Справа №601/340/17
Провадження № 2/601/356/2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2017 року Кременецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді: Білосевич Г.С.
при секретарі: Васільєвій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства Солді-М , приватного підприємства Інтера-С про визнання договорів недійсними та стягнення коштів ,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся в суд із позовом про визнання недійсним договору № 0093 від 25 січня 2017 року, укладений між ним та ПП Солді-М , визнання недійсним договору № 0093 від 25 січня 2017 року, укладений між ним та ПП Інтера-С та стягнення із ПП Солді-М на його користь 36 750 грн. Позивач посилається на те, що 25 січня 2017 року між ним та представником ПП Солді-М укладено договір № 0093. При укладенні договору представник ПП Солді-М роз'яснив позивачу, що вартість вибраної ним моделі трактора становить 101 500 грн. та при оплаті першого внеску, а саме 36 750 грн., доставка трактора відбудеться впродовж одного дня, а решту вартості позивач зможе оплатити рівними частками впродовж наступних двох років. Представник товариства запевнив, що товар якісний і відповідає характеристикам, які відображені на інтернет-сторінці. Дані умови влаштовували позивача, тому він одразу ж 25 січня 2017 року в м. Івано-Франківськ оплатив перший платіж згідно наданого представником рахунку в розмірі 36 750 грн на рахунок Відповідача та підписав надані мені представником підприємства примірники договору з додатками. По спливу вищезазначеного часу замовленого ним трактора відповідач не доставив. Окрім того, 25 січня 2017 року складено акт прийому - передачі наданих послуг, за яким ПП Солді-М належним чином виконав консультативні та роз'яснювальні послуги по договору № 0093 від 25 січня 2017 року загальною вартістю 36 750 грн. Також, 25 січня 2017 року між ним та ПП Інтера-С оформлено договір № 0093. Однак надані позивачу для підпису договори з додатками абсолютно відрізняються від тих умов, які йому були повідомленні представником відповідача та не містять жодної умови щодо придбання вибраної ним моделі трактора в розстрочку, про що йому стало відомо після належного ознайомлення із даними договорами. Вважає, що відсутність у ПП Інтера-С ліцензії для надання послуг з адміністрування фінансових активів в групах є підставою для визнання договору, що укладений між ними, недійсним. Крім того ПП Інтера-С пропонуючи йому надання фінансових послуг нав'язало йому укладення договору № 0093 з ПП Солді-М , послуги яких йому не були потрібні. Вважає, що використана відповідачами підприємницька практика, яка ввела позивача, як споживача, в оману, є нечесною відповідно до п. 4,5 ч. 2 ст. 19 ЗУ Про захист прав споживачів . Тому позивач просить визнати недійсними договори № 0093, що укладений 25 січня 2017 року між сторонами із застосуванням наслідків недійсності правочину - стягненням із ПП Солді-М на його користь коштів, внесених при укладенні та на виконання умов договору в сумі 36 750 грн.
В судове засідання позивач подав заяву в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити та справу слухати у його відсутності.
В судове засідання представники відповідачів не з'явились, хоча про час та місце слухання справи були повідомлені належним чином. Причини їх неявки суду невідомі.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
25 січня 2017 року між ОСОБА_1 та ПП Солді-М в особі менеджера ОСОБА_2, укладено договір № 0093, за яким замовник (ОСОБА_1) доручає а виконавець ( ПП Солді-М ) приймає на себе зобов'язання здійснити наступні дії, спрямовані на отримання позики, на умовах Договору ПП Інтера-С та додатків до нього, а саме: забезпечити оформлення Договору між ПП Інтера-С та Замовником; надавати інформаційно-консультативні, довідкові послуги з питань діяльності та подальшої участі Замовника, згідно з умовами Договору та Додатків до нього.
Згідно акту прийому-передач послуг від 25 січня 2017 року, виконавець (ПП Солді-М ) виконав належним чином консультативні та роз'яснювальні послуги по договору № 0093 від 25 січня 2017 року . Стосовно ходу виконання, якості, а також результату виконаних послуг Замовник зауважень та претензій до Виконавця не має.
25 січня 2017 року між ОСОБА_1 та ПП Інтера-С в особі представника ОСОБА_2, укладено договір № 0093і із додатками до нього.
Згідно квитанції № 17327378-1 від 25 січня 2017 року та рахунку-фактура до Договору № 0093 від 25 січня 2017 року, ОСОБА_1 сплатив ПП Солді-М 36 750 грн. - оплати за послуги згідно договору.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав. свобод чи інтересів.
Статтею 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін на інших осіб, що беруть участь у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставин, на які посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, що врегульовано ст. 10 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст. 627 ЦК України, у договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.
Відповідно до ст. 21 Закону України Про захист прав споживачів права позивача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо порушується принцип рівності сторін договору, учасником якого є споживач.
В ст. 18 цього Закону наведено перелік несправедливих умов у договорах із споживачами, який не є вичерпним та визначено, що умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.
В пунктах 5, 6 ст. 18 Закону України Про захист прав споживачів , зазначено, що якщо положення договору визнано несправедливим, включаючи ціну договору, таке положення може бути змінено або визнано недійсним. У разі коли зміна положення або визнання його недійсним зумовлює зміну інших положень договору, на вимогу споживача: 1) такі положення також підлягають зміні; або 2) договір може бути визнаним недійсним у цілому.
За положеннями ч. 1, п. 7 ч. 3, ч. 6 ст. 19 Закону України Про захист прав споживачів нечесна підприємницька практика забороняється. Нечесна підприємницька практика включає в себе будь-яку діяльність (дії або бездіяльність), що вводить споживача в оману або є агрессивною.
Відповідно до ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 227 Цивільного кодексу України, правочин юридичної особи, вчинений нею без відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнаний судом недійсним.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 7 Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності , ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності , а саме: надання фінансових послуг
Відповідно до п. 11-1 ч.1 ст. 4 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг , фінансовими вважаються послуги адміністрування фінансових активів для придбання товарів у группах.
Відповідно до ст. 34 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції видає ліцензії для здійснення фінансовими установами:діяльності з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб. Здійснення діяльності, зазначеної у частині першій цієї статті, дозволяється тільки після отримання відповідної ліцензії.
Згідно з ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" № 9 від 06 листопада 2009 року, правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Судом встановлено, що відповідачами не дотримано чинного законодавства при укладенні даних договорів, що призвело до не надання ними послуг, які були предметом договору, позивачу, а тому позов підлягає до задоволення, застосувавши наслідки недійсності правочину, стягнувши з ПП Солді-М на користь позивача кошти у розмірі 36 750 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 212-215, 224-226 ЦПК України, ст.ст. 88, 215, 227 ЦК України, ст.ст. 18, 19, 21, Закону України Про захист прав споживачів , ст. 7 Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності , ст.ст. 4, 34 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг , суд, -
В И Р І Ш И В:
Ухвалити заочне рішення.
Визнати недійсним договір № 0093, укладений 25 січня 2017 року між приватним підприємством "Солді-М" та ОСОБА_1.
Визнати недійсним договір № 0093, укладений 25 січня 2017 року між приватним підприємством "Інтера-С" та ОСОБА_1.
Стягнути з приватного підприємства "Солді-М" (код ЄДРПОУ 41030005, юридична адреса: 21029, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 122, офіс 411 ) на користь ОСОБА_1 кошти в розмірі 36 750 (тридцять шість тисяч сімсот п'ятдесят) гривень .
Стягнути солідарно з приватного підприємства "Солді-М" (код ЄДРПОУ 41030005, юридична адреса: 21029, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 122, офіс 411 ) та приватного підприємства "Інтера-С"судовий збір в розмірі 640 грн. на користь УДКУ у Кременецькому районні 22030001, ЄДРПОУ суду 37766394, банк одержувач ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, р/р 31210206700316, код одержувача (ЗКПО) 23588125.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Кременецький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий:
Суд | Кременецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2017 |
Оприлюднено | 29.05.2017 |
Номер документу | 66683519 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кременецький районний суд Тернопільської області
Білосевич Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні