Рішення
від 12.05.2017 по справі 548/564/17
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/564/17

Провадження № 2/548/395/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.05.2017 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Миркушіна Н.С.,

при секретарі - Вовк М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол цивільну справу за позовом Свято-Вознесенської релігійної громади Української православної церкви, ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності ,-

В С Т А Н О В И В :

Свято-Вознесенська релігійна громада Української православної церкви, ОСОБА_1 звернулися до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності, в обгрунтування якого зазначили, що згідно з пунктом 1.1 Статуту Свято-Вознесенської релігійної громади Української православної церкви с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області, зареєстрованого Розпорядженням голови Полтавської облдержадміністрації від 08.10.1998 року № 482 в редакції розпорядження голови облдержадміністрації від 02.06.2013 року № 259, Свято-Вознесенська релігійна громада Української православної церкви (Парафія)- релігійна організація, первинний структурний підрозділ Української православної церкви, який безпосередньо входить до Кременчуцької єпархії.

У пункті 1.7 цього Статуту визначено, що парафія як юридична особа користується правами і несе обов язки відповідно до чинного Законодавства і цього Статуту.

Відповідно до Свідоцтва № 1264/259 про реєстрацію статуту релігійної організації від 07 червня 2013 року цього дня зареєстровано Статут Свято-Вознесенської релігійної громади Української православної церкви с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області, діяльність якої поширюється на с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області, керівний орган якої розташований за адресою: Полтавська область, Хорольський район, село Новоаврамівка, вул. Шкільна, 24.

Згідно з актом комісії в складі голови правління СВК Червона Зірка Хорольського району ОСОБА_3, головного бухгалтера ОСОБА_4, з однієї сторони та благочинного сьомого Хорольсько-Семенівського округу священника ОСОБА_5, священника ОСОБА_6, членів церковної ради ОСОБА_7, ОСОБА_8 з другої сторони 18 травня 2001 року була проведена безкоштовна передача приміщення бувшого будинку пристарілих для реконструкції під церкву.

З довідки КП Лубенське МБТІ від 05.04.2017 року за 81-Т вбачається, що станом на 29.12.2012 року приміщення, яке знаходиться за адресою: Полтавська область, Хорольський район, с. Новоаврамівка, вулиця Шкільна № 8-б в КП Лубенське МБТІ не зареєстровано.

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 29938473, виданого 24.11.2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Хорольського районного управління юстиції Полтавської області ОСОБА_9, земельна ділянка площею 0,12 га, реєстраційний номер об єкта нерухомого майна: 509507453248, кадастровий номер: 5324884201:01:001:0180, адреса: Полтавська область, Хорольський район, с. Новоаврамівка, вулиця Шкільна № 8-б, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій, власник: ОСОБА_2 сільська рада, територіальна громада, код ЄДРПОУ: 22535517, перебуває на праві постійного користування земельною ділянкою у правокористувача:Свято-Вознесенська релігійна громада Української православної церкви с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області, релігійна організація, код ЄДРПОУ: 22535517.

З технічного паспорта на громадський будинок, виданого ПП Бюро послуг та консультацій 04.03.2014 року, вбачається, що приміщення громадського будинку № 8б, літер А-1 , що розташований по вулиці Шкільна села Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області та складається з: передньої № 1 площею 7,5 кв.м., зали № 2 площею 56,5 кв.м., алтаря №3 площею 19,3 кв.м., коридора №4 площею 32,2 кв.м., підсобного приміщення №5 площею 22,9 кв.м., тамбура № 6 площею 1,3 кв.м., підсобного приміщення №7 площею 6,2 кв.м., підсобного приміщення №8 площею 6,4 кв.м., підсобного приміщення №9 площею 8,8 кв.м., загальною вартістю 171 480 гривень, перебуває у задовільному технічному стані, придатному до подальшої експлуатації.

В судове засідання позивачі не з»явилися, але в позовній заяві прохали про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 сільська рада Хорольського району Полтавської області в судове засідання свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада позов визнає повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, з ясувавши позицію сторін, взявши до уваги визнання відповідачем позову, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ч.3 ст. 11 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.

Згідно ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, про що також зазначено в п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року Про судове рішення у цивільній справі .

Судом було роз'яснено право позивача, відповідача заявляти клопотання про витребування судом доказів, якщо у сторін існують складності в їх отриманні, подавати відповідні докази, заявляти клопотання про витребування документів та призначення експертиз по справі.

У відповідності до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого порушеного права або інтересу і суд може захистити порушене право способом передбаченим договором або законом.

У відповідності до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У відповідності до ч.1 ст.61 ЦПК України, обставини визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

Судом встановлено, що з повідомлення приватного нотаріуса Хорольського районного нотаріального округу ОСОБА_10 від 29.03.2017 року № 44/ 01-16 вбачається, що у зв язку з відсутністю правовстановлюючих документів на громадський будинок Свято-Вознесенську Українську православну церкву неможливо посвідчити будь-які правочини щодо вказаного нерухомого майна.

Таким чином, починаючи з 18 травня 2001 року Свято-Вознесенська релігійна громада Української православної церкви с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області добросовісно набула у володіння та користування приміщення громадського будинку № 8б, літер А-1 , що розташований по вулиці Шкільна села Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області і продовжує відкрито, безперервно володіти цим нерухомим майном по даний час, що підтверджується актом комісії СВК Червона Зірка Хорольського району від 18 травня 2001 року .

Відповідно до частин 1, 4 статті 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.

Виходячи зі змісту ст. 344 ЦК України , право власності за набувальною давністю може виникнути з сукупності певних юридичних фактів: законності обєкту володіння, добросовісності володіння, відкритості володіння, давності володіння та його безперервності (тобто строку володіння), які повинен довести позивач.

Право власності на стороні володільця за давністю виникає поза волею і незалежно від волі колишнього власника. Володілець за давністю є незаконним володільцем, про що зазначено у ч.1 ст. 344 ЦК України (особа заволоділа чужим майном).

Відповідно до п.13 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України №5 від 07.02.2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав можливість пред явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень ст.ст. 15 , 16 ЦК , а також ч.4 ст.344 ЦК , згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.

Отже, відповідно до вищевказних норм чинного законодавства України, набувачеві достатньо володіти чужим нерухомим майном протягом 10 років із дотриманням вимог, встановлених законом, набуває право власності на це майно.

Відповідачем за позовом про визнання права власності за набувальною давністю є попередній власник майна або його правонаступник. У разі якщо попередній власник нерухомого майна не був і не міг бути відомим давнісному володільцю, то відповідачем є орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади. (п. 13 Постанови)

Виходячи зі змісту частини першої статті 344 ЦК , відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно не є перешкодою для визнання права власності на це майно у зв'язку зі спливом строку набувальної давності, оскільки така державна реєстрація може бути здійснена після визнання права власності за набувальною давністю.

Рішення суду, що набрало законної сили, про задоволення позову про визнання права власності за набувальною давністю є підставою для реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (пункт 5 частини першої статті 19Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). (п. 14 Постанови)

Згідно з п.п. 1, 8 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Кодексу він набирає чинності з 1 січня 2004 року, а правила статті 344 Цивільного кодексу України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом.

Таким чином, перебіг строку володіння майном для визнання права власності на нього за набувальною давністю слід рахувати тільки після 1 січня 2001 року.

Отже, правила про набувальну давність можуть поширюватись на випадки, коли володіння майном (в тому числі нерухомим) почалося за три роки до набрання чинності ЦК України, тобто відлік строків, про які йдеться в частині першій статті 344 цього Кодексу, зокрема, 10-річного, може починатися з 01.01.2001 року, тому право на звернення до суду в порядку ст.344 ЦК України з вимогою про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю виникає тільки після 1 січня 2011 року.

Оскільки Свято-Вознесенська релігійна громада Української православної церкви с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області добросовісно заволоділа вказаним нерухомим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти ним по даний час, тобто більше десяти років, починаючи з 18.05.2001 року, тому у відповідності до частин 1, 4 статті 344 ЦК України набула право власності на нього за набувальною давністю.

Згідно з довідкою № 31 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Свято-Вознесенська релігійна громада Української православної церкви с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області, ідентифікаційний код: 33989569, є юридичною особою, керівником якої є ОСОБА_1

Отже, з огляду на наведене, беручи до уваги неможливість оформлення своїх прав у іншому порядку, враховуючи визнання відповідачем позову, що не суперечить закону, не порушує законних прав чи інтересів інших осіб, суд вважає, що позов Свято-Вознесенської релігійної громади Української православної церкви, ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності слід задовольнити.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 174, 212, 213, 215 ЦПК, ст.ст. 344 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Свято-Вознесенської релігійної громади Української православної церкви, ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності, - задовольнити повністю.

Визнати за Свято-Вознесенською релігійною громадою Української православної церкви с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області, за набувальною давністю право власності на приміщення громадського будинку № 8б, літер А-1 , що розташований по вулиці Шкільна села Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області та складається з: передньої № 1 площею 7,5 кв.м., зали № 2 площею 56,5 кв.м., алтаря № 3 площею 19,3 кв.м., коридора № 4 площею 32,2 кв.м., підсобного приміщення № 5 площею 22,9 кв.м., тамбура № 6 площею 1,3 кв.м., підсобного приміщення № 7 площею 6,2 кв.м., підсобного приміщення № 8 площею 6,4 кв.м., підсобного приміщення № 9 площею 8,8 кв.м..

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Полтавської області через Хорольський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: Н.С. Миркушіна

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення12.05.2017
Оприлюднено25.05.2017
Номер документу66622621
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —548/564/17

Рішення від 12.05.2017

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 21.04.2017

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні