Рішення
від 18.05.2017 по справі 319/286/17
КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 319/286/17

Провадження №2/319/220/2017

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2017 року смт Більмак

Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Валігурського Г.Ю.

при секретарі Шипко А.В.

за відсутності осіб, які беруть участь у справі

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Більмак справу за позовом публічного акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором у сумі 14228,82 грн.

в с т а н о в и в:

До Куйбишевського районного суду Запорізької області звернулось ПАТ КБ Приватбанк (далі - позивач) з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) з вимогами про стягнення заборгованості за кредитним договором б\н від 12.04.2012 у сумі 14228 грн. 82 коп., яка складається з: 3290 грн. 40 коп. заборгованості за кредитом, 7684 грн. 67 коп. заборгованість по процентам за користування кредитом, 2100 грн. заборгованості за пенею, 500 грн. штраф (фіксована частина), 653 грн. 75 коп. штраф (процентна складова).

В обґрунтування позову посилається на наступні обставини. Між позивачем та відповідачем укладений договір від 12.04.2012 на підставі якого відповідач отримав кредит у розмірі 4000 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі встановленому Тарифами з обслуговування кредитних карт Універсальна (далі - Тарифи) та Умов і Правил надання банківських послуг в Привтбанку (далі - Умови).

Відповідач зобов'язання з повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитом належним чином не виконав, у зв'язку з чим за ним утворилась вищезазначена заборгованість та нараховані пеня і штраф.

Представник позивача в судове засідання не прибув.

Позивач у позовній заяві просить розглядати справу за відсутності його представника, у якому він також повідомляє, що не заперечує проти заочного розгляду справи. Крім того, представником позивача 15.05.2017 до суду подано заяву аналогічного змісту.

Відповідач, двічі належним чином у відповідності до ст. 74 ЦПК України повідомлявся про час та місце розгляду справи, проте, в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив, заяв та клопотань не подавав.

Виходячи з наведеного, а також положень ст.ст. 158, 169 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності сторін.

На підставі ст.ст. 169, 224 ЦПК України, за письмової згоди позивача, суд ухвалює заочне рішення.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.

Між позивачем та відповідачем укладено договір б/н від 12.04.2012 у формі анкети-заяви про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг, а також Тарифів банку (далі за текстом Договір). Відповідно до вказаного договору відповідач 12.04.2012 отримав кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту в сумі 4000 грн. на кредитну картку Універсальна зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 3% на місяць на суму залишку заборгованості за кредитом.

Пунктом 1.1.7.12. Умов визначено, що договір діє протягом 12 місяців з моменту його підписання. Якщо протягом цього строку жодна із сторін не проінформує іншу сторону про припинення дії договору, він автоматично пролонгується.

За правилами п. 1.1.7.42. Умов дія договору закінчується в момент закриття останнього рахунку/депозиту Клієнта, відкритого в рамках Договору або підпадаючого під дію Договору, а також при закінченні використання послуг банка, передбачених договором. За наявної у клієнта в момент закриття останнього рахунка клієнта непогашеної заборгованості перед банком по договору, в тому числі по овердрафту, а також заборгованості по сплаті комісії перед банком, дія договору закінчується після повного погашення заборгованості.

У відповідності до п.п. 2.1.1.2.3., 2.1.1.2.4. Умов після отримання Банком від Клієнта необхідних документів, а також Заяви, Банк проводить перевірку наданих документів і приймає рішення про можливість встановлення кредитного ліміту на кредитну карту. Клієнт дає свою згоду на те, що кредитний ліміт встановлюється за рішенням Банку, і Клієнт дає право Банку в будь-який момент змінити (зменшити, збільшити або анулювати) кредитний ліміт.

Підписання цього Договору є прямим і безумовним згодою Клієнта щодо прийняття будь-якого розміру Кредитного ліміту, встановленого Банком.

ОСОБА_2 розрахунку заборгованості за договором б\н від 12.04.2012, укладеного між позивачем та відповідачем, станом на 31.10.2016 відповідач користувався кредитними коштами в сумі, що не перевищує 4000 грн.

За пунктами 2.1.1.5.5., 2.1.1.5.6., 2.1.1.5.7. Умов клієнт зобов'язаний погашати заборгованість по кредиту, відсотків за його використання, на перевитрати платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених цим Договором.

У разі невиконання зобов'язань за Договором, на вимогу Банку виконати зобов'язання з повернення Кредиту (у тому числі прострочених кредитах і Овердрафту), оплату Винагороди Банку. Власник зобов'язаний стежити за витратою коштів в межах платіжного ліміту з метою запобігання виникнення Овердрафту.

ОСОБА_2 з Тарифів обов'язковим щомісячним платежем є 7% від заборгованості (але не менше 50 грн. та не більше залишку заборгованості), а з 01.04.2014 - 5% від заборгованості (але не менше 100 грн. та не більше залишку заборгованості). Пеня - 0,0001% від заборгованості але не менше 50 грн. на місяць, нараховується 1 раз на місяць, при наявності прострочення за кредитом або відсотками. Штраф за порушення строків платежів за будь-яким із грошових зобов'язань - 500 грн. і 5% від суми заборгованості за кредитним лімітом, з урахуванням нарахованих і прострочених процентів та комісій.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

ОСОБА_2 ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 1 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Положеннями ст. 1054 ЦК України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти, (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

У відповідності до розрахунку заборгованості відповідачем не виконані зобов'язання з повернення кредитних коштів в сумі 3290 грн. 40 коп. та сплати процентів за користування кредитом в сумі 7684 грн. 67 коп.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

ОСОБА_2 ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Враховуючи наведені обставини та норми чинного законодавства позовні вимоги в частині стягнення 3290 грн. 40 коп. боргу з повернення кредиту та 7684 грн. 67 коп. боргу по сплаті процентів за користування кредитом підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про стягнення 2100 грн. пені та штрафу в розмірі 500 грн. (фіксована частина), 653 грн. 75 коп. (процентна складова), суд виходить з наступного.

За статтею 539 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

За положеннями статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Відповідно до статті 549 ЦК України штраф і пеня є одним видом цивільно-правової відповідальності, а тому їх одночасне застосування за одне й те саме порушення строків виконання грошових зобовязань за кредитним договором свідчить про недотримання положень, закріплених у статті 61 Конституції України щодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності з одне й те саме порушення.

За таких умов, вимоги про стягнення штрафу, враховуючи наявність вимоги про стягнення пені, задоволенню не підлягають.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України №6-2003цс15 від 21 жовтня 2015 року, який відповідно до вимог ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковим для врахування іншими судами.

За таких обставин стягненню з відповідача на корсить позивача підлягає 14228 грн. 82 коп. заборгованості з повернення кредитних коштів, 7684 грн. 67 коп. процентів за користування кредитом, 2100 грн. пені.

В задоволенні позову про стягнення штрафу має бути відмовлено.

На підставі ст. 88 ЦПК України судові витрати позивача по сплаті судового збору за подання позову та заяви про забезпечення позову мають бути відшкодовані за рахунок відповідача пропорційно розміру позовних вимог, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 530, 610, 625, 1050, 1054 ЦК України, ст.ст. 79, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, паспорт серії СВ 345432 виданий Куйбишевським РВ УМВС України в Запорізькій області 12 березня 2001 року, зареєстрованого за адресою: 71006, вул. Леніна, буд. 13, с. Червоноселівка Більмацького району Запорізької області) на користь публічного акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк (код ЄДРПОУ 14360570, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, м. Дніпро, 49094) - 3290 (три тисячі двісті дев'яносто) грн. 40 коп. заборгованості з повернення кредиту, 7684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн. 67 коп. заборгованості по сплаті процентів за користування кредитом, 2100 (дві тисячі сто) грн. 00 коп. пені, 2205 (дві тисячі двісті п'ять) грн. 39 коп. витрат по сплаті судового збору , а всього 15280 (п'ятнадцять тисяч двісті вісімдесят) грн. 46 коп .

В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції Куйбишевський районний суд Запорізької області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-денного строку з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив Куйбишевським районним судом Запорізької області, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя Г.Ю.Валігурський

СудКуйбишевський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення18.05.2017
Оприлюднено23.05.2017
Номер документу66570173
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —319/286/17

Рішення від 18.05.2017

Цивільне

Куйбишевський районний суд Запорізької області

Валігурський Г. Ю.

Ухвала від 28.03.2017

Цивільне

Куйбишевський районний суд Запорізької області

Валігурський Г. Ю.

Ухвала від 28.03.2017

Цивільне

Куйбишевський районний суд Запорізької області

Валігурський Г. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні