РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 293/379/17
Провадження № 2/293/458/2017
15 травня 2017 року смт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Васильчука С. Ф.
секретаря судових засідань ОСОБА_1
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в смт Черняхові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Територіальної громади в особі Видиборської сільської ради Черняхівського району Житомирської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, посилаючись на те, що 23.07.2014 в с. Славів Черняхівського району Житомирської області померла його дружина - ОСОБА_3. Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2,6404 га, яка розташована на території Видиборської сільської ради Черняхівського району Житомирської області. Дана земельна ділянка належала померлій ОСОБА_3 на праві власності, що підтверджується копією Державного акту про право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 546149.
Позивач є спадкоємцем першої черги спадкування за законом та фактично прийняв спадщину після смерті дружини шляхом вступу в управління та володіння її майном.
Позивач звернувся до нотаріальної контори для оформлення права на спадщину, але нотаріус своєю постановою відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу - Державного акту на право власності на землю.
Посилаючись на те, що іншим шляхом отримати правовстановлюючий документ на земельну ділянку позивач не має можливості, просив суд визнати за ним право власності на вищевказану земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 та його представник, що діє на підставі довіреності від 07.09.2016 (а. с. 7), ОСОБА_4, не з'явились, представник подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити (а. с. 27).
Представник Видиборської сільської ради Черняхівського району в судове засідання також не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, вказавши, що позов визнає (а. с. 28).
В зв'язку з визнанням позову відповідачем, суд прийшов до висновку про можливість винесення рішення по суті позову на попередньому судовому засіданні, згідно ст. 130 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України (в редакції 2001 року), тобто на час виготовлення державних актів, право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
За наслідками з'ясування і аналізу обставин справи, дослідження та оцінки наявних в матеріалах справи доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_3 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,6404 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Видиборської сільської ради Черняхівського району, що підтверджується копією Держаного акту на право приватної власності на землю серії ЯБ № 546149 (а. с. 4).
Даний факт підтверджується також витягом з проектно-технічної документації із землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) по реформованому КСП "ДРУЖБА", відповідно до якого ОСОБА_3 являється власником земельної ділянки площею 2,6404 га, що розташована на території Видиборської сільської ради Черняхівського району Житомирської області. Вартість земельної ділянки становить 17475,14 грн. (а. с. 19).
Оригінал державного акту втрачений, що підтверджується оголошенням про втрату у друкованому засобі масової інформації, а саме в газеті "НОВЕ ЖИТТЯ" (а. с. 17).
23.07.2014 ОСОБА_3 померла (а. с. 8).
Позивач ОСОБА_2 являється чоловіком померлої ОСОБА_3 та являється спадкоємцем за законом першої черги, що підтверджується копією свідоцтва про одруження (а. с. 5).
Фактично прийняв спадщину після смерті дружини шляхом фактичного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини її чоловік, тобто позивач, що підтверджується копією свідоцтва про смерть спадкодавця, в якому зазначено, що вона померла в с. Чупира Білоцерківського району Київської області (а. с. 8), та копією паспорта позивача, відповідно до якого зареєстрована адреса його місця проживання є с. Чупира Білоцерківського району Київської області (а. с. 6 на звороті).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 року "Про порядок ведення Державного земельного кадастру" повноваження територіальних органів Держземагенства у частині державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування, договорів оренди земельних ділянок - припинені.
Законами України "Про державний земельний кадастр" від 07.07.2011 №3631-VI та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року №1952-VI видача державних актів на право власності на земельну ділянку не передбачена.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до п. "г" ст. 81, ч. 1 ст. 131 ЗК України, громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Аналізуючи вищезазначені та досліджені докази, враховуючи те, що позивач прийняв спадщину після смерті дружини, однак не має можливості отримати свідоцтво про право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом в зв'язку з втратою оригіналу Державного акту, суд приходить до висновку про те, що порушене право позивача підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 3, 4, 23, 208, 209, 213, 215, 218 ЦПК України, ст. ст. 81, 125, 126, 131, 158 ЗК України, ст. ст. 373, 392 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, 13.12.1927 р. н., РНОКПП: НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку загальною площею 2,6404 га, яка складається з двох земельних ділянок за кадастровими номерами 1825681600:10:000:0073 та 1825681600:06:000:0280, що розташована на території Видиборської сільської ради Черняхівського району Житомирської області з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як за спадкоємцем за законом після смерті дружини - ОСОБА_3, яка померла 23.07.2014 в с. Чупира Білоцерківського району Київської області.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Житомирської області через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом 10-ти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
В разі неподання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після закінчення строку для її подання.
Головуючий суддя: С.Ф. Васильчук
Копія: вірно
суддя
Суд | Черняхівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2017 |
Оприлюднено | 19.05.2017 |
Номер документу | 66514670 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Васильчук С. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні