи актами про підключення до системи централізованого опалення від 24.10.2016р., від 09.11.2015р. та виставленими рахунками, позивачем теплову енергію було поставлено на загальну суму в розмірі 56697,98грн., відповідач не виконав зобов'язання по оплаті поставленої електроенергії, внаслідок чого утворилась заборгованість в розмірі 56697,98 грн.
Відповідачем доказів оплати заборгованості в розмірі 56697,98 грн. суду не надано.
Згідно вимог ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
За приписом ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
За висновками суду, свої зобов`язання щодо своєчасної та повної сплати позивачу грошових коштів в сумі 56697,98 грн. всупереч ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України відповідач не виконав.
Крім суми основного боргу, позивачем на підставі ст.625 Цивільного кодексу України заявлені вимоги про стягнення з відповідача інфляції в сумі 6458,60 грн. за період з 16.12.2015р. до 01.02.2017р., та трьох процентів річних в сумі 1563,53 грн. за період з 16.12.2015р. до 01.02.2017р.
За приписами ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд, перевірив розрахунок заборгованості із застосуванням індексу інфляції, нарахованого за період з 16.12.2015р. до 01.02.2017р. (включно) та встановив індекс інфляції в розмірі 7709,47грн.
Але, позивачем заявлена сума індексу інфляції в розмірі 6458,60грн., що не суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає стягненню з відповідача.
Суд, перевірив розрахунок заборгованості із застосуванням 3% річних, нарахованих за період з 16.12.2015р. до 01.02.2017р. (включно) та встановив 3% річних в розмірі 1929,28 грн.
Але, позивачем заявлена сума 3% річних в розмірі 1563,53 грн., що не суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 1, 4, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» , м.Краматорськ Донецької області в інтересах Відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» , м.Мирноград Донецької області, до відповідача: Державного підприємства «Селидіввугілля» , м. Селидове Донецької області в особі Відокремленого підрозділу «Вуглезбут» державного підприємства «Селидіввугілля» , м.Селидове Донецької області, про: стягнення 64 720,11 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» (85400, Донецька область, м.Селидове, вул.К.Маркса, б.41; код ЄДРПОУ 33426253) в особі Відокремленого підрозділу «Вуглезбут» Державного підприємства «Селидіввугілля» (85400, Донецька область, місто Селидове, вул.К.Маркса, б.41А; код ЄДРПОУ 33644454) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька область, м.Краматорськ, пров. Земляний, 2, ЄДРПОУ 03337119) в особі Відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» (85327, Донецька обл., м.Мирноград, мкр-н Молодіжний , б.16-А, ЄДРПОУ 38311229) основний борг в сумі 56697,98грн., інфляцію в сумі 6458,60грн., три проценти річних в сумі 1563,53 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 1600,00 грн.
Повний текст рішення підписаний 16.05.2017р.
Рішення набирає законної сили 29.05.2017р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Суддя О.М. Сковородіна
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2017 |
Оприлюднено | 19.05.2017 |
Номер документу | 66507508 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.М. Сковородіна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні