Справа №173/528/17
Провадження №2/173/444/2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2017 р. м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Шевченко О.Ю.
при секретарі судового засідання Демяненко С.І.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомиколаївської селищної ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову: державний нотаріус Верхньодніпровської державної нотаріальної контори,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області з позовом до Новомиколаївської селищної ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом. В обґрунтування позовної заяви зазначено, що 8 травня 2012 року померла ОСОБА_2 - мати позивача. Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається з 2/3 частини квартири під номером 7 в буд. № 1 по вул..Шкільна, сел..Новомиколаївска Верхньодніпровського району Дніпропетровської області та земельної ділянки на території Новомиколаївської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області площею 5,080 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Після її смерті єдиним спадкоємцем є позивач. За життя мати позивача не встигла оформити право власності на 2/3 частини квартири проте 1/3 частку цієї спірної квартири вона прийняла після смерті батька. 13 вересня 2013 року позивач звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на квартиру та земельну ділянку після смерті ОСОБА_3, проте нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з тим, що у правовстановлюючому документі на квартиру було виправлення, а також у зв'язку з відсутністю оригіналу державного акту на право приватної власності на землю. На підставі вищевикладеного позивач просив суд визнати за ним право власності на 2/3 частини квартири № 7 в буд.№ 1 по вул.. Шкільна, сел..Новомиколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області та на земельну ділянку, яка розташована на території Новомиколаївської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області площею 5,080 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3
В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив суд задовольнити заявлені вимоги з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи без його участі, позов визнав.
Третя особа в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала заяву про розгляд справи без її участі.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, приходить до таких висновків.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
8 травня 2012 року померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.11). ОСОБА_3 є матір'ю позивача, що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження (а.с.13).
За життя ОСОБА_4 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія І-ДП № 068277 від 27 липня 2001 року мала у власності земельну ділянку площею 5,080 га на території Новомиколаївської селищної ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.15-16). Ця ж обставина підтверджується довідкою Управління Держземагенства у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області від 10 вересня 2013 року (а.с.18). Проте у вказаному державному акті помилково зазначено прізвище власника земельної ділянки замість правильного Шмельова помилково зазначено Шмелева . Проте факт належності вищевказаної спірної земельної ділянки саме ОСОБА_3 підтверджується довідкою Новомиколаївської селищної ради від 28 травня 2010 року № 718 (а.с.19) та довідкою про присвоєння кадастрового номера земельній ділянці від 30 грудня 2010 року № 169 (а.с.20). Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26 квітня 2017 року право власності або ж інше речове право на вказану земельну ділянку (кадастровий номер 1221055800:01:006:0145) ні за ким не зареєстровано (а.с.61).
Окрім того, встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності на житло від 29 січня 1996 року ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 на праві спільної власності належить квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в сел..Новомиколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (а.с.21). Проте вказаний правовстановлюючий документ містить виправлення, а саме викреслено ОСОБА_5 Отримати нове свідоцтво про право власності на житло позивач не має можливості, оскільки інші співвласники цього майна, а саме, ОСОБА_3 та ОСОБА_5, померли, що підтверджується свідоцтвами про смерть (а.с.10-11). Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26 квітня 2017 року право власності на спірну квартиру не зареєстровано за жодною особою (а.с.62).
Також згідно з матеріалами справи ОСОБА_3 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.79). ОСОБА_5 помер 16 лютого 1999 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.10). На день смерті ОСОБА_5 проживав разом з дружиною - ОСОБА_3, що підтверджується довідкою Новомиколаївської селищної ради від 6 вересня 2013 року (а.с.75). Згідно з довідкою Новомиколаївськї селищної ради № 1043 від 6 вересня 2013 року заповіти від імені ОСОБА_5 у виконкомі селищної ради не зареєстровано (а.с.76). Відповідно до повідомлення державного нотаріуса Першої кам'янської державної нотаріальної контори, в.о. завідувача Верхньодніпровської державної нотаріальної контори від 3 травня 2017 року спадкові справи після померлого ОСОБА_5 не відкривалися, спадкоємці до нотаріальної контори не зверталися.
Отже, після смерті ОСОБА_5, його дружина, ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину у виді 1/3 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1 в сел..Новомиколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області у відповідності до ст.549 ЦК Української РСР, проте спадкові права не оформила, що не є підставою для припинення її права на це майно.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що за життя ОСОБА_3 набула право власності на 2/3 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1 в сел..Новомиколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області з підстав не заборонених законом (в порядку приватизації житла та в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка).
Після смерті матері ОСОБА_1 звернувся до Верхньодніпровської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину, а саме на земельну ділянку та частку квартири йому було відмовлено у зв'язку з тим, що надані документи не підтверджують право власності спадкодавця, про що було винесено відповідні постанови від 13 вересня 2013 року та від 29 вересня 2016 року (а.с.7, 12).
Згідно з матеріалами спадкової справи після смерті ОСОБА_3 інші спадкоємці до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини не зверталися. Згідно з довідкою Новомиколаївської селищної ради № 1041 від 6 вересня 2013 року на день смерті ОСОБА_3 проживала разом із сином ОСОБА_1 (а.с.78). Відповідно до довідки Новомиколаївської селищної ради № 1042 від 6 вересня 2013 року та Інформаційної довідки зі спадкового реєстру від 10 вересня 2013 року заповіти від імені ОСОБА_6 не зареєстровано.
Неповнолітніх, малолітніх, недієздатних спадкоємців, або ж спадкоємців, цивільна дієздатність яких обмежена, після смерті ОСОБА_3 судом не встановлено.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Оскільки судом встановлено, що на день смерті ОСОБА_3 мала у власності земельну ділянку на території Новомиколаївської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області загальною площею 5,08 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 1221055800:01:006:0145) , та 2/3 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1, сел..Новомиколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області), ОСОБА_1 прийняв спадщину, звернувшись до нотаріуса з відповідною заявою, то до позивача перейшло право власності на це нерухоме майно, проте його право не визнається, а тому заявлені позовні вимоги є законними та обґрунтованими та позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 392, 1216, 1218 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Новомиколаївської селищної ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, сел..Новомиколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області) право власності на 2/3 частки квартири АДРЕСА_2, сел..Новомиколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3, яка померла 8 травня 2012 року.
Визнати за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою:вул..Шкільна, 1, кв.7, сел..Новомиколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області) право власності на земельну ділянку, яка розташована на території Новомиколаївської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області площею 5,080 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 1221055800:01:006:0145) в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3, яка померла 8 травня 2012 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, проте не були присутні під час проголошення рішення суду, мають право оскаржити його протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.Ю.Шевченко
Суд | Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2017 |
Оприлюднено | 26.05.2017 |
Номер документу | 66659431 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Шевченко О. Ю.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Шевченко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні