ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
16.05.2017 Справа № 912/1064/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді Джихур О.В. (доповідач)
суддів: Сизько І.А., Широбокова Л.П.,
секретар судового засідання: Мацекос І.М.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, керівник, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців серії АВ №327160 від 22.07.2013 р.;
від ОСОБА_2: ОСОБА_3, довіреність №5 від 05.04.2017 р., представник;
від ОСОБА_4: ОСОБА_3, довіреність № 35 від 19.01.2017 р., представник,
представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином
розглянувши матеріали апеляційних скарг ОСОБА_4 та ОСОБА_2
на рішення господарського суду Кіровоградської області від 26 квітня 2016 року у справі №912/1064/16
за позовом Фермерського господарства "Нестор", Кіровоградська область, Новомиргородський район, с. Пурпурівка
до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м. Кіровоград
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Новомиргородської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, Новомиргородський район, м. Новомиргород
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 26 квітня 2016 року (суддя Колодій С.Б.) позовні вимоги задоволено, визнано поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договір оренди земельної ділянки від 05 жовтня 2010 року, укладений між Новомиргородською районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Нестор" площею 15,35 га, кадастровий номер 3523886500:02:000:9036 на території Пурпурівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, зареєстрований у Новомиргородському відділі Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центру державного земельного кадастру" про що у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі по Пурпурівській сільській раді вчинено запис від 21 грудня 2010 року під № 04.10.377.00024, визнано укладеною між ОСОБА_5 управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та фермерським господарством "Нестор" додаткову угоду до договору оренди землі, зареєстрованого у Новомиргородському відділі Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центру державного земельного кадастру" 21 грудня 2010 року під №04.10.377.00024 на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди землі у наступній редакції:
Додаткова угода
до Договору оренди земельної ділянки від 05.10.2010 р. зареєстрованого під
№ 04.10.377.00024
м. Кіровоград, Кіровоградська область "___"
Орендодавець (уповноважена ним особа) ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (надалі Орендодавець), в особі
1. Вважати Договір оренди земельної ділянки площею 15,35 га на території Пурпурівської сільської ради Новомиргородського району укладений Новомиргородською РДА та ФГ "Нестор" 05.10.2010 року та зареєстрований 21.12.2010 р. за № 04.10.377.00024 поновленим на той же строк і на тих же умовах в зв'язку з цим змінити умови п. 8 Договору виклавши його у наступній редакції:
п. 8 - Договір укладено строком до 21 грудня 2020 року;
2. Всі інші умови Договору зберігають свою чинність до спливу його терміну встановленому в п. 8 Договору зі змінами відповідно до цієї Додаткової угоди.
3. Підписана сторонами Додаткова угода є невід"ємною частиною Договору оренди
земельної ділянки і підлягає виконанню сторонами з моменту її укладення (підписання).
6. Реквізити сторін
ОСОБА_5 Управління Держгеокадастру в ФГ "Нестор"
Кіровоградській області с. Пурпурівка, Новомиргородського району
25030, м. Кіровоград, вул. Ак.Корольова, Кіровоградської області
буд. 26
Орендодавець
/
Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на користь Фермерського господарства "Нестор" судовий збір в сумі 2756,00 грн.
Рішення господарського суду прийнято на підставі ст.33 Закону Україени "Про оренду землі" (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин).
Не погодившись з вказаним рішенням апелянти, які не є сторонами у справі, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 оскаржують його на предмет невідповідності нормам матеріального та процесуального права, неповного з'ясування судом обставин справи.
Апелянти зазначають, що існують рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року, 05 лютого 2014 року, відповідно до яких суд зобов'язав ОСОБА_5 управління Держземагенства у Кіровоградській області виділити в натурі (на місцевості) ОСОБА_4 та ОСОБА_2 земельні частки (паї) із земель резерву (запасу) відповідно до сертифікатів на право на земельну частку (пай).
Проте, земельні частки (паї), на які претендують апелянти знаходяться в оренді у фермерських господарств, в тому числі у Фермерського господарства "Нестор" на підставі договорів оренди від 15 вересня 2010 року, дія яких закінчується через 5 років і тільки після спливу зазначеного часу можливо буде прийняти рішення про виділення заявникам земельних ділянок відповідно до судових рішень та сертифікатів на право на земельні ділянки (паї).
У 2015 році заявниками були подані заяви до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, Новомиргородської районної державної адміністрації, про надання їм дозволу на розробку проектної документації землевідводу для виділення земельних ділянок без продовження терміну дії договорів оренди на вказані земельні ділянки з метою права на оформлення виділення земельних ділянок.
Заявники вважають за необхідне зазначити, що відповідно до листа Державного агентства земельних ресурсів України від 28 листопада 2013 року за №28-28-0.17-20018/2-13, зазначено, що розділом ІХ "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди земельних часток (паїв) може бути переукладеним на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. З викладеного вбачається, що після належного оформлення заявниками земельних часток (паїв) договори оренди підлягають переукладенню вже саме із ними, оскільки змінюється предмет договору.
Апелянти посилаються на те, що ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (яке утворилося в результаті реформування Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області), Новомиргородська районна державна адміністрація повинні були сповісти господарський суд про необхідність залучення ОСОБА_4 та ОСОБА_2 третіми особами які не заявляють самостійних вимог на предмет спору у справі №904/1064/16, яким із земель, що знаходяться в оренді Фермерського господарства "Нестор" відповідач повинен був спочатку виділити земельні частки (паї) на виконання судових рішень та у відповідності до сертифікатів на право на земельну ділянку (пай), а вже потім укласти договори оренди земель сільськогосподарського призначення. Заявники зазначають, що відповідач повинен був повідомити суд про необхідність відмови у позові.
Таким чином, стверджують ОСОБА_4 і ОСОБА_2, отримавши відповіді на свої заяви до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про надання їм дозволу на розробку проектної документації землевідводу для виділення земельних ділянок, їм стало відомо, що земельні ділянки, на які вони претендують, перебувають в оренді Фермерського господарства "Нестор" до 21 грудня 2020 року.
ОСОБА_4 та ОСОБА_2 просять скасувати рішення господарського суду Кіровоградської області від 26 квітня 2016 року, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач доводи апеляційної скарги заперечує, посилається на те, що Фермерське господарство "Нестор" не є правонаступником ліквідованого КСП і не користується не витребуваними паями, просить апеляційні скарги залишити без задоволення, рішення господарського суду залишити без змін.
Відповідач ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області доводи апеляційної скарги заперечує, посилається на відсутність вільних земельних ділянок, у зв'язку з чим не має можливості забезпечити апелянтів відповідними ділянками, постанова про відкриття виконавчого провадження за результатами ухвалених рішень судами адміністративної юрисдикції відсутня. Втім, просить апеляційні скарги ОСОБА_4 та ОСОБА_2 задовольнити, розгляд справи здійснювати за відсутністю представника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Третя особа відзив на апеляційну скаргу не надала, її представник в судові засідання 20 квітня 2017 року та 16 травня 2017 року не з'явився, про час та місце судових засідань був повідомлений належним чином.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, апелянтів, судова колегія вважає, що апеляційне провадження у справі підлягає припиненню з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать, що предметом позову є визнання поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договору оренди земельної ділянки від 05 жовтня 2010 року, укладений між Новомиргородською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Нестор" площею 15,35 га, кадастровий номер 3523886500:02:000:9036 на території Пурпурівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, зареєстрований у Новомиргородському відділі Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про що у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі по Пурпурівській сільській раді вчинено запис від 21 грудня 2010 року під № 04.10.377.00024, визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі. Позов пред'явлено Фермерським господарством "Нестор" до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа -Новомиргородська районна державна адміністрація.
Апеляційні скарги на рішення господарського суду Кіровоградської області від 26 квітня 2016 року подані фізичними особами ОСОБА_4 та ОСОБА_2, які не є сторонами у даній справі.
Згідно ч.1 ст.91 Господарського процесуального кодексу України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
У розгляді апеляційної скарги, наданої особою, яка не брала участі в розгляді справи в суді першої інстанції і яка вважала, що місцевим господарським судом вирішено питання про її права та обов'язки, апеляційний господарський суд, прийнявши апеляційну скаргу до провадження, повинен з'ясувати наявність правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі.
Якщо при цьому буде встановлено, що права такої особи оскаржуваним судовим рішенням не порушені та що питання про її права та обов'язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою припиняє апеляційне провадження на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки у такому випадку не існує правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі, в зв'язку з чим відсутній суб'єкт апеляційного оскарження (п.5.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №7 "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України").
Ухвалами апеляційного господарського суду від 16 березня 2017 року апеляційні скарги ОСОБА_4 та ОСОБА_2 прийняті до розгляду, витребувано додаткові докази, зокрема, відповідними доказами довести, що земельні ділянки на які претендують зазначені особи входять до складу земель, що знаходяться в користуванні Фермерського господарства "Нестор".
Додані до апеляційної скарги ОСОБА_2 копії документів свідчать про те, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 05 лютого 2013 року посвідченого державним нотаріусом Новомиргородської державної нотаріальної контори ОСОБА_6, зареєстрованим в реєстрі за №58 (а.с.144) право на земельну частку (пай) КСП імені Мічуріна розміром 6, 92 га передано ОСОБА_2, що підтверджується копією сертифікату КР№005987 від 02 квітня 1996 року (а.с.143) на право на земельну частку (пай).
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2014 року у справі №811/3060/13-а, яка набрала чинності 05 червня 2014 року (а.с.135-138) адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Новомиргородської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_2 про виділення їй в натурі (на місцевості) земельної ділянки відповідно до сертифікату на право власності на земельну частину (пай) серії КР№005987 від 02 квітня 1996 року та не прийняття рішення за такою заявою, зобов'язано ОСОБА_5 Управління Держземагентства у Кіровоградській області відповідно до заяви ОСОБА_2 від 18 червня 2013 року з урахуванням обставин встановлених судом, вирішити питання про виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) із земель резерву (запасу) відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР№005987 від 02 квітня 1996 року.
Додані до апеляційної скарги ОСОБА_4 копії документів свідчать, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 14 грудня 2012 року, посвідченого державним нотаріусом Новомиргородської державної нотаріальної контори ОСОБА_6, зареєстрованим в реєстрі за №1797 (а.с.180) право на земельну частку (пай) КСП імені Мічуріна Куркурівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області розміром 6, 92 га передано ОСОБА_4, що підтверджується копією сертифікату КР№005908 на право на земельну частку (пай) від 02 квітня 1996 року (а.с.179).
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року у справі №811/3070/13-а, яка набрала чинності 27 червня 2014 року (а.с.169-173) адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Новомиргородської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_4 про виділення їй в натурі (на місцевості) земельної ділянки відповідно до сертифікату на право власності на земельну частину (пай) серії КР№005908 від 02 квітня 1996 року та не прийняття рішення за такою заявою, зобов'язано ОСОБА_5 Управління Держземагентства у Кіровоградській області відповідно до заяви ОСОБА_4 від 27 липня 2013 року з урахуванням обставин встановлених судом, вирішити питання про виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) із земель резерву (запасу) відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР№005908 від 02 квітня 1996 року.
Вказані постанови адміністративного суду до даного часу не виконані.
Відповідно до ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується, набувається і реалізується громадянами виключно відповідно до закону.
Згідно з п."г" ст.81 Земельного кодексу України, громадяни набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення їм в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Статтею 88 Земельного кодексу України, передбачено, що учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і з іншими учасниками, які вимагають виділення.
Організаційні та правові засади виділення власникам їхніх земельних часток (паїв) визначені Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Відповідно до ст.2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сер тифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай). Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) громадян ОСОБА_7 ни, зазначених в абзаці п'ятому частини першої статті 1 цього Закону, є трудова книжка члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства чи нотаріально засві дчена виписка з неї.
Відповідно до Закону України "Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)"- особи, власники сертифікатів на право на земельну частку(пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку в натурі (на місцевості) подають до відповідної районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки в натурі (на місцевості).
З огляду на зазначені приписи, основним документом, який посвідчує право громадянина на земельну частку (пай) є сертифікат, а тому для підтвердження розміру частки, під час виділення її в натурі, є дані в цьому документі, на підставі якого проводиться виготовлення технічної документації з землеустрою.
Повноваження сільських, селищних, міських рад та районних державних адміністрацій щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) перелічені в ст.5 зазначеного Закону, зокрема районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості):розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку;приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості);уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай);уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); надають землевпорядним організаціям уточнені списки осіб, які мають право на земельну частку (пай);розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), в порядку, визначеному цим Законом;приймають рішення про видачу документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, власникам земельних часток (паїв).
Сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
Згідно ст.8 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) документація із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) включає:
- проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);
- технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Пояснення апелянтів, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області свідчать, що земельні ділянки у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) ОСОБА_2 і ОСОБА_4 не виділялися, рішення про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) Новомиргородською районною державною адміністрацією не приймалося, проект землеустрою, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі не виготовлялася.
Згідно частини 2 статті 4 3 та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.
Апеляційний господарський суд вважає, що апелянти належними доказами не довели, що земельні ділянки мають бути виділені їм в натурі за рахунок земельної ділянки загальною площею 15, 35 га, яка знаходиться у користуванні Фермерського господарства "Нестор" на підставі договору оренди землі від 05 жовтня 2010 року, що Фермерське господарство "Нестор" є правонаступником ліквідованого КСП ім. Мічуріна, оскільки сертифікатами на право на земельну частку (пай) засвідчено право апелянтів на земельну частку (пай) на землю, яка перебуває у колективній власності КСП ім. Мічуріна.
Також згідно інформації щодо земельної ділянки, площею 15, 35 га, яка надана керівником Управління Держгеокадастру і державним кадастровим реєстратором разом з клопотанням про долучення до матеріалів справи від 16 травня 2017 року (а.с.234-259) ця земельна ділянка не належить до невитребуваних паїв.
З огляду на викладене, судова колегія дійшла висновку, що апелянти не довели наявність правового зв'язку між ними і сторонами у даній справі, у зв'язку з чим апеляційне провадження у справі підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.49, 80 п.1 ч.1, 86, 91, 99 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційне провадження за апеляційними скаргами ОСОБА_4 та ОСОБА_2 на рішення господарського суду Кіровоградської області від 26 квітня 2016 року у справі №912/1064/16 припинити.
Головуючий суддя О.В. Джихур
Суддя І.А. Сизько
Суддя Л.П. Широбокова
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2017 |
Оприлюднено | 25.05.2017 |
Номер документу | 66626403 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні