Справа № 481/128/17
Провадж.№ 2/481/158/2017
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10.05.2017 року Новобузький районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої судді Вжещ С.І.
при секретарі Юхименко Т.М.
за участю: представника позивача Чендей Т.В.
відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Новий Буг цивільну справу за позовом Новобузького районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, безпідставно виплачених як допомогу по безробіттю,
В С Т А Н О В И В:
07.02.2017 року Новобузький районний центр зайнятості (надалі Новобузький РЦЗ) звернувся до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_2 про стягнення безпідставно виплаченої їй допомоги по безробіттю у розмірі 11110,19 грн., посилаючись на те, що в порушення вимог Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття відповідачка ОСОБА_2, якій 02.07.2014 року Новобузьким РЦЗ надано статус безробітної, не повідомила зазначений державний орган про те, що вона отримує пенсію за віком (мати інваліда з дитинства), в результаті чого відповідачці безпідставно виплачувалась допомога по безробіттю, тому просив ухвалити судове рішення про стягнення з останньої державних коштів в розмірі 11110,19 грн.
Представник позивача Чендей Т.В., при судовому розгляді справи посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, заявлені вимоги підтримала і просила їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні пред'явлений до неї позов не визнала, пояснила, що для призначення позивачем їй допомоги по безробіттю вона, окрім інших необхідних документів, надала також і трудову книжку в якій на першій сторінці управлінням ПФУ в Новобузькому районі Миколаївської області був поставлений штамп про те, що їй з 18.09.2011 року призначено пенсію. Цю саму трудову книжку вона разом з паспортом щоразу пред'являла працівнику Новобузького РЦЗ при періодичному ( спочатку щотижня, а потім щомісяця) відвідуванню центру зайнятості, і звертала увагу посадових осіб на те, що вона отримує відповідну пенсію за віком. Однак ні під час призначення пенсії, ні в подальшому при відвідуванні центру зайнятості, працівники Новобузького РЦЗ не вбачали підстав, які перешкоджали їй отримувати допомогу по безробіттю, запевняли її, що незважаючи на отримання нею такого виду пенсії вона має право на одержання допомоги по безробіттю. Вважає, що грошові кошти по безробіттю, виплачувалися позивачем їй безпідставно не з її вини, а з вини посадових осіб Новобузького РЦЗ, яких вона застерігала про отримання пенсії, однак останні не перевіривши законних підстав для призначення їй такої допомоги вчинили безвідповідально.
Вислухавши доводи представника позивача та відповідачки, допитавши свідка, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходе наступного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України Про зайнятість населення статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
В судовому засіданні встановлено, що 02.07.2014 року до Новобузького РЦЗ з питання сприяння в працевлаштуванні звернулася громадянка ОСОБА_2, яка підписавши заяву про надання їй статусу безробітного, підтвердила, що вона не отримує пенсію на пільгових умовах та за віком (а.с. 7).
Надалі на підставі наказу Новобузького РЦЗ від 07.07.2014 року за № НТ140707 їй надано статус безробітної, та призначено виплату допомоги по безробіттю починаючи з 09.07.2014 року (а.с. 8).
У зв'язку з самостійним працевлаштуванням ОСОБА_2, за її заявою, Новобузьким РЦЗ 06.04.2015 року прийнято рішення про припинення виплати їй допомоги по безробіттю (а.с.8).
На виконання листа Державної служби зайнятості від 16.09.2016 року, Новобузьким РЦЗ у відповідності до Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 18.02.2016 року № 136, Новобузьким РЦЗ було проведено верифікацію інформації про осіб, які в період перебування на обліку в державній службі зайнятості отримували різні види пенсії, в ході проведення якої, згідно даних управління ПФУ у Новобузькому районі, 25.10.2016 року було з'ясовано, що відповідачка ОСОБА_2 з 18.09.2011 року отримує пенсію за віком (мати інваліда з дитинства) (а.с. 9,10).
Відтак, відповідачка ОСОБА_2 не мала підстав для отримання статусу безробітної та виплати допомоги їй по безробіттю.
Свідок ОСОБА_3, яка працює фахівцем з призначення допомоги по безробіттю Новобузького РЦЗ і приймала від громадянки ОСОБА_2 заяву та необхідні документи для надання їй статусу безробітної, та крім того приймала останню при її періодичному відвідуванні РЦЗ, при судовому розгляді справи запевнила, що штампу, який свідчить про отримання відповідачкою пенсії в управлінні ПФУ в Новобузькому районі, в трудовій книжці останньої на момент її звернення та подальшого відвідування РЦЗ, не було.
Вказаний свідок, як і представник позивача, наголошували, що вони лише у разі виникнення певних сумнівів можуть запросити інформацію щодо своїх клієнтів, які перебувають на обліку і отримують допомогу по безробіттю. Відповідачка заповнивши заяву на надання статусу безробітного підтвердила, що вона пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує, а тому враховуючи те, що відповідальність за заповнення документів несе лише сам заявник, у фахівців Новобузького РЦЗ не виникало сумнівів у достовірності внесених нею відомостей.
При дослідженні в судовому засіданні матеріалів пенсійної справи № 118163, встановлено, що відповідачці призначено виплату пенсії за віком, як матері інваліда дитинства з 18.09.2011 року, хоча вона з заявою про призначення відповідної пенсії звернулася до пенсійного органу лише 15.12.2011 року. При цьому оформивши відповідну пенсію ОСОБА_2 отримала трудову книжку на руки 22.02.2012 року (а.с. 36-37).
Відповідно до п. 2.30. Інструкцiї про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. № 58, у разi призначення пенсiї за вiком, пенсiї за вислугу рокiв у трудовiй книжцi органами соцiального забезпечення ставиться штамп Пенсiю призначено . Штамп ставиться у роздiлi Вiдомостi про призначення пенсiї . У трудових книжках ранiше встановленого зразка (1938 р.) зазначений штамп ставиться на першiй сторiнцi.
При цьому ні вищевказаною Інструкцією, ні жодними іншими нормативно-правовими актами не зазначено час коли саме, після призначення пенсії, органами соцiального забезпечення ставиться відповідний штамп у трудовій книжці.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
В силу вимог частини 3 вищезазначеної норми Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними, стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг.
За таких обставин, суд приходе до переконання, що відповідачка не надала (приховала) повної інформації про отримання нею саме пенсії за віком (як матері дитини інваліда) на момент подання 02.07.2014 року заяви про надання їй статусу безробітної до Новобузького районного центру зайнятості і перебуваючи з цього дня на обліку в центрі зайнятості як безробітна, продовжувала отримувати як допомогу по безробіттю так і пенсію за віком, що за змістом п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України Про зайнятість населення не дозволено.
Згідно наданої довідки-розрахунку від 25.10.2016 року за № 03-1372/36 за період з 09.07.2014 року по 04.04.2015 рік відповідач отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття в розмірі 11110 гривень 19 копійок.
Листом-претензією від 28.10.2016 року центр зайнятості запропонував відповідачці ОСОБА_2 повернути суму отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 11110,19 грн., однак визнавши заборгованість на вказану суму та згоду на добровільне його погашення, про що свідчить підпис та відповідний запис ОСОБА_2 на зазначеній претензії, станом на теперішній час остання суму виплаченої допомоги по безробіттю не повернула.
Згідно приписів ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов'язана повернути потерпілому це майно.
З огляду на вказане, позовні вимоги Новобузького районного центру зайнятості обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 88 ЦПК України у зв'язку з задоволенням позову, з відповідачки ОСОБА_2 також підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 1600 гривень.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212, 214, 215, 217, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Новобузького районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, безпідставно виплачених як допомогу по безробіттю, задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, мешканки АДРЕСА_1) на користь Новобузького районного центру зайнятості (рахунок 37176005000453, ГУ ДКСУ в Миколаївській області, МФО 826013, ЄДРПОУ 20901679) кошти, безпідставно виплачені як допомогу по безробіттю в сумі 11110 (одинадцять тисяч сто десять) гривень 19 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 1600 (однієї тисячі шістсот) гривень 00 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області через Новобузький районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
У разі неподання особами, які беруть участь у справі, рішення суду набирає законної сили.
Суддя
Суд | Новобузький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2017 |
Оприлюднено | 29.05.2017 |
Номер документу | 66664530 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новобузький районний суд Миколаївської області
Вжещ С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні